Η κραυγή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293

    Η κραυγή.

    Δεν είναι λίγες η φορές που έχω αναφέρει τόσο στο φόρουμ όσο και σε γιατρούς ότι όλο αυτό που μου συμβαίνει ξεκινάει πάντα το σούρουπο. Όχι πως την υπόλοιπη μέρα είμαι εντελώς καλά, ας πούμε όμως ότι είναι η στιγμή κατά την οποία όλα τα συμπτώματα κορυφώνονται. Την υπόλοιπη μέρα όλα είναι ανεκτά έως και αδιάφορα. Αστείο αν σκεφτεί κανείς ότι ήταν πάντα η αγαπημένη στιγμή της κάθε μου ημέρας. Ρώτησα αν συμβαίνει σε άλλους αλλά δεν πήρα απάντηση. Ρώτησα επίσης αν "αυτό" έχει κάποιο όνομα η αν ανήκει σε κάποιο είδος διαταραχών αλλά επίσης δεν πήρα απάντηση. Βλέπετε, πάντα όταν μας συμβαίνει κάτι θέλουμε να ξέρουμε τι είναι αυτό. Αναζητάμε μια ταμπέλα ώστε να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε γιατί αυτό που μας τρομάζει περισσότερο κατά βάθος είναι το άγνωστο. Πρόσφατα διάβασα για το έργο του Νορβηγού ζωγράφου Μουνκ με τίτλο κραυγή. Θεωρείται από μερικούς πως συμβολίζει το ανθρώπινο είδος κάτω από τη συντριβή του υπαρξιακού τρόμου. Googlαρετε το και θα καταλάβετε αμέσως πιο έργο λέω. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην το έχει δει. Ο Μουνκ έγραψε στο ημερολόγιο του την πηγή έμπνευσης του έργου αυτού. Παραθέτω λοιπόν :

    "Περπατούσα σ' ένα μονοπάτι με δυο φίλους - ο ήλιος έπεφτε - ξαφνικά ο ουρανός έγινε κόκκινος σαν αίμα - σταμάτησα, νιώθοντας εξαντλημένος, και στηρίχτηκα στο φράχτη - αίμα και γλώσσες φωτιάς πάνω από το μαύρο-μπλε φιόρδ και την πόλη - οι φίλοι μου προχώρησαν, κι εγώ έμεινα εκεί τρέμοντας από την αγωνία - κι ένιωσα ένα ατέλειωτο ουρλιαχτό να διαπερνά τη φύση."

    Ακριβώς αυτά που νιώθω και η στιγμή που τα νιώθω πάνω σε έναν καμβά! Αφού λοιπόν δεν υπάρχει όνομα για αυτό που μου συμβαίνει το ονοματοδωτό εγώ και από εδώ και πέρα ονομάζεται
    " Σύνδρομο Μουνκ ". [emoji12] [emoji12] [emoji12]
    Όσοι συνπάσχοντες υιοθετήστε... Είναι το σύνδρομο μας...[emoji6]

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Κανείς δεν είναι αφεντικό του εαυτού του...

    http://www.kathimerini.gr/886988/art...o-ths-zwhs-toy

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Κανείς δεν είναι αφεντικό του εαυτού του...

    http://www.kathimerini.gr/886988/art...o-ths-zwhs-toy
    Δυστυχώς φίλε μου theojamaica "η σελίδα δεν βρέθηκε"...

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Η ανθρώπινη ζωή έρχεται στη ζωή μέσω της κραυγής. Ολοι υπήρξαμε μια χαμένη κραυγή στη νύχτα. Είναι η κατάσταση της ανημπόριας, της απόλυτης εγκατάλειψης κατά την οποία η ανθρώπινη ζωή βρίσκεται «ριγμένη» στη ζωή. Κανείς δεν είναι κύριος-αφεντικό της ζωής του. Χωρίς τον διασώστη Αλλον, όπως υποστηρίζει ο Φρόιντ, η ανθρώπινη ζωή οδηγείται στον θάνατο. Αν κανείς δεν απαντά στην επίκληση της κραυγής, τότε η ζωή πέφτει στο κενό. Είναι η καρδιά της διάσημης «Κραυγής» του Μουνκ.

    Μασιμο Ρεκαλκατι

Similar Threads

  1. Κραυγή αγωνίας των αναπηρικών φορέων όλης της χώρας
    By pelariry in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-2010, 13:07
  2. του πονου μου η κραυγη.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-03-2009, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •