Ξενη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Ξενη ζωη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Ξενη ζωη

    Νοιωθω οτι ζω μια ζωη που δε μου ανηκει.Ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε αυτα που μας προταζουν? Πχ θελω να βγαλω το βαθμοθηρικο διαβασμα απο τη ζωη μου.το διαβασμα μου αρεσει αλλα οχι ετσι.Θελω να ρουφαω την καθε μερα σαν να ειναι η τελευταια αλλα αυτα που κανω δε με γεμιζουν.προσπαθω να κλεισω τα συναισθηματα μου γτ ποναω αλλα αν τα κλεισω τερματιζονται ολα οχι κατ' επικογην δηλ και η χαρα κτλ.Βουλιαζω σε ενα λακκο που λεγεται καταθλιψη.Πολλοι παραγοντες με οδηγησαν εδω οπως οτι δεν νοιωθω ικανοποιηση με σχολ.επιδοσεις, δε μου αρεσει ο κοσμος που ειναι ο καθενας για τον εαυτο του καθως και η αρνηση της σεξουαλ.μου ταυτοτητας.Πως μπορω πρακτικα να διορθωσω καθε τομεα? Κι αν που θα βρω υπομονη που δεν μου εχει μεινει ουτε μια σταγονα.Ζηλευω τους γυρω μου γτ τους θεωρω καλυτερους σε ολα.Απομακρυνομαι απο τους φιλους μου γτ νοιωθω οτι δεν εχω τιποτα να τους προσφερω κι εκεινοι σε μενα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    ποσο χρονων εισαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    17

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    όλα αυτά ιωάννα μου είναι υπαρξιακά ερωτήματα που πολύ εύλογα σε απασχολούν. βλέπεις σε αυτήν την ηλικία αποφασίζουν οι άλλοι για εσένα και όχι εσύ. φυσικά κι εσύ θα νιώθεις εγκλωβισμένη και δυστυχισμένη. είναι απολύτων φυσιολογικό. κανείς δε σε ρώτησε για να πας σχολείο, θέλεις να ανακαλύψεις τον κόσμο, τον εαυτό σου, την ίδια τη ζωή και όχι τη ζωή που σου επιβάλλουν οι άλλοι. κάνε λίγο υπομονή, λίγο έμεινε.. σε λίγο θα αποφασίζεις εσύ η ίδια τι θέλεις να γίνεις, να είσαι και να αισθάνεσαι. δώστα όλα στο -λάθος- σύστημα που λέγεται σχολείο για να πας στη σχολή που θέλεις και να είσαι ελεύθερη και υπεύθυνη για εσένα.
    οι φίλοι σου θα αλλάξουν πολλές, πάρα πολλές φορές στη ζωή σου. τη σεξουαλική σου ταυτότητα θα την ανακαλύψεις με τα χρόνια και δε θα δώσεις σε κανέναν αναφορά γι αυτό. θα την προστατεύσεις κι θα την αγαπάς. τους ανθρώπους που σκέφτονται την πάρτη τους κοιτα τους από μακρυά . καλύτερα μόνη σου. ο κόσμος είναι έτσι για΄τι έτσι τον βολεύει. δεν μπορείς να αλλάξεις τους άλλους, μπορείς όμως να προσφέρεις εσύ, ως διαφορετιό και καλό άτομο στον κοσμο. να άνεις άλλους ανθρώπους να νιώσουν καλά΄.

    Βάλε τη λογική πάνω από το συναίσθημα και όλα θα πάνε καλα. όταν αντιμετωπίζεις τον κόσμο χρειάζεται λογική. όταν όμως βρίσκεσαι με τον εαυτό σου και τους πολύ πολύ αγαπημένους σου (πχ το άλλο σου μισό) χρειάζεται συναίσθημα.


    ελπίζω να σε βοήθησα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σε ευαριστω .Μιλας σωστα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    όλα αυτά ιωάννα μου είναι υπαρξιακά ερωτήματα που πολύ εύλογα σε απασχολούν. βλέπεις σε αυτήν την ηλικία αποφασίζουν οι άλλοι για εσένα και όχι εσύ. φυσικά κι εσύ θα νιώθεις εγκλωβισμένη και δυστυχισμένη. είναι απολύτων φυσιολογικό. κανείς δε σε ρώτησε για να πας σχολείο, θέλεις να ανακαλύψεις τον κόσμο, τον εαυτό σου, την ίδια τη ζωή και όχι τη ζωή που σου επιβάλλουν οι άλλοι. κάνε λίγο υπομονή, λίγο έμεινε.. σε λίγο θα αποφασίζεις εσύ η ίδια τι θέλεις να γίνεις, να είσαι και να αισθάνεσαι. δώστα όλα στο -λάθος- σύστημα που λέγεται σχολείο για να πας στη σχολή που θέλεις και να είσαι ελεύθερη και υπεύθυνη για εσένα.
    οι φίλοι σου θα αλλάξουν πολλές, πάρα πολλές φορές στη ζωή σου. τη σεξουαλική σου ταυτότητα θα την ανακαλύψεις με τα χρόνια και δε θα δώσεις σε κανέναν αναφορά γι αυτό. θα την προστατεύσεις κι θα την αγαπάς. τους ανθρώπους που σκέφτονται την πάρτη τους κοιτα τους από μακρυά . καλύτερα μόνη σου. ο κόσμος είναι έτσι για΄τι έτσι τον βολεύει. δεν μπορείς να αλλάξεις τους άλλους, μπορείς όμως να προσφέρεις εσύ, ως διαφορετιό και καλό άτομο στον κοσμο. να άνεις άλλους ανθρώπους να νιώσουν καλά΄.

    Βάλε τη λογική πάνω από το συναίσθημα και όλα θα πάνε καλα. όταν αντιμετωπίζεις τον κόσμο χρειάζεται λογική. όταν όμως βρίσκεσαι με τον εαυτό σου και τους πολύ πολύ αγαπημένους σου (πχ το άλλο σου μισό) χρειάζεται συναίσθημα.


    ελπίζω να σε βοήθησα
    Πολυ ωραιο μηνυμα!!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Βασικα ολα τα προβληματα μου απορρεεουν απο το οτι θελω να ειμαι τελεια , αμεμπτη.φοβαμαι μηπως με δαχτυλοδειξουν.βασικα οι μεγαλυτεροι φοβοι μου ειναι η ταπεινψση, η ντροπη και η ατελεια.Φοβαμαι.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    47
    δεν υπαρχουν τελειοι ανθρωποι ομως. ο καθενας που νομιζει πως εχει αδυναμια σε κατι το οποιο στα ματια αλλου μπορει να μη φαινεται καν.

    και σε ποιον ανηκει η ζωη; ολοι ζουμε κατι το οποιο δεν επιλεξαμε. ποτε δεν ειμαστε ευχαριστιμενοι, εκτος αν εχουμε λεφτα κι επιλογες.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Ιωάννα, σε ό,τι έχει πει ο Delmem210118a συμφωνώ απόλυτα!

    Βρίσκω εντελώς υγιές το ότι δε σου αρέσει το βαθμοθηρικό διάβασμα, είναι σκέτη βλακεία. Δεν βλέπω κάτι κακό σε όσα λες. Είσαι άτομο σκεπτόμενο και θα τη βρεις την άκρη. Μην ετεροπροσδιορίζεσαι κοιτώντας τους άλλους. Κοίτα να είσαι καλά με την ψυχή σου. Το κομμάτι της σεξουαλικής ταυτότητας είναι καθαρά προσωπικό σου και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σε κοροϊδέψει ή να σε αναγκάσει να κάνεις κάτι για αυτό. Πάντα θαύμαζα τους ανθρώπους που έβρισκαν τη δύναμη να υπερασπιστούν τη διαφορετικότητά τους στον κόσμο μας ο οποίος καταδικάζει καθετί που είναι εκτός των στεγανών του. Κατά την κρίση μου, είναι υγιές να βλέπεις ότι με κάποια άτομα δεν έχεις πολλά να πεις και να απομακρύνεσαι. Εγώ έχω κάνει πολύ παρέα με πάρα πολλά άτομα. Είναι 2-3 αυτοί με τους οποίους μιλάω πια και αυτό οφείλεται σε προσωπική απόφαση. Επίσης, λες ότι είσαι χειρότερη από τους άλλους. Άσε να το κρίνει άλλος αυτό. Εσύ το εξετάζεις επιδερμικά, επιφανειακά και μάλλον επιπόλαια. Εμένα μια χαρά άτομο μου φαίνεσαι, διάβασα και το ποίημά σου στο άλλο θέμα που άνοιξες και μου άρεσε. Μην είσαι τόσο σκληρή. Είσαι σκεπτόμενη και έχεις και μια δομή σκέψης σε κάποια σημεία. Εγώ μια χαρά σε βρίσκω, τί να πω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ολουσ τουσ φοβουσ σου τουσ εζησα δεν επαθα τιποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11
    Ιωάννα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως αργότερα μετανιώνουν οι περισσότεροι επειδή άφησαν το σχολείο. Ειναι πιο λίγες οι ευκαιρίες. Η γλώσσα ειναι πολυ δυνατό στοιχείο στην ανάπτυξη ενός ατόμου. Δεν ειναι καλο να φεύγουμε από την πατρίδα μας, αλλά δυστυχώς όπως έχουν τα πράγματα, εγώ βοηθήθηκα από τα Αγγλικά μου. Το θέμα ειναι να βρεις τον τομέα που σου αρέσει και να τον σπουδάσεις. Να κάνεις δηλαδή το σχολείο να σου αρέσει.Τι τάξη πας?

Similar Threads

  1. Ξενη ζωη
    By iwannaaa in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-2017, 16:29
  2. ΝΟΙΩΘΩ ΞΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 13
    Last Post: 14-11-2015, 22:35
  3. ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΞΕΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ?
    By ΛΕΑΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2012, 18:55
  4. Βοήθεια, είμαι μια ξένη...
    By tirogaridaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 78
    Last Post: 16-03-2009, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •