Για μια θέση στον ήλιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186

    Για μια θέση στον ήλιο

    Έτσι λέει μια παροιμία για να δώσει μια παρηγοριά σε ολους εκείνους που θαλασσοδέρνονται στο άγριο πέλαγος της ζωής.

    Μια αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κάνει όνειρα, να μην ελπίζει για το καλύτερο, και ότι μια μέρα τα σχέδια του θα πραγματοποιηθούν και θα γνωρίσει επιτέλους την ευτυχία που ποθεί.
    Μια άλλη αλήθεια δυστυχώς είναι ότι δεν υπάρχει για όλους μια θέση στον ήλιο, διότι αυτή η θέση είναι η επιβράβευση στον νικητή ενος αγώνα αλληλοσπαραγμού, ενός αγώνα που θα αναδείξει τον ισχυρό, ενός αγώνα όμως, όπου είναι εκ προοιμίου αποφασισμένο (απο ποιούς άραγε; ) για το ποιός θα εχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που θα τον οδηγήσουν στην κατάκτηση της νίκης. Αν ολο αυτό δεν είναι η επιτομή ολης της αδικίας που μπόρει να μαζευτεί τότε τί είναι; Το παιχνίδι είναι στημένο εξ αρχής, και όταν χάσεις, όταν διαπιστώσεις ότι είσαι εσύ ο χαμένος τότε (έρχονται "αυτοί") και σου λένε οτι ηταν δική σου ευθύνη, ώστε να σου δημιουργήσουν και ενοχές από πάνω.
    Και εδω γεννάται το ερώτημα: Πώς το διάολο γίνεται κάποιος να ορίσει ο ίδιος την φύση του όταν "άλλοι" έχουν προαποφασίσει για τα χαρακτηριστικά της;

    Πώς γίνεται τώρα, κάποιος ο οποίος είναι από την φύση του συνεσταλμένος (υπέρ του δέοντος), είναι μεγαλωμένος με κοινωνικές φοβίες, έχει γνωρίσει την μια απογοήτευση μετά την άλλη, όχι μόνο να μπορέσει να σταθεί στα πόδια του, αλλά να μπορέσει να βρει αυτο που πάντοτε ποθούσε η καρδιά του και η ζωή του στερούσε βίαια (και θα εξακολουθήσει να του στερεί) σε κάθε του βήμα: Ένα χάδι, μια αγκαλιά και δυο μάτια να τον κοιτάζουν μέσα στα δικά του σα να μην υπάρχει αύριο. Μια θέση στον ήλιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Εγω βλεπω τη ζωη λιγο διαφορετικα,σαν ενα θεατρο. Μια θεατρικη παρασταση που εσυ καλεισαι να επιλεξεις αν θα εισαι πρωταγωνιστης στο εργο αυτο ή απλα ενας κομπαρσος.Δεν λεω να γινεις θεατρινος και ψευτης ,απλα να απολαυσεις την ομορφη αυτη παρασταση που νομαζεται " ΖΩΗ" και να κερδισεις στο τελος το χειροκροτημα.Πρωτα εσυ να χειροκροτησεις τον εαυτο σου και μετα να το κανουν οι υπολοιποι. Προβληματα απο επιδοξους ηθοποιους που θα προσπαθουν να σε ριξουν θα συναντας συνεχεια. Αλλα εκει καλεισαι να παιξεις τον ρολο σου,να αναδειξεις τα προτερηματα σου και αυτα θα εκτιμηθουν.Τοτε θα κερδισεις μια θεση στον ηλιο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    Έτσι λέει μια παροιμία για να δώσει μια παρηγοριά σε ολους εκείνους που θαλασσοδέρνονται στο άγριο πέλαγος της ζωής.

    Μια αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κάνει όνειρα, να μην ελπίζει για το καλύτερο, και ότι μια μέρα τα σχέδια του θα πραγματοποιηθούν και θα γνωρίσει επιτέλους την ευτυχία που ποθεί.
    Μια άλλη αλήθεια δυστυχώς είναι ότι δεν υπάρχει για όλους μια θέση στον ήλιο, διότι αυτή η θέση είναι η επιβράβευση στον νικητή ενος αγώνα αλληλοσπαραγμού, ενός αγώνα που θα αναδείξει τον ισχυρό, ενός αγώνα όμως, όπου είναι εκ προοιμίου αποφασισμένο (απο ποιούς άραγε; ) για το ποιός θα εχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που θα τον οδηγήσουν στην κατάκτηση της νίκης. Αν ολο αυτό δεν είναι η επιτομή ολης της αδικίας που μπόρει να μαζευτεί τότε τί είναι; Το παιχνίδι είναι στημένο εξ αρχής, και όταν χάσεις, όταν διαπιστώσεις ότι είσαι εσύ ο χαμένος τότε (έρχονται "αυτοί") και σου λένε οτι ηταν δική σου ευθύνη, ώστε να σου δημιουργήσουν και ενοχές από πάνω.
    Και εδω γεννάται το ερώτημα: Πώς το διάολο γίνεται κάποιος να ορίσει ο ίδιος την φύση του όταν "άλλοι" έχουν προαποφασίσει για τα χαρακτηριστικά της;

    Πώς γίνεται τώρα, κάποιος ο οποίος είναι από την φύση του συνεσταλμένος (υπέρ του δέοντος), είναι μεγαλωμένος με κοινωνικές φοβίες, έχει γνωρίσει την μια απογοήτευση μετά την άλλη, όχι μόνο να μπορέσει να σταθεί στα πόδια του, αλλά να μπορέσει να βρει αυτο που πάντοτε ποθούσε η καρδιά του και η ζωή του στερούσε βίαια (και θα εξακολουθήσει να του στερεί) σε κάθε του βήμα: Ένα χάδι, μια αγκαλιά και δυο μάτια να τον κοιτάζουν μέσα στα δικά του σα να μην υπάρχει αύριο. Μια θέση στον ήλιο.
    Εμπνευστηκες απο την ταινια a place in the sun?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Με άλλα λόγια, πώς γίνεται ένας άνθρωπος να μπορέσει να σπάσει τα δεσμά και τις αλυσίδες που τον εγκλωβίζουν μέσα στην σπηλιά της μοναξιάς και να βγεί στον κόσμο έξω, εκεί που είναι ο ήλιος;
    Πώς μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος ο οποίος θα περάσει ακόμα ένα θλιμμένο σαββάτο βράδυ σήμερα κλεισμένος στο σπίτι, να το ξεπεράσει αυτό;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Κι εγω καπως ετσι νοιωθω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Φίλε μου, έζησα για πάνω απο 10 χρόνια ολομόναχος! Χωρίς κάποιο πραγματικο φίλο, με παρέες που ήταν μόνο για τον χαβαλέ, και το σημαντικότερο χωρίς κάποια γυναίκα διπλα μου! Πως τα κατάφερα; Άρχισα να μετατρέπω την μοναξιά σε μοναχικότητά! Μπήκα σε μια διαδικασία να ανακαλύψω τον εαυτό μου. Ξεκίνησα να διαβαζω βιβλία, να γράφω πεζά και ποιήματα, να κάνω ταξίδια, να εξερευνώ τόπους, αρχαιολογικούς χώρους και ηφαίστεια, να εξερευνώ εγκαταλελημενα σπίτια και σπήλαια, να κολυμπω σε θάλασσες ποτάμια και λίμνες, να χαίρομαι με λίγα λόγια τον εαυτό μου! Ξεκινά διαφορες δραστηριότητες, κάτι θα βρεις που θα ταιριάζει σε εσένα, και θα αγαπήσεις πραγματικά! Τελευταία ασχολούμαι με την φωτογραφία και μαθαίνω μουσική!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Φίλε μου, έζησα για πάνω απο 10 χρόνια ολομόναχος! Χωρίς κάποιο πραγματικο φίλο, με παρέες που ήταν μόνο για τον χαβαλέ, και το σημαντικότερο χωρίς κάποια γυναίκα διπλα μου! Πως τα κατάφερα; Άρχισα να μετατρέπω την μοναξιά σε μοναχικότητά! Μπήκα σε μια διαδικασία να ανακαλύψω τον εαυτό μου. Ξεκίνησα να διαβαζω βιβλία, να γράφω πεζά και ποιήματα, να κάνω ταξίδια, να εξερευνώ τόπους, αρχαιολογικούς χώρους και ηφαίστεια, να εξερευνώ εγκαταλελημενα σπίτια και σπήλαια, να κολυμπω σε θάλασσες ποτάμια και λίμνες, να χαίρομαι με λίγα λόγια τον εαυτό μου! Ξεκινά διαφορες δραστηριότητες, κάτι θα βρεις που θα ταιριάζει σε εσένα, και θα αγαπήσεις πραγματικά! Τελευταία ασχολούμαι με την φωτογραφία και μαθαίνω μουσική!
    Ωραία όλα αυτά (και συμφωνώ), αλλά έφτασα 32 και νιώθω ότι κάπως είναι αργά για τέτοια πράγματα.
    Και πότε θα ζήσω όλα αυτά που λαχταρώ; Όταν φτάσω 40; 50;
    Μέχρι τα 30 ότι κάνει κανείς, μετά είναι ζωντανός-νεκρός.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Αυτα ειναι βλακειες.εισαι οσο νιωθεις

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Φίλε μου, έζησα για πάνω απο 10 χρόνια ολομόναχος! Χωρίς κάποιο πραγματικο φίλο, με παρέες που ήταν μόνο για τον χαβαλέ, και το σημαντικότερο χωρίς κάποια γυναίκα διπλα μου! Πως τα κατάφερα; Άρχισα να μετατρέπω την μοναξιά σε μοναχικότητά! Μπήκα σε μια διαδικασία να ανακαλύψω τον εαυτό μου. Ξεκίνησα να διαβαζω βιβλία, να γράφω πεζά και ποιήματα, να κάνω ταξίδια, να εξερευνώ τόπους, αρχαιολογικούς χώρους και ηφαίστεια, να εξερευνώ εγκαταλελημενα σπίτια και σπήλαια, να κολυμπω σε θάλασσες ποτάμια και λίμνες, να χαίρομαι με λίγα λόγια τον εαυτό μου! Ξεκινά διαφορες δραστηριότητες, κάτι θα βρεις που θα ταιριάζει σε εσένα, και θα αγαπήσεις πραγματικά! Τελευταία ασχολούμαι με την φωτογραφία και μαθαίνω μουσική!
    Κι εγω θελω να μαθω πιανο.η μοναχικοτητα ειναι πολυ καλη γτ μπορεις να φτιαξεις τον δικο σου κοσμο ας μην τον καταλαβαινουν οι αλλοι.εγω εχω τον κοσμο της φαντασιας μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Εγώ φίλε μου είμαι 36! Και ακόμη συνεχίζω να βρίσκω τρόπους για να αγαπάω περισσότερο τον εαυτό μου!

    Υ.Γ. Ιωάννα, προσπάθησα 2 φορές να σου στείλω μήνυμα, αλλά δεν με αφήνει, έχει γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος! Αν θέλεις στείλε μου το email σου να μιλάμε εκεί!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Εγώ φίλε μου είμαι 36! Και ακόμη συνεχίζω να βρίσκω τρόπους για να αγαπάω περισσότερο τον εαυτό μου!

    Υ.Γ. Ιωάννα, προσπάθησα 2 φορές να σου στείλω μήνυμα, αλλά δεν με αφήνει, έχει γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος! Αν θέλεις στείλε μου το email σου να μιλάμε εκεί!
    Πρεπει να τα σβησεις τα προηγουμενα.Απλο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Φίλε μου, έζησα για πάνω απο 10 χρόνια ολομόναχος! Χωρίς κάποιο πραγματικο φίλο, με παρέες που ήταν μόνο για τον χαβαλέ, και το σημαντικότερο χωρίς κάποια γυναίκα διπλα μου! Πως τα κατάφερα; Άρχισα να μετατρέπω την μοναξιά σε μοναχικότητά! Μπήκα σε μια διαδικασία να ανακαλύψω τον εαυτό μου. Ξεκίνησα να διαβαζω βιβλία, να γράφω πεζά και ποιήματα, να κάνω ταξίδια, να εξερευνώ τόπους, αρχαιολογικούς χώρους και ηφαίστεια, να εξερευνώ εγκαταλελημενα σπίτια και σπήλαια, να κολυμπω σε θάλασσες ποτάμια και λίμνες, να χαίρομαι με λίγα λόγια τον εαυτό μου! Ξεκινά διαφορες δραστηριότητες, κάτι θα βρεις που θα ταιριάζει σε εσένα, και θα αγαπήσεις πραγματικά! Τελευταία ασχολούμαι με την φωτογραφία και μαθαίνω μουσική!
    http://www.myriobiblos.gr/texts/gree...y/kavafis.html

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Η επιλογή του ποιήματος εξαιρετική! Από τα αγαπημένα μου του μεγάλου Καβάφη! Είναι μάθημα Ζωής!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Τη θεση στον ηλιο ψαχνω κι εγω...
    Αφορητη πιεση απο τη μερα που γεννηθηκα. Εχω φτασει στα 27 και νιωθω οτι εχω χασει καθε νοημα στη ζωη μου. Εχω μπλεξει σε μια ρουτινα ζωντας στην πιο καπιταλιστικη πολη της Ευρωπης ακολουθωντας μια ζωη που ποτε δεν ηθελα και συνειδητοποιώντας ποσο χαμενος ημουν μεσα μου οταν επελεξα να ακολουθησω αυτη τη ζωη. Καθε μερα ξυπναω για να παω ρομποτικα για δουλεια χωρις να μου βγαζει πλεον ουτε το πραμικρο ενδιαφερον. Ενω παραλληλα παλευω με ολα οσα υπαρχουν μεσα μου, με τα ψυχολογικα μου, με τα βαρη που δημιουργηθηκαν τοσα χρονια. Παλευοντας να μαθω στον εαυτο μου πως μπορω να ζησω κι εγω τη ζωη και να μη συνεχισω να ειμαι απλα ενας παρατηρητης. Ελπιζοντας οτι καποια στιγμη ισως βρω κι εγω μια θεση στον ηλιο η κατι τετοιο.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Η επιλογή του ποιήματος εξαιρετική! Από τα αγαπημένα μου του μεγάλου Καβάφη! Είναι μάθημα Ζωής!
    Εξαιρετικό μεν το ποίημα αλλά η ζωή θέλει να τολμάς.Αν δεν τολμήσεις,αν δεν ρισκάρεις με κίνδυνο ακόμη και να εξευτελιστείς,δεν πρόκειται ποτέ να φτάσεις στη λύτρωση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ηλιοθεραπεια, θεραπεια της καταθλιψης με ηλιο!!!
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 37
    Last Post: 10-09-2016, 18:13
  2. Καψιμο από τον ηλιο. SOS!!!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 25-07-2011, 02:28
  3. τι θα κανατε αν ησασταν στη θεση μου
    By beauty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 123
    Last Post: 28-02-2011, 18:14
  4. Η δυσχερής θέση της Ελλάδας .
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 02-04-2010, 17:08
  5. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •