Πως λες σε κάποιον οτι έχεις κολλήσει ΣΜΝ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7

    Πως λες σε κάποιον οτι έχεις κολλήσει ΣΜΝ??

    Γεια σας!! Έχει ένα μήνα περίπου που έμαθα οτι έχω τον υιό των κονδυλωμάτων hpv και με έχει αγχώσει και ρίξει αρκετά. ''Ευτυχώς'' δεν έχω κάποια σχέση αυτο το διάστημα αλλα αναρωτιέμαι.. πως το λες αυτό σε καποιον που θες να συνάψεις σχέση μαζι του και αυτος αντίστοιχα μαζί σου? Φόβαμαι πολύ οτι με το που με πλησιάσει κάποιος και θα του το πω, οι πιθανότητες ειναι σχεδόν μηδαμινές να μείνει μαζί μου. Φοβάμαι οτι μπορεί να μη βρώ και ποτέ σύντροφο.. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο? Εσείς πως θα αντιδρούσατε αν κάποιος που θα σας ενδιέφερε ερωτικά και για σοβαρή σχέση σας το έλεγε? :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by mariannagk View Post
    Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?
    Όχι.

    Quote Originally Posted by mariannagk View Post
    Εσείς πως θα αντιδρούσατε αν κάποιος που θα σας ενδιέφερε ερωτικά και για σοβαρή σχέση σας το έλεγε? :(
    Θα έχανα κάθε ενδιαφέρον. Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα όσον αφορά εμένα προσωπικά.

    Από την άλλη, εάν ενδιαφερόμουν να συνάψω τέτοιου είδους σχέση, θα ζητούσα να μου φέρει αποτελέσματα αιματολογικών εξετάσεων για να είμαι σίγουρος ότι είναι «καθαρή». Εγώ είμαι 100% «καθαρός» αλλά εννοείται ότι θα έκανα τις ίδιες εξετάσεις ώστε να σιγουρευτεί κι εκείνη. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να περιοριστεί η μάστιγα των ΣΜΝ. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις απαραίτητες προφυλάξεις αλλά αυτές δεν μπορούν να αποτρέψουν πάντα τη μετάδοση ιογενών νοσημάτων, όπως τα κονδυλώματα και ο έρπητας.

    Δυστυχώς δεν έχω απάντηση στο αρχικό ερώτημά σου. Απ' όσο ξέρω, πολύς κόσμος, ανεξαρτήτως φύλου, δε λέει τίποτα όταν παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα και σ' αυτό οφείλεται εν μέρει η τεράστια εξάπλωση αυτών των νοσημάτων. Οπότε σε τιμά που το σκέφτεσαι και έφερες τον προβληματισμό σου προς συζήτηση. Ίσως κάποιο άλλο μέλος του forum να μπορέσει να σε βοηθήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχεις ενημερωθει αναλυτικα απο το γιατρο σου? Κονδυλωματα εχει το 70% των γυναικων, οι περισσοτερες δεν το ξερουν καν. Αν δεν ειναι παντελως ασχετος και απειρος ο αλλος, δε θα κολλησει σε αυτο. Παιρνετε ολες τις καταλληλες προφυλαξεις και του προτεινεις αν θελει να τον ενημερωσει ο γιατρος σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    εγω ειχα αποκτησει το παρασημο. Αλλα με κρυοπυξια το αντιμετωπισα σε 2 επισκεψεις.. Τωρα για τη γυναικα θεωρω οτι ειναι πρακτικα πιο δυσκολη η αντιμετωπιση.. συμφωνω να το πεις στη μελλοντικη σχεση σου λιγο πριν κανεις σεξ οχι με το που θα γνωρισεις . θα παρει τις προφυλαξεις του και δε θα κολησει, εγω προσωπικα αν μου αρεσε η κοπελα δε θα αποτελουσε παραγοντα διακοπης της σχεσης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    47
    πεστου το κατα τη διαρκεια ενος αστειου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εγω θα ξενερωνα τελειως, παντως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εχεις ενημερωθει αναλυτικα απο το γιατρο σου? Κονδυλωματα εχει το 70% των γυναικων, οι περισσοτερες δεν το ξερουν καν. Αν δεν ειναι παντελως ασχετος και απειρος ο αλλος, δε θα κολλησει σε αυτο. Παιρνετε ολες τις καταλληλες προφυλαξεις και του προτεινεις αν θελει να τον ενημερωσει ο γιατρος σου.
    σαβ , ο ιος φαινεται στο παπ τεστ. δεν μπορει να μην το ξερουν, αν πηγαινουν στον γυναικολογο για τσεκ απ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by dimitriseas View Post
    θα παρει τις προφυλαξεις του και δε θα κολησει
    Φυσικά και μπορεί να κολλήσει, ακόμα και με προφυλάξεις. Από τον προηγούμενο σύνδεσμο:

    Use latex condoms the right way every time you have sex. This can lower your chances of getting HPV. But HPV can infect areas not covered by a condom – so condoms may not fully protect against getting HPV.

    Δηλαδή το προφυλακτικό δεν προστατεύει πλήρως από τα κονδυλώματα, για τον απλούστατο λόγο ότι η απλή δερματική επαφή στη ζώνη που δεν καλύπτει ένα προφυλακτικό, είναι αρκετή ώστε να μεταδοθεί αυτό το νόσημα. Το ίδιο ισχύει και για τον έρπητα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σαβ , ο ιος φαινεται στο παπ τεστ. δεν μπορει να μην το ξερουν, αν πηγαινουν στον γυναικολογο για τσεκ απ...
    Φαινεται αλλα ποσες το κανουν? Αν αναλογιστεις οτι τα κοριτσακια ξεκινανε τις σεξουαλικες επαφες απο την εφηβεια τους πλεον και σιγα μην ξεκινανε και το παπ απο τοτε, συν οτι δεν υπαρχει ενημερωση και παιδεια, βαλε και τις ταχυτητες εναλλαγης συντροφων ειδικα των νεων που δε χρησιμοποιουν προφυλαξεις, εχει εξαπλωθει αυτο το πραγμα τρελα πλεον.
    Και μιλαμε για ιο που θελει και 6 μηνες για να εκδηλωθει!
    Και να θεραπευτει, μπορει να επανεμφανιστει αργοτερα.

    Btw γνωστη μου ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα, ειχε χωρισει απο μονιμη σχεση 5+ ετων, ο οποιος και της το ειχε κολλησει και οταν αρχισε να βγαινει και να φλερταρει απεφευγε για καιρο την επαφη και εψαχνε κουραγιο να τον ενημερωσει. Μου ειχε πει ομως οτι κανει καποια ειδικη εξεταση, εκτος παπ, ισως εχει να κανει με τον τυπο του ιου που εχει εκεινη, δεν ξερω. Παντως τελικα μετα απο καποιο διαστημα του το ειπε και ηταν οκ, ειναι 1μιση χρονο μαζι τα παιδια και ευτυχισμενοι απο οσο ξερω.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    10
    Κανει περιπου 8 μηνες να εκδηλωθει...και κολλαει και χωρις προφυλαξη πχ αν ακουμπησει το γεννητικο του οργανο και μετα εσενα ε κολλας και ετσι...το τεστ παπ δειχνει αν εχεις...κοιτα μπορει ο ιος σου να ειναι απεργοποιημενος και μπορει να μην κολλησει κ ο αλλος...αλλα οντως το πως θα το πεις ειναι λιγο ενα θεματακι..αλλα δεν ειναι τοσο κακο πχ δεν ειναι aids..

    Εστάλη από SM-J120FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by sky9; 17-11-2017 at 15:00.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by sky9 View Post
    κοιτα μπορει ο ιος σου να ειναι απεργοποιημενος και μπορει να μην κολλησει κ ο αλλος...
    Σ' αυτά τίποτε δεν είναι σίγουρο. Από το σύνδεσμο που παρέθεσα πιο πάνω:

    HPV can be passed even when an infected person has no signs or symptoms.

    Δηλαδή, ακόμα στην ασυμπτωματική φάση, ο ιός μπορεί να μεταδοθεί. Πολύ ύπουλο νόσημα.

    Επίσης:

    HPV is so common that nearly all sexually active people get it at some point in their lives.

    Επομένως, σχεδόν όλα τα σεξουαλικά ενεργά άτομα, κάποια στιγμή στη διάρκεια της ζωής τους, θα κολλήσουν τον ιό.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    [QUOTE=sky9;699652]Κανει περιπου 8 μηνες να εκδηλωθει..

    Λάθος, δυστυχώς μπορεί να κάνει και χρόνια μέχρι να εκδηλωθεί γιαυτο και ειναι δύσκολο να ξέρεις απο ποιον εχεις κολλήσει (εφόσον εχεις έρθει σε επαφή με παραπάνω απο ένα άτομο στη ζωή σου)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εχεις ενημερωθει αναλυτικα απο το γιατρο σου? Κονδυλωματα εχει το 70% των γυναικων, οι περισσοτερες δεν το ξερουν καν. Αν δεν ειναι παντελως ασχετος και απειρος ο αλλος, δε θα κολλησει σε αυτο. Παιρνετε ολες τις καταλληλες προφυλαξεις και του προτεινεις αν θελει να τον ενημερωσει ο γιατρος σου.
    Ναι βέβαια, έχω κάνει τις ανάλογες εξετάσεις.Δυστυχώς ακόμα και με προφυλάξεις μπορείς να κολλήσεις. Ναι όντως καλή ιδέα να του πρότεινα να τον ενημερώσει ο γιατρός μου. Σε ευχαριστω!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by NoN View Post
    πεστου το κατα τη διαρκεια ενος αστειου.
    δε λέγονται έτσι αυτα τα πράγματα :P

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Vox View Post

    Δυστυχώς δεν έχω απάντηση στο αρχικό ερώτημά σου. Απ' όσο ξέρω, πολύς κόσμος, ανεξαρτήτως φύλου, δε λέει τίποτα όταν παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα και σ' αυτό οφείλεται εν μέρει η τεράστια εξάπλωση αυτών των νοσημάτων. Οπότε σε τιμά που το σκέφτεσαι και έφερες τον προβληματισμό σου προς συζήτηση. Ίσως κάποιο άλλο μέλος του forum να μπορέσει να σε βοηθήσει.
    Εννοείται πως απο την στιγμή που το ξέρω οφείλω να το πω πριν προχωρήσω με καποιον. Είναι έγκλημα να μη το πεις και να φερεις σε κίνδυνο την υγεία του αλλου χωρίς να το ξέρει..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν σκεφτεσαι και ζηλευεις οσα δεν εχεις
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 21-12-2012, 15:31
  2. γιατι εχω κολλησει ετσι;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2012, 01:51
  3. Έχω κολλήσει...
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 07-09-2010, 20:33
  4. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 10:57
  5. Έχω κολλήσει
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-07-2008, 12:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •