Διακοπή χαπιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    14

    Διακοπή χαπιού

    Καλησπέρα σας,

    γράφτηκα στο forum με αφορμή το πρόβλημα που έχω με το χάπι.
    κανω ψυχοθεραπεια εδω κ 3 χρονια,
    τον 1,5 χρόνο παίρνω seroxat , ήμουνα πολύ καλή μαθήτρια κ όλα πήγανε πολύ καλά με την θεραπεία μου (ο γιατρός μου είναι αστέρι) μου μένουν ακόμα 2 συνεδρίες & τέλος.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ κ μια εβδομάδα έκοψα το χάπι, πολύ σταδιακά κ σύμφωνα με την καθοδήγηση του γιατρού μου, αντέχω τις ζαλάδες, αντέχω την υπνηλία αλλά αυτό που πραγματικά δεν αντέχω είναι τα νεύρα που μου έχουν δημιουργηθεί.
    δεν αντέχομαι για να φανταστείτε χτύπησα τον φίλο μου
    όποιος μου μιλάει τον βρίζω κ γενικά βρίσκομαι σε μια κατάσταση υστερίας.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτή μου η κατάσταση οφείλετε στην διακοπή του χαπιού.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    καλησπερα,μπραβο σου ειλικρεινα που ολα σου πανε τοσο καλα και ευχομαι να συνεχισουν να ειναι ετσι!κοιτα εγω οσες φορες εχω διακοψει τετοιο χαπι δεν ειχα καποια παρενεργεια εκτος απο τα κλασσικα..λιγο εντονο αγχος και ζαλαδα τετοια..μπορει και να ειναι απο την διακοπη αλλα μηπως ειναι μονο στο μυαλο σου απλα ετυχε και εσυ το συνδεεις με τη διακοπη χαπιου??μαλλον κατι τετοιο ειναι γιατι αλλιως θα σε ειχε ενημερωσει ο γιατρος σου.υπομονη θα περασει.ηρεμησε και απολαυσε την ψυχικη σου υγεια και ηρεμια!φιλακια!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Πράγματι και η διακοπή των αντικαταθλιπτικων πρεπει να γινεται σταδιακά...Στα συμπτώματα απόσυρσης είναι και η ευερεθιστικότητα...Συζήτησ� � το με τον γιατρό σου αν συνεχίζεται το πρόβλημα..Ίσως να σου χορηγήσει κανενα αγχολυτικό για να το παίρνεις παράλληλα ακόμα με χαμηλή δόση του σεροξάτ.
    Και εγώ σεροξάτ παίρνω εδώ και 6 χρόνια...Καλό φαρμακο,αποτελεσματικό αλλα ποτε δεν έκανα προσπάθεια μείωσης ή διακοπής!
    Καλή επιτυχία και να είσαι καλα χωρίς φάρμακα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    14
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις τόσο άμεσες απαντήσεις.
    Αρχές Μαΐου είναι η επόμενη μου συνεδρία
    ( είναι κ η προτελευταία ) & θα το αναφέρω στον γιατρό μου.
    Μην γελάσετε αλλά πριν μπω στο forum νόμιζα ότι είμαι η μόνη στον κόσμο που έπαιρνα τέτοιου είδους χάπια.
    Πλέων δεν το νιώθω αυτό & οφείλω να ομολογήσω πως νιώθω ακόμα καλύτερα & αυτό γιατί σε όλη μου την ιστορία με τις κρίσεις πανικού & την αγοραφοβία πάντα ένιωθα πως αυτό που έχω είναι κάτι σπάνιο κ αθεράπευτο.

    Κ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by xmpoukai
    ένιωθα πως αυτό που έχω είναι κάτι σπάνιο κ αθεράπευτο.

    Κ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
    οπως ολοι μας οι πανικοπληκτοι αλλα και μη, μεχρι να \'\'σκονταψουμε\'\' στο σαιτ! να σαι καλα στην υγεία σου και να χαιρεσαι τη ζωη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Για σου..

    Επαιρνα 2 χρονια Dumurox και το εκοψα λιγο λιγο πριν 2 εβδομαδεσ...

    Μπορω να πω πωσ ειμαι σε ακριβοσ την κατασταση που εισαι κι εσυ...ΝΕΥΡΑ!!!
    ...Ειμαι θυμωμενη και το κακο ειναι πωσ ξεσπαω...ξεσπαω ξεσπαω.... και υστερα κλαιω με λυγμουσ απο τυψεισ...
    που φερομαι ετσ...και δεν το θελω...
    εγω που το μονο που εκανα παλια ηταν να κλαιω και να μην πληγωνω κανεναν με τον θυμο..

    Χθεσ το ξανασυζητησα με την καλη μου ψυχιατρο..και τελικα αποδειχτηκε πωσ ναι μεν ειμαι πιο ευερεθιστη λογο τησ διακοπησ επιπλεων ο κυκλοσ μου ειναι και ασταθησ...
    αλλα το σημαντικοτερο ειναι πωσ μου εδειξε ...πωσ τελικα ναι εχω λογουσ να ειμαι θυμωμενη...

    λογουσ τουσ οποιουν δεν παρααδεχομουν πωσ με θυμωνουν τοσο...


    και ναι ανακουφιστηκα...
    Δεσ το και αυτο φιλη μου... ο μεγαλοσ θυμοσ εχει αιτιεσ...

    Ακομη και αν δεν θεωρεισ πωσ υπααρχουν σημαντικοι λογοι για να εισαι θυμωμενη...να ξερεισ αυτο που μου τονισε..

    και ειναι το σημαντικοτερο...ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΗΜΑΣΤΕ ΘΥΜΩΜΕΝΟΙ...

    συζητησε το και με τον φιλο σου..ωστε να ειναι πιο υπομονετικοσ για λιγο καιρο... ολα καλα θα πανε ¨)

    φιλια!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    14
    θέλεις να γίνουμε φίλες? χι χι!!

    κατάφερες να διατυπώσεις μέσα σε λίγες γραμμές όλα αυτά που σκέφτομαι!!!


    φιλιά κ Χριστός Ανέστη!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •