Χρονια κοπωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Χρονια κοπωση

    Νομιζω οτι εχω .Εχει κανεις εμπειρια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    εγω παλιοτερα ειχα τετοια. ημουν τοσο κουρασμενος καποιες ωρες της ημερας,που θα φανει απιστευτο αλλα δεν μπορουσα να κρατησω ουτε το κεφαλι μου ορθιο. το αφηνα να πηγαινει πλαγια σαν τους μεθυσμενους μαστουρωμενους. ομως οταν τυχαινε να μου πιασει καποιος κουβεντα που με ευχαριστουσε, αρκετα γρηγορα ανακτουσα τις δυναμεις μου. ειναι μεγαλη καταντια να εχεις προβλημα και να μην πας σε καποιον ειδικο....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Εγω ειχα χρονια κοπωση. Ξυπνουσα κουρασμενος,διαθεση και ενεργεια μηνεν. Κανεις δεν με πιστευε και ολοι με θεωρουσαν τεμπελη ή ψευτη. Εκανα εξετασεις γενικες και οι τρανσαμινασες μου ηταν στα υψη. Sgot και cpk αν θυμαμαι καλα. Ο γιατρος δεν το πιστευε οταν ειδε τα αποτελεσματα. Με ρωτησε αν επαιρνα ναρκωτικα, αν επινα αλκοολ ,αν εκανα γυμναστικη ή σεξ το προηγουμενο βραδυ των εξετασεων. Για να μην τα πολυλογω , αφου εκανα πληθωρα αλλων εξετασεων για να εξηγηθουν οι υψηλες τρανσαμινασες ,λυση δεν βρηκαμε. Η απαντηση που μου δοθηκε ηταν ειμαι στο 2% πληθυσμου που εχει υψηλες τρανσαμινασες ανευ λογου και αιτιας και θα πρεπει να ζω με αυτο. Γενικα, προσπαθω να μην κανω βαριες δουλειες,να κοιμαμαι σωστα αλλα αντεχεται.Ειμαι πολυ καλυτερα απο οτι οταν πρωτοεμφανιστηκαν τα συμπτωματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οταν βαριεμαι , η ειμαι κακοδιαθετος , αισθανομαι κουραση , φυσιολογικο ειναι , την αντιμετωπιζω με εναν η δυο Ελληνικους καφεδες ........οχι φραπε , με εκνευριζει.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Πινε καφέ πρώτον κ δεύτερον αλήθεια Ιωάννα νομίζεις ότι πέσανε όλα τα ψυχολογικά πάνω σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    1ον προσπαθείστε να μη γίνεστε κατα φαντασίαν ασθενείς και βγάζετε διαγνώσεις μόνοι σας.
    2ον η χρόνια κόπωση ή fatigue στα αγγλικά είναι πολλές φορές σύμτπωμα πολλών παθήσεων και συνδέεται με πολλές ψυχολογικές παθήσεις.
    Δεν γνωρίζω τρόπους αντιμετώπισης και δεν ξέρω αν υπάρχει λύση τουλ στο πρόβλημά μου που είναι η ψύχωση και υπάρχει αυτό το πρόβλημα και σε μένα.

    Προσωπικά προσπαθώ να το αντιμετωπίσω μένοντας δραστήριος, να μη ρουτινιάζω, και οπτ μπορώ να κάνω γυμναστική. Αν κάποιος μένει 16 ώρες την ημέρα μπροστά από τον υπολογιστή ή σε μια οθόνη κινητού δεν νομίζω να είναι χρόνια κόπωση αλλά χρόνια αποδυνάμωση του οργανισμού του.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Εγω ειχα χρονια κοπωση. Ξυπνουσα κουρασμενος,διαθεση και ενεργεια μηνεν. Κανεις δεν με πιστευε και ολοι με θεωρουσαν τεμπελη ή ψευτη. Εκανα εξετασεις γενικες και οι τρανσαμινασες μου ηταν στα υψη. Sgot και cpk αν θυμαμαι καλα. Ο γιατρος δεν το πιστευε οταν ειδε τα αποτελεσματα. Με ρωτησε αν επαιρνα ναρκωτικα, αν επινα αλκοολ ,αν εκανα γυμναστικη ή σεξ το προηγουμενο βραδυ των εξετασεων. Για να μην τα πολυλογω , αφου εκανα πληθωρα αλλων εξετασεων για να εξηγηθουν οι υψηλες τρανσαμινασες ,λυση δεν βρηκαμε. Η απαντηση που μου δοθηκε ηταν ειμαι στο 2% πληθυσμου που εχει υψηλες τρανσαμινασες ανευ λογου και αιτιας και θα πρεπει να ζω με αυτο. Γενικα, προσπαθω να μην κανω βαριες δουλειες,να κοιμαμαι σωστα αλλα αντεχεται.Ειμαι πολυ καλυτερα απο οτι οταν πρωτοεμφανιστηκαν τα συμπτωματα
    Επειδή ανέφερες τις τρανσαμινάσες και μου εμφανίστηκε αυτό το θέμα κάποια στιγμή σε εξετάσεις σε σημείο που ο γιατρός μου φρίκαρε και νόμιζε πως έχω ηπατίτιδα μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ. Κάθε βράδυ έπινα ένα γεμάτο ποτήρι ζουμί από ραδίκια που είχα βράσει. Μπορείς να τα βράσεις και να κρατάς το ζωμό στο ψυγείο, διατηρείται για μέρες. Έχω ακούσει πως και το γαιδουράγκαθο βοηθάει αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να βρεις και αν κάνει δουλειά γιατί δεν το χω δοκιμάσει. Για το ζωμό που σου λέω πάντως, όταν ξαναέκανα εξετάσεις μετά από μήνα περίπου, ο μικροβιολόγος με ρώτησε τι έκανα γιατί είχαν πέσει όλα στα φυσιολογικά. Από τότε το έχω καθιερώσει, όχι καθημερινά, αλλά συχνά πυκνά το κάνω ακόμα και δεν ξαναείχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε το έχεις δοκιμάσει, κάνε μια δοκιμή, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, κακό αποκλείεται να σου κάνει, τα ραδίκια κάνουν καλό γενικά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2
    Μια απ τα ιδια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Νομιζω οτι εχω .Εχει κανεις εμπειρια?
    Τι εχεις δλδ ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Επειδή ανέφερες τις τρανσαμινάσες... ... Κάθε βράδυ έπινα ένα γεμάτο ποτήρι ζουμί από ραδίκια που είχα βράσει. Μπορείς να τα βράσεις και να κρατάς το ζωμό στο ψυγείο, διατηρείται για μέρες. Έχω ακούσει πως και το γαιδουράγκαθο βοηθάει...
    Έχω ασχοληθεί αρκετά με τα βότανα, και ναι έχεις δίκιο και στα δύο. Το γαιδουράγκαθο σε σπόρο το βρίσκεις εύκολα πια σε καταστήματα με βότανα.
    Από παρενέργιες, το πρώτο μπορεί να προκαλέσει ανησυχία και αυπνία. Το γαιδουράγκαθο θέλει γερή χολή, γιατί από κει ξεθυμαίνει το συκώτι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Έχω ασχοληθεί αρκετά με τα βότανα, και ναι έχεις δίκιο και στα δύο. Το γαιδουράγκαθο σε σπόρο το βρίσκεις εύκολα πια σε καταστήματα με βότανα.
    Από παρενέργιες, το πρώτο μπορεί να προκαλέσει ανησυχία και αυπνία. Το γαιδουράγκαθο θέλει γερή χολή, γιατί από κει ξεθυμαίνει το συκώτι.
    Για το γαιδουράγκαθο δεν έχω ιδέα απλά μου το χαν πει αλλά δε το δοκίμασα ποτέ τελικά. Για τα ραδίκια προσωπικά δεν μου προκάλεσαν καμιά παρενέργεια, εγώ είμαι στην επαρχία οπότε το έφτιαχνα από φρέσκα άγρια ραδίκια με μπόλικο λεμόνι. Ξέρω όμως πως μπορείς να το ζητήσεις και στο φαρμακείο, το φτιάχνει ο φαρμακοποιός , δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγεται η ουσία, και ρίχνεις από μερικές σταγόνες στο νερό ή χυμούς κτλ. Σε μένα αυτό δούλεψε τέλεια! Σε λιγότερο από μήνα πέσανε όλα στα φυσιολογικά χωρίς να κάνω τίποτα άλλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Βασικα κατα καποιο τροπο αρρωσταινω μονη μου γτ δεν μου αρεσει η κατασταση οπου βρισκομαι και ψαχνω να βρω τροπο να δικαιολογησω την αποτυχια μου στις πανελληνιες γτ αλλιως θα με τσακισει.παντα ημουν φοβιτσιαρα.ετσι εχω νεκρωσει τον εαυτο μου ως αμυνα για να μη με θιγει τπτ.τρωω για να επιβιωσω χωρις απολαυση, κοιμαμαι για να μπορω να ζω, παω σχολειο ααγκαστικα κι ολο αυτο με εξοντωνει.νιωθω κοπωση, θελω να φυγω και δεν ξερω πως.τπτ απο αυτα που κανω δε με εκφραζουν γτ ουσιαστικα ειμαι καλλιτεχνικη φυση.απλα ζω για να υπαρχω με αλυσιδες νοητες και ουσιαστικες

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Βασικα κατα καποιο τροπο αρρωσταινω μονη μου γτ δεν μου αρεσει η κατασταση οπου βρισκομαι και ψαχνω να βρω τροπο να δικαιολογησω την αποτυχια μου στις πανελληνιες γτ αλλιως θα με τσακισει.παντα ημουν φοβιτσιαρα.ετσι εχω νεκρωσει τον εαυτο μου ως αμυνα για να μη με θιγει τπτ.τρωω για να επιβιωσω χωρις απολαυση, κοιμαμαι για να μπορω να ζω, παω σχολειο ααγκαστικα κι ολο αυτο με εξοντωνει.νιωθω κοπωση, θελω να φυγω και δεν ξερω πως.τπτ απο αυτα που κανω δε με εκφραζουν γτ ουσιαστικα ειμαι καλλιτεχνικη φυση.απλα ζω για να υπαρχω με αλυσιδες νοητες και ουσιαστικες

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Οκ! τι σε εκφραζει να κανεις?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εξορμησεις στη φυση, να διαβαζω λογοτεχνια κτλ .μακρια απο τη μαζα.ειδα ενα ονειρο που θα σας ακουστει αστειο αλλα με εκανε να νιωσω πολυ ωραια.ημουν σε ενα λιβαδι και κυλιομουν στη λασπη.ημουν τοσο ελευθερη.τελειο

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Να 'ταν τόσο απλό όσο να νομίζεις ότι έχεις.. Θα το ξεπερνούσαν όλοι!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κόπωση
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-04-2017, 06:36
  2. Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2014, 01:56
  3. κοπωση απο τα φαρμακα!!
    By kosto30 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-04-2014, 01:42
  4. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 15:55
  5. Υπνηλία , Κόπωση , Χαμηλοί σφηγμοί ...
    By Roben in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 08-06-2007, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •