επιλογή ψυχίατρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    επιλογή ψυχίατρου

    Γνωρίζετε για την επιλογή ψυχίατρου?

    Επικοινώνησα τελικά με το ΚΨΥ κ μου κλείσανε ραντεβού, όμως μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί ο ψυχίατρος του τεβε μου γράφει τα φάρμακα κ πρέπει να επιλέξω γιατρό.
    Δηλαδή; Πρέπει να αποφασίσω ποιον απο τους δύο θα κρατήσω; Όποιος μου αρέσει περισσότερο; τι πράματα είναι αυτά ρε;;;
    Στον ψυχίατρο δεν μπορούσα να μιλήσω 2 φορές έχω πάει για φάρμακα, να πάω κ εκεί κ μετά όποιος ταιριάζει περισσότερο;
    Πως δηλαδή κατά την κρίση σου αποφασίζεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Στο ΚΨΥ σου κλείσανε ραντεβού με ψυχίατρο ε?Αρα θα μπορεί να σου γράφει κι αυτός τα φάρμακα παράλληλα με την ψυχοθεραπεία που θα κάνεις.Αν τελικά είναι καλός πιστεύω θα βοηθηθείς περισσότερο από ότι με τον άλλο που σου γράφει μόνο φάρμακα και δεν συζητάς καθόλου.Δεν θα έχεις λόγο να πηγαίνεις σ\'εκείνον πια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Μάλλον με ψυχίατρο μου κλείσανε.
    Πως μπορείς να ξέρεις ποιος σου ταιριάζει περισσότερο?
    Είμαι απ\'αυτούς που δεν μιλάνε κ καταλαβαίνεις τώρα.
    Τι πρέπει να πάω εκεί κ να αρχίσω να μιλάω, απ\'οσο ξέρω τον εαυτό μου λέξη δεν θα βγάλω κ στον άλλο που πήγα με ρώτησε κ απλά απάντησα.
    Πως γίνεται?
    Σε εκείνον που έχω πάει μέσα σε 20-30 λεπτά έχω φύγει, δεν μπορώ να με πιέζουν φρικάρω κ φεύγοντας με πιάνει τρέλα, δεν βλέπω μπροστά μου.
    έτσι παθαίνετε κ εσείς?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Θα καταλάβεις αν σου ταιριάζει από το πώς θα αισθάνεσαι όση ώρα θα μιλάτε,αν θα δείχνει να καταλαβαίνει αυτά που του λες,να έχετε καλή επικοινωνία.Εχω πέσει σε γιατρούς που άλλα έλεγα εγώ,άλλα καταλάβαιναν,δεν είχαμε καθόλου επικοινωνία.Ενώ αυτός που πηγαίνω τώρα αισθάνομαι ότι με καταλαβαίνει.
    Στην αρχή πάντως λογικό είναι να νιώθεις άβολα αλλά κανονικά πρέπει να σε βοηθήσει ώστε σιγά σιγά να αρχίσεις να αισθάνεσαι πιο άνετα και να μπορείς να μιλήσεις.Μπορεί να μην γίνει βέβαια από την πρώτη συνεδρία αυτό.Ασε που φαντάζομαι θα σου κάνει ερωτήσεις όπότε αυτό θα σε διευκολύνει κάπως.
    Μην πηγαίνεις όμως προκατειλημμένη ότι θα είναι αποτυχημένη η συνεδρία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Ταράζεσαι όταν μιλάς γι\'αυτά που σε έφτασαν σε αυτό το σημείο?
    Νιώθω οτι ξαναπερνάω απ\'αυτές τις καταστάσεις κ όλο αυτό μόνο χάλια με κάνει να αισθάνομαι. Τότε που για 1 χρόνο περίπου έβλεπα ψυχολόγο, δεν κατάφερα ποτέ να πώ αρκετά απο αυτά που με βασάνιζαν. Προτίμησα να μην ξαναπάω παρά να το κουράζω το θέμα. Τελικά ίσως να μην είμαι έτοιμη να μιλήσω, μπά θα δείξει, μπορεί κ να μην πάω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ελα βρε Μαρία μου.Μην κάθεσαι και σκέφτεσαι να πας ή να μην πας.Θα πας και θα ελπίζεις ότι θα γίνεις καλύτερα και όχι χειρότερα.Αλλωστε είσαι ήδη χάλια.Πόσο χειρότερα μπορείς να γίνεις δηλαδή?
    Κάποιες φορές ναι έχω ταραχτεί για κάποια θέματα που συζητήσαμε.Κυρίως παλιότερα που ακόμα έψαχνα να δω τι εφταιξε κλπ.Τώρα νιώθω πολύ καλά κάθε φορά που έχω συνεδρία και ανυπομονώ να έρθει εκείνη η ώρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ααααααααααα αυτό μ\'άρεσε!!!!!!!!!!!
    Έχεις δίκιο δεν μπορούν να με κάνουν χειρότερα, πόσο κάτω μπορεί να πέσω άλλωστε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Maraki δεν εχεισ να χασεισ τιποτα αν πασ..μονο να κερδισεισ...γι αυτοι θα ειναι η καλητερη ιδεα να πασ..

    αν δεν ζητησουμε βοηθεια..δεν θα την βρουμε ποτε...

    αλλα το σημαντικοτερο ειναι να του τα λεσ οολα και οσο πιο ειλικρινα γινεται..τοσο περισσοτερο θα σε βοηθησει..

    οσο για το γιατι βοηθαει να τα λεσ παλι..και να ξαναπερασεισ απο εκει...αυτο πεσ του το και σηζητησε το μαζι του...εκεινοσ θα σου πει την σωστη απαντηση.

    Ολα θα πανε καλα και θα δεισ..δεν θα μετανιωσεισ ...απλα μην εισαι αρνητικα προκατελειμενη μια και αυτο μονο εσενα θα μπλοκαρει...

    ποτε ειναι? να παμε μαζι μαρακι στειλε μου μην.

    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Bravo που πηρεσ τηλεφωνο..χαρικα πολυ...))..ενα βημα καθε φωρα...και θα προχωρησεισ.. θα δεισ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν το είπα για να σε αγχώσω.Αλλά μόνη σου το λες ότι δεν αντέχεις άλλο και ότι είσαι χάλια.Γι\'αυτό το λέω.Οτι ή θα σε κάνει καλύτερα ή το πολύ πολύ να μην αλλάξει κάτι.Δεν έχεις όμως να χάσεις τίποτα.Εγώ πιστεύω ότι αν πας με θετική διάθεση θα τα καταφέρεις και θα πάνε όλα καλύτερα από ότι περιμένεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Μου δίνεις κουράγιο να πάω κ ότι γίνει

  12. #12
    Μαράκι μπράβο που έκανες το πρώτο βήμα!
    Δείχνεις ότι θέλεις να το πολεμήσεις και πραγματικά χαίρομαι γι\' αυτό.
    Εγώ που δεν το έχω πάρει ακόμη απόφαση δεν είμαι ικανή να σου δώσω συμβουλές, αλλά πήγαινε και όσο και αν πονέσει στην αρχή, μετά είμαι σίγουρη πως θα αισθανθείς καλύτερα!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    τι δεν το έχεις πάρει απόφαση ακόμα?
    πως κατάλαβες ότι εγώ το πήρα?
    είπα να δοκιμάσω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ελα τώρα,αφού το έχεις πάρει απόφαση είπαμε...Τι καλύτερο έχεις να κάνεις δηλαδή την Τετάρτη από το να πας και να συζητήσεις με κάποιον?
    Άλλωστε είμαστε κι εμείς που περιμένουμε νέα,να μάθουμε πώς είναι αυτός ο γιατρός που έχεις ραντεβού.Δεν θα μας αφήσεις στην περιέργεια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Πάντως σου έκλεισαν για σύντομα ραντεβού,καλό αυτό.Εγώ 1-2 φορές που είχα πάρει σε ΚΨΥ μου είχαν κλείσει για μετά από καιρό.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •