Χανω τον εαυτο μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    1

    Exclamation Χανω τον εαυτο μου.

    Φοιτητης, 19 χρονων

    Παντα ειχα θεματα με τον εαυτο μου, και περιοδους που περνουσα δυσκολα ψυχολογικα. Καθε φορα εκανα υπομονη καταπιεζα τον εαυτο μου ωστε να μη βγαζω προς τα εξω την κακη μου διαθεση και προσπαθουσα να δειχνω χαρουμενος. Υστερα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα περνουσε, ημουν αρκετα καλα, αλλα μετα ξαναγυρνουσα στα ιδια. Τα τελευταια χρονια εχει γινει κατι σαν συνηθεια, αυτος ο κυκλος του καλά-χάλια. Αυτη την περιοδο περναω παλι μια κακη φαση, αλλα αυτη ειναι η πιο εντονη απο ολες, νοιωθω οτι παω να χασω τον εαυτο μου... δε θα κατσω να αναλυσω ολα τα προβληματα που με τρωνε, οσο τα σκευτομαι προκυπτουν καινουρια και απελπιζομαι παραπανω. Νοιωθω σε ενα αδιεξοδο, θελω να μιλησω αλλα δε μπορω, νοιωθω οτι δε θα με καταλαβαει κανεις ή οτι απλα θα με περασουν για τρελο. Δε μπορω να εκφρασω τον πονο μου. Καθομαι πολλες φορες και προσπαθω να βρω τι παει στραβα με τον εαυτο μου, βρισκω τοσα πολλα προβληματα και στην τελικη απελπιζομαι και πανικοβαλλομαι, εχω περασει κρισεις πανικου. Τον τελευταιο καιρο δε μπορω καλα καλα να σκευτω και να μιλησω, με πιανει πανικος. Νοιωθω οτι εχω γινει τελειος βλακας, κομπλαρω μεχρι και στα πιο απλα πραγματα οταν παω να μιλησω. Η προσοχη μου ειναι σχεδον μηδενικη, εχω γινει επιπολαιος, ξεχναω συνεχεια πραγματα. Ειναι λες και το μυαλο μου λειτουργει μονο για να σκευτει αρνητικα και για τιποτα αλλο. Σκευτομαι τα παντα γυρω μου και τα υπερ-αναλυω συνηθως αρνητικα. Κανω αρνητικα σεναρια μεσα στο μυαλο μου συνεχεια. Λες και χαντακωνω τον εαυτο μου χωρις λογο. Ολα αυτα τα χαρακτηριστικα εμφανιζονται τα τελευταια χρονια. Γινομαι παρανοϊκος. Ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι τη βοηθεια ειδικου, αλλα η οικογενια μου ειναι δυσκολα οικονομικα, και δε θελω να τους φορτωνω παραπανω, τι κανω; Θα μπορουσα να γραψω ολοκληρο πεζο κειμενο για τα θεματα μου αλλα σταμταω γιατι ηδη αρχιζω και χανομαι μεσα στο μυαλο μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ετσι νιωθω και γω.η ζωη ειναι ενας κυκλος

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    δε ξερω σε ποια πολη μενεις αλλα στοις περισοτερες εχει δημοσια κεντρα ψυχικης υγειας που εχει δωρεαν ειδικους. απο κει κ περα δεν ξερω αν μπορω να πω κατι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    παρεπιπτοντος εγω ειμαι 20. κ ημουν κ γω σε καταθληψη για περιπου 4χρονια κ κατι. αλλα κ πριν απο αυτο εθιχα μια δυσκολη ζωη κ καθημερινοτητα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Τα ιδια περναω και γω σε νιωθω απολυτα

    Εστάλη από M5 Note στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    και εγώ παιδιά δεν είμαι καλύτερα, ακριβώς αυτό. Ενώ ξεικινώ και λέω θα τα καταφέρω, θα πραγματοποιήσω τα όνειρα μου, λόγω της κοινωνικής φοβίας μου, λόγω της χαμηλής αυτοπεποίθησης μου πάλι χάλια γίνομαι και πάλι από την αρχή

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    13
    Έλα πως σε λένε στο φβ να κάνουμε παρέα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αυτό πρέπει να είναι κατάθλιψη, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

    Και γω, όλες τις μέρες δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα, ούτε τα πιο απλά πράγματα, παρά μόνο πόσο κουρασμένος είμαι.
    Ξεχνώ πράγματα που δεν θα έπρεπε πχ μια μέρα πήρα τηλέφωνο να ζητήσω άδεια ενώ την είχα ζητήσει την προηγουμένη.

    Στην αντιπερα οχθη, λόγω κάποιων φαρμάκων που είχα πάρει, μια ολόκληρη εβδομάδα (που την αποκαλώ θαυματουργή)
    ήμουν φοβερά κουρασμένος αλλά λειτουργικός, το μυαλό μου πετούσε, για πρώτη φορά μετά από χρόνια έλεγα "ναι, ίσως
    αυτή η ζωή αξίζει να τη ζεις".

    Οπότε, θεωρώ ότι όλες τις άλλες μέρες αυτό που έχω (έλλειψη ενέργειας, υπνηλία, μόνο κακές σκέψεις) λέγεται κατάθλιψη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Ντίνοςς View Post
    Φοιτητης, 19 χρονων

    Παντα ειχα θεματα με τον εαυτο μου, και περιοδους που περνουσα δυσκολα ψυχολογικα. Καθε φορα εκανα υπομονη καταπιεζα τον εαυτο μου ωστε να μη βγαζω προς τα εξω την κακη μου διαθεση και προσπαθουσα να δειχνω χαρουμενος. Υστερα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα περνουσε, ημουν αρκετα καλα, αλλα μετα ξαναγυρνουσα στα ιδια. Τα τελευταια χρονια εχει γινει κατι σαν συνηθεια, αυτος ο κυκλος του καλά-χάλια. Αυτη την περιοδο περναω παλι μια κακη φαση, αλλα αυτη ειναι η πιο εντονη απο ολες, νοιωθω οτι παω να χασω τον εαυτο μου... δε θα κατσω να αναλυσω ολα τα προβληματα που με τρωνε, οσο τα σκευτομαι προκυπτουν καινουρια και απελπιζομαι παραπανω. Νοιωθω σε ενα αδιεξοδο, θελω να μιλησω αλλα δε μπορω, νοιωθω οτι δε θα με καταλαβαει κανεις ή οτι απλα θα με περασουν για τρελο. Δε μπορω να εκφρασω τον πονο μου. Καθομαι πολλες φορες και προσπαθω να βρω τι παει στραβα με τον εαυτο μου, βρισκω τοσα πολλα προβληματα και στην τελικη απελπιζομαι και πανικοβαλλομαι, εχω περασει κρισεις πανικου. Τον τελευταιο καιρο δε μπορω καλα καλα να σκευτω και να μιλησω, με πιανει πανικος. Νοιωθω οτι εχω γινει τελειος βλακας, κομπλαρω μεχρι και στα πιο απλα πραγματα οταν παω να μιλησω. Η προσοχη μου ειναι σχεδον μηδενικη, εχω γινει επιπολαιος, ξεχναω συνεχεια πραγματα. Ειναι λες και το μυαλο μου λειτουργει μονο για να σκευτει αρνητικα και για τιποτα αλλο. Σκευτομαι τα παντα γυρω μου και τα υπερ-αναλυω συνηθως αρνητικα. Κανω αρνητικα σεναρια μεσα στο μυαλο μου συνεχεια. Λες και χαντακωνω τον εαυτο μου χωρις λογο. Ολα αυτα τα χαρακτηριστικα εμφανιζονται τα τελευταια χρονια. Γινομαι παρανοϊκος. Ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι τη βοηθεια ειδικου, αλλα η οικογενια μου ειναι δυσκολα οικονομικα, και δε θελω να τους φορτωνω παραπανω, τι κανω; Θα μπορουσα να γραψω ολοκληρο πεζο κειμενο για τα θεματα μου αλλα σταμταω γιατι ηδη αρχιζω και χανομαι μεσα στο μυαλο μου.
    Ταυτιζομαι απολυτα μαζι σου το ιδιο περναω και γω

    Εστάλη από M5 Note στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Χανω τον εαυτο μου, βοηθεια..
    By ingenue22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2018, 19:20
  2. χανω χανω χανω
    By boo in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 25
    Last Post: 14-05-2017, 15:57
  3. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-09-2015, 01:37
  4. αγχος..νομιζω οτι χανω τον εαυτο μου
    By Μαργαριτα 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2015, 21:52
  5. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου!
    By mimikaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 19-11-2012, 10:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •