ΦΑΡΜΑΚΑ Κ.Α - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 205 of 205
  1. #196
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Έχω ακούσει πως όταν φοβάσαι ότι θα πάθεις ψύχωση δεν παθαίνεις.Ο καλός μου πίστευε απόλυτα τα παράλογα που μας έλεγε.Ισως έχεις κάποια διαταραχή άγχους.
    Ο,τι και να ναι, είναι κρίμα να βασανίζεσαι.Βρες το και πάτα το κάτω.Η ζωή είναι μικρή.Κανε πράγματα για σένα.Κακομαθε τον εαυτό σου,βάλε στόχους και προσπάθησε να τους πετύχεις.Ειναι αστείο από τι μπορείς να πάρεις ικανοποίηση.Απο μια δημιουργία από κάτι που έμαθες.Απο κάτι που ήθελες και το κατάφερες.
    Ο δικός μου είχε πολύ ψηλά τον πήχη.Σκεφτοταν όσα ήθελε να έχει κάνει και μετά απογοητευοταν. Συνέχισε να βάζει μεγάλους στόχους που δε γινόταν να τους πιάσει και έχασε την αυτοπεποίθησή του. Λαθος μεγάλο αυτο. Ήταν ο πιο σκληρός κριτής του εαυτού του.
    Πιεζόταν χωρίς λόγο για μένα.Και το περναγε μόνος του.Δεν έδειχνε κάτι,δε το συζητούσαμε..
    Καταλαβαίνεις; Όλα αυτά αν τα ξέραμε από πριν με άλλη περίπτωση θα τα είχαμε αντιμετωπίσει πιο δραστικά.

  2. #197
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    ετσι ακριβώς είναι dazed, μου το έχει πει και ο γιατρός μου αυτό.

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by dazed View Post
    Χριστόφορε, δεν ξέρω πόσο καιρό πάλευε μέσα του. Έβλεπα ότι είχε μια άμυνα όταν βγαίναμε έξω, και πολλά νεύρα,έβριζε συνεχώς.Βεβαια λόγω στρες επειδή περίμενε απάντηση για μια δουλειά που την ήθελε πολύ τον δικαιολογουσα.Οταν λέω άμυνα, κοιτούσε αν τον κοιτούν οι άλλοι, νόμιζε ότι τον σχολιαζουν. Ώσπου ένα βράδυ όπως βλέπαμε μια ταινία έσκυψε και μου είπε σιγανα στο αυτί ότι μέσω της τηλεόρασης μας παρακολουθούν και είχε την απαίτηση με ανοιχτή την τηλεόραση να μη λέμε τίποτα.Μετα αρχισε να λέει ότι οι γείτονες τον παρακολουθούν και άρχισε να μη βγαίνει έξω,ούτε να κάθεται στο μπαλκόνι και το αποκορύφωμα ήταν όταν νόμιζε ότι σε όποιον αγαπάει θέλουν κάποιοι να κάνουν κακό,σε σημείο που να φώναζει και καλά να μην πάω σπίτι γιατί μου την έχουν στημενη αλλά εγώ τον φοβόμουν με όλη αυτή τη στάση.Ακομα δεν αποδεχόταν για κανένα λόγο ότι πρέπει να πάει στο γιατρό,προτιμούσε να μη μιλάει ώστε να εφησυχαζομαστε ότι του περνάει αλλά όλο και κάτι χειρότερο ξεστόμιζε μετά.Γενικα μια καχυποψία για όλους.Καποια στιγμή άρχισε να κοιμάται ελάχιστα και να γίνεται πιο εκρηκτικός.Ηρθε ψυχίατρος σπιτι αλλα αρνήθηκε να παρει τα φαρμακα. Ηταν λάθος που δεν τον πιέσαμε σε εκείνη τη φαση.Στο τέλος άρχισε να έχει κ παραισθήσεις.Μυριζε οσμές άσχετες, ειχε χαλάσει η γεύση του,έβλεπε δαιμόνια να τον περιπαιζουν. και κάπου εκεί ήρθε η νοσηλεία.Στην αρχή μάλιστα μέχρι να συνέλθει λίγο έλεγε πως τον έκλεισαν μέσα επειδή τους πήρε χαμπάρι...Τώρα ψάξε βρες τι εννοούσε.Δεν ήταν δυνατό να συνεννοηθείς.
    Παντως ξεκίνησε ύπουλα κ σιγά σιγά κ φαινόταν φυσιολογικο .Όλοι μας μερικές φορές από την πίεση γινόμαστε κάπως αποτομοι..Σε 10 μέρες ας πούμε αβολης συμπεριφοράς είπε την πρώτη ζουρλια. Και στο μήνα πάνω άρχισαν οι αϋπνίες κ τα υπόλοιπα.Βασανιστηκε τόσο από άγνοια δικια μας που δεν ξέραμε ποτέ πρέπει να επέμβουμε. Και από φόβο μήπως τον εξαγριωσουμε γιατί ήταν και επίμονος ότι έχει δίκιο.Λες και κάτι κατάλαβε που εμείς δε μπορούσαμε.
    Πώς τον πεισατε τελικα να σταματησει να αρνειται τη θεραπεια?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #199
    Banned
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by dazed View Post
    Καλησπέρα και από μένα
    .Το καλοκαίρι ο καλός μου έπαθε ψύχωση. Νοσηλευτηκε,πήρε φάρμακα, βγηκε.,παίρνει φάρμακα κ κάνει συνεδρίες.
    .Εχουν περάσει 6 μήνες.Απο την πρώτη στιγμή ο ψυχίατρος είπε πως τα φάρμακα αντιμετωπίζουν τη συμπτωματολογία και μόνο αλλαγή στον τρόπο σκέψης θα αποτρέψει υποτροπές.Επρεπε να τα πάρει για να επανέλθει η χημική ισορροπία στον εγκέφαλο,και από τη στιγμή που επανήλθε, ξεκινάει η θεραπεία μέσω συνεδριων.Θελω να πω,τα φάρμακα είναι απαραίτητο στάδιο.
    Ναι υπάρχουν παρενέργειες. Μια υποτονικότητα,μια έλλειψη κινήτρων, κιλά,έλλειψη συγκέντρωσης, μια γενικότερη κατάπτωση..Εύχομαι η ψυχοθεραπεία να αποδόσει ώστε να μειωθεί η δοση. Άρα και οι παρενέργειες.
    Εκει που θέλω να σταθώ ως παρατηρητής είναι ότι αυτό που σας συμβαίνει είναι πολύ τρομακτικό και μη κατανοητό από τους τρίτους. Το στίγμα ζει και βασιλεύει και είδα με τα μάτια μου πως επηρεάζει τις κοινωνικές σχέσεις. Το τι έχω ακούσει δεν περιγράφεται.Το άγχος που έχω για το μέλλον του δεν περιγράφεται επίσης. Το ότι πήρε τα φάρμακα και ακολουθεί θεραπευτικό πλάνο βοήθησε εμένα και όσους ενδιαφέρονταν αρκετά να μείνουμε στο πλάι του και να κάνουμε υπομονή. Θέλει προσπάθεια για να έρθει σε ένα καλό λειτουργικό επίπεδο,πιστεύω χωρίς φάρμακα δε θα γινοταν,.
    Αναγνωρίζω ότι κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια.Ψαξε γιατρούς που θα νιώσεις ότι είναι σωστοί και έμπιστοι και ακόλουθα κατά γράμμα τις οδηγίες τους. Όλοι μας παίρνουμε φάρμακα για κάτι, σημασία έχει πόσο νορμάλ είσαι με τα φάρμακα.Αυτο το κομμάτι με έναν καλό γιατρο μπορείς να το συζητήσεις.
    .Επισης λαβε υπόψη σου την άποψη των ανθρώπων που θεωρείς δικούς σου για να τους έχεις δίπλα σου.
    Ειναι δύσκολο για ΟΛΟΥΣ τους γύρω σου αυτό που περνας.
    Προσωπικά, όσο και να τον αγαπώ,αν δεν έμπαινε στη διαδικασία να πάρει φάρμακα κ αν δεν ήταν τυπικός,θα είχα ήδη φύγει.
    Στο thread μπορεί να αναφέρθηκαν αυτα, συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι.
    ευχαριστώ που απαντησες.... μη ζητας συγγνωμη.... νταξει υπαρχουν καλες μερες, ασχημες μερες και πολυ ασχημες.... εγω δε θέλω να παρω τα χαπια..... νταξει ακομα και οταν τα 'χανω', καλυτερα να το βιωνω, παρα να το καταστελλω....

  5. #200
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Savatage, δεν τον πείσαμε στη φάση που είχε ξεφύγει.Τον μάζεψε η αστυνομία κ νοσηλευτηκε.Οταν τα μυαλά ήρθαν στη θέση τους είχε καταλάβει ότι πρέπει να συνεχίσει.Παραπονιεται καμιά φορά για τις παρενέργειες και του λέω αν θες κόψε τα άλλα όχι μόνος σου γιατί δεν κάνει να κόβεις απότομα. Νομίζω επειδή νιώθει ελεύθερος οτι είναι στο χέρι του τελικά δε τα κοβει. Επίσης δουλεύει και η ψυχοθεραπεία σιγά σιγά.
    Anares, έχω διαβάσει πως στο εξωτερικό δίνουν τη δυνατότητα επιλογής αν θα πάρεις φάρμακα.Ειναι και ανάλογα την περίπτωση αν γίνεται να την παλεψεις. Κάνε ψυχοθεραπεία όσο μπορείς μήπως το γλιτώσεις. Και κυρίως ψάξε για γιατρό που μπορείς να εμπιστευτείς.Να ξέρεις αν σου πει ότι πρέπει να πάρεις φάρμακα ότι έχει εξαντλήσει τις επιλογές.

    Οφείλω να ομολογήσω ότι και στη δική μου περίπτωση θα ήθελα να κάποια στιγμή να τα κόψει τα φάρμακα. Δε θα σου πω ψεμματα. Αλλα ας περάσει ένας κύκλος θεραπείας πρώτα ,Να περάσει δλδ καιρός από το επεισόδιο και να έχει ισχυροποιηθεί με τη ψυχοθεραπεία ώστε να δοκιμάσει. Στην Αθήνα υπάρχουν γιατροί που ανάλογα την περίπτωση προωθούν την απεξάρτηση από τα φάρμακα.Απλα είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες κινήσεις πιστεύω. Και στην τελική δεν είναι δικιά μου απόφαση.

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δες και τις ενεσεις αντι χαπια εχουν λιγοτερες παρενεργειες...

    Quote Originally Posted by dazed View Post
    Savatage, δεν τον πείσαμε στη φάση που είχε ξεφύγει.Τον μάζεψε η αστυνομία κ νοσηλευτηκε.Οταν τα μυαλά ήρθαν στη θέση τους είχε καταλάβει ότι πρέπει να συνεχίσει.Παραπονιεται καμιά φορά για τις παρενέργειες και του λέω αν θες κόψε τα άλλα όχι μόνος σου γιατί δεν κάνει να κόβεις απότομα. Νομίζω επειδή νιώθει ελεύθερος οτι είναι στο χέρι του τελικά δε τα κοβει. Επίσης δουλεύει και η ψυχοθεραπεία σιγά σιγά.
    Anares, έχω διαβάσει πως στο εξωτερικό δίνουν τη δυνατότητα επιλογής αν θα πάρεις φάρμακα.Ειναι και ανάλογα την περίπτωση αν γίνεται να την παλεψεις. Κάνε ψυχοθεραπεία όσο μπορείς μήπως το γλιτώσεις. Και κυρίως ψάξε για γιατρό που μπορείς να εμπιστευτείς.Να ξέρεις αν σου πει ότι πρέπει να πάρεις φάρμακα ότι έχει εξαντλήσει τις επιλογές.

    Οφείλω να ομολογήσω ότι και στη δική μου περίπτωση θα ήθελα να κάποια στιγμή να τα κόψει τα φάρμακα. Δε θα σου πω ψεμματα. Αλλα ας περάσει ένας κύκλος θεραπείας πρώτα ,Να περάσει δλδ καιρός από το επεισόδιο και να έχει ισχυροποιηθεί με τη ψυχοθεραπεία ώστε να δοκιμάσει. Στην Αθήνα υπάρχουν γιατροί που ανάλογα την περίπτωση προωθούν την απεξάρτηση από τα φάρμακα.Απλα είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες κινήσεις πιστεύω. Και στην τελική δεν είναι δικιά μου απόφαση.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #202
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Maus κάνει 2 ενέσεις το μήνα και παίρνει και χάπι πρωί βράδυ... Αλλά να σου πω την αλήθεια μου δεν ξέρω την αγωγή του.Μονο ότι παίρνει seroquel.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    dazed Καλη δυναμη! Ειναι πολυ τυχερος ο συντροφος σου που σε εχει, σου ευχομαι να το συνειδητοποιει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #204
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Savatage, δυστυχώς νιώθω μια ψυχρότητα από μέρους του.Ουτε βιάζεται να συναντηθουμε,ούτε φαίνεται να λυπάται όταν φεύγει..Εννοώ σε σχέση με πριν.Να αποδώσω τις συμπεριφορές αυτές στα φάρμακα;Ή μήπως δεν υπάρχει σύνδεση με τα φάρμακα,αλλά κάτι άλλαξε μέσα του από όλη αυτή την εμπειρία. Σοβαρά όμως, στην έκφραση των συναισθημάτων πόσο μπορεί να επηρεάσουν τα φάρμακα;

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ε χωρις τις ενεσεις θα ηταν χειροτερα απο παρενεργειες.

    το καλο ειναι οτι ειναι και πιο σταθερος με τις ενεσεις αφου παιρνει σιγουρα καποια δοση φαρμακου σταθερα μεσω της ενεσης αμα τις κανει.

    Quote Originally Posted by dazed View Post
    Maus κάνει 2 ενέσεις το μήνα και παίρνει και χάπι πρωί βράδυ... Αλλά να σου πω την αλήθεια μου δεν ξέρω την αγωγή του.Μονο ότι παίρνει seroquel.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314

Similar Threads

  1. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 22:18
  2. ΦΑΡΜΑΚΑ...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-2016, 20:06
  3. Φάρμακα (?)
    By kapoios_pou_to_skeftetai in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 15-08-2015, 23:01
  4. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30
  5. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •