Αλλος για λαχειο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9

    Αλλος για λαχειο?

    Ειναι Κυριακη πρωι, τοσο πρωι που ισα που ξεχωριζω απο την νυχτα και καθομαι σε ενα απο τα μπλε αβολα καθισματα του τραμ. Λιγο παραδιπλα ακουγονται κοριτσιστικα γελια και ζωηρη κουβεντα. Οι τρεις τους, με το χρωμα στα χειλη τους να αφηνει τις τελευταιες του νοτες, με κανανε να αναπολησω την ανεμελια μου. Θυμηθηκα με γλυκια μελαγχολια τις φορες που γυρναγα με το τραμ απο Συνταγμα- Αγ. Φωτεινης , με τον κολλητο μου να ζεχνει μπιρα κουτακι κ καπνο. Σε μια ωρα περιμενω το γκρουπ των Σερβων για πρωινο στο εστιατοριο που δουλευω. Ποσο διαφορετικη νιωθω απο κεινη την εποχη που πιστευα οτι ο κοσμος μου ανηκει και που ουτε που μου περναγε απο το μυαλο οτι καποια αναποδια θα μπορουσε να παει κοντρα στα μεγαλεπιβολα σχεδια μου. Και ομως μας χωριζουν λιγες θεσεις....
    Κοιτω διακριτικο το μαλλι μου στο απεναντι τζαμι. Σγουρο και αστατο, ακριβως οπως η ψυχοσυνθεση μου. Απεναντι μου καθεται ενας γερακος με ενα μπλε καπελο τυπου τζοκευ. Αρχιζω να τον παρατηρω.Μαλλον καποτε ασπρα αθλητικα και καφε κοτλε παντελονι Χερια κηλιδωτα με μπλε φλεβες να διαγραφονται κατω απο το δερμα. Στο αριστερο του χερι ενα κομματι παλιο φθαρμενο ξυλο σκαλισμενο με θεσεις για τα μαγικα δελτια της τυχης. Στις εσοχες τσακισμενα τραπουλοχαρτα για να συγκρατουν καλυτερα το ρισκο.
    Θυμηθηκα τοτε τεσσερα χρονια πριν, τοτε που εχασα για πρωτη φορα την ταυτοτητα μου και βρεθηκα σε ραντεβου με τους προσωπικους μου δαιμονες, τα εβαλα με την τυχη μου. Δυο χρονια μετα ανανεωσαμε τους ορκους μας με κορτιζονη για Graves , καταθλιψη και συναισθηματικη ασταθεια. Φαρμακα πολλα, χημικα, ομιοπαθητικα, βοτανια, ματζουνια, λιτανειες. Παρατολμα βηματα και παρορμητισμοι, παθη , λαθη και οποιος θελει ας μαθει. Στιγμες που ενιωθα θεος και αλλες που το ασυνειδητο μου συγκλονιζε τον νου με αυτα που ειχε τοσα χρονια κρυμμενα. Τεσσερις κρισεις πανικου, μπορει και πεντε. Διαγνωσεις πολλες. Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη, μεταιχμιακη προσωπικοτητα, στοιχεια διπολικοτητας. Ολες μου ακουγονταν τοσο ξενες. Εξταση και πονος. Λατρεια για την ζωη και μισος για τις επιλογες μου. Σε αλληλουχια. Αλλοτε μικροτερη αλλοτε μεγαλυτερης διαρκειας.
    Και καθε φορα, μετα απο την συντριβη, η ιδια λυσσασμενη διψα για ζωη. Με το μυαλο χαωμενο σε εμμονες και παραληρηματα εψαχνα στην ντουλαπα να θυμηθω τα ρουχα που αγαπουσα. Ανικανη να ξεχωρισω τις σκεψεις μου, αποδεχομουν καθε ασυναρτητο μαστιγωμα του ειναι μου. Διαλυμενη σαν καθρεφτης, παρακαλαγα να κοπω με τα θραυσματα για παντα. Στην κολαση δεν κανεις αγγελικες σκεψεις. Και γω βρεθηκα εκει πολλες φορες, πεσμενη στα γονατα να ψαχνω την μορφη μου στους καπνους. Και παντα την εβρισκα και τη βρισκω. Ηττημενη, πληγωμενη, τσακισμενη, εσφιγγα τα δοντια και ελεγα «Καιρος να ξανασυστηθουμε δαιμονια μου».
    Απαξ και εχεις βιωσει την καταρρευση ειναι δυσκολο να μην υπαρχει σε μια γωνια του μυαλου σου η αμφιβολια. Παντα θα ναι εκει, μια σκια να σου θυμιζει οτι εισαι ξεχωριστος. Γιατι εσυ , που εχεις χασει και εχεις αναγκαστει να βρεις ξανα και ξανα τον εαυτο σου, αναποφευκτα θα βρεις και τις ιδιαιτεροτητες σου. Αυτο σου το μοναδικο συναισθημα που καμια φορα σε κατακλυζει περισσοτερο απο οσο θα θελες. Αυτη σου την αγωνια για το τι σοι ανθρωπος θελεις να εισαι. Αυτη σου την λαχταρα για συντροφικοτητα και απολυτο δωσιμο. Ολα αυτα που σε κανουν ευαλωτο, σε κανουν ανθρωπο. Αυτα αν αγαπησεις, κρατας την τυχη σου στα χερια σου.

    «Επομενη σταση, Ζεφυρος» ακουστηκε απο τα ηχεια και σηκωθηκα βιαστικα απο την θεση μου. Κοντοσταθηκα για λιγο και κοιταξα τον παππουλη. Μπα, δεν το χρειαζομαι το Σκρατς....

    ps το ξερω οτι ισως το κειμενο μου να μην "κολλαει" με το υφος του φορουμ, ομως θεωρησα οτι εδω θα μπορουσε να διαβαστει απο ατομα που θα με καταλαβουν....Παρακαλω εαν θεωρειται οτι ειναι εκτος θεματολογιας φορουμ να σχολιασετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν θεωρω πως ειναι καθολου εκτος φορουμ αυτο που εγραψες και δεν μπορω να σε ευχαριστησω αρκετα που το εγραψες. Να εισαι καλα...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    28
    Από τα καλύτερα ποστ που υπήρξαν εδώ μέσα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Σας ευχαριστω απο ψυχης που με νιωσατε. Αυτο το συναισθημα εψαχνα. Σας αγαπω .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τι ομορφη πενα
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Quote Originally Posted by Μικρη_Αρκτος View Post
    Σας ευχαριστω απο ψυχης που με νιωσατε. Αυτο το συναισθημα εψαχνα. Σας αγαπω .
    μου αρεσε τοσο που το διαβασα 2-3 φορες.. αν θες συνεχισε μου ειναι πολυ ευχαριστο να διαβαζω τετοιου ειδους αναρτησεις.. ελπιζω να βγεις απο το σκοταδι (που για μενα με τοσο ομορφο ψυχικο κοσμο το θεωρω συντομο) ανδρας εισαι η γυναικα? και ανεπιτρεπεται ποσο χρονων... Ευχαριστω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι ομορφη πενα
    <3 <3 <3 τι ομορφο σχολιο. Σ ευχαριστω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Ευχαριστω πολυ για το support και τις ευχες. Πολυτιμα και τα δυο. Η αληθεια ειναι οτι παρα το οτι απευχομαι τα σκοταδια, σχεδον τα αγαπησα και αυτα. Αλλωστε αυτα με κανανε την 30αρα που ειμαι σημερα. Να εισαι καλα φιλε μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Quote Originally Posted by Μικρη_Αρκτος View Post
    Ευχαριστω πολυ για το support και τις ευχες. Πολυτιμα και τα δυο. Η αληθεια ειναι οτι παρα το οτι απευχομαι τα σκοταδια, σχεδον τα αγαπησα και αυτα. Αλλωστε αυτα με κανανε την 30αρα που ειμαι σημερα. Να εισαι καλα φιλε μου
    Πόσο μελλον εχεις Ακόμα μπροστά σου για να ομορφυνει η ζωή σου.. έχω περάσει παρόμοιες καταστάσεις και τις ξεπέρασα . Βέβαια Όχι απολύτως αλλά βγήκα από τα σκοτάδια με πολύ δουλειά και διάβασμα.. είναι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις και θα γουστάρεις περισσότερο από πριν τη ζωή.. το μισό δρόμο τον εκανες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Μικρη Αρκτος,θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με το Graves.Εχω κι εγω.Κ;ι τοτε αρχισαν οι δαιμονες μου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Μικρη Αρκτος,θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με το Graves.Εχω κι εγω.Κ;ι τοτε αρχισαν οι δαιμονες μου.
    Γεια σου Ρωτα με οτι θες. Εγω το πηρα χαμπαρι οτι ειχα θεμα με τον θυρεοειδη μου, οταν οι τιμες μου ειχαν παει ηδη στον θεο. Απο οσο ξερω ο θερεοειδης που επηρεαζει ορμονες προκαλει σιγουρα μια συναισθηματικη ασταθεια. Εγω τοτε ειχα τρελα νευρα, παραλογα ξεσπασματα και γενικα ακραιες αντιδρασεις. Μαζι με την (πολυ μεγαλη) δοση κορτιζονης που πηρα λογω εξοφθαλμου σιγουρα επιδεινωθηκε η ψυχικη μου υγεια...Τωρα δεν παιρνω καν αγωγη για την Graves (φτου φτου).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    ☺ Εγω ανακαλυψα οτι ειχα υποκλινικο υπερθυροειδισμο στα 19 μου και πηρα ηπια αγωγη.Τη σταματησα και μετα απο 3 χρονια εκανα μια υποτροπη.Πηρα αγωγη unimazole για ενα χρονο.Σταματησα και ειχα ξανα υποτροπη το 2016.Αυτη η υποτροπη ηταν εφιαλτης.Ετρεμα σαν το ψαρι,αγχος,κρισεις πανικου,εχασα 14 κιλα,διαρροιες,υψηλη πιεση,παλμους,αυπνια.Ημουν ζομπι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Με παρακολουθει η καλυτερη ενδοκρινολογος της χωρας.Σταματησα την αγωγη το 2017.Μονο που εγινε Graves,δηλαδη αυτοανοσο οπου δε φευγει απαξ και βγει.Θα το εχουμε μια ζωη.Ηθελα να σε ρωτησω αν σου ειπαν κατι για ραδιενεργο ιωδιο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Με παρακολουθει η καλυτερη ενδοκρινολογος της χωρας.Σταματησα την αγωγη το 2017.Μονο που εγινε Graves,δηλαδη αυτοανοσο οπου δε φευγει απαξ και βγει.Θα το εχουμε μια ζωη.Ηθελα να σε ρωτησω αν σου ειπαν κατι για ραδιενεργο ιωδιο.
    Γεια σου Ιts me. Σορρυ για την καθυστερηση, χαθηκα λιγο στο υπερπεραν. Εμενα ο θυρεοειδης μου ειναι σταθερος χωρις αρμακευτικη αγωγη εδω και 8 μηνες αλλα ακομα ταλαιπωρουμε απο κρισεις πανικου και αγχος. Οσον αφορα το ραδιενεργο ιωδιο ειναι η ενδοκρινολογος μου μου το εχει αποκλεισει εντελως. Λογω του οτι ειμαι γυναικα και οτι μπορει να θελησω να κανω παιδια. Το πως επηρεαζει δεν το ξερω η αληθεια ειναι. Την καλημερα μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άλλος ένας πρώην
    By EpheChan in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 10-08-2015, 16:29
  2. Κανείς άλλος μεταιχμιακός;
    By ~Lucy~ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 10-08-2013, 16:59
  3. Αλλος για Αγγλια?
    By giannis86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-10-2012, 02:22
  4. άλλος για τη βάρκα μας??
    By lateralus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 19-06-2012, 13:37
  5. Άλλος ένα χρόνος ζωής...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 37
    Last Post: 22-05-2008, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •