ΑΝ ΡΑΓΙΣΕΙ ΤΟ ΓΥΑΛΙ, ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΕΙ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    1

    Unhappy ΑΝ ΡΑΓΙΣΕΙ ΤΟ ΓΥΑΛΙ, ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΕΙ;

    Γειά σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια δύσκολη συναισθηματικά κατάσταση που βιώνω εδώ και πολλά χρόνια. Από 22 έως 27 ετών (που απολύθηκα από φαντάρος) είχα σχέση με μια συνομήλικη μου κοπέλα. Ήτανε πολύ πιο προχωρημένη από μένα, μιας και ήδη είχε αρραβωνιατεί μια φορά. Γενικά είχε πολλά προβλήματα με τους γονείς της και ήθελε από μικρή να φύγει από το σπίτι της. Ήμουνα πολύ ερωτευμένος μαζί της κι όταν απολύθηκα από φαντάρος άρχισε να με πιέζει πολύ να επισημοποιήσουμε τη σχέση μας. Οι γονείς μου δεν την ήθελαν και δε δέχτηκαν να με βοηθήσουν να την παντρευτώ. Εγώ ήμουν απόλυτα εξαρτημένος από την οικογένεια μου, μιας και δεν είχα δουλέψει ποτέ μέχρι τότε. Όταν της ζήτησα να περιμένει μέχρι να βρω δουλειά, θεώρησε καλό να βρει κάποιον άλλον, ο οποίος ήταν πρόθυμος να συζήσει μαζί της άμεσα. Μετά από 4 χρόνια συμβίωσης κι ενώ εγώ είχα κάνει σχέσεις, αλλά όχι κάτι μόνιμο, άρχισε να μου τηλεφωνεί κι επιδίωξε να επανασυνδεθούμε. Τώρα έχω δουλειά και οι γονείς μου είναι πιο ελαστικοί σε πολλά θέματα. Είμαστε μαζί σχεδόν 1 χρόνο, αλλά η σχέση μας δεν είναι καθόλου καλή. Δε μπορώ να ξεπεράσω το παρελθόν με αποτέλεσμα να το καταλαβαίνει και η ίδια και να υπάρχουν συχνές εκρήξεις. Μόνο αγάπη δε νιώθω γι'αυτή τη γυναίκα. Νιώθω ένα άρρωστο/ απελπισμένο πάθος. Από την άλλη με φοβίζει η μοναξιά. Σκέφτομαι να της πω να χωρίσουμε. Τουλάχιστον θα διασώσω την αξιοπρέπεια μου. Εσείς πιστεύετε πως θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε; Αξίζει τον κόπο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by eyaggelia1983 View Post
    Εσείς πιστεύετε πως θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε; Αξίζει τον κόπο;
    Όχι. Κοίταξε τι έγραψες πριν:

    Quote Originally Posted by eyaggelia1983 View Post
    Μόνο αγάπη δε νιώθω γι'αυτή τη γυναίκα. Νιώθω ένα άρρωστο/ απελπισμένο πάθος.
    Πάνω σε τέτοια βάση δεν υπάρχει προοπτική. Επίσης εκπλήσσει η ευκολία με την οποία διέλυσε τη σχέση που είχατε και πήγε με κάποιον άλλο όσο ήσουν ερωτευμένος. Εκείνη πώς ένιωθε εκείνο τον καιρό; Το ίδιο με σένα ή μήπως σε έβλεπε απλά σαν το μέσο για να επιτύχει δικές της επιδιώξεις; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μια ερωτευμένη κοπέλα αφήνει το αγόρι της επειδή μια συγκατοίκηση δεν μπορεί να προχωρήσει άμεσα. Εκτός κι αν δεν ήταν ερωτευμένη.

    Quote Originally Posted by eyaggelia1983 View Post
    Από την άλλη με φοβίζει η μοναξιά.
    Η μοναξιά ή ο εαυτός σου; Ξέρουμε ότι η μοναξιά είναι δύσκολη για όσους αποζητούν συχνά συντροφιά, αλλά μερικές φορές μπορεί αυτός ο φόβος να αντικατοπτρίζει μια δυσαρμονία με τον εαυτό μας. Πιστεύω ότι είναι λάθος να παραμένεις σε μια σχέση που παραπαίει (αν υπάρχει, γιατί έτσι όπως τα λες εγώ δεν βλέπω σχέση) από το φόβο και μόνο της μοναξιάς. Αυτό αποτελεί πράξη απελπισίας με σημαντικό κόστος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Όταν λες ότι μονο αγάπη δε νιώθεις γι αυτή, τι ρωτάς αν αξίζει να προχωρήσεις. Επίσης είσαι πάνω από 30 χρονων. Τι σχέση έχει τι θέλουν οι γονείς σου και τι όχι? Ξεκολλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νομίζω υπάρχουν δύο ενδεχόμενα :
    1. Σου έμεινε απωθημένο που σου φέρθηκε με αυτον τον τρόπο την πρώτη φορά και γυρνάς εκεί ώστε να αποδείξεις πως αξίζεις και πως μπορείς να την έχεις. Μένεις χωρίς στην ουσία να την θες, αλλά θες να σε θέλει εκείνη.

    2. Να παίζει κάποια κόντρα με τους γονείς. Αν ένιωθες καταπίεση από τους γονείς σου ίσως είναι αυτός ο λόγος που σε κάνει να γυρνάς σε εκείνη, ως αντίδραση στους γονείς σου που ξέρεις πως δεν θα την ήθελαν. Στην ουσία, την ανάγκη να απογαλακτιστείς και να επαναστατήσεις διεκδικώντας το δικαίωμα των αποφάσεων στην ζωή σου που σαφώς έχεις, την μετουσιώνεις στο να έχεις σχέση με κάποια μη αποδεκτή από εκείνους.

    Ίσως πέφτω τελείως έξω και δεν είναι τίποτα από αυτά, προσωπικά θα σκεφτόμουν έναν συνδιασμό τους και βασίζομαι στο γεγονός οτι λες, άρα συνειδητά ξέρεις πως δεν την αγαπάς. Άρα είναι άλλος ο λόγος που μένεις εκεί.

    Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις, η γνώμη μου είναι να επαναπροσδιορίσεις τους λόγους για τους οποίους θες και επιλέγεις να είσαι μαζί της. Να ξέρεις πως η αντίδραση στους γονείς με το να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέλουν είναι η άλλη όψη του κάνω ότι θέλουν. Γιατί πάλι το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο. Δεν κάνεις αυτό που θες εσύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Μονος σου το 'ειπες'' οτι σκεφτεσαι να της πεις να χωρισετε , κι οτι η σχεση σας δεν ειναι καλη.
    ειμαι σιγουρη οτι αυτο νιωθεις!!
    θυμισου πως ΔΕΝ σε περιμενε να σταδιορθομηθεις, για ποιον λογο λοιπον να σου σταθει σε μια επομενη δυσκολια της ζωης σου??
    [I]Love...[/I]

Similar Threads

  1. ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΓΥΑΛΙ
    By Chaos60 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 04-02-2015, 01:24
  2. Τελικά αν ραγίσει το γυαλί...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-2010, 05:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •