Κρίσεις Πανικού!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2

    Unhappy Κρίσεις Πανικού!!!!!

    Καλημέρα και απο εμένα!!!
    Αντιμετωπίζω κι εγώ κρίσεις πανικού. όλα ξεκίνησαν πριν 3 χρόνια με ένα ξαφνικό μούδιασμα στο χέρι και στο κεφάλι, γρήγορη αναπνοή και ταχυκαρδία... άμεσα νοσοκομείο όλες οι εξετάσεις καλές. συμπέρασμα κρίση πανικού...εκείνες τις μέρες δεν έβγαινα από το σπίτι και αν ήταν να βγω έπρεπε να είναι κάποιος μαζί μου. πήγα σε ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε αγωγή και όλα δόξα το θεό πήγαν καλά. Έκανα τη χαζομάρα και το σταμάτησα μόνη μου το χάπι απότομα και όχι σταδιακά. Πριν 1 μήνα εκεί που ήμουν ήρεμη με έπιασε πάλι και το αντιμετώπισα ψύχραιμα όσο μπορούσα. Παρόλα αυτά με έχει πιάσει φοβία ότι θα κυλήσω ξανά και δε θα μπορέσω να ζήσω τη ζωή μου. Μπορεί κάποιες μέρες να είμαι καλά και ξαφνικά να με πιάσει από το πουθενά ταχυκαρδία, ιδρώτας και να μη μπορώ να αναπνεύσω. Στη δουλειά όταν είμαι ντρέπομαι να τους πω πως αισθάνομαι γιατί αν δε το έχουν περάσει δε πρόκειται να με καταλάβουν.. όταν πάω να πάρω τη ''μεγάλη ανάσα'' και δε βγαίνει με πιάνει ανησυχία ότι κάτι θα με πιάσει και δε θα μπορέσω να το αντιμετωπίσω. Η αλήθεια είναι ότι στη δουλειά που είμαι δε μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη και έρχομαι να κάνω τη δουλειά μου μηχανικά.

    Παρότι ξέρω ότι είναι κάτι καθαρά ψυχολογικό με παίρνει από κάτω και δε ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω όταν με πιάνουν όλα αυτά και ιδιαίτερα όταν είμαι στη δουλειά. Μπορεί κάποιος να μου πει έναν τρόπο για να μπορέσω να το ξεπεράσω γιατί φοβάμαι ότι θα μου μείνει μόνιμα και όλο κάνω αρνητικές σκέψεις χωρίς να το θέλω.

    Ακόμα και έξω όταν θα βγω με τον άντρα μου - ο οποίος με υποστηρίζει πάρα πολύ και είναι πάντα δίπλα μου-αν πάω κάπου με πολύ κόσμο με πιάνει ταχυκαρδία και ιδρώνω.

    Άραγε θα το ξεπεράσω ή όχι?

    Όταν με πιάνει και ψιλοηρεμούν τα συμπτώματα μου αφήνουν ένα βαρύ κεφάλι και μία ανησυχία και δε μπορώ με τίποτα να ξεχαστώ. Ακόμα και όταν μιλάω νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα.

    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Καλησπέρα. Είμαι γνώστης αυτής της κατάστασης από πρώτο χέρι μιας και τα τελευταία 5 χρόνια είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα και κρίσεις. Η λύση μετά από επισκέψεις σε ειδικούς γιατρούς και μη, φαρμακευτικές αγωγές κλπ ήρθε από ένα βιβλίο. Λέγεται DARE και το παράγγειλα από το Amazon. Είναι ένας εντελώς διαφορετικός τρόπος προσέγγισης από τους μέχρι τώρα γνωστούς που και υπάρχουν και εγώ είχα ακολουθήσει ανεπιτυχώς. Πραγματικά εμένα με έχει βοηθήσει όσο δε φαντάζεσαι και πλέον η ψυχολογία και η ψυχική υγεία μου είναι σε εκπληκτικά επίπεδα μετά από πολύ καιρό. Μια δοκιμή θα σε πείσει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. Κρίσεις πανικου
    By Νεραιδα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2015, 01:28
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΌΥ!
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-12-2012, 17:25
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •