Εμμονες ιδεες-Σκεψεις επιμονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24

    Εμμονες ιδεες-Σκεψεις επιμονες

    Γεια σας!Ειμαι 21 ετων και απο τα 13 εχω εμμονες ιδεες και ιδεοληψιες -τα στοιχεια της ΙΔΨ.Εδω και λιγο καιρο εχει εξελιχθει αυτο το πραγμα μεσα μου και βασανιζομαι απο σκεψεις διαφορες που ερχονται στο μυαλο μου διχως να τα ελεγχω εγω απλα ερχονται και γεμιζω τρομερο αγχος μεσα μου και το χειροτερο ειναι ο,τι σκεφτομαι το πιστευω και αυθυποβαλλομαι πχ μπορει να αγγιξω ενα πραγμα και εκεινη την ωρα να σκεφτω οτι θα συμπεριφερομαι σαν ηλιθιος και το κανω χωρις να το θελω..Επισης νομιζω οτι εχω αυτο που λεμε "μαγικη" σκεψη μεχρι την πεποιθηση οτι ελεγχω τον καιρο τρελοοο αλλα δεν το ελεγχω εγω απλα το πιστευω για καποιο λογο.Καποια απο αυτα που εχω ειναι:Συμπεριφερομαι σε καθε ανθρωπο διαφορετικα λες και ειμαι αλλη προσωπικοτητα εκεινη την ωρα,σε μια σχεση με κοπελα μπορει πχ να ακουσω ενα τραγουδι και να ειμαι διαφορετικος απεναντι της γτ κατι σκεφτηκα εκεινη την ωρα η οτι θα με χωρισει γτ με βαρεθηκε ξαφνικα,στα μαθηματα στη σχολη μπορει να διαβαζω κατι και το βραδυ να σκεφθω κατι και να τα ξεχασω ολα ξαφνικα,εξω εχω πολυ κοινωνικη φοβια γτ νομιζω οτι με κοροιδευουν για καποιο λογο,φοβια οτι θα πεθανουν οι γονεις μου με πολλες εμμονες ιδεες καθε μερα,εγκαθιστω μια εφαρμογη στο κινητο και μπορει να σκεφτω οτι αν το κανω αυτο θα γινει κατι κακο σε μενα η στην οικογενεια μου,εχω θεμα με τον πατερα μου οτι μπροστα του συμπεριφερομαι σαν παιδακι 5χρονο για καποιο λογο γτ αυτο μ βγαζει να κανω και δεν μπορω να το αλλαξω.Ολα αυτα με οδηγησαν σημερα στο να ειμαι και συναισθηματικα "επιπεδος"δλδ νιωθω μονο θλιψη καθολου χαρα τπτ αλλο συναισθημα...Και αυτα ειναι λιγα απο αυτα που εχω καθε μερα...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    47
    και γιατι δε πας σε εναν ψυχολογο να σε βοηθησει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κοιταξε να το αντιμετωπισεις γρηγορα πριν σου γινει τιποτα σοβαρο και αρχισεις χαπια κλπ. για μια ζωη.

    αμα αρχισεις χαπια που εχουν πολλες παρενεργειες θα τα παιρνεις μια ζωη να ξερεις...

    κοιτα να βρεις κατι να νιωθεις ασφαλης και να αποσπαται η προσοχη σου.

    πες μια προσευχη στο Θεο μεσα σου κλπ. και κοιτα να εισαι κοντα στη φυση, να ξεκουραζεσαι και να μειωσεις τους ρυθμους του μυαλου σου.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Αυτα ειναι λιγα απο.αυτα που περναω καθημερινα μεχρι.το.οτι αν.γινω καλα ενα αγαπημενο.μου.προσωπο.πρεπ� �ι να πεθανει...

    Εστάλη από M5 Note στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Επίμονες σκέψεις ανγχος καταθλιψη τρελα.
    By Οδυσσεας34 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 128
    Last Post: 23-02-2017, 15:43
  2. Ερώτηση για επίμονες σκεψεις
    By me lene popi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 09-10-2015, 08:11
  3. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By χρυσοβαλαντου in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 82
    Last Post: 05-12-2013, 17:36
  4. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 11:04
  5. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •