Πως λες σε κάποιον οτι έχεις κολλήσει ΣΜΝ?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Θα πρέπει λογικά να γνωρίζεις ποιον τύπο του ιού έχεις .
    Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το πεις .Μάλλον δεν είναι εύκολο καθόλου .Πολλές κοπέλες δεν το γνωρίζουν καν ότι έχουν τον ιό γιατί δεν έχει εκδηλωθεί οπότε δεν φαίνεται ακόμα στο Παπ
    Παρ όλα αυτά πολλές που το γνωρίζουν έχουν κάνει μία χαρά οικογένεια και παιδιά ..Αυτές λοιπόν πως προχώρησαν ?
    Το θέμα είναι πολύ λεπτό .Φαντάζομαι όμως πως ο εκάστοτε σύντροφος δεν θα χαιρόταν κι όλας και πολύ πιθανόν να μην προχωρούσε .Το ίδιο δεν θα έκανες και εσύ? Αλλά από την άλλη δεν θα ζήσεις ,δεν θα κάνεις ποτέ σχέση? Δεν πάει έτσι .
    Νομίζω ότι το καλύτερο απ' όλα θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό σου ,να δεις ποιον τύπο έχεις και να μάθεις αν κολλάει με το προφυλακτικό ..

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγω. Έχω έρπη γεννητικών οργάνων. Το λέω πάντα.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by Lemur View Post
    Παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγω. Έχω έρπη γεννητικών οργάνων. Το λέω πάντα.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το δέχονται ?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by mara035 View Post
    Θα πρέπει λογικά να γνωρίζεις ποιον τύπο του ιού έχεις .
    Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το πεις .Μάλλον δεν είναι εύκολο καθόλου .Πολλές κοπέλες δεν το γνωρίζουν καν ότι έχουν τον ιό γιατί δεν έχει εκδηλωθεί οπότε δεν φαίνεται ακόμα στο Παπ
    Παρ όλα αυτά πολλές που το γνωρίζουν έχουν κάνει μία χαρά οικογένεια και παιδιά ..Αυτές λοιπόν πως προχώρησαν ?
    Το θέμα είναι πολύ λεπτό .Φαντάζομαι όμως πως ο εκάστοτε σύντροφος δεν θα χαιρόταν κι όλας και πολύ πιθανόν να μην προχωρούσε .Το ίδιο δεν θα έκανες και εσύ? Αλλά από την άλλη δεν θα ζήσεις ,δεν θα κάνεις ποτέ σχέση? Δεν πάει έτσι .
    Νομίζω ότι το καλύτερο απ' όλα θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό σου ,να δεις ποιον τύπο έχεις και να μάθεις αν κολλάει με το προφυλακτικό ..
    Έχω cin1 που είναι οτι ποιο ''ελαφρύ'' μπορούσα να έχω και ακριβώς επειδή δεν ειναι ''σοβαρό'' προς το παρον απλα σε 6μήνες θα ξανακάνω τεστ παπ για να δούμε πως εχει εξελιχθει. Απο την στιγμή όμως που έχεις τον υιό, παντα υπάρχει περίπτωση δυστυχως να τον μεταδόσεις αφου το προφυλακτικό δε καλυπτει ολα τα σημεία που έρχονται σε επαφη.. :/

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Εγώ προβληματιστηκα πολύ με το θέμα έψαξα πληροφορίες και ειδα ότι το έχουν παρά πολλοί και άλλοι τόσοι που δεν το γνωρίζουν .Το κακό είναι ότι έχει πολλούς τύπους .Όμως πολλές κοπέλες έχουν και οικογένεια έκαναν παιδιά ,θέλω να πω πως δεν σταμάτησε η ζωή τους επειδή είχαν αυτό .Το παρακολουθείς με τόν γιατρό σου ρωτάς ο.τι απορίες έχεις και εύχομαι να πάνε όλα καλά .
    Τώρα πως το λες σε έναν υποψήφιο σύντροφο ? Έλα ντε ? Σίγουρα όχι με το καλημέρα σας φαντάζομαι όταν η σχέση πάει να προχωρήσει Τώρα το αν θα το δεχτεί η όχι δεν ξέρω .Είναι ευαίσθητο θέμα που θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση.Ομως σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να αισθάνεσαι μειονεκτικα η βρώμικη κλπ Να υποστηρίξεις τον εαυτό σου και να σκεφτείς ότι δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.Ειναι πια πολύ συχνό φαινόμενο οπότε ..

  6. #21
    Αντι να ανησυχείς τόσο γιατί απλά δεν το ζεις και θα δεις στην πράξη τι θα συμβεί.
    Εγώ πιστεύω για κάποιο λόγο πως τα πράγματα θα εξελιχθούν πολύ θετικά και το πως το σκέφτεσαι με το τι θα συμβεί τελικά δεν έχει καμία σχέση. Παρόλο που δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, γνωρίζω τλχστν 4-5 φίλους-γνωστούς που φέρουν κονδυλώματα και η προσωπική τους ζωή μια χαρά πάει. Είναι τόσο συχνό φαινόμενο δηλαδή που οι πιθανότητες να το φέρει και αυτός που σου αρέσει είναι 50-50. Για τον λόγο αυτό, ο τρόπος που θα το διαχειριστεί ο καθένας απτεται στην μοναδικότητά του. Είναι άλλο να παίρνεις γνώμες απο ανθρωπους που δεν σε γνωρίζουν και άλλο να το συζητάς με έναν άνθρωπο που ειναι συναισθηματικά δεμένος μαζί σου ή του αρέσεις..
    Και μην ξεχνάς πως το γεγονός ότι του το λες δείχνει ότι είσαι υπεύθυνο άτομο και αυτόματα τον καθησυχάζει ότι δεν φέρεις κάτι σοβαρότερο. Και σε πολλούς ανθρώπους αυτό μπορεί να φτάνει.. Γιατί μην τρελαθούμε, δεν μιλάμε ούτε για aids ούτε για ηπατήτιδα.. Το να θεωρείς τον εαυτό σου καταδικασμένο και να κλειστείς στο καβούκι σου επειδή κολλησες ενα ΣΜΝ που το 50-70% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού θα το κολλησει κάποι στιγμή είναι η έσχατη επιλογή για τη ζωή σου κατά τη γνώμη μου.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Εκπληκτική απάντηση

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Οταν σκεφτεσαι και ζηλευεις οσα δεν εχεις
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 21-12-2012, 14:31
  2. γιατι εχω κολλησει ετσι;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2012, 00:51
  3. Έχω κολλήσει...
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 07-09-2010, 19:33
  4. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 09:57
  5. Έχω κολλήσει
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-07-2008, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •