Αγχώδης διαταραχή η ψυχωσικα συμπτώματα;νιώθω θα τρελαθώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9

    Αγχώδης διαταραχή η ψυχωσικα συμπτώματα;νιώθω θα τρελαθώ

    Καλησπέρα όλα ξεκίνησαν λίγο μετά το καλοκαίρι όπου έπειτα από κάποιες διακοπές που έκανα μόλις γύρισα πίσω ένιωθα μια ανεξήγητη στεναχώρια ένα βάρος στο στήθος μου!επειτα μετακόμισα λόγω δουλειάς και απομακρύνθηκα από την οικογένεια μου με πολλές επισκέψεις σε αυτήν όμως!ωσπου ήρθανε σαν κάποιες κρίσεις πανικού όπου με έπιανε ένα αίσθημα μελαγχολίας καο έντονης αγάπης προς αυτούς και ότι δεν θέλω να τους αποχωριστω ποτέ!συνεχισα με αποτελέσμα κάποιες κρίσεις ακόμα όπου μου δημιουργηθηκαν κάποιες φοβιες (π.χ θέλω κάποιον δίπλα μου για να κοιμαμαι,φοβάμαι να μένω μόνος,νιώθω ότι φοβάμαι μακριά από τους γονείς μου,και φοβάμαι τους ανθρώπους)καταλαβαίνω ότι οι φόβοι αυτοί είναι παράλογοι αλλά έχω κατακλυστεί από αγχος πανικό και πολύ φόβο!περιμενα το πέρασμα του καιρού αλλά ενώ ήρθε μια μικτή παύση ευημερίας επιστρέψανε όλα χειρότερα !επισης αισθάνομαι ότι βγαίνουν στην επιφάνεια φόβοι η φοβιες που είχα μικρός!νιωθω ότι δεν με καταλαβαίνει κανεις και επισκέπτομαι συνέχεια sites όπου ασχολούμαι με το πρόβλημα μου 24 το 24ωρο!εχω διαβάσει κάθε ασθένεια κ νομιζω ότι έχω λίγο από όλα!εγω γενικότερα είμαι κατά φαντασία ασθενής σε σημείο που όταν πιστεύω ότι έχω κάτι να το παθαίνω!τωρα όμως Δν μ αφορά ότι και να έχω έχω επικεντρωθεί τόσο στο πρόβλημα μου!νομιζω ότι ώρες ώρες αποδιοργανώνεται το μυαλο μου και θα τρελαθώ δεν θα αναγνωρίζω κανέναν και θα πάθω πλήρη τρελα!εχω αρχίσει καο παίρνω συμπληρώματα βιταμινών β και c και ωμέγα λιπαρών μαζί με δυο χαπάκια βαλεριάνα την ημέρα για τον ύπνο γιατί φοβάμαι όταν Ερχετε η ώρα να κοιμηθώ !γενικοτερα θεωρώ όταν δεν αντιμετωπίζω τέτοια προβλήματα τον εαυτό μου πολύ σκληρό και ευπροσάρμοστο σε αντίξοες συνθήκες!αλλα τώρα νιώθω γονατισμένος βλέπω ότι έχω να αντιμετωπίσω την ζωή και τις ευθύνες και πελαγωνω τα θεωρώ βουνό!να τονίσω πως δεν ξέρω κατά ποσό με έχει επηρεάσει η αλλαγή αυτή η καλύτερα ο απογαλακτισμός από την οικογένεια αλλά όταν επιστρέφω σε αυτούς νιώθω ότι δεν ανήκω εκεί για πολύ!νιωθω ότι θα τρελαθώ και έχω μπει σε ένα περίεργο φαύλο κύκλο!να φανταστείτε άρχισα να γνωρίζω για ψυχιατρικές παθήσεις όταν είχα δει μια ταινία και φοβήθηκα τόσο που νόμιζα ότι ήμουν τρελός και πάθαινα τα ίδια με τον πρωταγωνιστή!δηλαδη η έχω τα πάντα η νομιζω ότι έχω τα πάντα και τζάμπα βασανίζομαι !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχεις υποχονδριαση και νοσοφοβια δηλαδη? Εχεις επισκεφτει ψυχιατρο ή μονο διαβαζεις στο ιντερνετ? Ποσων χρονων εισαι?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Είμαι 19.δεν έχω επισκεφθεί ψυχίατρο Αλα γενικότερα άμα μου μπει στο μυαλό μια υπόνοια ουι έχω κάτι νομιζω ότι το έχω!και με έχει επηρέασε ότι έχω διαβάσει τόσα πράγματα για την ψυχολογία που έχω υπερφορτώσει!πχ μου μπήκες ιδέα ότι δεν αντέχω την πραγματικότητα κλπ που κατανοώ ότι είναι παράλογες σκέψεις κ φοβία πιθανόν!και πριν δυο χρόνια τ είχα περάσει αλλά πιο ήπια!τωρα μονίμως σκέφτομαι αυτό το θέμα και μεγαλώνει!ισως φταίει ότι νιώθω πως μπαίνω σε άλλο στάδιο στην ζωή μου με περισσότερες υποχρεώσεις που μπορεί να μην θέλω λόγω ωριμότητας και ουι παίρνω απόφασεις ζωής

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Συζητα το με ειδικο ψυχικης υγειας, πιθανοτατα θα σε συμβουλεψει κιολας να σταματησεις να ψαχνεις στο ιντερνετ, ειναι βασικο για τους νοσοφοβικους.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Ελπίζω μόνο να περάσει γιατί γενικότερα είμαι πολύ νοσοφοβικος αλλά τώρα που νομιζω ότι έχω κάτι ψυχολογικό όλα τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Στην ηλικια σου ειχα παθει ακριβως το ιδιο..Και δεν ηξερα τι μου συνεβαινε.Οταν πηγα να σπουδασω το επαθα.Ενω εκανα διακοπες με φιλους,εβγαινα,ημουν ενα ατομο χωρις προβληματα.Προσεξε το γιατι τωρα που ειμαι 30,καταλαβα πως τελικα το ειχα αφησει αλυτο και με συνοδευε μεχρι προσφατα.Μη το αφησειε.Επισκεψου εναν ψυχολογο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Πάντως είναι ανεξήγητο τι μπορεί να πάθεις εκεί που είσαι μια χαρά!οι σπουδές για καλό πήγαιναν κ άλλη κατάληξη είχανε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ολα εξηγουνται και αντιμετωπιζονται!Καλα ναι κι εγω παρατησα τελικα τις σπουδες μου..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    9
    Απλως αυτό που με πνιγεί είναι η τάση αποφυγής της πραγματικότητας και ότι όλα μ φαίνονται ψέματα και όταν το σκέφτομαι χειροτερεύει!

Similar Threads

  1. Αγχωδης διαταραχη με σωματικα συμπτωματα
    By Aggelo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 06-12-2015, 20:39
  2. μια αλλη γνωμη για τα ψυχωσικα συμπτωματα..
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-11-2013, 18:15
  3. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 22:21
  4. Ζηταω βοηθεια,νιωθω οτι κοντευω να τρελαθω
    By MasterTlef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 06-09-2009, 15:48
  5. ψυχωσικά συμπτώματα και διπολική διαταραχή
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2007, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •