Πένθος συντρόφου, τι να κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44

    Πένθος συντρόφου, τι να κάνω?

    Ο σύντροφος μου έχασε πριν 3 μήνες τη μητέρα του (είναι 28) και από τότε έχει αλλάξει τελείως συμπεριφορά απέναντι μου. Όταν την έχασε με κατηγόρησε εμμεσα ότι δεν την έβλεπε πολύ το τελευταίο διάστημα γιατί προτιμούσε να μένει Αθήνα μαζί μου και όχι να πηγαίνει στο χωριό του. Πρόσφατα μου είπε ότι τον πιέζω πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και δεν αντέχει άλλο γιατί νιώθει ότι πρέπει να είμαστε όλη την ώρα μαζί και έτσι παραμελει τις παρέες του κλπ. Φυσικα εγω δεν του ειπα ποτε "μη βγεις'' παρα μονο γκρινιαζα οταν ειχαμε μερες να βρεθουμε. Ειναι φυσιολογικη η αντίδραση του;; ακομα κι αν τον πιεζα, ηταν στην προσπαθεια μου να τον στηριξω και να ειμαι διπλα του σε ολα..να ξερει οτι εχει εναν ανθρωπο που τον αγαπα και τον στηριζει ανα πασα στιγμη...Εν τέλει αποφασίσαμε να χωρίσουμε γιατί τον τελευταίο καιρό είχαμε αρκετές εντάσεις που κανένας απ τους δύο δεν άντεχε. Εμένα μου λείπει πάρα πολύ, αλλά πλέον όντως δεν αντέχω να μην αναγνωριζει όσα έχω κάνει για εκεινον, να με κατηγορεί για διάφορα και να προσπαθώ μόνο εγώ να είμαστε καλά και μαζί... Νομίζω ότι δε θέλω να τον χάσω, απλά να είναι όπως ήταν πριν... γίνεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχει δικιο. Εχασε τη μητερα του, πενθουσε και εσυ αντι να του σταθεις στην αναγκη του κοιταζες αποκλειστικα και μονο τη δικη σου, να τον εχεις κολλημενο στη φουστα σου. Ηταν δικαιωμα του να μη θελει αλλο τις συνεχεις σκηνες και εντασεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Δεν ήταν ανάγκη μου να έχω κολλημένο στη φούστα μου κανέναν. Ίσα ίσα παραμελουσα άτομα δικά μου προκειμένου να μαι δίπλα του στα πάντα. Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να νιώσει πίεση και αν το έκανα επαναλαμβάνω ήταν στην προσπάθεια μου να τον στηρίξω και όχι επειδή "ήθελα να τον έχω κολλημένο στη φούστα μου''.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Είναι ένα γερό σοκ να χάνει κάποιος έναν από τους γονείς του. Και το σίγουρο είναι πως το βάρος όλο πέφτει στην σχέση του.

    Για μένα προσπάθησε να τα ξαναβρείτε και κάνε αρκετή υπομονή μέχρι να το ξεπεράσει. Προσπάθησε να τον στηρίξεις και να τον κάνεις να διώξει τις ενοχές από πάνω του (ότι δε την έβλεπε κλπ). Άλλωστε είναι φυσικό και λογικό κάποιος να ξεκόβει από τους δικούς του, όταν έχει μια σχέση. Με όλους μας έτσι γίνεται, δεν είναι ο μόνος.

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Θα συνέλθει ποτέ? Αυτή την περίοδο είναι ένας άνθρωπος απομακρος που κρατάει αποστάσεις και σίγουρα όχι ο ήρεμος άνθρωπος που δε θυμωνε ποτέ.. δεν αντέχω να τον βλέπω έτσι..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Θα συνέλθει ποτέ? Αυτή την περίοδο είναι ένας άνθρωπος απομακρος που κρατάει αποστάσεις και σίγουρα όχι ο ήρεμος άνθρωπος που δε θυμωνε ποτέ.. δεν αντέχω να τον βλέπω έτσι..
    Θα συνέλθει ειδικά μόλις περάσει ο πρώτος χρόνος. Τον πρώτο χρόνο η απώλεια ενός κοντινού προσώπου είναι πολύ οδυνηρή, γιατί τα πάντα σου τον θυμίζουν. Μετά όμως με το πέρασμα του καιρού τα πράγματα μαλακώνουν αρκετά και αποτελούν μια μακρυνή άσχημη ανάμνηση.

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    θα συνελθει, αλλα δεν ξερουμε τι θα θελει για σενα, οταν συνελθει.
    μπορει με καθε καλη προθεση να ησουν διπλα του, αλλα αφου το αισθανθηκε σαν πιεση, για εκεινον ητανε τσι...

    ΑΝ εισασταν ακομα μαζι, θα σου ελεγα να περιμενεις χωρις να πιεζεις ποτε και τπτ να δεις πως θα ειναι οταν ηρεμησει απο το πενθος, αλλα αφου λες οτι χωρισατε, τι να σου πει κανεις να κανεις??
    τπτ απολυτως. να πας παρακατω.
    αν μειενις για καιρο μονη κιε κεινος το ξανασκεφτει και σου ξαναχτυπησει την πορτα, οκ, αλλα τπτ δεν λεει οτι θα συμβει ακτι τετοιο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Απλά αν κανω μια προσπάθεια ακόμα να μαστε μαζί... πως μπορώ να τον στηρίξω και να τον βοηθήσω να σταθεί στα πόδια του χωρίς να νιώσει πίεση από εμένα..; και πως μπορώ κι εγώ να αντιμετωπίσω έναν τελειως διαφορετικό άνθρωπο, απόμακρο και διαρκώς εκνευρισμενο χωρίς να με γεμίζει ανασφαλειες με τη συμπεριφορά του;; χρειάζομαι κι εγώ την καλή του την κουβέντα και να νιώθω ότι με θέλει.. γιατί τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι τα κανω όλα λάθος..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Απλά αν κανω μια προσπάθεια ακόμα να μαστε μαζί... πως μπορώ να τον στηρίξω και να τον βοηθήσω να σταθεί στα πόδια του χωρίς να νιώσει πίεση από εμένα..; και πως μπορώ κι εγώ να αντιμετωπίσω έναν τελειως διαφορετικό άνθρωπο, απόμακρο και διαρκώς εκνευρισμενο χωρίς να με γεμίζει ανασφαλειες με τη συμπεριφορά του;; χρειάζομαι κι εγώ την καλή του την κουβέντα και να νιώθω ότι με θέλει.. γιατί τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι τα κανω όλα λάθος..
    Εσυ απομακρυνθηκες ή ηταν και δική του απόφαση να χωρίσετε; εκέίνος θέλει να κάνετε προσπάθεια;
    Ρωτω γιατί είπες οτι χωρίσατε.δςν είπες οτι το σκέφτεστε.
    Κατα τα άλλα, αν όντως υπάρχει τέτοιο περιθώριο κι επειδή εκείνος είναι ηδη αγανακτισμένος με την προηγούμενη κατασταση( ειτε εχει απολυτο δικο, ειτε δεν εχει. Δεν εξεταζουμε το δικιο του, αλλα το ποσο διατεθιμενος ειναι για δευτερη προσπαθεια)
    Η μόνη περιπτωση να προχωρησει κάτι ειναι να ακολουθήσεις τις δικες του επιθυμιες και διαθεσεις χωρίς να νοιαζεσαι να καλυπτεις τις δικες σου ανασφαλειες.
    Διαφορετικα, θα καταληξετε στα ίδια πολυ συντομα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Μου ζήτησε λίγο χρόνο να μείνει μόνος του... Μετά από μια βδομάδα γύρισε και μου είπε να κάνουμε μια προσπάθεια να αλλάξουμε κάποια πράγματα..μου πε ότι νιώθει πίεση από μένα, ότι θέλει να φεύγει κάθε ΣΚ να πηγαίνει στο χωριό χωρίς να του γκρινιάζω και το βασικό ότι πρέπει να του έχω εμπιστοσύνη.. (Γενικά μου χει πει κάτι ψεματακια κατά καιρούς με σκοπό "να μην τσακωθούμε" τα οποία εχω ανακαλύψει και έχω χάσει την εμπιστοσύνη του... όχι για άλλες η κάτι τέτοιο..πχ για θέματα δουλειάς) Εκεί με την εμπιστοσύνη του ζήτησα κι εγώ να είναι ειλικρινής αλλιώς δε θα λειτουργήσει.. και πάνω που είπαμε κι οι δυο να κάνουμε μια προσπάθεια, την επόμενη μέρα το βράδυ τον πήρα κατά τις 11 για καληνύχτα και δε μου το σήκωσε..μου στέλνει μετά από κανένα 15λεπτο "έτρωγα'' και ξαναπαίρνω και μου πε ότι ήταν έξω και έτρωγε με έναν φίλο του και ότι είχε ξεχαστει και δε μου το είχε πει... Και εκεί τσακωθηκαμε ότι εγώ δεν τον εμπιστεύομαι εγώ του έλεγα ότι δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ όταν μου κρύβει πράγματα η δεν είναι ειλικρινής..εκείνος ότι δεν μπορεί να νιώθει ότι του κάνω έλεγχο... και έτσι αποφασίσαμε κάπως από κοινού ότι δεν λειτουργεί...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Ξαναμιλησαμε εκ τότε.. και με ρωτούσε διαρκώς "γιατί γίναμε έτσι ρε γαμω το?" Και μου εξεφρασε για άλλη μια φορά τα παράπονα του..του είπα κι εγώ κάποια δικά μου..Μου ειπε καπου στο ενδιαμεσο οτι αποκλειεται να ειμαι χειροτερα απο εκεινον οσο διαστημα ειμαστε χωρια, εκεί του είπα ότι λέει χαζά και δεν ξέρει πόσα σημαίνει για εμένα κλπ..και στο τέλος της συζήτησης μου είπε "δεν ξέρω πως να σε ξεχάσω..και δεν θέλω να σε ξεχάσω '' του είπα κι εγώ ότι τον αγαπάω πάρα πολύ και απλά θέλω να ναι ευτυχισμένος.. και ότι ελπίζω μια μέρα να ξανασυναντηθουμε...και εκεί ήταν η τελευταία μας συζήτηση.. πριν 10 μέρες περίπου..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Μου ζήτησε λίγο χρόνο να μείνει μόνος του... Μετά από μια βδομάδα γύρισε και μου είπε να κάνουμε μια προσπάθεια να αλλάξουμε κάποια πράγματα..μου πε ότι νιώθει πίεση από μένα, ότι θέλει να φεύγει κάθε ΣΚ να πηγαίνει στο χωριό χωρίς να του γκρινιάζω και το βασικό ότι πρέπει να του έχω εμπιστοσύνη.. (Γενικά μου χει πει κάτι ψεματακια κατά καιρούς με σκοπό "να μην τσακωθούμε" τα οποία εχω ανακαλύψει και έχω χάσει την εμπιστοσύνη του... όχι για άλλες η κάτι τέτοιο..πχ για θέματα δουλειάς) Εκεί με την εμπιστοσύνη του ζήτησα κι εγώ να είναι ειλικρινής αλλιώς δε θα λειτουργήσει.. και πάνω που είπαμε κι οι δυο να κάνουμε μια προσπάθεια, την επόμενη μέρα το βράδυ τον πήρα κατά τις 11 για καληνύχτα και δε μου το σήκωσε..μου στέλνει μετά από κανένα 15λεπτο "έτρωγα'' και ξαναπαίρνω και μου πε ότι ήταν έξω και έτρωγε με έναν φίλο του και ότι είχε ξεχαστει και δε μου το είχε πει... Και εκεί τσακωθηκαμε ότι εγώ δεν τον εμπιστεύομαι εγώ του έλεγα ότι δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ όταν μου κρύβει πράγματα η δεν είναι ειλικρινής..εκείνος ότι δεν μπορεί να νιώθει ότι του κάνω έλεγχο... και έτσι αποφασίσαμε κάπως από κοινού ότι δεν λειτουργεί...
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Ξαναμιλησαμε εκ τότε.. και με ρωτούσε διαρκώς "γιατί γίναμε έτσι ρε γαμω το?" Και μου εξεφρασε για άλλη μια φορά τα παράπονα του..του είπα κι εγώ κάποια δικά μου..Μου ειπε καπου στο ενδιαμεσο οτι αποκλειεται να ειμαι χειροτερα απο εκεινον οσο διαστημα ειμαστε χωρια, εκεί του είπα ότι λέει χαζά και δεν ξέρει πόσα σημαίνει για εμένα κλπ..και στο τέλος της συζήτησης μου είπε "δεν ξέρω πως να σε ξεχάσω..και δεν θέλω να σε ξεχάσω '' του είπα κι εγώ ότι τον αγαπάω πάρα πολύ και απλά θέλω να ναι ευτυχισμένος.. και ότι ελπίζω μια μέρα να ξανασυναντηθουμε...και εκεί ήταν η τελευταία μας συζήτηση.. πριν 10 μέρες περίπου..
    κοιτα...
    θα σου πω ειλικρινά τι σκεφτομαι.
    μπορεί να πιέζεται με την στάση σου η και να είσαι πραγματικά πιεστική, αλλά αυτά που λεει για μένα χτυπάνε μια καμπάνα πιο μεγάλη απο της παναγίας των παρισιων οτι ψαχνεται η οτι εχει ηδη κατι αλλο η καποια αλλα..
    τι θα κανει ΚΑΘΕ σκ το χωριο του χωρις εσενα??. θα τσαπιζει το αμπελι του ?

    προσωπικα δεν θεωρω πιεση οταν εχεις δεσμο να ξερει ο ενας που ειναι και τι κανει ο αλλος και να ενημερωνει για τις κινησεις του ειτε απο μονος του ειτε και εκ των υστερων, αλλα αυτα τα 'δεν δινω λογαριασμο, δεν παιρνω λογαριασμο", παραπεμπουν απολυτως σε ελευθερη σχεση και οχι σε δεσμο, κι αν κατι τετοιο θελει, πρεπει να δεις αν το θελεις κι εσυ.
    γιατι οι απαντησεις του , αυτο δειχνουν.

    απο τα λιγα που ε χεις πει, εγω δεν σε βρισκω πιεστικη. βρισκω ομως να εχεις την απαιτηση για εποικοινωνια που εχει οποιοσδηποτε σε μια αποκλεισιτκη σχεση.
    το να εχει ηδη πιαστει να λεει δρακους, εστω κι αν ηταν επαγγελματικοι οι λογοι ( η αν ΕΙΠΕ οτι ηταν επαγγελματικοι) ειναι ενα τεραστιο φαουλ που δικαιολογει καθε δυσπιστια.
    εφοσον φερθηκε περιεργα με ψιλο-χοντροψεμματακια, η εμπιστοσυνη κερδιζεται, δεν ειναι δεδομενη.
    εκεινος πρεπει να την κερδισει με την αψογη σταση του.
    αν μετα απο οσα εγιναν αυτος εξαφανιζεται στον φιλο του τον λευτερακη βραδιατικα και εχει τα σκ του πιασμενα, σορυ, αλλα σαμπως να σε θελει για καβαντζα...

    και να κανω και μια προβλεψη. αυτα τα "ρε γαμωτο γιατι να χαθουμε, εγω υποφερω, γιατι να χαθουμε, δυσκολευομαι" και μετα εξαφανιζολ, για μενα παραπεμπουν στο οτι αν σε αναζητησει η αν του ζητησεις εσυ να τα πειτε, θα σου προτεινει να εχετε ελευθερη σχεση.
    και να μην την πει με το ονομα της, αυτα τα "οπου θελω παω, οτι θελω κανω, κανε οτι θες εσυ τα σκ," αυτο ειναι βρε γιωτα, τι ειναι? ελευθερη σχεση.
    δεν ειναι διατεθιμενος για αποκλειστικοτητα ο τυπος, κι οταν μιλαει για εμπιστοσυνη, μαλλον στην πραγματικοτητα εννοει να μην τον ζαλιζεις κι οχι οτι ειναι αμεμπτος...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Στο χωριό είναι ο πατέρας του πλέον μόνιμα... γι αυτό θέλει να πηγαίνει... τα εχω σκεφτεί όλα αυτά και μάλιστα πριν χωρίσουμε οριστικά του είχα πει στα ίσια για ελεύθερη σχέση και μου είχε πει εκείνος ότι δε θέλει κάτι τέτοιο...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Εγώ δεν μπορώ να φεύγω σκ λόγω δουλειάς..τα Χριστούγεννα είχαμε πει να πάμε μαζί στο χωριό οπότε δε νομίζω να έχει κάτι εκεί.. Ίσως αν υπάρχει κάτι άλλο, να υπάρχει εδώ...όμως αληθεια έχει να διαχειριστεί πένθος, οικονομικά, επαγγελματικα (γιατί τώρα δεν έχει δουλειά) και θα έχει παράλληλο δεσμό η οτιδήποτε; αυτό σκέφτομαι..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Εγώ δεν μπορώ να φεύγω σκ λόγω δουλειάς..τα Χριστούγεννα είχαμε πει να πάμε μαζί στο χωριό οπότε δε νομίζω να έχει κάτι εκεί.. Ίσως αν υπάρχει κάτι άλλο, να υπάρχει εδώ...όμως αληθεια έχει να διαχειριστεί πένθος, οικονομικά, επαγγελματικα (γιατί τώρα δεν έχει δουλειά) και θα έχει παράλληλο δεσμό η οτιδήποτε; αυτό σκέφτομαι..
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Στο χωριό είναι ο πατέρας του πλέον μόνιμα... γι αυτό θέλει να πηγαίνει... τα εχω σκεφτεί όλα αυτά και μάλιστα πριν χωρίσουμε οριστικά του είχα πει στα ίσια για ελεύθερη σχέση και μου είχε πει εκείνος ότι δε θέλει κάτι τέτοιο...
    δεν δινει την εικονα να εχει κατι μονιμο, γιατι τοτε δεν θα σου ζητουσε ΕΣΕΝΑ να το ξαναδειτε, να ειστε μαζι αλλα χωρις πιεση κλπ.
    η τουλαχισοτν δεν την εδινε αυτην την εικονα, μεχρι να απομακρυνθει εντελως.
    μπορει ομως να θελει καποια η να τσιλιμπουρδιζει με καποια η με καποιες χωρις να εχει κατι μαζι τους, ειτε στο βουνο, ειτε στην θαλασσα (δενε χει να κανει). το ενδεικτικο ειναι οτι εξαφανιζεται, οτι δεν θελειε ρωτησεις για το που ειναι και τι κανει και οτι δεν σηκωνει τηλεφωνα αμα λαχει.
    δλδ οταν τρωει 11 το βραδυ με φιλο σε εξοδο που δεν γνωριζες,τι τον εμποδιζει να απαντησει στο τηλεφωνημα σου και να σου πει "ειμαστε εδω με τον μακη και τρωμε σουβλακια"?. θα προσβληθει ο μακης? γιατι να απαντησει μετα, οταν θα εχει φυγει ο "μακης"?
    αν μη τι αλλο, αν δεν ειναι με τον μακη , αλλα ειναι με την σουλα, αυτη ουτε καν θα ξερει την υπαρξη σου, ουτε μπορει να την καταλαβει αν αυτος δεν απανταει στο τηλεφωνο.

    πιθανοτατα να θελει "εμπειριες", χωρις να σημαινει οτι επαψε να σε αγαπαει.
    γιατι δεν δεχτηκε την προταση σου για "ελευθερη σχεση"? μα γιατι θελει αυτην την ελευθερια μονο για τον εαυτο του!
    θα του αρεσε πολυ η ιδεα να εισαι αφοσιωμενη και να τον περιμενεις χωρις να κανεις ενοχλητικες ερωτησεις, αλλα ουτε και να ψαχνεσαι κι εσυ.
    πολυ απλο...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ
    By plague mass in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2017, 08:31
  2. ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ
    By plague mass in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 29-05-2017, 23:28
  3. αυτοϊκανοποίηση συντρόφου
    By Someoneelse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-11-2013, 17:52
  4. Προβλήματα με την οικογένεια του συντρόφου μου
    By elena.t in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 29-05-2013, 21:08
  5. καταθλιψη συντροφου
    By eva1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-01-2011, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •