32 και μόνος, γιατί;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 37 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 545
  1. #1

    32 και μόνος, γιατί;

    Καλημέρα, είμαι 32 και δεν έχω κάνει ποτέ τίποτα ερωτικό με γυναίκα. Δεν έχω καθόλου υψηλά στάνταρ. Πάντα ήμουν κοινωνικός και δεν είχα πρόβλημα στη προσέγγιση, αλλά πάντα μου έριχναν άκυρο, συνήθως με την αιτιολογία πως δεν νιώθουν ερωτική έλξη για εμένα. Ποτέ δεν μου έχει δείξει κάποια κοπέλα ερωτικό ενδιαφέρον ούτε έχει ανταποκριθεί στο φλερτ μου. Φροντίζω την εμφάνιση μου όσο μπορώ και έχω πολλές παρέες και ενδιαφέροντα. Όμως τόσα χρόνια ερωτικής μοναξιάς έχουν αρχίσει να με επηρεάζουν. Νιώθω ανικανοποίητος, σεξουαλικά και συναισθηματικά. Πρόσφατα πήγα σε ψυχολόγο μήπως βοηθήσει αλλά μου είπε ότι δεν έχω κάτι και πως είναι φυσιολογικό ένας σεξουαλικά καταπιεσμένος άνθρωπος να νιώθει άσχημα όταν δεν εκτονώνεται κάπου. Τι συμβαίνει, γιατί γίνεται αυτό; Σε όσους φίλους και φίλες έχει τύχει να μιλήσω για αυτό δεν έχουν κάποια εξήγηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αντι να πηγαινεις σε ψυχολογο πηγαινε σε κανα στουντιακη ποιο καλα θα νοιωσεις.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Ρε μην λέτε βλακείες στον άνθρωπο! Κι εγώ ποτέ δεν έχω πάει σε στούντιο κλπ Μόνο με τις κοπέλες μου έχω κάνει σεξ!
    Φιλαράκο, κι εγώ το ίδιο θέμα είχα με εσένα για πολλά χρόνια και σε καταλαβαίνω! Αλλά η δική σου στάση είναι πολύ διαφορετική από τη δική μου, και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί δεν σε βλέπουν ερωτικά. Για παράδειγμα εγώ δεν ήμουν κοινωνικός, ούτε και ήξερα να φλερτάρω, οπότε ήταν αναμενόμενο να στερηθώ τη γυναικεία συντροφιά. Για εσένα δεν ξέρω τι να πω! Και τον εαυτό σου λες ότι φροντίζεις και κάνεις τις κινήσεις που πρέπει να κάνεις. ίσως ο τρόπος που προσεγγίζεις γυναίκες να είναι λάθος, ίσως το βλέμμα σου εκείνη τη στιγμή να μην έχει την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση! Δεν ξέρω πραγματικά τι να σε συμβουλέψω!

  4. #4
    Το στουντιάκι δεν θα καλύψει συναισθηματική ανάγκη, απλά θα νιώσω χειρότερα αφού θα πληρώσω κιόλας για ψυχρό ανιαρό σεξ με μία άγνωστη.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Να μην απογοητευεσαι. Συνέχισε να "την πέφτεις". Μάζευε χυλόπιτες, να μην σε νοιάζει. Ο άντρας τρώει χυλόπιτες, αυτό είναι νόμος.

    Επίσης θα σε συμβουλευα να αρχίσεις να διαβάζεις κανένα βιβλίο. Οποιοδήποτε. Θα ανοίξει το μυαλό σου και θα εκφραζεσαι καλύτερα. Ξεκινά με βιβλία διαφορετικά των κύριων σπουδών σου.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Ανέκαθεν διάβαζα βιβλία, είναι και το αντικείμενο των σπουδών μου και της δουλειάς μου τέτοιο. Ένα από τα δύο βασικά κοπλιμέντα που μου κάνουν συνέχεια είναι το πως φαίνεται η μόρφωση μου από τον τρόπο που μιλάω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Δεν ειναι κακο να ζητησεις απο φιλους και φιλες σου να σου γνωρισουν καποια κοπελα που να " ψαχνεται".Επισης πρεπει να ανοιξεις τον κυκλο σου.Ασχολησου με ομαδικες δραστηριοτητες ,χομπυ, που συχναζουν γυναικες.π.χ. χορο. Δεν εχει σημασια αν δεν σου αρεσει ο χορος,ο σκοπος σου ειναι αλλος...Οποια νεα γνωριμια κανεις,προσπαθησε να εισαι χαλαρος και αστειος. Δεν θα σε γουσταρει καμια αν ανοιγεις συζητησεις υψηλου μορφωτικου επιπεδου που θα κανουν τον αλλο να νιωθει αβολα. Δυστυχως τα (υπερβολικα) καλα παιιδια δεν ειναι της μοδας.. Δεν λεω να γινεις χυδαιος ή κωλοπαιδο αλλα η πολλη ευγενεια και πληθυντικος ευγενειας αστα στην ακρη. Οσον αφορα στην εμφανιση,δεν χρειαζεται να δινεις υπερβολικη σημασια.Χαλαρο ντυσιμο δειχνει και χαλαρο ανθρωπο. Δεν ειναι κακο παντως να "πας" με καποια κοπελα επι πληρωμη.Ξερω οτι θα νιωσεις αδειος μετα αλλα σκεψου οτι θα εχεις την πρωτη σου σωματικη επαφη,μπορει να ανοιξεις και σαν χαρακτηρας μετα,μπορει και να γλυκαθεις στο κατω κατω.Θα ελεγα και αλλα αλλά φοβαμαι μην ξεφυγω απτους κανονες του φορουμ( που δεν τους εχω διαβασει)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Καλημέρα, είμαι 32 και δεν έχω κάνει ποτέ τίποτα ερωτικό με γυναίκα. Δεν έχω καθόλου υψηλά στάνταρ.
    Οταν λες δεν εχεις υψηλα στανταρ τι εννοεις?
    Απο την εφηβεια σου δηλαδη ως τα 32 δεν εχεις φιλησει, χαιδεψει κλπ γυναικα? Μονο ραντεβου και απορριψη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Έχω γνωρίσει κοπέλες που ψάχνονταν μέσω γνωστών, απλά δεν άρεσα σε καμία. Έχω ήδη πολλές παρέες και συχνά γνωρίζω καινούργια άτομα λόγω δουλειάς και αθλητικών δραστηριοτήτων που κάνω. Παλιότερα ήμουν και δάσκαλος χορού σε χορευτική ομάδα. Πιστεύω αν ήμουν βαρετός ή έκανα τους άλλους να νιώθουν άβολα δεν θα με έκανε παρέα τόσος κόσμος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οταν λες δεν εχεις υψηλα στανταρντς, τι εννοεις? Δηλαδη τι ειδους γυναικες σε απορριπτουν?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Το μόνο που κοιτάω εμφανισιακά είναι να μην έχει πολλά κιλά παραπάνω η παρακάτω από το φυσιολογικό και υγιές. Δεν έχω φιλήσει ούτε χαιδέψει ποτέ γυναίκα εκτός και αν μετράει κάποτε που είχα βοηθήσει σε ερασιτεχνική ταινία μίας φίλης μου και ήταν μέσα στον ρόλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οποτε δεν εχεις προχωρησει να παρεις πρωτοβουλιες, δεν ειναι οτι παιρνεις πρωτοβουλιες και τρως σπρωξιμο, χαστουκι, βρισιμο κλπ, ε?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Διαβάζοντας την κουβέντα βλέπω, ότι έχεις ενδιαφέροντα και γενικά είσαι δραστήριος και κοινωνικός. Όντως εάν ήσουν βαρετός και μονόχνωτος δεν θα είχες τόσες παρέες.... Όμως μου ήρθε μια αναλαμπή... μήπως φταίνε τα χαμηλά στανταρ κι αυτό με κάποιο τρόπο το προβάλεις στις γυναίκες που θέλεις να προσεγγίσεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Φίλε @agnostosgnostos παρόμοια (κλινική) περίπτωση και εγω! Ακριβώς 32 και 3μηνών, δεν έχω συνάψει ποτέ μέχρι τώρα ερωτική σχέση με γυναίκα για τον ίδιο ακριβώς λόγο με σένα: είμαι αόρατος για τις γυναίκες!
    Μια παροιμία όμως λέει, για όλους υπάρχει μια θέση στον ήλιο. Ίσως η ζωή να μας δοκιμάζει πιο σκληρά γιατί ίσως να μας προορίζει για πιο μεγάλα πράγματα και μας θέλει πιο σκληρούς. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει αποτυχία. Κάθε αποτυχία είναι ένα ακόμα βήμα προς την επιτυχία, κάθε αποτυχία είναι και ένας βαθμός εμπειρίας παραπάνω.

    Φίλε, καλή τύχη σου εύχομαι και να μην το βάζουμε κάτω και χαλάμε τον εαυτό μας για τις άσπλαχνες γυναίκες.
    Ένας σωστός και δυνατός άντρας είναι ο ίδιος η πηγη της δύναμης του και της ευτυχίας του.

    ΥΓ. Αν θελήσεις να μου στείλεις π.μ. να αλληλοπαρηγορηθούμε μην διστάσεις..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    σου εστειλα αιτημα φιλιας αν θες να πουμε καποια πραματα με π.μ.

Page 1 of 37 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μια ζωη μονος?
    By dimitriseas in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 05-03-2017, 23:19
  2. Μονος
    By prnqs in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 04-08-2016, 10:31
  3. Γιατι αισθανομαι τοσο μονος...
    By Σάτυρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2012, 02:20
  4. Μονος..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2012, 12:23
  5. Μόνος...
    By gianniss in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 13-02-2011, 19:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •