32 και μόνος, γιατί; - Page 35
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 35 of 37 FirstFirst ... 253334353637 LastLast
Results 511 to 525 of 545
  1. #511
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Υπαρχουν εκατομμύρια ανθρώπων σε αυτόν τον πλανητη.Αλλοι ομορφοι, αλλοι ασχημοι, πλουσιοι, φτωχοι , παλιοχαρακτηρες, καλα παιδια, δοτικοι, παρταλια κλπ κλπ Σε καθε μα καθε κατηγορια υπαρχουν ατομα που μεινανε μονοι στη ζωη και ατομα που βρηκαν ταίρι.Ατομα που γερασαν με το ταίρι τους ή που η ζωη τα εφερε έτσι κ τους χώρισε είτε ο θανατος είτε ενα διαζυγιο. Που ξαναφτιαξαν τη ζωη τους η που γερασαν μόνοι.Δε μπορει κανεις να με πεισει οτι όλοι όσοι καταφεραν να εχουν σχεσεις ή να ξαναφτιαξουν τη ζωη τους μετα απο εναν χωρισμο εκαναν κατι καλυτερο και ήταν πιο συνειδητοποιημενοι χαρακτηρες απο τους υπολοιπους.Εχω κουραστει πλεον με αυτην την καραμελα "Κατι θα κανεις λαθος δε μπορει να εισαι μονος/μονη τοσα χρόνια".Καποια πραγματα σαφως μπορεις να τα διορθωσεις κ μονος.Αν πχ εχεις παραπανω κιλα κανεις διαιτα και γυμνατικη και τα χανεις.Αν θες να γνωρισεις νεα ατομα πας κ βρισκεις ενα νεο χομπυ και ανοιγεις κυκλο γνωριμιων. Οταν ενας ανθρωπος λεει οτι εχει κανει καποια πραγματα κ συνεχως τρωει πορτα δε νομιζω πως βοηθαει να λεμε οτι φταιει ο χαρακτηρας του.Ξερω πολλους παλιοχαρακτηρες να εχουν σχεσεις.Ολοι οι δεσμευμενοι εχουν κανει τοσο καλη δουλεια με τον εαυτο τους η εχουν βρει την αυτογνωσια τους με τη βοηθεια ψυχολογου κ γιαυτο βρισκουν ταιρι;Ζουμε σε μια εποχη που ειναι γενικευμενο πλεον το φαινομενο να ειναι πολλοι ανθρωποι μονοι τους.Οι οποιοι δε θα πρεπε ετσι κι αλλιως να μπαινουν σε ενα τσουβαλι. Ξερω ατομα με διαφορα "πακετα" να το πω κι ετσι που ειναι χρονια μονοι τους.Και αντρες και γυναικες καθε εμφανισης ηλικιας επαγγελματος κλπ. Για μενα μια ειναι η συμβουλη.Οτι και να γινει να μη το βαζει κανεις κατω. Θελει συνεχη προσπαθεια όσες κι αν ειναι οι απογοητεύσεις.Υπάρχουν γυρω μας ανθρωποι παραδειγμα προς μιμηση που για χρονια ετρωγαν αποριψεις σε διαφορους τομεις κ τελικα καποτε τα καταφεραν.Η σκεψη "δε θα βρω ποτε ταιρι" ειναι η σκεψη που μας παει πισω στην προσπαθεια.Για μενα εκει πρεπει να εστιασει καποιος. Να λεει στον εαυτο του "οκ εφαγα κι αλλο στραπατσο πρεπει να βρω δυναμη να συνεχισω". Η ζωη αυτο ειναι, να συνεχιζεις. Αυτο τουλαχιστον θα συμβουλευα εγω στους forever alone.

    https://www.youtube.com/watch?v=_yz-DErT_Hw&t=5s

  2. #512
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αλλη μια απαντηση απο μελος που διαβασε μονο τον τιτλο...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #513
    Sai το κείμενο σου με άγγιξε τόσο που πραγματικά δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να προσθέσει κάτι παραπάνω πια στο θέμα. Σε ευχαριστώ.

  4. #514
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    savatage Εισαι λαθος.Εδω και μερες μπαινω και διαβαζω καθημερινα το τοπικ.Ειναι πολυ λογικο οταν λετε στον ανθρωπο "κατι κανεις λαθος, λες ψεματα κλπ κλπ" να παρει αμυντικη σταση κ να απανταει οσα απανταει .Εφτασε να θελει να κλεισει κ το τοπικ γιατι δε βρισκει ακρη με τις απαντησεις.

    Α και να σημειωσω οτι για να απαντησω σε ενα τοπικ δεν ειμαι κ υποχρεωμενη να διαβασω 34 σελιδες ομως παρολαυτα ολες τις μερες που ειναι ανοιχτο το τοπικ καθομαι και διαβαζω και τις συζητησεις κ τους καυγαδες...

    Agnoste ελπιζω να βοηθησα. Keep going μη τα παρατησεις.Κι οτι γινει!

  5. #515
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    27
    Λαθος, 20-30 ακυρα ειναι αρκετα για να συνηδητοποιησει καποιος οτι ειναι worthless commodity και οτι ακομα και αν ευθυγραμμιστουν τα αστρα και του κατσει καποια- θα ξεχασει την υπαρξη του τη στιγμη που θα της σφυριξει ο ψηλος και ωραιος απο απεναντι. Δεν υπαρχει λογος να συνεχισεις να βασανιζεσαι και να εξευτελιζεσαι μετα απο ορισμενες προσπαθειες.

    Αν τη βρισκεις με την ιδεα οτι ισως σου κατσει καποια με δυο δεκαετιες cock carousel στο κοντερ για να τη συντηρεις και να της μεγαλωσεις το παιδι του μπαρμαν ενω σου καθεται απο αναγκη μια φορα το μηνα παω πασο

  6. #516
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Sal View Post
    Εισαι λαθος.Εδω και μερες μπαινω και διαβαζω καθημερινα το τοπικ.Ειναι πολυ λογικο οταν λετε στον ανθρωπο "κατι κανεις λαθος, λες ψεματα κλπ κλπ" να παρει αμυντικη σταση κ να απανταει οσα απανταει τοσες μερες.Εφτασε να θελει να κλεισει κ το τοπικ γιατι δε βρισκει ακρη με τις απαντησεις.

    Α και να σημειωσω οτι για να απαντησω σε ενα τοπικ δεν ειμαι κ υποχρεωμενη να διαβασω 34 σελιδες ομως παρολαυτα ολες τις μερες που ειναι ανοιχτο το τοπικ καθομαι και διαβαζω και τις συζητησεις κ τους καυγαδες...
    Υποχρεωμενη οχι, αν ομως επιλεγεις να βγαλεις ευκολα συμπερασματα απαντας ενα κατεβατο για καποιον που "δε βρισκει ταιρι" οταν το νημα αφορα εναν "33 χρονων παρθενο, που δεν εχει φιλησει ποτε, δεν εχει χουφτωσει ποτε γυναικα, θεωρει οτι ειναι υπερφτασμενος επαγγελματικα, φτασμενος σε χομπυ, με μεγαλο κοινωνικο κυκλο παρεες φιλους κ.ά. και ρωταει εδω ΓΙΑΤΙ συμβαινει αυτο"
    Η απαντηση σου ηταν βουτυρο στο ψωμι, αλλα δεν περιειχε ολα τα δεδομενα.
    Εκτος αν εισαι ιδια ή παρομοια περιπτωση και θεωρεις οτι ναι καλλιστα μπορει σε εναν κοινωνικο, αψογο σε ολα ανθρωπο και πλουσιο, να συμβει να ειναι παρθενος στα 33 και ανεγγιχτος επειδη ειναι ατριχος με λευκο λεπτο δερμα και μοιαζει ΙΣΩΣ με εφηβο χωρις να εχει απολυτως κανενα αλλο προβλημα..
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #517
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Οχι δεν ειμαι παρομοια περιπτωση οσο κι αν αυτο θα βολευε.
    Απλα αρνουμαι να δεχτω οτι οταν ενας ανθρωπος τρωει ακυρο είτε σε σχεσεις είτε σε επαγγελμα ειτε οπουδηποτε, πρεπει σωνει και ντε να κανει κατι ασυνειδητα που τον εμποδιζει στο στοχο του. Μπαινει μεσα ενας ανθρωπος σας γραφει 10 πραγματα για τον εαυτο του.Και σας φαινονται ψεμματα τραβηγμενα κλπ.Ποιο το νοημα να σχολιασετε. Μπαινει κανεις εδω να γραψει για ενα του θεμα διαβαζει πανω φορουμ υποστηριξης και μεσα στα τοπικ γινεται ενας χαμος. Και οκ μπορει να μη φταινε τα απλα μελη για τυπους σαν τον ΕρικΧαρις κ τους ομοιους του. Αλλα μου κανει εντυπωση που πρεπει και να απολογηθω επειδη θελω να δοσω κουραγιο σε ενα δυο ατομα που πιστευω οτι απλα αυτο θελουν κ γιαυτο εγραψαν εδω.Κανενος το προβλημα δε θα ληθει σε ενα φορουμ.Ειδικα αν οντως χρηζει ψυχολογικης ή ψυχιατρικης υποστηριξης.Μπορουμε ομως να πουμε ενα καλο λογο στον αλλον αντι να προσβαλουμε...Καλη σας συνεχεια.

  8. #518
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Sal View Post
    Οχι δεν ειμαι παρομοια περιπτωση οσο κι αν αυτο θα βολευε.
    Απλα αρνουμαι να δεχτω οτι οταν ενας ανθρωπος τρωει ακυρο είτε σε σχεσεις είτε σε επαγγελμα ειτε οπουδηποτε, πρεπει σωνει και ντε να κανει κατι ασυνειδητα που τον εμποδιζει στο στοχο του. Μπαινει μεσα ενας ανθρωπος σας γραφει 10 πραγματα για τον εαυτο του.Και σας φαινονται ψεμματα τραβηγμενα κλπ.Ποιο το νοημα να σχολιασετε. Μπαινει κανεις εδω να γραψει για ενα του θεμα διαβαζει πανω φορουμ υποστηριξης και μεσα στα τοπικ γινεται ενας χαμος. Και οκ μπορει να μη φταινε τα απλα μελη για τυπους σαν τον ΕρικΧαρις κ τους ομοιους του. Αλλα μου κανει εντυπωση που πρεπει και να απολογηθω επειδη θελω να δοσω κουραγιο σε ενα δυο ατομα που πιστευω οτι απλα αυτο θελουν κ γιαυτο εγραψαν εδω.Κανενος το προβλημα δε θα ληθει σε ενα φορουμ.Ειδικα αν οντως χρηζει ψυχολογικης ή ψυχιατρικης υποστηριξης.Μπορουμε ομως να πουμε ενα καλο λογο στον αλλον αντι να προσβαλουμε...Καλη σας συνεχεια.
    Εδωσες κουραγιο σε εναν ανθρωπο που ρωτησε "ΓΙΑΤΙ" και κατηγορησες οσους και οσες εδω και μερες ασχολουνται πραγματικα με το προβλημα του και ψαχνουν τα "ΓΙΑΤΙ" του. Κουραγιο μπορεις να δωσεις και χωρις να ψαχνεις να κατηγορεις ολους τους αλλους.
    Καλη συνεχεια και σε σενα...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #519
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Sal View Post
    savatage Εισαι λαθος.Εδω και μερες μπαινω και διαβαζω καθημερινα το τοπικ.Ειναι πολυ λογικο οταν λετε στον ανθρωπο "κατι κανεις λαθος, λες ψεματα κλπ κλπ" να παρει αμυντικη σταση κ να απανταει οσα απανταει .Εφτασε να θελει να κλεισει κ το τοπικ γιατι δε βρισκει ακρη με τις απαντησεις.

    Α και να σημειωσω οτι για να απαντησω σε ενα τοπικ δεν ειμαι κ υποχρεωμενη να διαβασω 34 σελιδες ομως παρολαυτα ολες τις μερες που ειναι ανοιχτο το τοπικ καθομαι και διαβαζω και τις συζητησεις κ τους καυγαδες...

    Agnoste ελπιζω να βοηθησα. Keep going μη τα παρατησεις.Κι οτι γινει!
    Έτσι ακριβως. Ενσυναισθηση λεγεται αυτο κυριες και κυριοι

    Γενικο σχολιο: αν δεν εχεις κατι αλλο να πεις και αναγκαζεις τον αλλον να απαντησει αμυντικα, μονο βοηθεια δεν ειναι αυτο. Αλλα δεν αμφισβητω τις καλες προθεσεις. Δυστυχως γνωριζω πως σε θεματα τυχης δεν μπορεις να βοηθησεις καθολου και ετσι προτιμω να απεχω απο το να λεω συμβουλες χωρις νοημα, γιατι αυτο το πραγμα οταν το κανουν σε μενα ειδικα οταν εχω προσπαθησει παρα πολυ για κατι, με εξαγριωνει.

  10. #520
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οποτε εσεις καταληγετε οτι ειναι απλα κακασχημος ο ανθρωπος και δυσμοιρος. Και για καποιο λογο αυτο θεωρειτε οτι δινει κουραγιο σε εναν ανθρωπο. Δεν το καταλαβαινω.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #521
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εγω θεωρω την απαντηση του/της Sal ευστοχη...το επιχειρημα οτι δεν εχουν δουλεψει σκληρα για να βελτιωσουν τον εαυτο τους ολοι οσοι εχουν σχεση και το οτι εχουν σχεση και σκατοχαρακτηρες, και ατομα με θεματα, και ασχημοι κ ομορφοι κλπ και αρα ειναι ισως καπως επιβαρρυντικη ψυχικα η σκεψη οτι "κατι κανεις λαθος" στεκει...δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα σωστα για να αγαπηθεις. Αλλα χρειαζεται να προσπαθεις παντα, και να μη τα παρατας, και μερος της προσπαθειας ειναι να βελτιωνεις ο,τι μπορεις να βελτιωσεις στη πορεια, τι αλλο μπορεις να κανεις. Παιζει ρολο η τυχη, καποιοι ανθρωποι κακα τα ψεμματα τυχαινει να μην γνωριζουν ποτε τον ανθρωπο τους...ετσι,επειδη τυχαινει. Δεν θεωρω πως ειναι ουτε η ασχημια ουτε τπτ αλλο που τους καταδικαζει...αλλα μπορεις να βελτιωσεις τις πιθανοτητες σου με οσα λεμε παραπανω στις αλλες απαντησεις, οχι οτι ειναι καμια μαγικη συνταγη/λυση αυτα. Συγνωμη αν αισθανθηκες ασχημα με τις απαντησεις θεματοθετη, αλλα προσπαθησαμε αρκετα μελη να προσφερουμε μερικες πρακτικες απαντησεις στο πως μπορεις να βελτιωσεις τις πιθανοτητες σου...προσωπικα δεν αμφισβητω και τον ρολο της τυχης σε αυτα. Απλα συν Αθηνα και χειρα κινει...αυτο.

  12. #522
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Natalia και blackbird ευχαριστω.
    Και δε θυμαμαι να ειπα πουθενα οτι θεωρω τον agnosto κακασχημο.Δε με ενδιαφερει καν πως ειναι ο ανθρωπος.Κ ακομα και να τον εβλεπα και να τον χαρακτηριζα καπως εχει σημασια η γνωμη μου για την εμφανιση του; Just saying.
    Κριμα ειναι να μπαινει καποιος να γραψει το θεμα του κ τελικα να καταληγει η φαση "κλειστε μου το τοπικ" ή θελω να διαγραφω απο μέλος.

  13. #523
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ισα ισα αν ειχε κλειδωθει το τοπικ απο χτες που το ειχαμε ηδη υπερεξαντλησει δε θα μπορουσε το καθε πιτσιρικι να κανει πολλαπλους και να ξερναει το μισος του για σελιδες επι σελιδων.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #524
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Οταν μπαινουν μεσα τρολ με πολλαπλους λογαριασμους η λυση δεν ειναι να κλεινουν τα τοπικ αλλα οι moderators να μπαναρουν.

  15. #525
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Sal View Post
    Natalia και blackbird ευχαριστω.
    Και δε θυμαμαι να ειπα πουθενα οτι θεωρω τον agnosto κακασχημο.Δε με ενδιαφερει καν πως ειναι ο ανθρωπος.Κ ακομα και να τον εβλεπα και να τον χαρακτηριζα καπως εχει σημασια η γνωμη μου για την εμφανιση του; Just saying.
    Κριμα ειναι να μπαινει καποιος να γραψει το θεμα του κ τελικα να καταληγει η φαση "κλειστε μου το τοπικ" ή θελω να διαγραφω απο μέλος.
    Αυτο με το κλεισιμο του τοπικ νομιζω εγινε λογω του κουλουβαχατου με τα σχολια απο ασχετους με πολλαπλα προφιλ (πλακα θα εχει να ειναι ολα ενας, αντε ατομα βαρια λολ)...καπου εκει επιβαρυνα κι εγω λιγο τα πραγματα γιατι εδωσα τροφη στο τρολ, σορυ θεματοθετη και για αυτο.

Page 35 of 37 FirstFirst ... 253334353637 LastLast

Similar Threads

  1. Μια ζωη μονος?
    By dimitriseas in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 05-03-2017, 23:19
  2. Μονος
    By prnqs in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 04-08-2016, 10:31
  3. Γιατι αισθανομαι τοσο μονος...
    By Σάτυρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2012, 02:20
  4. Μονος..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2012, 12:23
  5. Μόνος...
    By gianniss in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 13-02-2011, 19:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •