Αχαριστια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Miliva21
    Guest

    Αχαριστια...

    Μερικοι ανθρωποι ειναι αχαριστοι..τους στεκεσαι και τους παρηγορεις στα σκοταδια τους....αλλα οταν πατησουν στα ποδια τους και ανακαλυψουν αλλες ενδιαφερουσες παρεες....ξεφτυζουν...χανοντ� �ι ....γινονται πολυασχολοι ...δεν εχουν πολυ χρονο....δεν εχει σημασια αν σε ξερουν παρα πολυ και ξερουν οτι μπορει να σε πληγωσουν με τη συμπεριφορα τους....αδιαφορουν...σε σενα που τους σταθηκες..που τους ακουσες...που περασατε τοσα μαζι...απομακρυνονται ....και δειχνουν σαν να μη τους νοιαζει κιολας αν δεν εχουν νεα σου...αν δεν ξερουν τι κανεις...και ας τους σκεφτεσαι συχνα απο πλευρας σου......απασχολημενοι με τη ζωη τους..κολλανε εκει που τους φτυνουν και φτυνουν αυτους που νοιαζονται ....και νιωθεις κατι το ανεκληρωτο..ενα κενο...οτι τοσα χρονια εδωσες περισσοτερα απο οσα πηρες....και πικραινεσαι γιατι δεν μπορεις να κανεις τιποτα πια...απλα νιωθεις μαλακας που εισαι πιο δοτικος ανθρωπος και που ενδιαφερεσαι για τους φιλους που κανεις παντοτινα...ας μου λενε οι αλλοι...δεν πειραζει.. μη νοιαζεσαι πολυ..μην χαλιεσαι ετσι ειναι.. οι ανθρωποι αλλαζουν....εγω δεν μπορω!! πληγωνομαι....!

    Ηταν για 9 χρονια η πιο κοντινη μου φιλη ....στα δυσκολα μου ο ανθρωπος που τα λεγαμε ολα ....που στο σχολειο οταν χτυπαγε το κουδουνι για διαλειμμα τρεχαμε παντα η μια να βρουμε την αλλη ....και....και..και...πολλα παρα πολλα που περασαμε μαζι...δεν θελω να τα γραψω γιατι στεναχωριεμαι να τα θυμαμαι....δεν θελει να με βγαλει εντελως απο τη ζωη της..ετσι δειχνει.. ομως με εχει καταχορημενη εδω και αρκετο καιρο στην τελευταια σελιδα της ατζεντας της....κατω κατω απο ολα τα ονοματα ............παρολαυτα που ζησαμε.....

    Φαινεται πως τλκ η ζωη της και η παρτυ της ηταν πιο πανω απο τη φιλια μας....και καλα κανει το κοριτσι....
    Οι μαλακες τη πληρωνουν παντα...αυτοι που δενονται αυτοι που δινουν περισσοτερα...

    Αισθανομαι πικραμενη και πληγωμενη.....νιωθω οτι δεν θελω να ξαναθεωρησω ατομο " κολλητο"μου..κανεναν...δεν θελω αλλω να ειμαι εγω αυτη που δινει τα περισσοτερα και στο τελος πληγωνεται ανεπανορθωτα....κουραστηκα.. ..φιλιες θα κανω ναι...αλλα για να περναω καλα..και αμα μπορω να πω κατι παραπανω για μενα μπορει...αλλα μαλλον πανω απο ολα θα βαζω και γω τη παρτυ μου..θα σταματησω να δενομαι τοσο.....να δινω τοσο........ισως καταφερω στο μελλον να γλυτωσω το κενο που νιωθω τωρα.....και ας λενε οι αλλοι" ελα μωρε δεν πρζ"

    Εμενα με πρζ....γι αυτο θα αλλαξω.....

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Και η ειρωνεια ειναι οτι παντα την θεωρουσα ως παραδειγμα αυθεντικης και αληθινης φιλιας .......ηταν ο κυριος λογος για να πιστευω στη φιλια...σκατα στα μουτρα μου......

    Αλλα δεν μου φταει κανεις..
    Αληθεια...εγω φταιω...που την εξιδανικευσα...που δεθηκα...που εδωσα...
    Εγω.......
    Εγω που θεωρουσα παντα τη φιλια πιο σημαντικη απο τις ερωτικες σχεσεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Με τα χρονια θαποκτησεις καλυτερη κριση , για εξυπνη εισαι , και απειρη ομως ................οσο για τις ερωτικες σχεσεις σε συγκριση με τις φιλικες , τουλαχιστον οι φιλιες μεταξυ αντρων ειναι ποιο ανθεκτικες στον χρονο , στις γυναικες δεν εχω δει τοσα χρονια καποια φιλια που ναντεχει στον χρονο , υπαρχει το στοιχειο του ανταγωνισμου , αλλα ποτε μην τα πονταρεις ολα σενα ατομο , ο πιο σημαντικος ανθρωπος στην ζωη σου εισαι εσυ , αυτο μουχει διδαξει η εμπειρια μου ...........
    δεν υπαρχει λογος να κατηγορεις τον εαυτο σου , μαθαινεις .........αν και να σου πω , κι εγω ακομη μαθαινω τους ανθρωπους , ενιοτε με εκπλησσουν, και πιστευω οτι διαθετω ευθυκρισια .................
    καληνυχτα ...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω το λεω αλλα δε με ακουτε ειναι πιο ευκολο να δεθεις με καπιον με μια αγκαλια παρα συζητωντας

    δεν υπαρχει παραδειγμα αυθεντικης φιλιας υπαρχει παραδειγμα αυθεντικης φλυαρης σιωπης :-)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω το λεω αλλα δε με ακουτε ειναι πιο ευκολο να δεθεις με καπιον με μια αγκαλια παρα συζητωντας

    δεν υπαρχει παραδειγμα αυθεντικης φιλιας υπαρχει παραδειγμα αυθεντικης φλυαρης σιωπης :-)
    Για να μοιράζεσαι με κάποιον τη σιωπή, σημαίνει πως όντως υπάρχει οικειότητα στη σχέση είτε είναι φιλική είτε ερωτική και κανείς δεν νιώθει ανασφαλής με αυτό... συμφωνώ σ αυτό.
    ...
    Κι αναφορικά με το θέμα σου, όντως μεγαλώνοντας θα μάθεις να κάνεις καλύτερες επιλογές. Δεν έχει νόημα να κατηγορείς τον εαυτό σου, εμπειρίες συλλέγεις. Λίγοι είναι οι άνθρωποι που μένουν διαχρονικά δίπλα μας κι αυτό χρειάζεται δουλειά κι από τις δύο πλευρές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και η ειρωνεια ειναι οτι παντα την θεωρουσα ως παραδειγμα αυθεντικης και αληθινης φιλιας .......ηταν ο κυριος λογος για να πιστευω στη φιλια...σκατα στα μουτρα μου......

    Αλλα δεν μου φταει κανεις..
    Αληθεια...εγω φταιω...που την εξιδανικευσα...που δεθηκα...που εδωσα...
    Εγω.......
    Εγω που θεωρουσα παντα τη φιλια πιο σημαντικη απο τις ερωτικες σχεσεις...
    μιλιβακι γλυκο γιατι συγκρινεις την ερωτικκη σχεση μετη φιλικη??αλλο το ενα αλλο το αλλο,,
    οσο για της φιλιεςτωρα τελευταια οντως κατι δεν παει καλα δεν ξερω τι.πολυ δυνατες φιλιες 30 ετιας αρχιζουν να χανονται σιγα σιγα.οτι καποια ανθρωποι μολις βρουν αλλους φιλους αρχιζουν να σε διαγραφουν αυτο ειναι αληθεια και εγω τωρα το ζω τα τελευταια χρονια.τι να κανουμε ετσι ειναι οι ανθρωποι.δεν βαριεσε καλα ας ειναι και ευτυχισμενοι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μόλις βρουν αγόρι η γυναίκα οι φίλοι εξαφανίζονται οι νέοι το λένε αλλάζει το στάτους οι παλιοί το λένε υποτακτικοτητα να μην το πω αλλιώς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Μερικοι ανθρωποι ειναι αχαριστοι.. τους στεκεσαι και τους παρηγορεις στα σκοταδια τους.... αλλα οταν πατησουν στα ποδια τους και ανακαλυψουν αλλες ενδιαφερουσες παρεες.... ξεφτυζουν... χανονται ....γινονται πολυασχολοι ...δεν εχουν πολυ χρονο.... δεν εχει σημασια αν σε ξερουν παρα πολυ και ξερουν οτι μπορει να σε πληγωσουν με τη συμπεριφορα τους.... αδιαφορουν... σε σενα που τους σταθηκες.. που τους ακουσες... που περασατε τοσα μαζι... απομακρυνονται ....και δειχνουν σαν να μη τους νοιαζει κιολας αν δεν εχουν νεα σου... αν δεν ξερουν τι κανεις... και ας τους σκεφτεσαι συχνα απο πλευρας σου...... απασχολημενοι με τη ζωη τους.. κολλανε εκει που τους φτυνουν και φτυνουν αυτους που νοιαζονται ....και νιωθεις κατι το ανεκληρωτο.. ενα κενο... οτι τοσα χρονια εδωσες περισσοτερα απο οσα πηρες.... και πικραινεσαι γιατι δεν μπορεις να κανεις τιποτα πια... απλα νιωθεις μαλακας που εισαι πιο δοτικος ανθρωπος και που ενδιαφερεσαι για τους φιλους που κανεις παντοτινα... ας μου λενε οι αλλοι...δεν πειραζει.. μη νοιαζεσαι πολυ.. μην χαλιεσαι ετσι ειναι.. οι ανθρωποι αλλαζουν.... εγω δεν μπορω!! πληγωνομαι....!

    Ηταν για 9 χρονια η πιο κοντινη μου φιλη .... στα δυσκολα μου ο ανθρωπος που τα λεγαμε ολα ....που στο σχολειο οταν χτυπαγε το κουδουνι για διαλειμμα τρεχαμε παντα η μια να βρουμε την αλλη ....και.... και.. και... πολλα παρα πολλα που περασαμε μαζι... δεν θελω να τα γραψω γιατι στεναχωριεμαι να τα θυμαμαι....δεν θελει να με βγαλει εντελως απο τη ζωη της..ε τσι δειχνει.. ομως με εχει καταχορημενη εδω και αρκετο καιρο στην τελευταια σελιδα της ατζεντας της.... κατω κατω απο ολα τα ονοματα ............ παρολαυτα που ζησαμε.....

    Φαινεται πως τλκ η ζωη της και η παρτυ της ηταν πιο πανω απο τη φιλια μας....και καλα κανει το κοριτσι....
    Οι μαλακες τη πληρωνουν παντα...αυτοι που δενονται αυτοι που δινουν περισσοτερα...

    Αισθανομαι πικραμενη και πληγωμενη.....νιωθω οτι δεν θελω να ξαναθεωρησω ατομο " κολλητο"μου..κανεναν...δεν θελω αλλω να ειμαι εγω αυτη που δινει τα περισσοτερα και στο τελος πληγωνεται ανεπανορθωτα....κουραστηκα.. ..φιλιες θα κανω ναι...αλλα για να περναω καλα..και αμα μπορω να πω κατι παραπανω για μενα μπορει...αλλα μαλλον πανω απο ολα θα βαζω και γω τη παρτυ μου..θα σταματησω να δενομαι τοσο.....να δινω τοσο........ισως καταφερω στο μελλον να γλυτωσω το κενο που νιωθω τωρα.....και ας λενε οι αλλοι" ελα μωρε δεν πρζ"

    Εμενα με πρζ.... γι αυτο θα αλλαξω.....
    κουραγιο μιλιβακι, θα βρεις καποτε αλλες φιλιες που ισως αποδειχθουν αξιες των προσδοκιων σου . ΙΣΩΣ.
    δεν χρειαζεται ουτε παρτακιας να γινεις, ουτε αναισθητη.
    αυτο που λες "ο μαλακας την πληρωνει", αλλιως λεγεται οτι υπαρχει ανισορροπια οταν δινει μονο ο ενας.
    αυτο που χρειαζεται ενια να δινουν με παρομοιο τροπο και οι δυο πλευρες, για να μην υπαρχουν απογοητευσεις.

    το εχω πει πολλες φορες οτι οσα μοιρασματα και παρεες και γελια και κλαματα και να κανεις, οι φιλιες δοκιμαζονται μονοσ τις κρισεις.
    οταν χρειαζεται να επιλεξεις αν θα την φερεις στον φιλο σου για να επωφεληθεις, να τον κλεψεις σε χρημα η σε ειδος για να βολευτεις, , κλπ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και η ειρωνεια ειναι οτι παντα την θεωρουσα ως παραδειγμα αυθεντικης και αληθινης φιλιας .......ηταν ο κυριος λογος για να πιστευω στη φιλια...σκατα στα μουτρα μου......

    Αλλα δεν μου φταει κανεις..
    Αληθεια...εγω φταιω...που την εξιδανικευσα...που δεθηκα...που εδωσα...
    Εγω.......
    Εγω που θεωρουσα παντα τη φιλια πιο σημαντικη απο τις ερωτικες σχεσεις...
    ΔΕΝ ειναι η φιλια πιο σημαντικη απο τις ερωτικες σχεσεις.
    γιατι πρεπει να τα συγκρινουμε? ολες οι σημαντικες μας σχεσεις, ειναι σημαντικες.ειναι σαν να λες, οτι μπορουμε να ριχνουμε τους συντροφους μας, αρκει να μην ριξουμε τους φιλους μας.
    δεν γινεται να μην ριχνουμε, κανεναν?

    πιο σημαντικες ειναι οι σχεσεις με τους ανθρωπους που μιλανε πιο κοντα στην καρδια μας και αναζηταμε συχνοτερα, κι αυτοι πολυ συχνα ειναι οι ερωτικοι μας συντροφοι, πως να το κανουμε...

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Το θεμα ειναι οτι η κοπελα δεν ηταν κακος χαρακτηρας ....ποτε δεν εκανε κτ που σκοπιμα θα με στεναχωρουσε..πχ ανταγωνισμος ζηλεια..πεσιμο σε γκομενο που μ αρεσε...

    Απλα νιωθω οτι μετα απο τοσα χρονια εγω εδωσα τλκ τα περισσοτερα....δν γντ να νιωθεις την αλλη φιλη σου να νοιαζεσαι...να τη σκεφτεσαι τακτικα να δεις τι κανει και μολις εκεινη περασει στη σχολη της κανει παρεες και αυτα ....γντ απομακρη μαζι σου....περναει χρονο με τους αλλους ...ειναι πιο διαχυτικη με τους αλλους ....ανεβαζει συνεχεια στο φβ πώς περναει μαζι τους...και κανει γλυκιες ...που σε εμενα ποτε δεν εκανε....εγω που την υπολογιζα σαν οικογενεια μου ...δεν το εκτιμησε...δεν με εκτιμησε....ετσι νιωθω....φυσικα ολο αυτο δεν το καταλαβα τωρα το ειχα καταλαβει πολυ καιρο και εκανα τη παπια...την αφηνα να με παιρνει οποτε θελει τηλεφωνο.....δν την επρηζα....ωσπου στο τελος (πριν απο κατι μηνες) εκανα το μπαμ και της μιλησα...(και ενιωσα σαφως καλυτερα που τα ειπα)....εκεινη μου ειπε οτι ειμαι απαιτητικη...οτι δεν ηταν οτι δεν ηθελε να με δει....και οτι δεν ειναι τοσο της συχνοτητας......

    (οταν ομως με επαιρνε οταν ηταν σκατα και με ειχε αναγκη γιατι ημουν η μονη στην οποια μπορουσε να μιλησει ανετα για το προβλημα της...τοτε με επαιρνε τηλ καθε μερα....και ηταν της συχνοτητας)

    Απλως η κοπελια ειναι ατομο ανασφαλες στο φουλ....με χαμηλη αυτοπεποιθηση και συμπλεγματα...........γλυκαθηκ� � απο το ενδιαφερον που της εδειξα....γιατι ειναι του στυλ μου να τιμαω τους φιλους μου και να τους κανω να νιωθουν ξεχωριστοι...και "εκμεταλλευτηκε" ολη αυτη τη συμπεριφορα μου για να εισπραξει το ενδιαφερον που της ελειπε και να γεμισει το κενο της και να νιωσει "καποια".......θυμαμαι με επαιρνε τηλ.συνεχεια και ξοδευαμε ωρες στο τηλεφωνο ενα διαστημα δυσκολο γ αυτην και με επαιρνε και μου κλαιγοταν συνεχεια για το παραμικρο το οποιο επαιρνε απο τη πλευρα της τεραστιες διαστασεις.....ντραμα κουιν δλδ.......η μανα μου μου ελεγε... η φιλη σου χαιδευεται πολυ....και ειναι εγωιστρια.....αλλα εγω δεν το καταλαβαινα οτι εκμεταλλευοταν το ειλικρινες ενδιαφερον μου να την ακουω και να της συμπαραστεκομαι.....ναι τοτε ειχε οντως θεματα ψυχολογικα ομως οντως η μανα μου ειχε δικιο το επαιζε ντραμα κουιν για να τη λυπαμαι και να της δειχνω προσοχη....
    Οταν το καταλαβα φυσικα ενιωσα θυμα ...οτι με χρησιμοποιει για να γεμισει τις ναρκισσιστικες αναγκες της.....παρολα αυτα η σχεση μας συνεχιζοταν.....

    Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι οταν της μιλησα για αυτα που ενιωθα δεν νομιζω οτι στεναχωρηθηκε τοσο που ημουν πικραμενη εξαιτιας της...μαλλον περισσοτερο το πηρε επανω της.....το καταλαβα απο το τροπο της...κατι το οποιο μου χτυπησε ασχημα...πολυ....

    Και αργοτερα οταν την αφηνα για καιρο στην ησυχια της και καποια στιγμη με επαιρνε τηλεφωνο μου λεγε "σορρυ που δεν σε πηρα νωριτερα μπλα μπλα μπλα" αλλα διεκρινα στο τονο της φωνης της μια φιλαρεσκεια..σε φαση οτι " ναι το ξερω οτι σε εφτυσα και ξερω οτι μπορει και να σε πειραξε αφου ειμαι γαματη και φυσικα νοιζεσαι γ μενα".........ολα αυτα δεν μ τα ειπε βεβαια αλλα οστη φωνη της εισεπραξα κτ παρομοιο...το στυλ του κολακευμενου...

    Τι να πεις...οπως και να εχει εγω φταιω γτ τιμαω τους φιλους μ και τους θεωρω οικογενεια μου και ηταν λαθος μου να δινω τοσα πολλα......δν φταιει εκεινη.....ολοι εχουμε τη σκοτεινη πλευρα μας ....

    Το ηξερα οτι ειναι ανσφαλης γενικα και με χαμηλη αυτοπεποιηθηση.....αυτο που δεν περιμενα με τιποτα ομως ηταν οτι θα εκτονωνε με τετοιο ναρκισσιστικο τροπο τα κομπλεξ της.....και ιδιως προς εμενα τη φιλη της που τοσα χρονια εχουμε περασει πολλα....

    Δυστυχως ετσι ειναι...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Το θεμα ειναι οτι η κοπελα δεν ηταν κακος χαρακτηρας ....ποτε δεν εκανε κτ που σκοπιμα θα με στεναχωρουσε..πχ ανταγωνισμος ζηλεια..πεσιμο σε γκομενο που μ αρεσε...

    Απλα νιωθω οτι μετα απο τοσα χρονια εγω εδωσα τλκ τα περισσοτερα....δν γντ να νιωθεις την αλλη φιλη σου να νοιαζεσαι...να τη σκεφτεσαι τακτικα να δεις τι κανει και μολις εκεινη περασει στη σχολη της κανει παρεες και αυτα ....γντ απομακρη μαζι σου....περναει χρονο με τους αλλους ...ειναι πιο διαχυτικη με τους αλλους ....ανεβαζει συνεχεια στο φβ πώς περναει μαζι τους...και κανει γλυκιες ...που σε εμενα ποτε δεν εκανε....εγω που την υπολογιζα σαν οικογενεια μου ...δεν το εκτιμησε...δεν με εκτιμησε....ετσι νιωθω....φυσικα ολο αυτο δεν το καταλαβα τωρα το ειχα καταλαβει πολυ καιρο και εκανα τη παπια...την αφηνα να με παιρνει οποτε θελει τηλεφωνο.....δν την επρηζα....ωσπου στο τελος (πριν απο κατι μηνες) εκανα το μπαμ και της μιλησα...(και ενιωσα σαφως καλυτερα που τα ειπα)....εκεινη μου ειπε οτι ειμαι απαιτητικη...οτι δεν ηταν οτι δεν ηθελε να με δει....και οτι δεν ειναι τοσο της συχνοτητας......

    (οταν ομως με επαιρνε οταν ηταν σκατα και με ειχε αναγκη γιατι ημουν η μονη στην οποια μπορουσε να μιλησει ανετα για το προβλημα της...τοτε με επαιρνε τηλ καθε μερα....και ηταν της συχνοτητας)

    Απλως η κοπελια ειναι ατομο ανασφαλες στο φουλ....με χαμηλη αυτοπεποιθηση και συμπλεγματα...........γλυκαθηκ� � απο το ενδιαφερον που της εδειξα....γιατι ειναι του στυλ μου να τιμαω τους φιλους μου και να τους κανω να νιωθουν ξεχωριστοι...και "εκμεταλλευτηκε" ολη αυτη τη συμπεριφορα μου για να εισπραξει το ενδιαφερον που της ελειπε και να γεμισει το κενο της και να νιωσει "καποια".......θυμαμαι με επαιρνε τηλ.συνεχεια και ξοδευαμε ωρες στο τηλεφωνο ενα διαστημα δυσκολο γ αυτην και με επαιρνε και μου κλαιγοταν συνεχεια για το παραμικρο το οποιο επαιρνε απο τη πλευρα της τεραστιες διαστασεις.....ντραμα κουιν δλδ.......η μανα μου μου ελεγε... η φιλη σου χαιδευεται πολυ....και ειναι εγωιστρια.....αλλα εγω δεν το καταλαβαινα οτι εκμεταλλευοταν το ειλικρινες ενδιαφερον μου να την ακουω και να της συμπαραστεκομαι.....ναι τοτε ειχε οντως θεματα ψυχολογικα ομως οντως η μανα μου ειχε δικιο το επαιζε ντραμα κουιν για να τη λυπαμαι και να της δειχνω προσοχη....
    Οταν το καταλαβα φυσικα ενιωσα θυμα ...οτι με χρησιμοποιει για να γεμισει τις ναρκισσιστικες αναγκες της.....παρολα αυτα η σχεση μας συνεχιζοταν.....

    Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι οταν της μιλησα για αυτα που ενιωθα δεν νομιζω οτι στεναχωρηθηκε τοσο που ημουν πικραμενη εξαιτιας της...μαλλον περισσοτερο το πηρε επανω της.....το καταλαβα απο το τροπο της...κατι το οποιο μου χτυπησε ασχημα...πολυ....

    Και αργοτερα οταν την αφηνα για καιρο στην ησυχια της και καποια στιγμη με επαιρνε τηλεφωνο μου λεγε "σορρυ που δεν σε πηρα νωριτερα μπλα μπλα μπλα" αλλα διεκρινα στο τονο της φωνης της μια φιλαρεσκεια..σε φαση οτι " ναι το ξερω οτι σε εφτυσα και ξερω οτι μπορει και να σε πειραξε αφου ειμαι γαματη και φυσικα νοιζεσαι γ μενα".........ολα αυτα δεν μ τα ειπε βεβαια αλλα οστη φωνη της εισεπραξα κτ παρομοιο...το στυλ του κολακευμενου...

    Τι να πεις...οπως και να εχει εγω φταιω γτ τιμαω τους φιλους μ και τους θεωρω οικογενεια μου και ηταν λαθος μου να δινω τοσα πολλα......δν φταιει εκεινη.....ολοι εχουμε τη σκοτεινη πλευρα μας ....

    Το ηξερα οτι ειναι ανσφαλης γενικα και με χαμηλη αυτοπεποιηθηση.....αυτο που δεν περιμενα με τιποτα ομως ηταν οτι θα εκτονωνε με τετοιο ναρκισσιστικο τροπο τα κομπλεξ της.....και ιδιως προς εμενα τη φιλη της που τοσα χρονια εχουμε περασει πολλα....

    Δυστυχως ετσι ειναι...
    Οτιδοίποτε κάνουμε με φίλους, γνωστούς, συντρόφους κλπ, το κάνουμε επειδή το θέλουμε, όχι με σκοπό την ανταμοιβή. Βέβαια, εφόσων είμαστε ιδιαίτερα δοτικοί, λογικό είναι η σχέση να χάνει την ισορροπία της. Μαθαίνουμε στον άλλο ότι μπορεί να μας χρησιμοποιεί. Περνάει λοιπόν στο υποσυνείδητό του και ακούσια μας κατατάσει στην κατηγορία, ας πούμε, του "υπηρέτη". Βέβαια, δεν το κάνουν όλοι αυτό, αλλά είναι συνήθες φαινόμενο. Επίσης, σπάνια δύο δοτικά άτομα κάνουν παρέα μεταξύ τους, διότι χρειάζεται ένας αποδέκτης.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Το θεμα ειναι οτι η κοπελα δεν ηταν κακος χαρακτηρας ....ποτε δεν εκανε κτ που σκοπιμα θα με στεναχωρουσε..πχ ανταγωνισμος ζηλεια..πεσιμο σε γκομενο που μ αρεσε...

    Απλα νιωθω οτι μετα απο τοσα χρονια εγω εδωσα τλκ τα περισσοτερα....δν γντ να νιωθεις την αλλη φιλη σου να νοιαζεσαι...να τη σκεφτεσαι τακτικα να δεις τι κανει και μολις εκεινη περασει στη σχολη της κανει παρεες και αυτα ....γντ απομακρη μαζι σου....περναει χρονο με τους αλλους ...ειναι πιο διαχυτικη με τους αλλους ....ανεβαζει συνεχεια στο φβ πώς περναει μαζι τους...και κανει γλυκιες ...που σε εμενα ποτε δεν εκανε....εγω που την υπολογιζα σαν οικογενεια μου ...δεν το εκτιμησε...δεν με εκτιμησε....ετσι νιωθω....φυσικα ολο αυτο δεν το καταλαβα τωρα το ειχα καταλαβει πολυ καιρο και εκανα τη παπια...την αφηνα να με παιρνει οποτε θελει τηλεφωνο.....δν την επρηζα....ωσπου στο τελος (πριν απο κατι μηνες) εκανα το μπαμ και της μιλησα...(και ενιωσα σαφως καλυτερα που τα ειπα)....εκεινη μου ειπε οτι ειμαι απαιτητικη...οτι δεν ηταν οτι δεν ηθελε να με δει....και οτι δεν ειναι τοσο της συχνοτητας......

    (οταν ομως με επαιρνε οταν ηταν σκατα και με ειχε αναγκη γιατι ημουν η μονη στην οποια μπορουσε να μιλησει ανετα για το προβλημα της...τοτε με επαιρνε τηλ καθε μερα....και ηταν της συχνοτητας)

    Απλως η κοπελια ειναι ατομο ανασφαλες στο φουλ....με χαμηλη αυτοπεποιθηση και συμπλεγματα...........γλυκαθηκ� � απο το ενδιαφερον που της εδειξα....γιατι ειναι του στυλ μου να τιμαω τους φιλους μου και να τους κανω να νιωθουν ξεχωριστοι...και "εκμεταλλευτηκε" ολη αυτη τη συμπεριφορα μου για να εισπραξει το ενδιαφερον που της ελειπε και να γεμισει το κενο της και να νιωσει "καποια".......θυμαμαι με επαιρνε τηλ.συνεχεια και ξοδευαμε ωρες στο τηλεφωνο ενα διαστημα δυσκολο γ αυτην και με επαιρνε και μου κλαιγοταν συνεχεια για το παραμικρο το οποιο επαιρνε απο τη πλευρα της τεραστιες διαστασεις.....ντραμα κουιν δλδ.......η μανα μου μου ελεγε... η φιλη σου χαιδευεται πολυ....και ειναι εγωιστρια.....αλλα εγω δεν το καταλαβαινα οτι εκμεταλλευοταν το ειλικρινες ενδιαφερον μου να την ακουω και να της συμπαραστεκομαι.....ναι τοτε ειχε οντως θεματα ψυχολογικα ομως οντως η μανα μου ειχε δικιο το επαιζε ντραμα κουιν για να τη λυπαμαι και να της δειχνω προσοχη....
    Οταν το καταλαβα φυσικα ενιωσα θυμα ...οτι με χρησιμοποιει για να γεμισει τις ναρκισσιστικες αναγκες της.....παρολα αυτα η σχεση μας συνεχιζοταν.....

    Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι οταν της μιλησα για αυτα που ενιωθα δεν νομιζω οτι στεναχωρηθηκε τοσο που ημουν πικραμενη εξαιτιας της...μαλλον περισσοτερο το πηρε επανω της.....το καταλαβα απο το τροπο της...κατι το οποιο μου χτυπησε ασχημα...πολυ....

    Και αργοτερα οταν την αφηνα για καιρο στην ησυχια της και καποια στιγμη με επαιρνε τηλεφωνο μου λεγε "σορρυ που δεν σε πηρα νωριτερα μπλα μπλα μπλα" αλλα διεκρινα στο τονο της φωνης της μια φιλαρεσκεια..σε φαση οτι " ναι το ξερω οτι σε εφτυσα και ξερω οτι μπορει και να σε πειραξε αφου ειμαι γαματη και φυσικα νοιζεσαι γ μενα".........ολα αυτα δεν μ τα ειπε βεβαια αλλα οστη φωνη της εισεπραξα κτ παρομοιο...το στυλ του κολακευμενου...

    Τι να πεις...οπως και να εχει εγω φταιω γτ τιμαω τους φιλους μ και τους θεωρω οικογενεια μου και ηταν λαθος μου να δινω τοσα πολλα......δν φταιει εκεινη.....ολοι εχουμε τη σκοτεινη πλευρα μας ....

    Το ηξερα οτι ειναι ανσφαλης γενικα και με χαμηλη αυτοπεποιηθηση.....αυτο που δεν περιμενα με τιποτα ομως ηταν οτι θα εκτονωνε με τετοιο ναρκισσιστικο τροπο τα κομπλεξ της.....και ιδιως προς εμενα τη φιλη της που τοσα χρονια εχουμε περασει πολλα....

    Δυστυχως ετσι ειναι...
    Οτιδοίποτε κάνουμε με φίλους, γνωστούς, συντρόφους κλπ, το κάνουμε επειδή το θέλουμε, όχι με σκοπό την ανταμοιβή. Βέβαια, εφόσων είμαστε ιδιαίτερα δοτικοί, λογικό είναι η σχέση να χάνει την ισορροπία της. Μαθαίνουμε στον άλλο ότι μπορεί να μας χρησιμοποιεί. Περνάει λοιπόν στο υποσυνείδητό του και ακούσια μας κατατάσει στην κατηγορία, ας πούμε, του "υπηρέτη". Βέβαια, δεν το κάνουν όλοι αυτό, αλλά είναι συνήθες φαινόμενο. Επίσης, σπάνια δύο δοτικά άτομα κάνουν παρέα μεταξύ τους, διότι χρειάζεται ένας αποδέκτης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Οτιδοίποτε κάνουμε με φίλους, γνωστούς, συντρόφους κλπ, το κάνουμε επειδή το θέλουμε, όχι με σκοπό την ανταμοιβή. Βέβαια, εφόσων είμαστε ιδιαίτερα δοτικοί, λογικό είναι η σχέση να χάνει την ισορροπία της. Μαθαίνουμε στον άλλο ότι μπορεί να μας χρησιμοποιεί. Περνάει λοιπόν στο υποσυνείδητό του και ακούσια μας κατατάσει στην κατηγορία, ας πούμε, του "υπηρέτη". Βέβαια, δεν το κάνουν όλοι αυτό, αλλά είναι συνήθες φαινόμενο. Επίσης, σπάνια δύο δοτικά άτομα κάνουν παρέα μεταξύ τους, διότι χρειάζεται ένας αποδέκτης.
    0123456789
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Τι ειναι το 0123456789.....???

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Κριμα γιατι ειμαι πολυ περηφανη για να με βλεπουν στη θεση του υπηρετη....δεν με ενδιαφερει να υπηρετω τους αλλους.......ειμαι ελευθερο πνευμα και ανοιγομαι σε οσους θελω...........οταν λεω οτι τιμαω τους φιλους μου εννοω οτι προσφερω πολυ και δενομαι συναισθηματικα...σε συναισθηματικο επιπεδο...υπολογιζω τους φιλους μου...τους αγαπαω....και να σου πω κατι το φυσιολογικο εκτος απο το να δινεις ειναι και να παιρνεις στις σχεσεις σου....οταν υπαρχει ομως ανισορροπια ....θα στεναχωρηθεις...οπως και εγινε τωρα...σορρυ αλλα δν εχω δουλικες τασεις.....ουτε να υπηρετω θελω....απλα ειμαι πολυ συναισθηματικη και δεν μπορω να ελεγξω να μη δεθω με τους αλλους ή να μην επενδυσω συναισθηματικα....αν καποιοι το βλεπουν ετσι ειναι προβλημα τους.........νομιζω δεν ειμαι παραλογη που νιωθω ετσι...ο καθενας θα πικραινοταν...τεσπα.....αν το υπολογιζω καποιον και το νοιαζομαι γ αυτον σημαινει σε πολλους δουλικη συμπεριφορα παω πασο.....

    Τεσπα φυσικα κ εχω μπει σε προβληματισμο και θα κοιταξω και γω τα "λαθη" μου............γτ δεν μ αρεσει να βρισκομαι σε αυτη τη θεση...απλα λυπαμαι τον εαυτο μου αν καταντησω συναισθηματικα αναπηρη....αν δεν μπορω να αισθανθω να ενδιαφερθω να νοιαστω.....θα ειμαι πιο αθλια και απο αυτους που θεωρουν τους δοτικους ανθρωπους...υπηρετες οπως λες κ εσυ

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αχαριστία
    By καθρεπτης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 19-01-2015, 13:22
  2. Πόση αχαριστία...
    By MaryT. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 16:11
  3. Αχαριστία
    By fania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-01-2012, 13:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •