"Τα μυστικά της Εκκλησίας" - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Δε θέλω να "σώσω" κανέναν!
    Άλλοι θέλουν να "σώζουν" από ανύπαρκτες αρρώστιες...
    Άλλοι πουλάνε ψεύτικα "φάρμακα" και ελπίδες....
    Αναφέρεσαι στη Novartis, στη Bayer στη Pfizer ή κάποια άλλη φαρμακοβιομηχανία;

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Και δεν αναφέρομαι στους ψυχιάτρους φυσικά!
    Φυσικά.

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Όχι, δε με συμφέρει να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν φανατικά στην Εκκλησία!
    Καθόλου.. Και εύχομαι η νέα γενιά να αποτινάξει, ακόμα περισσότερο, το ζυγό της θρησκείας από πάνω της!
    Όχι μόνο της χριστιανικής, οποιασδήποτε θρησκείας και δεσποτικού συστήματος......
    Γιατί δεν σε συμφέρει; Εξήγησε μου: Με ποιόν τρόπο ζημιώνεσαι αν κάποιος - π.χ. εγώ - είναι Χριστιανός Ορθόδοξος;

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Αν ήθελα να "σώσω" πάντως κάποιον από κάτι, το σίγουρο θα ήταν ότι δε θα έλεγα ότι πρέπει να "σωθεί" από τον εαυτό του -που η θρησκεία τον "βαφτίζει" αμαρτωλό, εκπεσόντα-, προτείνοντάς του αντί αυτού να υιοθετήσει μια "μάσκα", έναν ψεύτικο εαυτό μόνο και μόνο για να πείσει το μυαλό του ότι είναι σωσμένος! Θα τον παρακινούσα να αποκτήσει αυτογνωσία, πράγμα που δε συμφέρει καθόλου τους κληρικούς και τους λοιπούς "υπαλλήλους" του Υψίστου...
    Εσύ δηλαδή αποκαλείς "αυτογνωσία" αυτό που έχεις...; Εγώ άλλο χαρακτηρισμό είχα κατά νου.

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Μέσα στα πλαίσια της Εκκλησίας δε μπορείς να είσαι ο εαυτός σου, ο πραγματικός, γι' αυτό και καλλιεργείται ο ευσεβισμός και η υποκρισία.
    Εσένα ο "πραγματικός εαυτός" δηλαδή πως είναι; Έχει κέρατα και οπλές; Είναι κατσικοπόδαρος; Μοιάζει με δημοσιογράφο / σχολιαστή σε βραδινό δελτίο ειδήσεων;

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Δεν είναι ίδιον κάποιων "κακών" χριστιανών αυτό, όπως αρέσκονται να πιστεύουν οι περισσότεροι. Το "δηλητήριο" υπάρχει ήδη μέσα στον πυρήνα της χριστιανικής διδασκαλίας! Η διδασκαλία της Εκκλησίας οδηγεί και διαμορφώνει τέτοιους ανθρώπινους τύπους, όπως και κάθε ολοκληρωτικό σύστημα κι αλίμονο σ' όποιον πέσει στην παγίδα!
    Αφήνεις να εννοηθεί ότι "δεν πέφτουν όλοι" και ότι εσύ ανήκεις "σε αυτούς που δεν έπεσαν". Πες μας πως συνέβει αυτό; Τι ήταν αυτό το οποίο δημιούργησε τις συνθήκες προκειμένου εσύ "να τη γλιτώσεις";

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Επίσης, άλλο η εμπειρία κι άλλο η ερμηνεία της εμπειρίας. Συνεπώς, το δόγμα που διαμορφώθηκε από την Α' Οικουμενική Σύνοδο και έπειτα ήταν λανθασμένο από τη βάση του και εξυπηρετούσε αλλότριους και ιδιοτελείς σκοπούς! Αυτά λέει, σε γενικές γραμμές, το βιβλίο του Μέσκου...
    Γουστάρεις Μέσκο να υποθέσω...; Θα πρέπει επίσης να υποθέσω ότι εσύ, έχεις βρει τον εαυτό σου. Ότι ζείς χωρίς μάσκες, χωρίς ψεύτικους εαυτούς και ότι δεν έχεις ανάγκη να πείσεις τον εαυτό σου ότι είσαι σωσμένος. Άλλωστε εσύ μίλησες νωρίτερα για αυτογνωσία...

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    13-11-2017, 21:16 Αν υπήρχε τέτοιος θεός και τον είχα μπροστά μου, ευχαρίστως τον κομμάτιαζα και τον καταξέσχιζα με τα ίδια μου τα χέρια!!
    Όμως, εγώ δεν θέλω να είμαι σαν και σένα. Και αν αυτός είναι ο πραγματικός σου εαυτός χωρίς μάσκες και χωρίς ψεύτικους εαυτούς όπως λες, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν και άλλοι σαν και σένα. Για σένα βέβαια, η προσδοκία αυτή μπορεί να είναι απολύτως φυσιολογική...

    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    13-11-2017, 21:16 Τη στιγμή που δεν επεμβαίνει ούτε στο ελάχιστο για να απαλύνει τη δυστυχία του κόσμου, ούτε τώρα, ούτε στο παρελθόν; Που δεν επενέβη στο Ολοκαύτωμα; Μάλλον οι άνθρωποι είναι που θα πρέπει να κρίνουν αυτόν τον αντιπαθητικό τύπο, αν υπάρχει, όχι εκείνος εμάς! Χειρότερη και πιο αντιπαθητική φιγούρα από τον Ιεχωβά της Παλαιάς διαθήκης δεν υπήρξε πουθενά! Μόνο ο Χίτλερ ήταν αντάξιός του......
    Καλά, δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιος προσπαθεί να καταλάβει το μεταφυσικό. Αντί να δεχτείς ότι δεν έχεις την δυνατότητα να το καταλάβεις - όπως δεν έχεις και βράγχια για να προσποιηθείς ότι είσαι ψάρι δηλαδή - εσύ προσπαθείς να το καταλάβεις και να το χωρέσεις στο μυαλό σου με βάσει τα όσα διδάχθηκες από παιδί. Λες να είσαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος στον κόσμο και απλά είναι το μεταφυσικό ακατάληπτο;... Ή μήπως απλά δεν μπορείς να το κατανοήσεις από την [περιορισμένη;] οπτική γωνία ενός ανθρώπου;

    Κάθε ζώο(ν) έχει τη δική του λογική και πιστεύει ότι η δική του είναι καλύτερη από όλες τις άλλες. Δεν βλέπω κάτι το εξαιρετικό στη δική σου λογική όμως.

    Τέλος, για να αξιώσεις απαντήσεις, πρέπει να απαντάς κιόλας. Και εγώ σε ρώτησα στην πρώτη σελίδα και δεν απάντησες:


    Quote Originally Posted by M87 View Post
    13-11-2017, 21:36 Πρέπει να εισαι πολύ ψυχοπονιάρης! [ίσως γι αυτό ανατριχιάζω ξαφνικά...]. Συνιστώ, το επιχείρημα του σωσίματος, να μη το πολυ-χρησιμοποιείς στην Ελλάδα μετά από μια δεκαετία "σώσιμο" από πολιτικούς. Μια και μίλησες όμως για εκμετάλλευση, δεν θυμάμαι την άποψη σου για την ψυχιατρική / ψυχολογία. Με βάζεις σε πειρασμό να κάνω μια αναζήτηση. Πρωτού το κάνω αυτό όμως λέω να σε ρωτήσω ευθέως:

    Ποιά είναι η άποψη σου για την ψυχιατρική / ψυχολογία, τώρα που έμαθες και μερικά πράγματα για αυτές από εμένα και τα όσα έχω πει στις αναρτήσεις μου;

  2. #47
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ρε Μ87,κάνεις ανελέητο spam στα θέματα πολλών μελών,με απίστευτα ''εμπρηστική'' διάθεση και ειρωνεία/υποτίμηση στους υπολοίπους,αλλά στα θέματα που έχει ανοίξει ο ιδιοκτήτης του site(o Nikos D.),αποφεύγεις να γράψεις.
    Γιατί άραγε?

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ρε Μ87,κάνεις ανελέητο spam στα θέματα πολλών μελών,με απίστευτα κακή επιμονή και ειρωνεία/υποτίμηση στους υπολοίπους,αλλά στα θέματα που έχει ανοίξει ο ιδιοκτήτης του site(o Nikos D.),αποφεύγεις να γράψεις.
    Γιατί άραγε???????
    Άσε ρε WhyAlwaysMe? που θα μιλήσεις εσύ για spamming, trolling, chatting, baiting, βρισιές, απειλές, προκλήσεις, προσωπικές επιθέσεις, μαζικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς! Άντε μια βόλτα μέχρι το ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ να φυλλομετρήσεις και να δεις τις αηδίες και τα χάλια τα δικά σου καθώς και άλλων διεγραμμένων μελών και μόλις τελειώσεις, πήγαινε στη γωνία να δεις αν έρχομαι. Αν με δείς να έρχομαι πάρε με τηλέφωνο στο 6993 φτου και βγαίνω.

  4. #49
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Άσε ρε WhyAlwaysMe? που θα μιλήσεις εσύ για spamming, trolling, chatting, baiting, βρισιές, απειλές, προκλήσεις, προσωπικές επιθέσεις, μαζικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς! Άντε μια βόλτα μέχρι το ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ να φυλλομετρήσεις και να δεις τις αηδίες και τα χάλια τα δικά σου καθώς και άλλων διεγραμμένων μελών και μόλις τελειώσεις, πήγαινε στη γωνία να δεις αν έρχομαι. Αν με δείς να έρχομαι πάρε με τηλέφωνο στο 6993 φτου και βγαίνω.
    Εσύ είσαι ο βασιλιάς του spam και του flamming ''λεβέντη'' μου.
    Δες λίγο πως γράφεις σε όλους και μετά τα λέμε.
    Σε όλους εκτός από τον ιδιοκτήτη του site,τον οποίο φοβάσαι και δεν τολμάς να γράψεις στα θέματα του.
    Και να ξέρεις,πως όλοι εδώ μέσα είμαστε ψυχολόγοι/ψυχίατροι ή δημοσιογράφοι/σχολιαστές από μεγάλο δημοσιογραφικό οργανισμό.:Ρ

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by M87 View Post


    Τέλος, για να αξιώσεις απαντήσεις, πρέπει να απαντάς κιόλας. Και εγώ σε ρώτησα στην πρώτη σελίδα και δεν απάντησες:
    Απάντησέ μου εσύ, πρώτα, στα περί ρατσισμού του Χριστού και του Ιεχωβά, που παρέθεσα, και θα απαντήσω, έπειτα, στα δικά σου.....................................

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Απάντησέ μου εσύ, πρώτα, στα περί ρατσισμού του Χριστού και του Ιεχωβά, που παρέθεσα, και θα απαντήσω, έπειτα, στα δικά σου.....................................
    Δεν θα το κάνεις American Bar εδώ μέσα. Υπάρχει σειρά και καλώς ή κακώς, εγώ ρώτησα πρώτος.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    [COLOR="#000000"][B]



    Εσύ δηλαδή αποκαλείς "αυτογνωσία" αυτό που έχεις...; Εγώ άλλο χαρακτηρισμό είχα κατά νου.
    Άσε να μαντέψω! Δαιμονοκαταληψία!

    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Εσένα ο "πραγματικός εαυτός" δηλαδή πως είναι; Έχει κέρατα και οπλές; Είναι κατσικοπόδαρος; Μοιάζει με δημοσιογράφο / σχολιαστή σε βραδινό δελτίο ειδήσεων;
    Δηλαδή εσύ όποιον αρνείται τα ψέματα της Εκκλησίας και εναντιώνεται σ' αυτά τον δαιμονοποιείς; Ω ρε φίλε, ζημιά.........

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Δεν θα το κάνεις American Bar εδώ μέσα. Υπάρχει σειρά και καλώς ή κακώς, εγώ ρώτησα πρώτος.
    Τι να σου απαντήσω; Για την ψυχιατρική;
    Θεωρώ ότι είναι έγκυρη επιστήμη, αλλά κι εκεί υπάρχουν αυτοί που κάνουν τη δουλειά τους με σωστό τρόπο κι εκείνοι που δεν την κάνουν. Επιστήμη είναι οτιδήποτε ενέχει τρίπτυχο "παρατήρηση- πείραμα- απόδειξη". Τα αποτελέσματα είναι ορατά, δεν αποτελούν απλώς υποθέσεις. Από εκεί και πέρα, υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας.... Υπάρχουν ψυχίατροι που κοιτάνε να σε μπουκώνουν φάρμακα, προκειμένου να σε ξεφορτωθούν και εκείνοι, από την άλλη, που δουλεύουν και κάνουν και ψυχανάλυση. Στο χέρι σου είναι ποιον θα διαλέξεις!

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Τι να σου απαντήσω; Για την ψυχιατρική;
    Θεωρώ ότι είναι έγκυρη επιστήμη
    Ξέρεις πολλές επιστήμες οι οποίες διδάσκουν προφορικά ότι "μετά τον θάνατο μας οι ΣΚΕΨΕΙΣ, ΙΔΕΕΣ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ παύουν"; Ακόμα και αν δεχθώ ότι το μεταφυσικό αποτελεί αντικείμενο της "επιστήμης" τους [ποιός ήρθε;;;], ακόμα να βρω απόδειξη ή τεκμηρίωση της παραπάνω θέσης. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω;

    Και να'ταν μόνο αυτό; Γιατί διατηρούν τον όρο "
    ψυχή" στην ορολογία ψυχιατρική / ψυχολογία;

    Αφού, με μεθόδους τις οποίες θα αναφέρω στο βιβλίο το οποίο γράφω, ενέταξαν την ψυχιατρική ως "ιατρική" ειδικότητα - που δεν είναι - γιατί όταν υιοθέτησαν το δόγμα του Wilhelm Wundt περί ανυπαρξίας ανθρώπινης ψυχής δεν αρνήθηκαν και το "ιατρικό" status το οποίο ήδη είχαν;

    Γιατί δεν μπορώ να βρω τα ονόματα των ανθρώπων οι οποίοι είναι υπέυθυνοι για την υιοθέτηση "
    της σύγχρονης θεώρησης του ψυχισμού";

    Γιατί ο Emil Kraepelin αποτέλεσε εξιλαστήριο θύμα της ίδρυσης της ΝΕΑΣ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ; Έχοντας φήμη πολιτικάντη και επιστημονικού διαχειριστή αντί διακεκριμένου επιστήμονα, δεν είχε πράξει / ανακαλύψει κάτι το αξιοσημείωτο το οποίο να δικαιολογεί την μετονομασία της "
    επιστήμης" της ψυχιατρικής από σκέτη σε ΝΕΑ ή ΣΥΓΧΡΟΝΗ.

    Γιατί δεν υπάρχει ορισμός της ψυχής στα βιβλία προπτυχιακού κύκλου της ψυχιατρικής / ψυχολογίας; Δίνουν ορισμό της ψυχής στους φοιτητές και τους λένε ότι "
    ψυχή = ΣΚΕΨΕΙΣ, ΙΔΕΕΣ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ"... προφορικά ΜΟΝΟ όμως.

    Να μην αναφέρω τα δεκάδες ερωτήματα τα οποία αφορούν το θεσμικό πλαίσιο και την εφαρμογή της ψυχιατρικής / ψυχολογίας, όπως το ανυπόστατο νομοθετικό πλαίσιο κλπ.


    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    , αλλά κι εκεί υπάρχουν αυτοί που κάνουν τη δουλειά τους με σωστό τρόπο κι εκείνοι που δεν την κάνουν. Επιστήμη είναι οτιδήποτε ενέχει τρίπτυχο "παρατήρηση- πείραμα- απόδειξη".
    Λες ********. Αν ίσχυε ο ορισμός σου, τότε πρέπει να αποκαλέσουμε "επιστήμη" και τα πειράματα τα οποία έκανε ο Joseph Mengele πανω σε χιλιάδες εβραίων μεταξύ των οποίων και πολλών παιδιών. Το ότι π.χ. συνέραψε δύο δίδυμα παιδιά πλάτη με πλάτη για να δημιουργήσει "σιαμαία δίδυμα" με την αρρωστημένη λογική του, αντί να γραφτεί κάτω από τον τίτλο "ΒΕΒΛΑΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΙΑΤΡΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ" πρέπει να μπει κάτω από τον τίτλο "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ-ΠΕΙΡΑΜΑ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ". Δεν συζητάω το μέγεθος της βλακείας - κακίας. Ο Mengele από πλευράς του θα σου έλεγε π.χ. για αυτό "ε ναι... τα συνέραψα (ΠΕΙΡΑΜΑ), τα παρατήρησα (ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ) και όταν πέθαναν επειδή ανέπτυξαν γάγγραινα απέδειξα και ότι δεν γίνεται να δημιουργηθούν τεχνητά σιαμαία δίδυμα (ΑΠΟΔΕΙΞΗ). Μπορώ να αναφέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ οι οποίοι "στο όνομα του τρίπτυχου" το οποίο ανέφερες βάλανε στο χώμα ή προκάλεσαν ανυπολόγιστο πόνο (σωματικό και ψυχικό) σε πολλούς άλλους.

    O Walter J. Freeman π.χ. περιφερόταν με το lobotomobil του (κατά το batmobil... προφανώς διάβαζε κομιξ ο Freeman) και μερικούς παγοκόφτες στις ΗΠΑ και πραγματοποίησε συνολικά 3500 λοβοτομές [μερικές φορές έκανε και διπλές επεμβάσεις ταυτόχρονα... τόσο γάτος ήταν] στέλνωντας στα θυμαράκια μεγάλο ποσοστό των θυμάτων του και όσοι επιβίωναν της βάρβαρης και ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ έμεναν φυτά για το υπόλοιπο της ζωής τους.

    Προηγουμένως βέβαια, άλλα ζώα από τη Στοκχόλμη απένειμαν βραβείο νόμπελ στον Egas Moniz επειδή έκαψε τον προμετωπιαίο εγκεφαλικό φλοιό ασθενών του με έγχυση καθαρής αιθανόλης ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! "Ρίξε και αμα γεμίσει σταμάτα", ένα πράγμα.

    O Watson δεν είχε ενδοιασμούς να δημιουργήσει μόνιμες φοβίες στον μικρό Αλβέρτο (δεν θυμάμαι πόσων μηνών ήταν το παιδί όταν πειραματίστηκε πάνω του).

    O B.F. Skinner πειραματίστηκε με την ίδια την κόρη του! Άλλες πηγές λένε για 1,5 και άλλες για 2,5 χρόνια όπου τη μεγάλωνε σε κοτέτσι επιννόησης του, με ελεγχόμενο αέρα, θερμοκρασία, υγρασία, φωτισμό, ορατότητα, σε ουσιαστική απομόνωση από τη μάνα της (πατέρα δεν μου βγαίνει να πω ότι είχε, για να πω "γονείς")!!! Αυτός είχε και έδρα σε πανεπιστήμιο εκείνη την εποχή. Κρίθηκε κατάλληλος δηλαδή να διδάσκει άλλους.

    O Benjamin Rush δεν πραγματοποίησε κανένα πείραμα προκειμένου να αποδείξει τις θεωρίες του. Για να μην χάνει χρόνο με μ****ιες πειραματιζόταν κατ' ευθείαν πάνω στους ασθενείς του υποβάλλοντας τους σε αιμορραγίες και χρήση καθαρτικών μέχρι είτε να ανακάμψουν, είτε να πεθάνουν.

    Ένας άλλος ******* ολκής o Henry Andrew Cotton επέμενε ότι οι ψυχικές νόσοι συνδέονταν με κάποια απροσδιόριστη μόλυνση με αποτέλεσμα να υποβάλλει τους ασθενείς του σε αφαίρεση δοντιών, αμυγδαλών, σπλήνας, στομάχου, ορθού και ότι άλλο περίσσευε για να το παίξει "χειρουργός". Περιττό να αναφέρω ότι δεν απέδειξε ποτέ τον ισχυρισμό του.

    Ξέρεις πόσες σελίδες μπορώ να σου γεμίσω με ζάβλακες οι οποίοι "στο όνομα της επιστήμης" και υπό το τρίπτυχο "πείραμα-παρατηρηση-απόδειξη" υπέβαλαν ανθρώπους σε κοματοθεραπεία, ηλεκτροπληξία, μηχανική καθήλωση, πνιγμό, ψυχοχειρουργική, στέρηση αισθητηρίων, απομόνωση, ακρωτηριασμό και δε συμμαζεύεται; Όλα αυτά στο όνομα της επιστήμης. Στο όνομα της επιστήμης τα θύματα τους υποβιβάστηκαν από ανθρώπους σε ανάγκη, συγγενείς, σύζυγοι, γονείς, παιδιά κάποιων, σε ινδικά χοιρίδια. Το αποτέλεσμα; Κατεστραμμένες ζωές και νεκροί. Με απλά Ελληνικά: Χωρίς συνείδηση το παίζω και εγώ γιατρός. Αυτό το οποίο δεν συνειδητοποιούμε, είναι ότι όλοι αυτοί, για τα δεδομένα της εποχής τους - και πολλοί ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα - ήταν ΚΑΛΑ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ! Τα έργα τους μιλάνε από μόνα τους για το άν είχαν "φύγει" ή όχι.

    Δεν αποτελούν επιστήμονες οι παραπάνω. Ούτε και ότι υπόκειται στο τρίπτυχο πείραμα-παρατήρηση-απόδειξη αποτελεί επιστήμη (επί + ίσταμαι, δηλαδή ΓΝΩΡΙΖΩ).


    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Τα αποτελέσματα είναι ορατά, δεν αποτελούν απλώς υποθέσεις.
    Σε αυτό συμφωνώ και εγώ.

    ΑΝΟΔΟ καταγράφουν οι ψυχικές νόσοι.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφουν οι εξαρτήσεις και οι τοξικομανείς.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφει το κάπνισμα και τα κέρδη των καπνοβιομηχανιών.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφει ο αλκοολισμός και τα κέρδη της βιομηχανίας οινοπνευματωδών.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφει ο διαβήτης και οι πωλήσεις ζάχαρης.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφει η κατανάλωση φαρμάκων και τα κέρδη των φαρμακοβιομηχανιών.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφουν τα περιστατικά καρκίνου.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφει ο εθισμός του διαδικτύου.
    ΑΝΟΔΟ καταγράφουν οι αυτοκτονίες και οι αυτοτραυματισμοί.

    Ορατότατα και αδιαμφισβήτητα τα αποτελέσματα.


    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Από εκεί και πέρα, υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας.... Υπάρχουν ψυχίατροι που κοιτάνε να σε μπουκώνουν φάρμακα, προκειμένου να σε ξεφορτωθούν και εκείνοι, από την άλλη, που δουλεύουν και κάνουν και ψυχανάλυση. Στο χέρι σου είναι ποιον θα διαλέξεις!
    Ως "ψυχανάλυση" εννοείς την, με εμμονική μανία, ισόβια ενασχόληση με τα δευτερεύοντα προβλήματα του ψυχικά ασθενή προκειμένου να τον αρμέγει κανείς για πάντα; Αυτό λες "ψυχανάλυση";

    Αμφισβητείς δηλαδή, ότι υφίσταται συστηματικό "σφάλμα" όπου ο ψυχικά ασθενής τοποθετείται σε 2η μοίρα σε σχέση με τις αμοιβές του "επαγγελματία ψυχικής υγείας"; Ρωτάω επειδή εγώ δεν βλέπω ούτε αποθεραπευμένους, ούτε ανταγωνισμό μεταξύ "επαγγελματιών ψυχικής υγείας" δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, ούτε και "μείωση των ψυχικών νόσων".

    Για να είμαι συγκεκριμένος:

    1ον Δεν ξέρω κάποιον που να ξέρει έστω και ξώφαλτσα κάποιον με περιγραφή ανθρώπου, ψυχικά υγιή ή αποθεραπευμένου. Συνεπώς η ύπαρξη αποθεραπευμένων αποτελεί αστικό μύθο.
    2ον Δεν είδα ποτέ μου να διαδηλώνουν οι ιδιώτες "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" ότι "οι ψυχολόγοι / ψυχίατροι του δημοσίου μας τρώνε το ψωμί". Συνεπώς δεν υφίσταται ανταγωνισμός μεταξύ ιδιώτη ψυχοτέτοιου και ψυχοτέτοιου δημοσίου.
    3ον Είτε στην τηλεόραση, είτε στο ραδιόφωνο, κάθε τρείς και λίγο ανακοινώνουν "άυξηση καταγράφουν οι ψυχικές νόσοι". Συνεπώς, γίνεται καταγραφή και παρακολουθείται η εξέλιξη των ψυχικών νόσων. Αν όμως ψάξεις να βρεις στατιστικά αυτών, δεν υπάρχει τίποτα από κανέναν. Ούτε το υπουργείο υγείας διαθέτει [παρότι θα έπρεπε], ούτε ο ΕΨΕ διαθέτει [αυτός και αν θα έπρεπε], ούτε και οι ΣΕΨ / ΠΨΣ οι οποίοι επίσης θα έπρεπε.

    Αντίστοιχα όμως, βλέπω 51 δις ευρώ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΕΡΔΟΦΟΡΙΑ των φαρμακοβιομηχανιών από το 2000 μέχρι το 2015.

    Επίσης σύμφωνα με την Remedy οι ψυχικά ασθενείς συνδικαλίζονται προκειμένου να διεκδικήσουν τα αυτονόητα.

    Ακόμα, με τελευταία δεδομένα από το 2004 - γιατί μετά σταμάτησαν να στέλνονται δεδομένα προς τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας - ΜΟΝΟ οι καπνοβιομηχανίες κονόμαγαν από την ψωροκώσταινα 3,54 δις ευρώ ετησίως με έναν πολύ συντηρητικό υπολογισμό των 2 ευρώ ανά πακέτο τσιγάρα.

    Οπότε σε ποιό χέρι μας ακριβώς είναι να διαλέξουμε; Το δεξί ή το αριστερό;
    Last edited by M87; 16-11-2017 at 15:20.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Τι να σου απαντήσω; Για την ψυχιατρική;
    Θεωρώ ότι είναι έγκυρη επιστήμη, αλλά κι εκεί υπάρχουν αυτοί που κάνουν τη δουλειά τους με σωστό τρόπο κι εκείνοι που δεν την κάνουν. Επιστήμη είναι οτιδήποτε ενέχει τρίπτυχο "παρατήρηση- πείραμα- απόδειξη". Τα αποτελέσματα είναι ορατά, δεν αποτελούν απλώς υποθέσεις. Από εκεί και πέρα, υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας.... Υπάρχουν ψυχίατροι που κοιτάνε να σε μπουκώνουν φάρμακα, προκειμένου να σε ξεφορτωθούν και εκείνοι, από την άλλη, που δουλεύουν και κάνουν και ψυχανάλυση. Στο χέρι σου είναι ποιον θα διαλέξεις!
    Μην τσιμπας ρε!!
    Να αλλαξει το θεμα του τοπικ για να μη φανει οτι μπαινει σφηνα και σπαμαρει ηθελε.
    Σε τσακωσε! :P

    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Δεν θα το κάνεις American Bar εδώ μέσα. Υπάρχει σειρά και καλώς ή κακώς, εγώ ρώτησα πρώτος.
    χαχαχαχαχαχαχ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #56
    favvel
    Guest
    Παρεμβαίνω πάλι.
    Εμένα λοιπόν ας μου εξηγήσει κάποιος μια απλή παρατήρηση-αμφισβήτηση σχετικά με τα κείμενα της Αγίας Γραφής.
    Ενώ τα βιβλία ιστορίας, περιγράφουν κατ' εξοχήν γεγονότα μαζί με τα αίτια και τι συνέπειές τους και σπάνια αναφέρουν φράσεις και λόγια, που όπως λέμε, έγραψαν ιστορία, αντίθετα η Αγία Γραφή περιγράφει συνομιλίες!! Περιγράφει διαλόγους!!
    Δεν θέλω απλά να διατυπώσω την άποψη πως η Αγία Γραφή δεν αποτελεί ιστορικό κείμενο αλλά να εκφράσω την εξής απορία:
    Πώς είναι δυνατόν ο συγγραφέας της Π.Δ ή οι ευαγγελιστές της Κ.Δ, να ήταν παρόντες σε κάθε περίσταση; να ήξεραν τί ειπώθηκε σε κάθε στιγμή;
    Θα πρέπει να φανταστούμε ένα φάντασμα-σκιά των ιστορικών προσώπων, το οποίο ήταν ο συγγραφέων των "ιερών" κειμένων, ο οποίος να τους ακολουθούσε σε κάθε τους βήμα, να ακούει τι λένε και ταυτόχρονα να το καταγράφει.
    Προφανώς αν σκεφτούμε αυτό το απλό που λέω τώρα, αμέσως καταρρίπτονται όλοι οι μύθοι περί του τι ειπώθηκε από το οποιοδήποτε πρόσωπο της Παλαιάς ή Καινής Διαθήκης.
    Οπότε νομίζω είναι φανερό και δεν πρέπει να πισωγυρνάμε σε έωλες θέσεις, πως η Αγία Γραφή αποτελεί δύο φτιαχτά, ψεύτικα βιβλία.
    Όλες οι θρησκείες βασικά είναι φτιαχτές.
    Απλά προσωπικά θέλω να πιστεύω σε αυταπάτες καμιά φορά. Θέλω να πιστεύω πως υπάρχει κάτι πέρα από αυτό που βλέπω με τα μάτια μου, όπως θέλω να πιστεύω πως υπάρχει και κάτι μετά το θάνατο, για να παίρνω δύναμη να συνεχίζω να ζω και θέλω να ξεχωρίσω την προσωπική πίστη του καθενός σε ύπαρξη του Θεού, από την οποιαδήποτε θρησκεία, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι η μεγαλύτερη προπαγάνδα.
    Μπορεί κάποιος να πιστεύει σε κάτι ανώτερο, χωρίς να είναι καθόλου θρήσκος. Αυτό που λένε οι περισσότεροι δλδ, αυτό λέω κι εγώ.
    Καλή μέρα σας και μην πλακώνεστε.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Θεοπνευστα θεωρουνται τα ιερα κειμενα,αν και δεν συμφωνουν μεταξυ τους σε διαφορα σημεια. Περα απο το γεγονος αυτο αλλα και τις οποιες διαφωνιες μεταξυ των μελων πιο πανω,ολοι νομιζω θα συμφωνουσαμε πως ο χριστιανισμος ειναι μια θρησκεια αγαπης (αποκλειω τις ακραιες φωνες)και οι αξιες που διδασκει ειναι πανανθρωπινες και διαχρονικες( ας αφησουμε εξω τα χωρια της Π.Δ. και ας το δουμε πιο γενικα).Με βαση αυτα λοιπον, εαν καποιος ακολουθησει τον χριστιανισμο και τον εφαρμοσει στη ζωη του, σιγουρα θα αποτελει ενα υγιες κομματι της κοινωνιας με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Για να ειναι καποιος χρηστός στην κοινωνια δεν χρειαζεται κατ αναγκη να ναι και χριστιανος βεβαια. Θα προτιμουσα προσωπικα εναν κοσμο χωρις θρησκειες,γιατι οσα χρονια και να περασουν , οι θρησκειες ειναι αυτες που διαχωριζουν τους ανθρωπους μεταξυ τους παρα τους ενωνουν.
    Με αγαπη. Ενας αθεος.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Θα πρέπει να φανταστούμε ένα φάντασμα-σκιά των ιστορικών προσώπων, το οποίο ήταν ο συγγραφέων των "ιερών" κειμένων, ο οποίος να τους ακολουθούσε σε κάθε τους βήμα, να ακούει τι λένε και ταυτόχρονα να το καταγράφει.
    Μήπως αυτό είναι, με άλλα λόγια, εκείνο που ονομάζουν οι ίδιοι "Άγιο Πνεύμα";
    Λέω εγώ τώρα.....

    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Απλά προσωπικά θέλω να πιστεύω σε αυταπάτες καμιά φορά. Θέλω να πιστεύω πως υπάρχει κάτι πέρα από αυτό που βλέπω με τα μάτια μου, όπως θέλω να πιστεύω πως υπάρχει και κάτι μετά το θάνατο, για να παίρνω δύναμη να συνεχίζω να ζω και θέλω να ξεχωρίσω την προσωπική πίστη του καθενός σε ύπαρξη του Θεού, από την οποιαδήποτε θρησκεία, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι η μεγαλύτερη προπαγάνδα.
    Μπορεί κάποιος να πιστεύει σε κάτι ανώτερο, χωρίς να είναι καθόλου θρήσκος.
    Αυτό που λένε οι περισσότεροι δλδ, αυτό λέω κι εγώ.
    Καλή μέρα σας και μην πλακώνεστε.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
    Η πίστη του καθενός, ακόμα και σε κάτι που εμένα μου φαίνεται παράλογο, είναι σεβαστή.
    Το πρόβλημα αρχίζει όταν αυτός ο κάποιος θεωρεί ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια... Σε πρώτη φάση ζημιώνει ο ίδιος τον εαυτό του, διότι βάζει παρωπίδες, δογματίζεται!
    Σε δεύτερη φάση, το πράγμα ακολουθεί πιο επικίνδυνη τροπή, όταν αυτός ο κάποιος προσπαθεί να πείσει κόσμο και να προσηλυτίσει και άλλους στην πίστη- ιδεολογία του, όχι βάση της διαλεκτικής μεθόδου και των επιχειρημάτων του, αλλά μέσω προπαγάνδας και μεθοδικής απόκρυψης στοιχείων, ιστορικών ή μη...
    Ξέρεις πόσοι θεάνθρωποι- ημίθεοι, παρόμοιοι ή με ελαφρώς παραλλαγμένη βιοτή, υπήρξαν σαν τον Χριστό που υπέφεραν και αναστήθηκαν; Άδωνις, Όσιρις, Κρίσνα, Μίθρας και πολλοί πολλοί άλλοι, που τα ελληνικά σχολεία φροντίζουν να μην τους διδάσκουν...............
    Last edited by GiannisNik3; 16-11-2017 at 12:40.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Θεοπνευστα θεωρουνται τα ιερα κειμενα,αν και δεν συμφωνουν μεταξυ τους σε διαφορα σημεια. Περα απο το γεγονος αυτο αλλα και τις οποιες διαφωνιες μεταξυ των μελων πιο πανω,ολοι νομιζω θα συμφωνουσαμε πως ο χριστιανισμος ειναι μια θρησκεια αγαπης
    Πραγματικά, αμφιβάλλω πια γι΄αυτό.....

    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    (αποκλειω τις ακραιες φωνες)
    Στατιστικά αν το δεις, οι "ακραίοι", που λες, φαίνονται ακραίοι με τα σημερινά δεδομένα των κοινωνιών. Άμα μπεις, όμως, στο χώρο της Εκκλησίας θα δεις μια...... "αναποδογυρισμένη" πραγματικότητα! Μπορεί να πάθεις και λίγο σοκ, αν δεν το περιμένεις... Οι "φανατικοί" είναι οι mainstream της χριστιανοσύνης, οι παραδοσιακοί χριστιανοί... Οι υπόλοιποι, που δηλώνουν ότι πιστεύουν με τον τρόπο τους είναι οι "εναλλακτικοί"!

    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    και οι αξιες που διδασκει ειναι πανανθρωπινες και διαχρονικες( ας αφησουμε εξω τα χωρια της Π.Δ. και ας το δουμε πιο γενικα).Με βαση αυτα λοιπον, εαν καποιος ακολουθησει τον χριστιανισμο και τον εφαρμοσει στη ζωη του, σιγουρα θα αποτελει ενα υγιες κομματι της κοινωνιας με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Για να ειναι καποιος χρηστός στην κοινωνια δεν χρειαζεται κατ αναγκη να ναι και χριστιανος βεβαια.
    Και γιατί να μην πάρει κάποιος, σαν μπούσουλα, τα κείμενα των αρχαίων φιλοσόφων, που δεν περιέχουν και ανατριχιαστικές ιστορίες μέσα, σαν "οδηγό" και παράδειγμα για τη ζωή του;

    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Θα προτιμουσα προσωπικα εναν κοσμο χωρις θρησκειες,γιατι οσα χρονια και να περασουν , οι θρησκειες ειναι αυτες που διαχωριζουν τους ανθρωπους μεταξυ τους παρα τους ενωνουν.
    Με αγαπη. Ενας αθεος.
    Κι εδώ έρχεσαι στα λόγια μου!
    Last edited by GiannisNik3; 16-11-2017 at 12:57.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Επίσης, ακόμα δε μου απήντησε ο M87 για το νόημα των αποσπασμάτων που παρέθεσα πιο πάνω!
    Πώς τα καταλαβαίνει ένας απλός χριστιανός;
    Όσο δεν απαντάει, όμως, θα προστίθενται κι άλλα!
    Π.χ. στην επιστολή του Παύλου, Α΄ Κορ. 5/ε/5, αναφερόμενος σε κάποιον αδελφό που αμάρτησε, διατάζει τους αδελφούς «παραδούναι τον τοιούτον τω Σατανά εις όλεθρον της σαρκός, ίνα το πνεύμα σωθή εν τη ημέρα του Κυρίου».
    Χμμμμμ... πώς οφείλει να το ερμηνεύσει κάποιος αυτό;
    Περίεργο χωρίο, πράγματι....
    Και όχι και τόσο..... διφορούμενο..

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 18:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •