στρατος και διπολικη διαταραχη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kostas_empiros View Post
    Καλησπέρα σε όλους . Ειμαι 22 και εδώ και ένα χρόνο περίπου διαγνώστικα με διπολική διαταραχή. Κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω τα συγκεκριμένα φάρμακα ( effexor x75 , depakin chrono 500mg , kai seroquel 25 mg για τον υπνο. ) Έχω δει διαφορα προς το καλό με τα φάρμακα και την ψυχοθεραπεία.
    Θα ήθελα να ,μου απαντήση καποιος , αν μπορώ να πάω στρατό με την νόσο που έχω και με τα φάρμακα που παίρνω ?
    Μπορώ να παίρνω τα φάρμακα μέσα στον στρατο? επιτρέπεται ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    oxi σε καμια περιπτωση μην πας στρατο....παρε ι5 σιγα δεν χανεις και τιποτα..υπαρχει περιπτωση στρατο να παθεις επεισοδιο και να ειναι και χειροτερο οποτε μεινε στα αυγα σου και συνεχισε την αγωγη σου να ζησεις ευτυχισμενος και χωρις προβληματα την ζωη σου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by kostas_empiros View Post
    Καλησπέρα σε όλους . Ειμαι 22 και εδώ και ένα χρόνο περίπου διαγνώστικα με διπολική διαταραχή. Κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω τα συγκεκριμένα φάρμακα ( effexor x75 , depakin chrono 500mg , kai seroquel 25 mg για τον υπνο. ) Έχω δει διαφορα προς το καλό με τα φάρμακα και την ψυχοθεραπεία.
    Θα ήθελα να ,μου απαντήση καποιος , αν μπορώ να πάω στρατό με την νόσο που έχω και με τα φάρμακα που παίρνω ?
    Μπορώ να παίρνω τα φάρμακα μέσα στον στρατο? επιτρέπεται ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Εγώ φίλε μου αυτό που θα σου πω είναι το εξής: ένας φίλος μου παρουσίασε διπολική διαταραχή στον στρατό γιατί πιέστηκε πολύ καί τώρα μέχρι τώρα που είναι 46 χρόνων παίρνει φάρμακα!!!εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να πήγαινα πολύ απλά γιατί προέχει η ψυχική μου υγεία και ηρεμία!ι5 ψυχολόγικο θα πάρεις για λλακατμε την γνωμάτευση του ψυχιάτρου σου και με την φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεις.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Την Τρίτη (3/7/2018) πήγα από το φρουραρχείο για να αρχίσω την διαδικασία για απαλλαγή από τον στρατο. Πήρα ένα χρόνο αναβολή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε
    Α) υπάρχει περίπτωση να βγω ι4 ; Ρωταω επειδή ο γιατρός δεν μου έδωσε κατευθείαν απαλλαγή.
    Β) Στο Ρουφ μου είπαν , ότι πρέπει να περιμένω ένα χαρτί για να πάω στην επιτροπή απαλαγων. Γνωρίζετε ποσό θα διαρκέσει η διαδικασία , μέχρι τέλους του μήνα θα έχει ολοκληρωθεί ;
    Γ) εξωτερικό θα μπορώ να πάω αυτό το διάστημα ;
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Δεν δίνουν κατευθείαν απαλλαγή σε περιπτώσεις ψυχολογικές γιατί ενδέχεται να βελτιωθεί η κατάσταση.
    Πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολών για να διεκδικήσεις απαλλαγή μετά.
    Εγώ πήγα στο 424 στρατιωτικό νοσοκομείο θεσσ οπου είναι κ η επιτροπή απαλλαγών. Αν είσαι από αθήνα θα έιναι κάπου αλλού να πας.
    Εξωτερικό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να πας αυτό το διάστημα. Ενημέρωσε τον γιατρό σου για να σε ενημερώσει πως να παίρνεις την αγωγή σου σε περίπτωση που υπάρχει μεγάλη διαφορά ώρας και αν είναι ασφαλές. Δεν είσαι υπόδικος ή κάποιος που χρήζει επιτήρησης.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι με αυτό το πρόβλημα δεν μπορεί να σε αναγκάσει κανένας να υπηρετήσεις. Αν δεν θέλεις να πας τους εξηγείς τους φόβους σου για την υγεία σου κτλ κ το αφήνουν εκεί. Δεν είναι χαζοί να έχουν μέσα στο στράτευμα κάποιον που ανα πάσα στιγμή μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό του λόγω της πίεσης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Φίλε ξέρεις ποσό διαρκεί η διαδικασία ;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Λοιπόν από ότι είπες πήρες ήδη 1 χρόνο αναβολη.
    Τελειώνει αυτός ο χρόνος και σου έρχεται λογικά χαρτί κατάταξης.
    Κάνεις την ίδια διαδικασία για να πάρεις κ άλλο χρόνο αναβολη και να συμπληρώσεις 2 χρόνια.
    Μετά γίνεται η ίδια διαδικασία κ πας για απαλλαγή.
    Η διαδικασία στην επιτροπή κρατά ανάλογα την ουρά που θα βρεις με τα άτομα που είναι για αναβολή-απαλλαγή. Η εξέταση δεν κρατά πάνω από 5-10 λεπτά.
    Δυστυχώς στην περίπτωση μας δύσκολα παίρνουμε απευθείας απαλλαγή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Φίλε άλλο εννοούσα.
    Από την στιγμή που θα σου έρθει το χαρτί για να πας στην επιτροπή απαλαγων (3 εβδομάδες μετά από πόσες μέρες πρέπει να πας στην επιτροπή απαλαγων ;
    Ευχαριστώ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    έχω την εντύπωση πως γράφει ημερομηνία ή παίρνεις τηλ και κλείνεις ραντεβού.
    Δεν θυμάμαι να σου πω. Μπορείς να πάρεις κάποιο τηλ στην στρατολογία σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #24
    Mrgilleas
    Guest
    καλα εκανες και πηρες αναβολη εγω εχω διαγνωσμενη σχιζοφρενεια εδω και 9 χρονια ειμαι 29 χρονων και πηγα φανταρος πριν λιγα χρονια ειχα κλεισει πενταετια απο την διαγνωση μου παντως και ημουν σε ενα κεντρο πολυ δυσκολο με καψονια και ολα τα σχετικα στο στρατοπεδο ημασταν μονο 2 ιωταδες για ψυχολογικους λογους ο ενας ι3 λογω αγχωδους διαταραχης και ο δευτερος ημουν εγω με ι4 αοπλο λογω ψυχωσικης συνδρομης μ δηλαδη κοινως σχιζοφρενεια.ολοι οι αλλοι που ειχαν ψυχολογικα πηραν ειτε αναβολη ειτε απαλλαγη στην αρχη ηταν και αλλοι με ψυχολογικα που προσπαθησαν να προσαρμοστουν στο στρατιωτικο περιβαλλον διχως επιτυχια.οφειλω να πω οτι μπορει να αντεξα και να μην εκανα υποτροπη αλλα το αγχος μου εφτασε ως το Θεο και χειροτερεψα αρκετα απο οτι ημουν πριν και σε αγχος και σε διαθεση και η κατασταση μου μετα το στρατο βαρυνε και παιρνω πιο πολλα mg φαρμακου για να με πιανει.γι αυτο την καλυτερη δουλεια εκανες και δεν πας στρατο διοτι διπολικη και σχιζοφρενεια αλλα και αλλες οπως βαρια καταθλιψη και τα λοιπα απαιτουν συνεχη φροντιδα και ενα περιβαλλον οπως ο στρατος τα κανει πολυ χειροτερα τα συμπτωματα.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    1
    Καλησπέρα,
    Με παρακολουθεί ψηχίατρος του δημοσίου τα τελευταια 4 χρονια και παίρνω Dagrilan, Minitran και Nozinan. Εχω αγχώδης διαταραχή και συχνά έχω κρίσεις πανικού, αυπνίες, και πάρα πολλά νεύρα.
    Έχω πάρει αναβολή για ένα χρόνο και μετά μου έδωσαν για 6 μήνες, και μου είπαν πώς είναι η τελευταία αναβολή που μου δίνουν. Έαν ξαναπάω λένε με αυτό το χαρτί θα μπώ κανονικά στρατό και εάν θέλω να πάρω απαλαγή μόνο μέσα στο στρατό.
    Επίσης η γιατρός του δημοσίου μου κλείνει 1 ραντεβού τους 3 μήνες και μου έχουν ακυρώσει τα τελευταία 2. όταν πηγαίνω εκεί να την βρώ και να τις πώ το πρόβλημά μου, μου λεεί κλείσε ραντεβού και θα σε δώ μόνο τότε. Κανείς λοιπόν δεν ενδιαφέρεται για μένα και έαν εγώ μπορώ να κάνω κακό στον εαυτό μου, η ακόμα χειρότερα σε άλλους.
    Να τα παρατήσω όλα και να παω φαντάρος και ότι γίνει? ή να βρώ έναν ιδιώτη γιατρό να μου κάνει το χαρτί και να προσπαθήσω να πάρω ακόμα 2 αναβολές και τελικά απαλαγή?
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Όπως προείπαν και άλλοι, πάρε ένα I5 ψυχολογικό. Με το ιστορικό που έχεις θα στο δώσουν.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by sting88 View Post
    Καλησπέρα,
    Με παρακολουθεί ψηχίατρος του δημοσίου τα τελευταια 4 χρονια και παίρνω Dagrilan, Minitran και Nozinan. Εχω αγχώδης διαταραχή και συχνά έχω κρίσεις πανικού, αυπνίες, και πάρα πολλά νεύρα.
    Έχω πάρει αναβολή για ένα χρόνο και μετά μου έδωσαν για 6 μήνες, και μου είπαν πώς είναι η τελευταία αναβολή που μου δίνουν. Έαν ξαναπάω λένε με αυτό το χαρτί θα μπώ κανονικά στρατό και εάν θέλω να πάρω απαλαγή μόνο μέσα στο στρατό.
    Επίσης η γιατρός του δημοσίου μου κλείνει 1 ραντεβού τους 3 μήνες και μου έχουν ακυρώσει τα τελευταία 2. όταν πηγαίνω εκεί να την βρώ και να τις πώ το πρόβλημά μου, μου λεεί κλείσε ραντεβού και θα σε δώ μόνο τότε. Κανείς λοιπόν δεν ενδιαφέρεται για μένα και έαν εγώ μπορώ να κάνω κακό στον εαυτό μου, η ακόμα χειρότερα σε άλλους.
    Να τα παρατήσω όλα και να παω φαντάρος και ότι γίνει? ή να βρώ έναν ιδιώτη γιατρό να μου κάνει το χαρτί και να προσπαθήσω να πάρω ακόμα 2 αναβολές και τελικά απαλαγή?
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Φίλε καλησπέρα, δεν χρειάζεται να μπεις ούτε μια μέρα μέσα στο στρατό. Πάσχω και εγώ από γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού και εντέλει δεν πήγα στρατό.

    Με το χαρτί του ιδιώτη γιατρού θα παίρνεις τις αναβολές σου όπως τις έπαιρνες και απλά όταν συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολών θα σου δώσουν χαρτί απαλλαγής.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αγχώδες διαταραχή, κρίσεις πανικού- Στρατός... Πως θα την παλέψω?
    By Kazan in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 15-01-2019, 13:25
  2. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 22:04
  3. διπολικη διαταραχη!
    By jasmine22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-09-2017, 21:57
  4. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  5. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •