"Τα μυστικά της Εκκλησίας" - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by agnostosgnostos View Post
    Με βάση τις σπουδές μου στον συγκεκριμένο κλάδο έχω να πω πως η "παρακμή" του ελληνισμού είναι άμεσα συνδεδεμένη με την εκκλησία και πως ιστορικά η εκκλησία λειτουργούσε σχεδόν πάντα αρνητικά για την κρατική δομή, το ηθικό του στρατού και το μορφωτικό επίπεδο του πληθυσμού της ανατολικής ρωμαικής αυτοκρατορίας.
    Που μου έχουν στα Προπύλαια από τη μια μεριά το άγαλμα του Φεραίου κι από την άλλη του Γρηγορίου Ε'!
    Ο αφορισθείς και ο αφοριζόμενος μαζί!
    Η σχιζοφρένεια της νεοελληνικής ταυτότητας καθρεφτίζεται σε αυτή την ενέργεια...
    Και λέει πιο πάνω ότι άλλο οι παπάδες κι άλλο η πίστη.
    Μα δεν μπορούν να καταλάβουν το προφανές!
    Ότι, στην ουσία, κάποιοι μεγαλοπαπάδες και αυτοκράτορες αποφάσισαν τι θα πιστεύει ο κόσμος, από ένα σημείο και μετά!
    Και αναφέρομαι στις περίφημες Οικουμενικές συνόδους, που για μένα δεν έχουν τίποτε το ιερό.....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    θες να μου υποδείξεις θρησκεία - εκτός του σατανισμού - ο οποίος εγκρίνει και προτρέπει το σεξ πριν το γάμο;
    Με δυο λόγια, όσοι έχουν σχέσεις πριν το γάμο ακολουθούν το μονοπάτι του Σατανισμού, έστω και ακούσια!
    Μάλιστα...

  3. #33
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Με δυο λόγια, όσοι έχουν σχέσεις πριν το γάμο ακολουθούν το μονοπάτι του Σατανισμού, έστω και ακούσια!
    Μάλιστα...
    Μην τον παίρνεις στα σοβαρά,αυτός νομίζεις πως όλοι εδώ μέσα είμαστε ψυχολόγοι ή ψυχίατροι.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Με δυο λόγια, όσοι έχουν σχέσεις πριν το γάμο ακολουθούν το μονοπάτι του Σατανισμού, έστω και ακούσια!
    Μάλιστα...
    Είσαι δημοσιογράφος-σχολιαστής από μεγάλο δημοσιογραφικό οργανισμό; Είχαμε και άλλους σαν και σένα "μεγάλους επιστήμονες" οι οποίοι έβγαζαν συμπέρασμα ότι όταν κοπούν και τα 4 πόδια του βατράχου, εκείνος κουφαίνεται. Δεν ξέρω αν βρήκαν δουλειά σε καμιά λάντζα ή όχι, άλλα έχω καιρό να τους ακούσω.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Που μου έχουν στα Προπύλαια από τη μια μεριά το άγαλμα του Φεραίου κι από την άλλη του Γρηγορίου Ε'!
    Ο αφορισθείς και ο αφοριζόμενος μαζί!
    Η σχιζοφρένεια της νεοελληνικής ταυτότητας καθρεφτίζεται σε αυτή την ενέργεια...
    Και λέει πιο πάνω ότι άλλο οι παπάδες κι άλλο η πίστη.
    Μα δεν μπορούν να καταλάβουν το προφανές!
    Ότι, στην ουσία, κάποιοι μεγαλοπαπάδες και αυτοκράτορες αποφάσισαν τι θα πιστεύει ο κόσμος, από ένα σημείο και μετά!
    Και αναφέρομαι στις περίφημες Οικουμενικές συνόδους, που για μένα δεν έχουν τίποτε το ιερό.....
    Και εξακολουθείς να μην μας εξηγείς γιατί "καίγεσαι" τόσο πολύ να μας σώσεις. Και άλλοι θέλανε να μας σώσουν. Εγώ δεν βλέπω να ζημιώνεσαι αν πιστεύω εγώ Στον Θεό ή όχι. Ίσα, ίσα, αν είσαι ανήθικος σε συμφέρει να υπάρχουν άνθρωποι σαν και μένα για να έχεις να εκμεταλλευτείς ή να προχωρήσεις πιο γρήγορα στη ζωή σου από ότι εγώ.

    Δεν σε πειράζει φαντάζομαι να σε λέω "GiannisNik3 ο σπλαχνικός". Κακόγουστο ανέκδοτο μεν,... αλλά ανέκδοτο.

  6. #36
    favvel
    Guest
    M87, θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου για τα ψυχοφάρμακα καθώς και μια εξήγησή σου σχετικά με την πίστη.
    Πιστεύεις πως τα φάρμακα βοηθούν ή μας κάνουν χειρότερα;
    Βρέθηκες ποτέ στην ανάγκη να πάρεις ψυχοφάρμακα αλλά σε βοήθησε η πίστη σου, στο Θεό ή στον εαυτό σου, οπότε δεν τα χρειάστηκες;
    Ακόμα, πιστεύεις στην εναλλακτική ιατρική;
    Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν δεν είχα μπλέξει με φάρμακα, αν θα είχα γίνει τελείως καλά τώρα.
    Παλεύω 10 και πλέον χρόνια με τα ψυχολογικά μου. Ίσως λόγω δικών μου απερισκεψιών όπως η διακοπή των φαρμάκων απότομα, ίσως λόγω της φύσης των φαρμάκων, δεν έχω γίνει τελείως καλά.
    Κάθε φορά σκέφτομαι μήπως φταίει που δεν πιστεύω στο Θεό. Μήπως αν πίστευα παραπάνω, να έβγαινα από την τόση θλίψη μου.
    Αν σε βάζω σε κόπο με το να μου την αναπτύξεις εδώ ή αν βγαίνω τελείως εκτός θέματος (που βγαίνω), μπορείς να με κατατοπίσεις με δυο λόγια έστω ή να με παραπέμψεις αν μπορείς σε παλαιότερες αναρτήσεις σου, όπου έχεις διατυπώσει εκτενώς την άποψή σου.
    Μιλάς σαν να έχεις βγάλει άκρη σε αυτό που βασανίζει εμένα αλλά και τον περισσότερο κόσμο.
    Το δίλημμα πίστη στον εαυτό-Θεό ή πίστη στην επιστήμη της ψυχιατρικής.
    Είχα διπολική και ψύχωση. Τώρα έχω μια μόνιμη θλίψη, μάλλον μου έμεινε η κατάθλιψη. Παίρνω φάρμακα 10 χρόνια και μάλλον θα τα παίρνω μια ζωή.
    Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να με βοηθήσεις.. 11 χρόνια έχω την επιθυμία να φύγω απ' τη ζωή αλλά δεν το έχω κάνει και επειδή θα στενοχωρήσω τους δικούς μου αλλά κι επειδή ξέρω πως δεν μου φταίει η ζωή γενικότερα αλλά ο τρόπος που ζω.
    Κάνω υπομονή μπας και βγάλω άκρη με τον εαυτό μου και τον κόσμο.
    Επίσης δεν έχω καταλάβει πώς αφού η ψυχιατρική είναι κλάδος της ιατρικής, πώς την απορρίπτεις, ενώ δεν απορρίπτεις εν γένει την δυτική ιατρική;
    Εκτός κι αν την απορρίπτεις δεν ξέρω και δέχεσαι την εναλλακτική ιατρική σαν λύση.
    Είμαι πολύ μπερδεμένη. Κατά καιρούς ψάχνομαι αλλά μπερδεύομαι ακόμα πιο πολύ.
    Το μπέρδεμά μου μοιάζει με ένα άλλο μπέρδεμα, που έχω σχετικά με το κρέας, που είναι και της μόδας τα τελευταία χρόνια.
    Θα προτιμούσα να μην έτρωγα κρέας, αλλά δεν το έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.
    Θέλω να κάνω αλλαγές στη ζωή μου, να σταματήσω τα φάρμακα, να κόψω το κρέας, να ζω πιο φυσιολογικά και με περισσότερη υγεία, αλλά αισθάνομαι παγιδευμένη από τις τόσες αντικρουόμενες πληροφορίες.
    Συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος. Το συνηθίζω. Στρέφω την κουβέντα πάντα στο άτομό μου.
    Είμαι και εγωίστρια, αλλά πιο πολύ το κάνω γιατί έχω άλυτα θέματα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Είχαμε και άλλους σαν και σένα "μεγάλους επιστήμονες" οι οποίοι έβγαζαν συμπέρασμα ότι όταν κοπούν και τα 4 πόδια του βατράχου, εκείνος κουφαίνεται. Δεν ξέρω αν βρήκαν δουλειά σε καμιά λάντζα ή όχι, άλλα έχω καιρό να τους ακούσω.
    Σοβαρά; Ποιοι ήταν αυτοί?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μ87 γιατί γράφεις συνέχεια με bolt? Έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη να ξεχωρίζεις ή πιστεύεις ότι διαφορετικά κανείς δεν θα έδινε σημασία αυτά που γράφεις?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Και εξακολουθείς να μην μας εξηγείς γιατί "καίγεσαι" τόσο πολύ να μας σώσεις. Και άλλοι θέλανε να μας σώσουν. Εγώ δεν βλέπω να ζημιώνεσαι αν πιστεύω εγώ Στον Θεό ή όχι. Ίσα, ίσα, αν είσαι ανήθικος σε συμφέρει να υπάρχουν άνθρωποι σαν και μένα για να έχεις να εκμεταλλευτείς ή να προχωρήσεις πιο γρήγορα στη ζωή σου από ότι εγώ.

    Δεν σε πειράζει φαντάζομαι να σε λέω "GiannisNik3 ο σπλαχνικός". Κακόγουστο ανέκδοτο μεν,... αλλά ανέκδοτο.
    Άρχισες πάλι τις ειρωνείες και τους χαρακτηρισμούς!
    Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι ο GiannisNik3 προσπαθεί να μας σώσει??? Το μόνο που κάνει είναι να εκφράζει τις απόψεις του. Το σώσιμο από όσο γνωρίζω είναι βασικό προϊόν που πουλάει η εκκλησία, σώσιμο με το ζόρι. Να πω επίσης (μιας που το ανέφερες) ότι το να υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται με τον τρόπο που σκέφτεσαι εσύ, είναι πράγματι ζημιογόνο για την κοινωνία και την ανθρωπότητα. Η ιστορία αυτό έχει διδάξει.

  10. #40
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Έτσι κάνει σε όλους ο Μ87.
    Όμως κοκοκοκο στον Nikos D.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Είσαι δημοσιογράφος-σχολιαστής από μεγάλο δημοσιογραφικό οργανισμό; Είχαμε και άλλους σαν και σένα "μεγάλους επιστήμονες" οι οποίοι έβγαζαν συμπέρασμα ότι όταν κοπούν και τα 4 πόδια του βατράχου, εκείνος κουφαίνεται. Δεν ξέρω αν βρήκαν δουλειά σε καμιά λάντζα ή όχι, άλλα έχω καιρό να τους ακούσω.
    Δεν είμαι δημοσιογράφος και ούτε θα ήθελα να ήμουν, άλλωστε η δουλειά τους δε με ενθουσιάζει καθόλου!
    Ούτε είμαι κανένας "θετικός" επιστήμονας..
    Είμαι θεωρητικός, φιλόλογος και ταυτόχρονα έχω ψαχτεί πολύ με φιλοσοφικά και θεολογικά ζητήματα.
    Έφτασα στο σημείο να μπω και στο χώρο της Εκκλησίας, της Ορθόδοξης, και να μετάσχω στην εκκλησιαστική ζωή, προκειμένου να βρω το Θεό!
    Ή έτσι νόμιζα τότε... Τέτοιες αφελείς σκέψεις μπορεί να κάνει κανείς στα 17!
    Η αφέλεια, όμως, πληρώνεται, ειδικά όταν δεν είσαι κατάλληλα πληροφορημένος και περνάς μια ανασφαλή περίοδο είσαι το τέλειο θύμα του εκκλησιαστικού μηχανισμού και της προπαγάνδας που ασκεί, η οποία σημειωτέον ξεκινά από τα σχολεία ήδη! Εκεί μέσα, στην Εκκλησία, όχι μόνο το Θεό δε βρήκα, αλλά συνάντησα και προκαταλήψεις αρχών του 20ου αιώνα, του τύπου "Παγκόσμια συνωμοσία των Εβραίων", οι "κακοί" Παπικοί και δε συμμαζεύεται... Είναι δυνατόν να επιτρέπεται από το κράτος σε ορθόδοξα χριστιανικά βιβλιοπωλεία να πουλάνε τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, το ίδιο βιβλίο που χρησιμοποίησε κι ο Χίτλερ για να ενοχοποιήσει, συλλήβδην, έναν ολόκληρο λαό με τις γνωστές τραγικές συνέπειες που ακολούθησαν; Και μετά αναρωτιόμαστε από που εκπορεύεται ο φασισμός! Μα από τη θρησκεία, φυσικά! Που, επίτηδες, δεν την διδάσκουν ολόκληρη στα σχολεία για να βγαίνουν λάδι κι από πάνω οι παπάδες! Αθώες περιστερές πάντα..... Μόνο όποιος τους ζήσει από μέσα καταλαβαίνει ποιο είναι το όλο νόημα! Πιο ρατσιστικό σύστημα από το εκκλησιαστικό δεν υπάρχει! Και στην Καινή διαθήκη, ακόμα, μπορώ να σου δείξω χωρία που ενέχουν ρατσιστική χροιά... (Καλά, για την Παλαιά διαθήκη δε χρειάζεται να πω και πολλά...)Χωρία, τα οποία δε μαθαίνονται φυσικά στα σχολεία, αλλά ούτε και στα κατηχητικά.. Η επιτυχία τους δε είναι αυτή ακριβώς, ότι μπορούν και τα κρύβουν πολύ καλά! Δεν είναι ανόητοι, τουναντίον! Είναι "μάστορες" στο ψεύδος, στην πλάνη, στη δικολαβία και στο να παρουσιάζουν το άσπρο, μαύρο και το μαύρο, άσπρο! Τέτοιος ήμουν κι εγώ κι έχω το θάρρος να το πω! Όπως, επίσης, έχω το θάρρος τώρα να βγάζω όλα τα άπλυτά τους και τα ψέματα που λένε και υποστηρίζουν, στη φόρα! Και υπήρξα και θρησκόληπτος και υποστήριζα πολλές από αυτές τις αηδίες.. Αυτό που με ξύπνησε και με ταρακούνησε, πραγματικά, ήταν η ανάγνωση του βιβλίου του Χρήστου Γιανναρά: "Καταφύγιο Ιδεών". Ευτυχώς που μέσα στο σκοταδισμό της Εκκλησίας υπάρχουν και κάποιες ελάχιστες τέτοιες φωνές!
    Last edited by GiannisNik3; 14-11-2017 at 17:54.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Και εξακολουθείς να μην μας εξηγείς γιατί "καίγεσαι" τόσο πολύ να μας σώσεις. Και άλλοι θέλανε να μας σώσουν. Εγώ δεν βλέπω να ζημιώνεσαι αν πιστεύω εγώ Στον Θεό ή όχι. Ίσα, ίσα, αν είσαι ανήθικος σε συμφέρει να υπάρχουν άνθρωποι σαν και μένα για να έχεις να εκμεταλλευτείς ή να προχωρήσεις πιο γρήγορα στη ζωή σου από ότι εγώ.

    Δεν σε πειράζει φαντάζομαι να σε λέω "GiannisNik3 ο σπλαχνικός". Κακόγουστο ανέκδοτο μεν,... αλλά ανέκδοτο.
    Δε θέλω να "σώσω" κανέναν!
    Άλλοι θέλουν να "σώζουν" από ανύπαρκτες αρρώστιες...
    Άλλοι πουλάνε ψεύτικα "φάρμακα" και ελπίδες....
    Και δεν αναφέρομαι στους ψυχιάτρους φυσικά!
    Όχι, δε με συμφέρει να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν φανατικά στην Εκκλησία!
    Καθόλου.. Και εύχομαι η νέα γενιά να αποτινάξει, ακόμα περισσότερο, το ζυγό της θρησκείας από πάνω της!
    Όχι μόνο της χριστιανικής, οποιασδήποτε θρησκείας και δεσποτικού συστήματος......
    Αν ήθελα να "σώσω" πάντως κάποιον από κάτι, το σίγουρο θα ήταν ότι δε θα έλεγα ότι πρέπει να "σωθεί" από τον εαυτό του -που η θρησκεία τον "βαφτίζει" αμαρτωλό, εκπεσόντα-, προτείνοντάς του αντί αυτού να υιοθετήσει μια "μάσκα", έναν ψεύτικο εαυτό μόνο και μόνο για να πείσει το μυαλό του ότι είναι σωσμένος! Θα τον παρακινούσα να αποκτήσει αυτογνωσία, πράγμα που δε συμφέρει καθόλου τους κληρικούς και τους λοιπούς "υπαλλήλους" του Υψίστου...
    Μέσα στα πλαίσια της Εκκλησίας δε μπορείς να είσαι ο εαυτός σου, ο πραγματικός, γι' αυτό και καλλιεργείται ο ευσεβισμός και η υποκρισία. Δεν είναι ίδιον κάποιων "κακών" χριστιανών αυτό, όπως αρέσκονται να πιστεύουν οι περισσότεροι. Το "δηλητήριο" υπάρχει ήδη μέσα στον πυρήνα της χριστιανικής διδασκαλίας! Η διδασκαλία της Εκκλησίας οδηγεί και διαμορφώνει τέτοιους ανθρώπινους τύπους, όπως και κάθε ολοκληρωτικό σύστημα κι αλίμονο σ' όποιον πέσει στην παγίδα! Επίσης, άλλο η εμπειρία κι άλλο η ερμηνεία της εμπειρίας. Συνεπώς, το δόγμα που διαμορφώθηκε από την Α' Οικουμενική Σύνοδο και έπειτα ήταν λανθασμένο από τη βάση του και εξυπηρετούσε αλλότριους και ιδιοτελείς σκοπούς! Αυτά λέει, σε γενικές γραμμές, το βιβλίο του Μέσκου...
    Last edited by GiannisNik3; 14-11-2017 at 17:39.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Ας δούμε, πέρα από τα προσχήματα,τώρα τι γνώμη είχε ο Ιησούς για τους Έλληνες. Ο Ματθαίος (ιε΄22-28) και o Μάρκος (ζ΄25-30) περιγράφουν μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Πρόκειται για την θεραπεία της κόρης μιας γυναίκας πού παρουσιάζεται ως κανονική ελληνίδα, όχι εβραία που μιλούσε ελληνικά, καθότι γίνεται σαφής διάκριση: Είναι «ελληνίδα συροφοινίκισσα στο γένος» («κατά Μάρκο» ζ΄ 26).
    Εδώ θέλει αρκετή προσοχή γιατί μόνο το πρωτότυπο κείμενο μιλάει για ελληνίδα. Αν διαβάζετε το κείμενο στη νεοελληνική απόδοση των χριστιανών μεταφραστών, κατά κανόνα μεταφράζουν το «ελληνίδα» σε «ειδωλολάτρις» οπότε ο ανυποψίαστος αναγνώστης προσπερνάει το κείμενο χωρίς να αντιληφθεί την πραγματική σημασία του.
    Η γυναίκα αυτή λοιπόν, έπεσε στα πόδια του Ιησού παρακαλώντας τον να θεραπεύσει την άρρωστη κόρη της, καθότι ο Ιησούς εμφανίζεται κατ' εξοχή ως θεραπευτής. Ξέρετε όμως ποια ήταν η αντίδρασή του; «Κι εκείνος δεν της αποκρίθηκε ούτε μία λέξη. Και τότε οι μαθητές τον πλησίασαν και του είπαν διώξε την γιατί φωνάζει από πίσω μας. Κι εκείνος τους αποκρίθηκε: ʽΔεν είμαι σταλμένος παρά μόνο για τα χαμένα πρόβατα του οίκου του Ισραήλ. Δεν είναι σωστό να παίρνεις το ψωμί από τα παιδιά και να το δίνεις στα σκυλιάʼ». (Η λέξη είναι «κυνάρια», δηλαδή μικρά σκυλιά) («κατά Ματθαίον» ιε΄26 και «κατά Μάρκο» ζ΄27-28). «Ναι, Κύριε» του απάντησε τότε ή γυναίκα, «αλλά και τα σκυλιά τρώνε από τα ψίχουλα πού πέφτουν κάτω από το τραπέζι των κυρίων τους». Τότε μόνον ικανοποιήθηκε αυτός και «θεραπεύτηκε η κόρη της από την ώρα εκείνη».
    Η συμπεριφορά του «υιού του θεού» στο περιστατικό αυτό, δεν εγείρει καμμία αμφιβολία, είναι σαφέστατη: Θεωρεί τους έλληνες σκυλιά που δεν αξίζει να τρώνε ούτε τα ψίχουλα που πέφτουν από το τραπέζι των κυρίων τους, των εβραίων!
    Πέραν αυτού όμως, μια τέτοια συμπεριφορά γεννά κι ορισμένα επί πλέον ερωτήματα. Ή πρώτη αντίδρασή του, όπως είδαμε, ήταν να αρνηθεί την θεραπεία. Οι αρχαίοι έλληνες ιατροί, άλλα και οι σύγχρονοι, ορκίζονται τον περίφημο «Όρκο του Ιπποκράτη» στον όποιο συνομολογούν πως θα ασκήσουν την τέχνη τους σε κάθε έναν που θα τους το ζητήσει, είτε αυτός είναι άνδρας, γυναίκα, ελεύθερος η δούλος. Σε κανένα σημείο του Όρκου δεν υπάρχει περιορισμός της άσκησης του επαγγέλματός τους επειδή ο ασθενής είναι αλλόφυλος ή αλλόθρησκος. Ο Ιπποκράτης ούτε καν το σκέφτεται να κάνει τέτοιου είδους διακρίσεις. Ο Ιησούς όχι μόνο το σκέφτεται αλλά και το εφαρμόζει. Η θεραπευτική δεινότητα του Ιησού ήταν τελικά ένα καρβέλι ψωμί, δηλαδή περιορισμένο σε ποσότητα και όταν παρείχε μερικά ψίχουλα σε κάποιον αλλόφυλο αυτό σήμαινε ότι τα στερούσε από τα «χαμένα πρόβατα του Ισραήλ»; Γνωρίζει περιορισμούς η χριστιανική Θεία Χάρις;
    Στις «Πράξεις» επίσης (κα΄28-29) διαβάζουμε ακόμα ένα απίστευτο απόσπασμα για τους έλληνες: «Μέχρι και έλληνες έβαλε μέσα στο ιερό και μόλυνε τον άγιο τούτο τόπο».
    Last edited by GiannisNik3; 15-11-2017 at 12:45.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Ιδού το σχετικό απόσπασμα: "Ἀπ’ ἐκεῖ ἐσηκώθηκε καὶ ἐπῆγε εἰς τὰ σύνορα τῆς Τύρου καὶ τῆς Σιδῶνος. Ἐμπῆκε εἰς ἕνα σπίτι καὶ δὲν ἤθελε νὰ τὸ μάθῃ κανείς, δὲν μπόρεσε ὅμως νὰ διαφύγῃ τὴν προσοχήν.
    25 Ἀλλ’ ἀμέσως μιὰ γυναῖκα, τῆς ὁποίας τὸ κοριτσάκι εἶχε πνεῦμα ἀκάθαρτον, ὅταν ἄκουσε γι’ αὐτόν, ἦλθε καὶ ἔπεσε εἰς τὰ πόδια του.
    26 Ἦτο δὲ ἡ γυναῖκα εἰδωλολάτρις καὶ κατὰ τὴν καταγωγὴν Συροφοινίκισσα καὶ τὸν παρακαλοῦσε νὰ βγάλῃ τὸ δαιμόνιον ἀπὸ τὴν θυγατέρα της.
    27 Ὁ δὲ Ἰησοῦς τῆς εἶπε, «Ἄφησε πρῶτα νὰ χορτάσουν τὰ παιδιά, διότι δὲν εἶναι σωστὸ νὰ πάρωμε τὸ ψωμὶ τῶν παιδιῶν καὶ νὰ τὸ ρίξουμε στὰ σκυλιά».
    28 Αὐτὴ δὲ ἀπήντησε, «Ναί, Κύριε, καὶ τὰ σκυλιὰ κάτω ἀπὸ τὸ τραπέζι τρώγουν ἀπὸ τὰ ψίχουλα τῶν παιδιῶν».
    29 Καὶ αὐτὸς τῆς εἶπε, «Γι’ αὐτὸ ποὺ εἶπες πήγαινε, ἔχει φύγει τὸ δαιμόνιον ἀπὸ τὴν θυγατέρα σου».
    30 Καὶ ὅταν ἐπῆγε εἰς τὸ σπίτι της εὑρῆκε τὸ παιδὶ ξαπλωμένο εἰς τὸ κρεββάτι καὶ τὸ δαιμόνιον εἶχε ἤδη φύγει."

    Βρίσκεται στο Κατά Μάρκον Ζ: 24-30

    Και υπάρχει και άλλη version του ίδιου γεγονότος με μία Χαναναία, αυτή τη φορά...
    Ως γνωστόν, οι Εβραίοι δεν τα πήγαιναν καλά με τους Χαναναίους.
    Γι΄αυτό και στην Παλαιά διαθήκη φέρεται ο Ιεχωβά ότι τους διατάζει να τους εξοντώσουν, προκειμένου να εγκατασταθούν στη "γη που ρέει μέλι και γάλα"!

    Ιδού: "21 Καὶ ἐξελθὼν ἐκεῖθεν ὁ Ἰησοῦς ἀνεχώρησεν εἰς τὰ μέρη Τύρου καὶ Σιδῶνος. 22 καὶ ἰδοὺ γυνὴ Χαναναία ἀπὸ τῶν ὁρίων ἐκείνων ἐξελθοῦσα ἐκραύγασεν αὐτῷ λέγουσα· ἐλέησόν με, Κύριε, υἱὲ Δαυΐδ· ἡ θυγάτηρ μου κακῶς δαιμονίζεται. 23 ὁ δὲ οὐκ ἀπεκρίθη αὐτῇ λόγον. καὶ προσελθόντες οἱ μαθηταὶ αὐτοῦ ἠρώτων αὐτὸν λέγοντες· ἀπόλυσον αὐτήν, ὅτι κράζει ὄπισθεν ἡμῶν. 24 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· οὐκ ἀπεστάλην εἰ μὴ εἰς τὰ πρόβατα τὰ ἀπολωλότα οἴκου Ἰσραήλ. 25 ἡ δὲ ἐλθοῦσα προσεκύνησεν αὐτῷ λέγουσα· Κύριε, βοήθει μοι. 26 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· οὐκ ἔστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ βαλεῖν τοῖς κυναρίοις. 27 ἡ δὲ εἶπε· ναί, Κύριε· καὶ γὰρ τὰ κυνάρια ἐσθίει ἀπὸ τῶν ψυχίων τῶν πιπτόντων ἀπὸ τῆς τραπέζης τῶν κυρίων αὐτῶν. 28 τότε ἀποκριθεὶς ὁ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ· ὦ γύναι, μεγάλη σου ἡ πίστις! γενηθήτω σοι ὡς θέλεις. καὶ ἰάθη ἡ θυγάτηρ αὐτῆς ἀπὸ τῆς ὥρας ἐκείνης."

    Το συγκεκριμένο βρίσκεται στο Ματθ. ιε’ 21-28

    Όσο για τον αντισημιτισμό που ταλαιπώρησε χρόνια τους Εβραίους, ακόμα και σήμερα, πολλοί "υπερορθόδοξοι" επικαλούνται το χωρίο του Κατά Ματθαίον που λέει -και καλά- ο ίδιος ο εβραϊκός όχλος, αμέσως μετά το "νίπτω τας χείρας μου", του Πιλάτου, το περιβόητο: "το αίμα αυτού εφ' ημών και επί τα τέκνα ημών".........
    Με δυο λόγια και σύμφωνα με τα λόγια και τα "εκλεπτυσμένα" υπονοούμενα γνωστού μου θεολόγου τα ήθελε ο κ.... τους και τα πάθανε τα ολοκαυτώματα!
    Και δεν είναι λίγοι οι χριστιανοί που πιστεύουν, ακόμα και σήμερα, ότι οι Εβραίοι πληρώνουν το έγκλημα της σταυρώσεως του Χριστού, έως τώρα...
    Τέτοια μισανθρωπία δύσκολα μπορεί να βρει κανείς παρεκτός του χώρου της Εκκλησίας!
    Θυμίζει το αντίστοιχο "προπατορικό αμάρτημα" που για το σφάλμα δυο ανθρώπων έπρεπε να υποστεί την ποινή όλο το υπόλοιπο ανθρώπινο γένος!
    Αλλά το χειρότερο είναι ότι οι εβραίοι κι οι χριστιανοί είναι θύματα των ίδιων των θρησκειών τους!
    Και το ακόμα χειρότερο· δεν το καταλαβαίνουν!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Για να μην αναφέρω το τετριμμένο: "πλήν τους εχθρούς μου εκείνους, τους μη θελήσαντάς με βασιλεύσαι επ' αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου." (Λουκάς 19/ιθ: 12-17), που φέρεται να είπε με αφορμή μια παραβολή, ο Ιησούς.... Που ναι μεν δεν έχει να κάνει με ρατσισμό, καθαρά, αλλά θα μπορούσε να είναι γενικά εφαρμόσιμο και αδιακρίτως φύλου ή φυλής, για όποιον δε δέχεται το χριστιανισμό (διάβασε: "τους λειτουργούς της Εκκλησίας"). Ένας διδάσκαλος αγάπης που πριν λίγο παρότρυνε να αγαπάμε τους εχθρούς μας τώρα μας λέει μια παραβολή που καταλήγει με την ακριβώς αντίθετη συμπεριφορά εκ μέρους του; Πολύ περίεργο....
    Δύο τινά συμβαίνουν: ή το συγκεκριμένο απόσπασμα- χωρίο είναι εμβόλιμο, πλαστό ή κάτι δεν πήγαινε καλά στο μυαλό του τύπου.... Τι άλλη εξήγηση να δοθεί;
    Ωστόσο δεν είναι και τόσο περίεργο, αν σκεφτεί κανείς ότι ο ίδιος ο Ιεχωβά της Παλιάς διαθήκης που παρήγγειλε το "ου φονεύσεις" φέρεται να σκοτώνει κι ο ίδιος ή να παρακινεί το "ποίμνιό" του σε σφαγές! Ο Θεός της Παλιάς και της Νέας διαθήκης είναι ο ίδιος... Οπότε;
    Για όποιον ενδιαφέρεται, παρακάτω είναι η σχετική παραβολή, ολόκληρη:
    "12 είπεν ουν· άνθρωπός τις ευγενής επορεύθη εις χώραν μακράν λαβείν εαυτω βασιλείαν και υποστρέψαι. 13 καλέσας δε δέκα δούλους εαυτού έδωκεν αυτοίς δέκα μνάς και είπε προς αυτούς· πραγματεύσασθε εν ω έρχομαι. 14 οι δε πολίται αυτού εμίσουν αυτόν, και απέστειλαν πρεσβείαν οπίσω αυτού λέγοντες· ου θέλομεν τούτον βασιλεύσαι εφ'; ημάς. 15 και εγένετο εν τω επανελθείν αυτόν λαβόντα την βασιλείαν, και είπε φωνηθήναι αυτώ τους δούλους τούτους οίς έδωκε το αργύριον, ίνα επιγνω τις τι διεπραγματεύσατο. 16 παρεγένετο δε ο πρώτος λέγων· κύριε, η μνά σου προσειργάσατο δέκα μνάς. 17 και είπεν αυτώ· εύ, αγαθέ δούλε! ότι εν ελαχίστω πιστός εγένου, ίσθι εξουσίαν έχων επάνω δέκα πόλεων. 18 και ήλθεν ο δεύτερος λέγων· κύριε, η μνά σου εποίησε πέντε μνάς. 19 είπε δε και τούτω· και συ γίνου επάνω πέντε πόλεων. 20 και έτερος ήλθε λέγων· κύριε, ιδού η μνά σου, ην είχον αποκειμένην εν σουδαρίω. 21 εφοβούμην γαρ σε, ότι άνθρωπος αυστηρός ει· αίρεις ό ουκ έθηκας, και θερίζεις ό ουκ έσπειρας, και συνάγεις όθεν ου διεσκόρπισας. 22 λέγει αυτώ· εκ του στόματός σου κρινώ σε, πονηρέ δούλε. ήδεις ότι άνθρωπος αυστηρός ειμι εγώ, αίρων ό ουκ έθηκα, και θερίζων ό ουκ έσπειρα, και συνάγων όθεν ου διεσκόρπισα· 23 και διατί ουκ έδωκας το αργύριόν μου επί την τράπεζαν, και εγώ ελθών συν τόκω αν έπραξα αυτό; 24 και τοις παρεστώσιν είπεν. άρατε απ'; αυτού την μνάν και δότε τω τας δέκα μνάς έχοντι. 25 και είπον αυτώ· κύριε, έχει δέκα μνάς. 26 λέγω γαρ υμίν ότι παντί τω έχοντι δοθήσεται, από δε του μη έχοντος και ό έχει αρθήσεται απ'; αυτού. 27 πλήν τους εχθρούς μου εκείνους, τους μη θελήσαντάς με βασιλεύσαι επ' αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου."
    Όποιος θέλει να διαβάσει και την "επίσημη" εξήγηση του αποσπάσματος αυτού δεν έχει παρά να ανατρέξει στους λόγους του Χρυσοστόμου (ο Θεός να τον κάνει), "Κατά Ιουδαίων".........

    Για να ακούσω τώρα τον M87 να μας πει για αξίες!!
    Που βρίσκονται αυτές οι αξίες;
    Στη θρησκεία που πιστεύει;
    Ή στη θρησκεία που θα ήθελε να υφίσταται και πιστεύει ότι πιστεύει;
    Last edited by GiannisNik3; 15-11-2017 at 15:06.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 18:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •