Αχαριστια... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 72
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    (οταν ομως με επαιρνε οταν ηταν σκατα και με ειχε αναγκη γιατι ημουν η μονη στην οποια μπορουσε να μιλησει ανετα για το προβλημα της...τοτε με επαιρνε τηλ καθε μερα....και ηταν της συχνοτητας)
    οταν ειναι καλα μαλον δε θα θελει να θυμαται αυτα που σου ελεγε οτα δεν ηταν καλα γι αυτο και συ θα το παιζεις ανηξερη και αντι να μιλας και να ζοριζεσε οταν ειναι καλα θα κανεις τη πλακα σου σα να μη θυμασαι τιποτα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Τι ειναι το 0123456789.....???
    Μάλλον εννοεί "τετράγωνη λογική".

    Επίσης, το κείμενό μου έκανε φτερά!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Κριμα γιατι ειμαι πολυ περηφανη για να με βλεπουν στη θεση του υπηρετη....δεν με ενδιαφερει να υπηρετω τους αλλους.......ειμαι ελευθερο πνευμα και ανοιγομαι σε οσους θελω...........οταν λεω οτι τιμαω τους φιλους μου εννοω οτι προσφερω πολυ και δενομαι συναισθηματικα...σε συναισθηματικο επιπεδο...υπολογιζω τους φιλους μου...τους αγαπαω....και να σου πω κατι το φυσιολογικο εκτος απο το να δινεις ειναι και να παιρνεις στις σχεσεις σου....οταν υπαρχει ομως ανισορροπια ....θα στεναχωρηθεις...οπως και εγινε τωρα...σορρυ αλλα δν εχω δουλικες τασεις.....ουτε να υπηρετω θελω....απλα ειμαι πολυ συναισθηματικη και δεν μπορω να ελεγξω να μη δεθω με τους αλλους ή να μην επενδυσω συναισθηματικα....αν καποιοι το βλεπουν ετσι ειναι προβλημα τους.........νομιζω δεν ειμαι παραλογη που νιωθω ετσι...ο καθενας θα πικραινοταν...τεσπα.....αν το υπολογιζω καποιον και το νοιαζομαι γ αυτον σημαινει σε πολλους δουλικη συμπεριφορα παω πασο.....

    Τεσπα φυσικα κ εχω μπει σε προβληματισμο και θα κοιταξω και γω τα "λαθη" μου............γτ δεν μ αρεσει να βρισκομαι σε αυτη τη θεση...απλα λυπαμαι τον εαυτο μου αν καταντησω συναισθηματικα αναπηρη....αν δεν μπορω να αισθανθω να ενδιαφερθω να νοιαστω.....θα ειμαι πιο αθλια και απο αυτους που θεωρουν τους δοτικους ανθρωπους...υπηρετες οπως λες κ εσυ
    Απ' ότι φαίνεται, χρησιμοποίησα μία έκφραση που παρερμηνεύθηκε.

    Αυτό που εννοώ είναι ότι δίνεις περισσότερα απ' όσα ίσος παίρνεις και αυτό δεν βοηθάει στο να υπάρχει μία ισότιμη σχέση, όπως εσύ επιθυμείς (εξ ού και η αναφορά "αχαριστία" από την πλευρά σου), καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως περνάει στο υποσυνείδητο της άλλης πλευράς το μήνυμα ότι είμαστε "αποκλειστικά διαθέσιμοι" και αυτό χαλάει τις ισορροπίες.

    Εδώ δε μιλάμε για αναισθησία, αλλά για μία ισορροπία. Δεν μπορεί κάποιος να είναι τόσο δοτικός και μετά να λέει πως αγαπάει και τον εαυτό του. Κάποιος λόγος υπάρχει, κάποια ανάγκη, που είναι τόσο δοτικός και όπως προείπα, αλλά εξαφανίστηκε το μήνυμα, εμείς μαθαίνουμε στους άλλους τα όριά μας, αν έχουμε. Αν δεν έχουμε όρια, κάπου χάνεται η μπάλα και υπάρχουν περιπτώσεις όπου η άλλη πλευρά φαίνεται αχάριστη.

    Επίσης, ξαναλέω πως δίνουμε γιατί το θέλουμε, όχι με σκοπό την ανταμοιβή. Αν το δόσιμο έχει μέτρο, τότε, σε φυσιολογικές περιπτώσεις, έρχετε και η ανταμοιβή.

    Καταλαβαίνω πως αισθάνεσε αδικημένη και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο το να φέρετε έτσι ένας φίλος, αλλά αυτά έτσι λειτουργούν και δε νομίζω να έχει συναίσθηση του τι κάνει.
    Last edited by delmem-190819a; 04-11-2017 at 01:54.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Στης πιο πολλες τον περιπτωσεων παντως εγω αυτο βλεπω.οτι και 30 χρονια κολιτο να τον εχεις τον αλλον αμα βρει αλλη παρεα η αλλο φιλο αρχιζει και σε γραφη κανονικα.εγω εχω φιλο που ειμασταν τοσο κολιτη σε βαθμο παρεξησεως τοσο δυνατοι και αλιθηνοι φιλοι ειμασταν.μου εχει σταθη στης πιο δυσκολες περιοδους της ζωης μου και εγω το ιδιο φυσικα.αλλα το τελευταιο χρονο καταλαβενο οτι προσπαθηση να με αποφυγη.βρισκοντας δικαιολογιες.να σημερα δεν ειμαι καλα.την αλλη μερα ζαλιζομε την αλλη μερα εχω κατι να κανω.την πιο αλλη μερα εχω επισκεψεις δεν μπορω.και τυχαια πολλες φορες τον βλεπω η μαθαινω οτι εχει βγει για καφε με αλλον η με αλλους...εχει προβλημα υγειας το καταλαβενο και το σεβομε.αλλα με τους αλλους πως βγενει??τελοσπαντων οπως και να εχει η φιλια μας δεν εχει χαλαση συνεχιζετε...ουτε κακια τον κρατω καμια φορα πακι βγενουμε για καφε αλλα μια φορα το μηνα και με το στανιο.δεν βαριεσε ας ειναι καλα..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μιλιβα από ότι κατάλαβα μιλάς για φίλη που ήσασταν μαζί από το σχολείο και χωριστήκατε για σπουδές; Έχω ξεχάσει και την ηλικία σου.
    Αν είναι αυτό πάντως, μην ανησυχείς, θα δεις πολλές τέτοιες φιλίες να χάνονται στον χρόνο και είναι φυσιολογικό. Ούτε να σκέφτεσαι αν έδωσες περισσότερα ή λιγότερα. Έδωσες ο, τι έδωσες επειδή έτσι γούσταρες!

    Σε αυτές τις ηλικίες οι άνθρωποι αλλάζουν πολύ, διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του καθενός διαφορετικά, αλλάζουν οι προτεραιότητες...θα είσαι τυχερή αν μείνουν 1-2 άτομα από αυτά τα χρόνια.

    Σκέψου εσένα δεν σου έχει συμβεί ποτέ να μην σου έχει κάνει τίποτα κακό ο άλλος, να νιώθεις θετικά συναισθήματα για αυτόν αλλά να θεωρείς πως δεν μπορείς να μοιραστείς πια την καθημερινότητα σου μαζί του; Γιατί απλά έχεις αλλάξει ή έχει αλλάξει ο άλλος και οι καινούργιοι σας εαυτοί δεν ταιριάζουν πια.

    Έκανες καλά που της μίλησες και δεν τα κράτησες μέσα σου, όμως αφού δεν έχει γίνει κάποια παρεξήγηση μεταξύ σας ή κάτι τέτοιο, πρέπει απλά να το δεχτείς σαν μια φυσιολογική επίπτωση του χρόνου που περνάει και μας φέρνει συνεχώς καινούργια πράγματα αλλά μας παίρνει και κάποια από τα παλιά.

    Είχα μια φίλη σε παρόμοια κατάσταση σαν και σένα και όταν κατάλαβα πως είχε αρχίσει να απομακρύνεται, στεναχωρήθηκα πολύ, προσπαθούσα να σκεφτώ μήπως έχω κάνει κάτι λάθος, μήπως την έχω πειράξει κάπου. Της μίλησα και τα αρνήθηκε όλα, υποστήριζε πως όλα ήταν οκ όμως εγώ ένιωθα αυτή την απομάκρυνση και όσο περνούσε ο καιρός θύμωνα κιόλας γιατί θεωρούσα πως με κοροίδευε που δεν μου έλεγε ευθέως πως δεν γουστάρει πια. Όταν βρισκόμασταν ήταν όλα όπως πριν, όμως τα τηλέφωνα είχαν αραιώσει πολύ, οι προτάσεις για βόλτες... καταλάβαινα πως κάτι έχει αλλάξει ώσπου απομακρύνθηκα κι εγώ θυμωμένη. Μετά από κανένα χρόνο έτυχε και βγήκαμε με την καινούργια παρέα που είχε κάνει. Εκεί κατάλαβα πόσο διαφορετικές ήμασταν πια. Είχαν εντελώς άλλα ενδιαφέροντα, άλλες συζητήσεις που μαζί μου δεν θα μπορούσε να κάνει. Άρα έκανε πολύ καλά που απομακρύνθηκε και βρήκε άλλους ανθρώπους που ταιριάζανε περισσότερο γιατί προφανώς δεν μπορούσε να τα μοιραστεί μαζί μου αυτά. Για να είμαι ειλικρινής αν τα μοιραζόταν μαζί μου, θα την είχα απορρίψει εγώ.

    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.... η φίλη σου για να έχει βρει άλλες παρέες και να έχει απομακρυνθεί από σένα σημαίνει πως κάτι άλλο βρίσκει εκεί που εσύ δεν το προσφέρεις γιατί δεν είσαι έτσι. Το ότι δεν στο λέει ευθέως δεν σημαίνει πως σε κοροιδεύει ή θέλει να σου κρύψει κάτι γιατί το πιο πιθανό είναι να μην το έχει συνειδητοποιήσει ούτε η ίδια. Αν έχεις γνωρίσει τους νέους φίλους της, πολύ πιθανόν να το έχεις δει ήδη αυτό, είπες ήδη οτι την βλέπεις να είναι διαφορετική μαζί τους απ ' οτι με σένα. Όλοι τον εαυτό μας αναζητούμε Μιλιβα και κατευθυνόμαστε περισσότερο εκεί που μας μοιάζουν ή εκεί που νιώθουμε ότι μπορούμε πιο ελεύθερα να τον εκφράσουμε. Μπορεί να σου ακούγεται ηλίθιο τώρα, αλλά να την ευγνωμονείς που απομακρύνθηκε και έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να βρεις και εσύ άτομα που να ταιριάζεις περισσότερο. Και δεν το λέω από την εγωιστική πλευρά, η φίλη σου μπορεί να είναι ένα καταπληκτικό άτομο και εσύ επίσης αλλά που δεν ταιριάζετε μεταξύ σας ή που χρειάζεται να βρείτε κι άλλα άτομα στην ζωή σας και να συνδεθείτε μαζί τους για να πάρετε καινούργια πράγματα ο ένας από τον άλλον.

  6. #21
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μιλιβα από ότι κατάλαβα μιλάς για φίλη που ήσασταν μαζί από το σχολείο και χωριστήκατε για σπουδές; Έχω ξεχάσει και την ηλικία σου.
    Αν είναι αυτό πάντως, μην ανησυχείς, θα δεις πολλές τέτοιες φιλίες να χάνονται στον χρόνο και είναι φυσιολογικό. Ούτε να σκέφτεσαι αν έδωσες περισσότερα ή λιγότερα. Έδωσες ο, τι έδωσες επειδή έτσι γούσταρες!

    Σε αυτές τις ηλικίες οι άνθρωποι αλλάζουν πολύ, διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του καθενός διαφορετικά, αλλάζουν οι προτεραιότητες...θα είσαι τυχερή αν μείνουν 1-2 άτομα από αυτά τα χρόνια.

    Σκέψου εσένα δεν σου έχει συμβεί ποτέ να μην σου έχει κάνει τίποτα κακό ο άλλος, να νιώθεις θετικά συναισθήματα για αυτόν αλλά να θεωρείς πως δεν μπορείς να μοιραστείς πια την καθημερινότητα σου μαζί του; Γιατί απλά έχεις αλλάξει ή έχει αλλάξει ο άλλος και οι καινούργιοι σας εαυτοί δεν ταιριάζουν πια.

    Έκανες καλά που της μίλησες και δεν τα κράτησες μέσα σου, όμως αφού δεν έχει γίνει κάποια παρεξήγηση μεταξύ σας ή κάτι τέτοιο, πρέπει απλά να το δεχτείς σαν μια φυσιολογική επίπτωση του χρόνου που περνάει και μας φέρνει συνεχώς καινούργια πράγματα αλλά μας παίρνει και κάποια από τα παλιά.

    Είχα μια φίλη σε παρόμοια κατάσταση σαν και σένα και όταν κατάλαβα πως είχε αρχίσει να απομακρύνεται, στεναχωρήθηκα πολύ, προσπαθούσα να σκεφτώ μήπως έχω κάνει κάτι λάθος, μήπως την έχω πειράξει κάπου. Της μίλησα και τα αρνήθηκε όλα, υποστήριζε πως όλα ήταν οκ όμως εγώ ένιωθα αυτή την απομάκρυνση και όσο περνούσε ο καιρός θύμωνα κιόλας γιατί θεωρούσα πως με κοροίδευε που δεν μου έλεγε ευθέως πως δεν γουστάρει πια. Όταν βρισκόμασταν ήταν όλα όπως πριν, όμως τα τηλέφωνα είχαν αραιώσει πολύ, οι προτάσεις για βόλτες... καταλάβαινα πως κάτι έχει αλλάξει ώσπου απομακρύνθηκα κι εγώ θυμωμένη. Μετά από κανένα χρόνο έτυχε και βγήκαμε με την καινούργια παρέα που είχε κάνει. Εκεί κατάλαβα πόσο διαφορετικές ήμασταν πια. Είχαν εντελώς άλλα ενδιαφέροντα, άλλες συζητήσεις που μαζί μου δεν θα μπορούσε να κάνει. Άρα έκανε πολύ καλά που απομακρύνθηκε και βρήκε άλλους ανθρώπους που ταιριάζανε περισσότερο γιατί προφανώς δεν μπορούσε να τα μοιραστεί μαζί μου αυτά. Για να είμαι ειλικρινής αν τα μοιραζόταν μαζί μου, θα την είχα απορρίψει εγώ.

    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.... η φίλη σου για να έχει βρει άλλες παρέες και να έχει απομακρυνθεί από σένα σημαίνει πως κάτι άλλο βρίσκει εκεί που εσύ δεν το προσφέρεις γιατί δεν είσαι έτσι. Το ότι δεν στο λέει ευθέως δεν σημαίνει πως σε κοροιδεύει ή θέλει να σου κρύψει κάτι γιατί το πιο πιθανό είναι να μην το έχει συνειδητοποιήσει ούτε η ίδια. Αν έχεις γνωρίσει τους νέους φίλους της, πολύ πιθανόν να το έχεις δει ήδη αυτό, είπες ήδη οτι την βλέπεις να είναι διαφορετική μαζί τους απ ' οτι με σένα. Όλοι τον εαυτό μας αναζητούμε Μιλιβα και κατευθυνόμαστε περισσότερο εκεί που μας μοιάζουν ή εκεί που νιώθουμε ότι μπορούμε πιο ελεύθερα να τον εκφράσουμε. Μπορεί να σου ακούγεται ηλίθιο τώρα, αλλά να την ευγνωμονείς που απομακρύνθηκε και έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να βρεις και εσύ άτομα που να ταιριάζεις περισσότερο. Και δεν το λέω από την εγωιστική πλευρά, η φίλη σου μπορεί να είναι ένα καταπληκτικό άτομο και εσύ επίσης αλλά που δεν ταιριάζετε μεταξύ σας ή που χρειάζεται να βρείτε κι άλλα άτομα στην ζωή σας και να συνδεθείτε μαζί τους για να πάρετε καινούργια πράγματα ο ένας από τον άλλον.
    Δεν μου χρυσωνεις το χαπι ελισσαβετ με αυτο που λες....ισως εχεις δικιο αλλα πληγωθηκα περισσοτερο...παντα ημουν ατομο με ελαχιστους φιλους αυτη ηταν η πιο κοντινη μου αυτα τα χρονια ...και για καποιες περιοδους και η μοναδικη μου ...εχω περιθωριοποιηθει πολυ επδ δεν ταιριαζω......εχω παρεξηγηθει πολυ επδ δεν ειμαι σαν ατομο της ηλικιας μου.......δεν αντεχω αλλο να φευγουν ανθρωποι απο κοντα μου και να με απορριπτουν....δεν θελω να μεινω μονη...δεν μπορω....αλλο...οχι...

  7. #22
    Miliva21
    Guest
    Δεν θελω να μετραω απωλειες.....αισθανομαι ηδη μοναξια και νιωθω τοσο αδικημενη που δεν μπορω να βρω ατομα να εκτιμησουν αυτο που ειμαι ...και νιωθω ακομα πιο αδικημενη γιατι ξερω οτι αξιζω...αξιζω ανθρωπους να με αγαπουν γ αυτο π ειμαι αλλα δν εχω παρει οσα μου αξιζουν...

    Ειναι σκληρο τωρα να νιωθει καποιος ετσι και ειναι ακομα χειροτερι μεσα σ αυτη τη κατασταση να μετραω συν μια απωλεια ...μια απωλεια ενος τοσο κοντινου ανθρωπου.....

    Φυσικα και να τη ζορισω δεν γινεται......αλλα νιωθω οτι με ριχνει στο γκρεμο αυτο....με κανει χειροτερα..

  8. #23
    Miliva21
    Guest
    Με 1-2 ατομα κανω παρεα τωρα...αν αυτα τα 1 ή 2 φυγουν τι θα μεινει για μετα.....μια μιλιβα μονη της...και περιθωριοποιημενη που λανεις δν θα τη καταλαβαινει γτ κανεις δν ταυτιζεται μαζι της.....δεν το θελω...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Με 1-2 ατομα κανω παρεα τωρα...αν αυτα τα 1 ή 2 φυγουν τι θα μεινει για μετα.....μια μιλιβα μονη της...και περιθωριοποιημενη που λανεις δν θα τη καταλαβαινει γτ κανεις δν ταυτιζεται μαζι της.....δεν το θελω...
    Αν και οταν ομως η Μιλιβα αναγκαστει να κανει παρεα μονο με τον εαυτο της, θα αναγκαστει εν μερει και να δει τα πραγματα λιγο αλλιως, μπορει και να γουσταρει στη τελικη, θα τα βρει με τη παρτη της. Και εκει θα ερθει μονη της η σωστη παρεα.
    Στο λεω γιατι μου θυμιζεις καπως εμενα.
    Εχω περασει κι εγω περιοδους τεραστιας μοναξιας και ακομα περναω που και που. Αλλα ειναι απιστευτα απελευθερωτικο το να μην βαζεις τον εαυτο σου σε αβολα καλουπια για την εκαστοτε ευκαιρια για παρεα.
    Γιατι αυτο αρχισε να σου ψιλοσυμβαινει απο οσα περιγραφεις με τη φιλη σου. Ησουν η φιλη-στηριγμα πανω στην αναγκη, για να σου εκμυστηρευτει πραγματα να σε συμβουλευτει κλπ. Και ανελαβες προθυμα τον ρολο για να εχεις παρεα. Ποσο ευχαριστημενη ησουν εσυ ομως απο οσα επαιρνες απο τη φιλια σας αν για μια στιγμη σκεφτουμε εσενα ως αυτην που διαλεγει και οχι την φιλη σου; Μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου στον ρολο αυτου που επιλεγει την καταλληλη για τον εαυτο του παρεα και δεν ανησυχει για το ποιος τον εχει φιλο; Τι κριτηρια θα ειχες; Θα ειχες διαλεξει αυτη τη φιλη που μας λες με αυτα; Ξερεις ποια ειναι τα κριτηρια; Εμ αμα σου συμβει αυτο το τοσο τρομακτικο πραγμα που λες πιστευω θα βρεις τον εαυτο σου και θα εισαι καλα. Αυτη η φιλια δεν ηταν μονο θεμα δοτικοτητας...εχανες τον εαυτο σου. Κακως. Δεν εισαι οσιομαρτυρας ομως, μη το παρεις ετσι αυτο που λεω, απο επιθυμια να εισαι αποδεκτη και αγαπητη το εκανες και δικη σου αναγκη. Ευκαιρια να απελευθερωθεις απο αυτα τα μοτιβα συμπεριφορας λοιπον και να τα βρεις με την Μιλιβα. Και τοτε θα επιλεξεις τη σωστη παρεα και θα σε επιλεξει η σωστη παρεα. Θελει και τυχη αλλα συμβαινει πολυ πιο ευκολα με την παραπανω προυποθεση.
    Προσωπικα αυτο μου συνεβη τελευταια. Εκει που την ειχα ψιλοβρει μονη μου και δεν εσκαγα για αταιριαστες σε μενα παρεες βρεθηκε μια κοπελα που οντως ταιριαζουμε. Δεν λεω οτι ειναι σωνει και καλα καμια φιλια ζωης αυτο, ειναι πολυ νωρις, χαλαρα και ειλικρινα χωρις προσδοκιες, δεν το επεδιωξα καν. Αλλα το θετικο απο την ιστορια ειναι οτι για πρωτη φορα στη ζωη μου ρε γαμωτο εκανα κλικ για παρεα με ατομο που μου ειναι ευκολο να ταιριαξουμε. Γιατι μεσα στη μοναξια μου βρηκα εμενα, και ταιριαξαμε σαν παρεα με βαση τον αυθεντικο μου εαυτο. Αμα δεν τον ειχα βρει, θα στενοχωριομουν ακομα που δεν μου καθονται ασχετες αταιριαστες παρεες. Αλλα τωρα ξερω πως ειναι απολυτα φυσιολογικο και καλο μαλιστα, θα ηταν χασιμο χρονου. Για να καταλαβεις μου ριχνει πεντε χρονια και ειναι παντρεμενη λολ...αμα δεν ειχα χαλαρωσει λιγο με τη παρτη μου και ακομα αναρωτιομουν γιατι δεν κολλαω με ελευθερους συνομηλικους που εχουν τελειως αλλα πραγματα στο μυαλο και τη καθημερινοτητα τους θα με βασανιζα. Και μια αλλη γνωστη που εχω και μου ειναι συμπαθης μου ριχνει 10 χρονια, ειναι χωρισμενη και δουλευει σα τρελη. Αλλα ξερω οτι ανετα θα την εκανα παρεα αν προεκυπτε. Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας, προτεραιοτητων, προτιμησεων...ε ετυχε οι δικες μου να μη συμπιπτουν με αυτες των πρωτων και πιο εμφανων επιλογων μου για παρεα μεταξυ αγαμων συνομηλικων, λολ. Τι α κανς α κατς να σκαεις;
    Μου ελεγαν κατι τζιτζιφιογκοι που ηθελα πριν καμποσο καιρο για παρεα οτι θα πανε για ορειβασια - _-
    Ασε μας κουκλιτσα μου που θα παρω τα βουνα. Με γεια τους με χαρα τους αλλα οχι ευχαριστω.
    Οποτε δες το λιγο ξανα το θεμα...ποσο στα αληθεια ταιριαζατε με τη φιλη σου; Αυτα που κανει με αλλους φιλους θα τα εκανες; Θα τα ευχαριστιοσουν; Ειναι σημαντικο στις φιλιες να εχεις κοινα ενδιαφεροντα που συνεχως καλλιεργουνται, δεν αρκει η δεσμευση του χρονου για να τις κρατησει οτι ααα εμαστε φιλες απο το δημοτικο. Στο δημοτικο μπορει να γουσταρατε να παιζετε και οι δτο σχοινακι η κουκλες, ειχατε κοινα. Μεγαλωνοντας ομως μπορει οι δρομοι των ενδιαφεροντων σας να χωρισαν...με πιανεις;

  10. #25
    Miliva21
    Guest
    Με τη φιλη μου αυτη δεν πιεζομουν ποτε να ειμαι αλλιως...την ηθελα και την θελω γιατι περναω ωραια μαζι της και μπορω να ειμαι ο εαυτος μου...επδ παντα μπορουσα να λεω αυτο που σκεφτομαι ξεροντας οτι με εχει αποδεκτει και ταιριαζαμε στις αποψεις.....

    Δεν καταπιεστηκα ποτε μαζι της να ειμαι ψευτικη........γ αυτο στεναχωριεμαι γτ ηταν απο τα ελαχιστα ατομα π ενιωθα να ταυτιζομαι και μπορουσα να ειμαι αληθινη...

    Αλλα για να υπαρχει αυτο τωρα...σημαιβει πως δεν ειναι αμοιβαιο και τοσο και αυτο με στεναχωρει....

  11. #26
    Miliva21
    Guest
    Ναι θα την διαλεγα για φιλη οπως τη διαλεξα.....δεν ηταν μονο το σκοινακι και το δημοτικο...μαζι μεγαλωναμε...ζησαμε η μια τις σχεσεις της αλλης ......μοιραστηκαμε 9 χρονια τη ζωη μας........για να θελει να απομακρυνθει μπορει να μην περναγε μαλλον τοσο καλα οσο εγω μαζι της......

    Γ αυτο πικραινομαι...
    Αλλα δεν καταπιεστηκα ποτε....δεν καταπιεζομαι να κανω φιλους με τους οποιους δεν ταιριαζω...γ αυτο εχω λιγους ανθρωπους.....και οσο γ το διαστημα μοναξιας απλα δεν το θελω αλλο δεν το εχω αναγκη...θελω να ταυτιστω να ζησω...να δωσω να παρω...δεν εχω ορεξη για περιθωριοποιηση και μοναξια

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Αν και οταν ομως η Μιλιβα αναγκαστει να κανει παρεα μονο με τον εαυτο της, θα αναγκαστει εν μερει και να δει τα πραγματα λιγο αλλιως, μπορει και να γουσταρει στη τελικη, θα τα βρει με τη παρτη της. Και εκει θα ερθει μονη της η σωστη παρεα.
    Γιατι αυτο αρχισε να σου ψιλοσυμβαινει απο οσα περιγραφεις με τη φιλη σου. Ησουν η φιλη-στηριγμα πανω στην αναγκη, για να σου εκμυστηρευτει πραγματα να σε συμβουλευτει κλπ. Και ανελαβες προθυμα τον ρολο για να εχεις παρεα. Ποσο ευχαριστημενη ησουν εσυ ομως απο οσα επαιρνες απο τη φιλια σας αν για μια στιγμη σκεφτουμε εσενα ως αυτην που διαλεγει και οχι την φιλη σου. Αυτη η φιλια δεν ηταν μονο θεμα δοτικοτητας...εχανες τον εαυτο σου. Κακως. Δεν εισαι οσιομαρτυρας ομως, μη το παρεις ετσι αυτο που λεω, απο επιθυμια να εισαι αποδεκτη και αγαπητη το εκανες και δικη σου αναγκη. Ευκαιρια να απελευθερωθεις απο αυτα τα μοτιβα συμπεριφορας λοιπον και να τα βρεις με την Μιλιβα. Και τοτε θα επιλεξεις τη σωστη παρεα και θα σε επιλεξει η σωστη παρεα. Θελει και τυχη αλλα συμβαινει πολυ πιο ευκολα με την παραπανω προυποθεση.
    Προσωπικα αυτο μου συνεβη τελευταια. Εκει που την ειχα ψιλοβρει μονη μου και δεν εσκαγα για αταιριαστες σε μενα παρεες βρεθηκε μια κοπελα που οντως ταιριαζουμε. Δεν λεω οτι ειναι σωνει και καλα καμια φιλια ζωης αυτο, ειναι πολυ νωρις, χαλαρα και ειλικρινα χωρις προσδοκιες, δεν το επεδιωξα καν. Γιατι μεσα στη μοναξια μου βρηκα εμενα, και ταιριαξαμε σαν παρεα με βαση τον αυθεντικο μου εαυτο .............; Ειναι σημαντικο στις φιλιες να εχεις κοινα ενδιαφεροντα που συνεχως καλλιεργουνται, δεν αρκει η δεσμευση του χρονου για να τις κρατησει οτι ααα εμαστε φιλες απο το δημοτικο. Στο δημοτικο μπορει να γουσταρατε να παιζετε και οι δτο σχοινακι η κουκλες, ειχατε κοινα. Μεγαλωνοντας ομως μπορει οι δρομοι των ενδιαφεροντων σας να χωρισαν...με πιανεις;
    Πολυ ωραια τα γραφεις Ναταλια , ετσι ακριβως ειναι κι εχεις μια ωριμοτητα μακραν περισσοτερη για την ηλικια σου ..... θελω να τονισω στην Μίλιβα οτι υπρχουν πολλες Μίλιβες εκει εξω , η Μίλιβοι , ενας εκ των οποιων ειμαι κι εγω , ημουνα πολυ δοτικος , αλλα η πειρα ζωης μουδειξε οτι οι φιλοι δεν ειναι παντα εκει για μενα , οπως νομιζα στις αρχες της ενηλικιωσης μου , οποτε εβαλα κι εγω νερο στο κρασι μου , και επαψα να ειμαι αυτος που θα ειναι εκει για τον αλλον , διοτι δεν ειδα την αναλογη ανταποκριση , οι περισσοτεροι ανθρωποι θελουν να παιρνουν , χωρις να δινουν τα αναλογα , ..................τα βρηκα μια χαρα με τον εαυτο μου , εχω φιλους , αλλα δεν σκιζομαιπλεον γι αυτους , διοτι για νασαι ο φιλος που θασαι παντα εκει για τον αλλον θελει πολυ δυναμη ψυχης που δεν διαθετουν ολοι , ισως ουτε εγω εχω τετοια δυναμη ψυχης , αφιλοτιμος ομως δεν ειμαι .......προσφατως ειχα μια δυσαρεστη εμπειρια με τον επι 38 χρονια κολλητο μου , που δεν εχει οικ. ανεση , και τουχω δωσει την αγαπη μου , υλικα αγαθα μιας και ο Θεος μυδωσε αρκετα , κι ομως σε μια κριση στο γαμο του , επι εναν χρονο τωρα , εχει επικοινωνησει 3-4 φορες μαζι μου , αυτο με πληγωσε , εδειξα κατανοηση ομως , αλλα η σχεση μας δεν θανεαι πια η ιδια , θαμαι πιο φειδωλος μαζι του ( αυτο κολλαει στην τελευταια παραγραφο της Ναταλιας που γραφει οτι οι δρομοι των ενδιαφεροντων μας , με ολουςε τους φιλους αποκλινουν με τον χρονο ) και το ιδιο εχει συμβει με αλλους φιλους-ες , οσο σεχουν ακναγκη ειναι εκει , οταν παψουν να σεχουν αναγκη δεν ειναι εκει πλεον , παντα βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις , για να επιβεβαιωνουν τον κανονα ................δεν ειναι για απογοητευση αγαπητη Μίλιβα , απλως με τον καιρο και την πειρα ζωης θα κανεις καλυτερη παρεα με τον εαυτο σου , οποτε δεν θα πληγωνεσαι τοσο οταν οι φιλες δεν ανταποκρινονται στον βαθμο που ανταποκρινεσαι εσυ , που εισαι πολυ δοτικο ατομο , και τετοια ατομα σαν εσενα σπανιζουν , κριμα ειναι να τα πληγωνουμε , ειθε να υπηρχαν κι αλλα ατομα σαν εσενα στην κοινωνια μας ...... ετσι ειναι η ζωη Μίλιβα , στην ουσια μονοι μας ειμαστε στην ζωη αυτη , χωρις να υποδηλοι αυτο μοναξια ......αλλα αυτονομια ..
    η Ναταλια τα γραφει πιο ωραια απο μενα .......ισως επειδη ειμαι μεγαλος , και μεγαλωνωτας η ζωη σε κανει πιο σκληρο και προσεκτικο σε ποιον θα εισαι ιδαιτερως δοτικη , το οποιο δεν εινασι κακο , αλλα απλα συμβαινει ......

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ναι θα την διαλεγα για φιλη οπως τη διαλεξα.....δεν ηταν μονο το σκοινακι και το δημοτικο...μαζι μεγαλωναμε...ζησαμε η μια τις σχεσεις της αλλης ......μοιραστηκαμε 9 χρονια τη ζωη μας........για να θελει να απομακρυνθει μπορει να μην περναγε μαλλον τοσο καλα οσο εγω μαζι της......

    Γ αυτο πικραινομαι...
    Αλλα δεν καταπιεστηκα ποτε....δεν καταπιεζομαι να κανω φιλους με τους οποιους δεν ταιριαζω...γ αυτο εχω λιγους ανθρωπους.....και οσο γ το διαστημα μοναξιας απλα δεν το θελω αλλο δεν το εχω αναγκη...θελω να ταυτιστω να ζησω...να δωσω να παρω...δεν εχω ορεξη για περιθωριοποιηση και μοναξια
    Μη βλεπεις το να εισαι μονη σου χωρις παρεα σαν περιθωριοποιηση και μοναξια και μιζερια...δες το σαν ελευθερια να αγαπησεις εσενα. Ειναι δυσκολο να μη νιωθεις λες και εισαι λεπρος αμα νιωθεις μοναξια και να εκτιμας οσα εχεις και οσα εισαι...
    Σε καταλαβαινω γιατι σε ποναει, νιωθεις οτι δεν ηταν αμοιβαιο, ειπες οτι μαλλον δεν περνουσε τοσο καλα μαζι σου...ε λως γινεται να εχετε κοινα και να μη περνουσε το ιδιο καλα μαζι σου οσο εσυ μαζι της; Καπου δεν κολλουσατε η μεγαλωσατε και παψατε να κολλατε...
    Παλι μου λες για χρονια και τα ποσα ζησατε μαζι. Δεν λεει κατι αυτο. Μπορει να μοιραστηκατε πολλα σημαντικα πραγματα αλλα να εξελιχθηκατε λιγο διαφορετικα σαν ατομα και σαν προσωπικοτητες μεσα απο αυτα. Δεν εφερα το σχοινακι ως παραδειγμα απο κατι ασημαντο, το εφερα ως παραδειγμα κοινου ενδιαφεροντος σε μια δεδομενη χρονικη στιγμη στη ζωη σας. Επειδη ομως οι ανθρωποι με τον καιρο αλλαζουν, δεν μπορουν και τα ενδιαφεροντα τους να παραμενουν κοινα, καπου θα διαφοροποιηθουν μεγαλωνοντας...πχ υπαρχουν φιλες που ψολοχανονται οταν η μια εχει γινει μητερα και η αλλη θελει καθε βραδυ να ειναι εξω για ποτο. Δε σημαινει οτι δεν μοιραστηκαν πολλα η οτι δεν ηταν σημαντικα η οτι δεν ηταν αληθινη η φιλια τους η αξιολογη...απλα μας ερχονται καμια φορα λιγο διαφορετικα μονοπατια στη ζωη. Ουτε ειναι απαραιτητο οτι χανεις τοτε τον φιλο σου οριστικα, μπορει να συναντιεστε που και που σε κανα σταυροδρομι, απλα να κανετε περισσοτερο παρεα με ατομα στο δικο σας μονοπατι...πχ εχω φιλη χρονων στην ελλαδα που εχουμε ψιλοχαθει. Ειναι δυσκολο να κρατας στενη συχνη επαφη με καποιον οταν δεν μοιραζεστε πραγματα στη καθημερινοτητα σας η ειστε σε λιγο διαφορετικες φασεις στη ζωη σας...αλλα δε σημαινει οτι επαψε να ειναι φιλη μου η οτι δεν θα τη δω οταν παω ελλαδα η οτι τη ξεγραψα η οτι με ξεγραψε. Πχ με ξεχναει αλλα ξερω οτι προφανως εχει αλλα στη καθημερινοτητα της. Τι πιο λογικο και τι σχεση εχουν τα δεκα χρονια φιλιας μας;
    Η φιλια δεν ειναι συμβολαιο...ειναι κατι που καλλιεργειται μεσα απο πραγματα που περνατε μαζι αλλα και που ευχαριστιεστε μαζι...τι ευχαριστιοσασταν μαζι με την φιλη σου τελευταια; Γιατι εχω την αισθηση οτι μονο για προβληματα που μοιραζοσταν μας ειπες...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εκανα ενα τυπογραφικο λαθος στο κειμενο παραπανω αλλα θα το αφησω ετσι γιατι γελασα οταν το ειδα: ηθελα να γραψω ψιλοχανονται και εγραψα ψολοχανονονται. Βγαζει νοημα και ταιριαζει κι ετσι χαχαχαχα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Μάλλον εννοεί "τετράγωνη λογική".

    Επίσης, το κείμενό μου έκανε φτερά!
    χαχαχαχαχαχαχ οχι οχι δεν εννοουσα τετραγωνη λογικη. Εχει καποιο μπαγκ το φορουμ και καποιες δημοσιευσεις δεν εμφανιζονται παρα μονο με παραθεση. Οποτε εκανα παραθεση το κειμενο σου για να μπορουν ολοι να το διαβασουν. Και ζηταει και 10 χαρακτηρες για να γινει η δημοσιευση, δεν επιτρεπει σκετη παραθεση χωρις κειμενο, εξου και οι 10 αριθμοι
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αχαριστία
    By καθρεπτης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 19-01-2015, 13:22
  2. Πόση αχαριστία...
    By MaryT. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 16:11
  3. Αχαριστία
    By fania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-01-2012, 13:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •