ο εφιαλτης που λεγεται ακμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4

    ο εφιαλτης που λεγεται ακμη

    Καλησπερα! Ειμαι η Α.Χ. ειμαι 22 ετων και ειμαι καινουρια εδω. Το προβλημα μου οπως πολυ καλα θα καταλαβατε ειναι η ακμη. Η δικη μου ιστορια ξεκινα περιπου στο τελος του 2015. Εκεινη την περιοδο ετυχε να βρω μια δουλεια η οποια μου προκαλουσε αγχος με αποτελεσμα απο το στρες να αρχισω να βγαζω σπυρακια τα οποια δεν ηταν τοσο μεγαλο θεμα για εμενα τοτε. Για να μην μακρυγορω, στο διαστημα αυτων των 2 ετων εχω επισκεφθει περιπου 5 δερματολογους, σε δημοσια νοσοκομεια ή ιδιωτες, οι οποιοι ο καθενας μου εδινε μια αγωγη με κρεμες απο εταιρειες που ειχε καποιο οικονομικο οφελος. Φυσικα καμια απο αυτες δεν ειχε το αποτελεσμα που επρεπε. Το τελευταιο 3μηνο περιπου, η κατασταση αρχισε να επιδεινωνεται με αποτελεσμα καθε μερα να ξυπναω με ενα καινουριο σπυρακι απ το πουθενα, συνηθως εσωτερικο, με το προσωπο μου να ποναει και να μην μπορω να το ακουμπησω και φυσικα με την ψυχολογια μου στα ταρταρα. Απο εναν γυναικολογικο ελεγχο που εκανα 0 γιατρος διεγνωσε ενδομητριωση και αυξημενα ανδρογονα. Παραλληλα, απευθυνηθηκα πριν απο περιπου 2 εβδομαδες σε ενα δερματολογικο κεντρο για να ξεκινησω μια θεραπεια φωτοδυναμικης, μιας και για χαπια δεν το συζηταω καν αφου πριν απο 5 μηνες περιπου σταματησα τα αντικαταθλιπτικα.
    Πλεον εχω ερθει σε ενα σημειο που δεν θελω να βγαινω απο το σπιτι μου, αυτη η λιγη αυτοπεποιθηση που μου ειχε απομεινει τωρα πλεον δεν υπαρχει ουτε για δειγμα, δεν μπορω να αντικρισω τον εαυτο μου στον καθρεπτη και το καταφυγιο μου εχει γινει το δωματιο μου.
    Βρισκομαι σε απογνωση.. δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Υπαρχει λυση και εχω γνωρισει και ατομο που ειχε απιστευτη βελτιωση χωρις τα γνωστα χαπια κατα της ακμης. Ριζικη αλλαγη στη διατροφη μονιμα. ΕΙναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο, εχει τρομερες απαγορευσεις, σε περιοριζει πολυ, αλλα καθαριζει το δερμα. Ειχε παει σε καποιον στη Θεσσαλονικη, δυστυχως δε γνωριζω λεπτομερειες. Αν εχεις τη θεληση να το κανεις, ψαξτο. Αλλιως, διαλεγεις το δυσκολο σου. Δυσκολη και η ακμη, δυσκολη και η αντιμετωπιση, δυσκολο και το να κανεις ειρηνη και να αποδεχτεις τον εαυτο σου με τα οποια ελαττωματα. Απλα διαλεξε ενα δρομο χωρις να ειναι η ζωη σου στην παυση.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ρε κούκλα έχω ψύχωση ντύνομαι από τα στοκατζιδικα γτ δε θα παντρευτώ κ χέστηκα για την εμφάνιση έχω φίλες που ξέρουν ότι έχω πρόβλημα κ με δέχονται έτσι αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι κ να κανεισ μη κλεινεσαι μέσα εγώ αυτό θέλω να σου πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σωστα λεει ο ελις.σκεψου οτι το προβλημα σου δεν ειναι μονινο κι ακομα κιαν διαρκεσει πολυ μην ντρεπεσαι για αυτο.θα πω το σηνυθισμενο αλλα υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα προβληματα κι αν συσσωρευεις αρνητικη ψυχολογια απο τοσα μικρα πραγματα θα γινεις σαν κι εμας( δλδ με ψυχολογικα) χαλαρωσε.οι φιλοι σε εκτιμουν και με ενα σπυρακι παραπανω.απο εκει που ασχολεισαι με ελαφρια σωματικα μπορεις να αποκτησεις πιο επωδυνα ψυχολογικα που ειναι αλλυσιδωτη αντιδραση για χειροτερα.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Νομιζω οτι εννοει τη φλεγμονωδη ακμη, που ειναι πολυ εντονη και επωδυνη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ααα συγγνωμη δε γνωριζα.κι εγω περισυ απο υο αγχος ειχα παθει επιμολυσμενη δερματιτιδα στο χερι και ποναγε .ειχα τρομαξει τοσο πολυ.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ναι και η φλεγμονωδης ακμη εχει αμεση σχεση και με το στρες δυστυχως
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Ειχα ξεκινησει αυστηρα χορτοφαγικη διατροφη, κοβοντας μαχαιρι κρεας και γαλακτοκομικα χωρις κανενα αποτελεσμα δυστυχως

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Σκεφτομαι καθε μερα οτι ο κοσμος εχει πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο την ακμη, οτι οι γυρω μου δεν θα ασχοληθουν με τα σπυρια μου αλλα ολα αυτα ειναι σαν να τα λεει καποιος αλλος και οχι εγω. Δυστυχως αυτη τη φωνουλα που μου μιλαει για αισιοδοξια και κουραγιο τη φιμωνω μονιμως με αποτελεσμα να βυθιζομαι συνεχως στην θλιψη και την αυτολυπηση.
    Μου εχει γινει εμμονη ιδεα ολο αυτο. Κοιμαμαι και ξυπναω μοναχα με αυτη τη σκεψη, μοναχα με το αγχος οτι το πρωι θα σηκωθω και θα αντικρισω ενα καινουριο σπυρακι. Ειναι σαν ενα αγκαθι βαθια καρφωμενο στο μυαλο μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by bluerose View Post
    Ειχα ξεκινησει αυστηρα χορτοφαγικη διατροφη, κοβοντας μαχαιρι κρεας και γαλακτοκομικα χωρις κανενα αποτελεσμα δυστυχως
    Δεν ειναι αυτη η διατροφη. Ειναι πιο περιπλοκο εχει περισσοτερες απαγορευσεις και συγκεκριμενες πηγες προιοντων, ειναι μανουρα γενικως, εχει να κανει με πληρη αποτοξινωση. Δεν ειναι σαν τη διατροφη για να βρεις καποιο αλλεργιογονο, ειναι αλλη φαση.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Συγγνώμη αν σε φέρνω σε δύσκολη θέση,αλλά μήπως έγραψες το θέμα σου και στην lifo?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Συγγνώμη αν σε φέρνω σε δύσκολη θέση,αλλά μήπως έγραψες το θέμα σου και στην lifo?
    Ναι το εγραψα. Θελω να παρω διαφορες αποψεις απο τυχαιους ανθρωπους μηπως καποιος ειναι παθων ή εστω πιο δυνατος απο εμενα και τα λογια του μου δωσουν κουραγιο. Μακαρι να υπηρχε κατι σαν γκρουπ θεραπι για ανθρωπους με ακμη για να μην κατεφευγα στην ανωνυμια του ιντερνετ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by bluerose View Post
    Ναι το εγραψα. Θελω να παρω διαφορες αποψεις απο τυχαιους ανθρωπους μηπως καποιος ειναι παθων ή εστω πιο δυνατος απο εμενα και τα λογια του μου δωσουν κουραγιο. Μακαρι να υπηρχε κατι σαν γκρουπ θεραπι για ανθρωπους με ακμη για να μην κατεφευγα στην ανωνυμια του ιντερνετ.
    Ακου,εγω είχα βρεφική ακμή ,μου χορηγήθηκε μία αλοιφή και επαθα εγκαύματα και γέμισα ουλές ήμουν πέντε μηνών,τα σημάδια τα έχω ακόμα.Αππο πέντε μηνών είχα γίνει σαν της μαϊμούς τον κώλο.Εμενα προσωπικά προβλήματα������ μου δημιουργόύσαν οι γύρωπου με περνούσαν για έφηβο νάνο,τ ο παιδί γερός ρίχνεις μία σύνδεση με καϊρόκοινώς στα αρχίδια σου.Α ποδεχεσαι αυτή είναι μουρη μου,μεγαλωνεις και το ξεπερνας κάπως.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by bluerose View Post
    Ναι το εγραψα. Θελω να παρω διαφορες αποψεις απο τυχαιους ανθρωπους μηπως καποιος ειναι παθων ή εστω πιο δυνατος απο εμενα και τα λογια του μου δωσουν κουραγιο. Μακαρι να υπηρχε κατι σαν γκρουπ θεραπι για ανθρωπους με ακμη για να μην κατεφευγα στην ανωνυμια του ιντερνετ.
    Σου προτείνω θες να κάνουμε ένα γκρουπάκι οι δύο μας;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Για αρχή έχεις κάνει θεραπεία για ακμή;
    Έχεις σημάδια στο πρόσωπο;
    Σε ρωτάνε εάν ζουλαγες τα σπυράκια σου;
    Νιώθεις άνετα χωρίς make up?
    Φέρνεις φορές σαν φυσική σου εικόνα το βαμμένο σου πρόσωπο;
    Νιώθεις βρώμική;
    Νιώθεις να σε κοιτούν με οίκτο ή αηδία;
    Σε ενδιαφέρει η εικόνα σου;
    Ξέρεις ότι οι θεραπείες αφήνουν σημάδια;

Similar Threads

  1. πως λέγεται αυτός που...
    By Godric in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 27-09-2013, 00:11
  2. Ακμή
    By congato in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 09-04-2013, 13:41
  3. Ακμή και κακή ψυχολογία....
    By σανυ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 09-01-2013, 16:33
  4. το αγχος προκαλει ακμη?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2009, 19:56
  5. Πως λεγεται αυτο το συμπτωμα?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2007, 22:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •