Απορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Απορια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    Απορια

    Εχει καμια σχεση η αποπροσωποιηση - αποπραγματοποιηση με κατι που μου ειχε συμβει 3-4 φορες οταν ημουν μικρος? Απ οτι εχω συζητησει εχει συμβει σχεδον σε ολους οταν ηταν μικροι.
    Σε ακυρη στιγμη και για λιγα δευτερόλεπτα πχ κοιταζα και κουνουσα το χερι μου και μου φαινοταν περιεργο, σαν να μην ειναι δικο μου, το κοιταζα με περιεργεια. Σκεφτομουν βλεποντας το και ανοιγοκλεινοντας τα δάκτυλα "τι ειναι αυτο ρε φιλε"? Ολο αυτο σε μια περιεργη γενικα αισθηση επαφης με το περιβαλλον διαρκειας λιγων δευτερολεπτων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Νομίζω ότι αυτό με το χέρι που λες το έχουμε πάθει όλοι, είναι για κάποια δευτερόλεπτα που απλά αποσυνδέεται ο εγκέφαλος, δεν εξηγείται αλλιώς :p Αλλά δεν μου θυμίζει την αποπροσωποποίηση τουλάχιστον όπως την είχα βιώσει εγώ. Την είχα πάθει σε μια περίοδο μεγάλου άγχους και ήταν λες και έβλεπα τον εαυτό μου να παίζει σε ταινία, σαν να ήμουν αμέτοχη κάπως από το σώμα μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ναι ειναι το ιδιο πραγμα αλλα σε μικροτερο βαθμο αυτο με το χερι. Αποπροσωποποιηση ειναι οταν δυσκολευεσαι να συσχετισεις την αισθηση του εαυτου σου, του "εγω" σου με την φυσικη σου υπαρξη και σου φαινεται παραλογη, παραξενη κατασταση, ανεξηγητη η σαν αδιεξοδη φυλακη...ε αμα σου φαινεται παραξενο το ιδιο σου το χερι το ιδιο ειναι. Αλλα δεν σημαινει τιποτα, το θεωρω φυσιολογικο εστω μια φορα για τον οποιονδηποτε αυτο με το χερι, απλα ερχεσαι σαν ανθρωπος μια στιγμη για λιγο αντιμετωπος με το παραλογο της υπαρξης σου.
    Καλη (κακη) ωρα το επαθα τις τελευταιες δυο μερες επειδη περναω περιοδο εντονου στρες...οχι αυτο με το χερι, γενικα ολο εκεινο το γουατδεφακ που παθαινεις με την αποπροσωποποιηση.
    Τετοιες στιγμες προσπαθησε απλα να ξεχνιεσαι με αλλα πραγματα και μην αφηνεις το μυαλο σου να εστιαζει στο τι σου συμβαινει. Αμα συγκεντρωθεις σε κατι αλλο δεν εχεις νοητικο αποθεμα για να φρικαρεις, ξεχνιεσαι. Οσο το αναλυεις ομως τοσο επιμενει η φρικη που θα φας και διογκωνεται το προβλημα. Απλα γραψ'το στα παπαγια σου... Μαζι με το μανγκο και τον ανανα λολ.

Similar Threads

  1. Απορία
    By ΜΕΘ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2022, 20:45
  2. έχω μια απορία...
    By fleur* in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 118
    Last Post: 07-04-2016, 11:38
  3. Απορια SOS
    By Nocash in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2012, 21:36
  4. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 20-06-2011, 13:59
  5. U2U απορία
    By ioannis2 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 25-10-2010, 10:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •