Ψεματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Ψεματα

  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44

    Ψεματα

    Καλημέρα. Έχοντας πληγωθει από την πρώτη μου σχέση επειδή ήταν παθολογικος ψεύτης δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν. Πάντα κρατάω πισινές πάντα νιώθω ανασφαλεια όταν ο άλλος δεν είναι ανοιχτός νιώθω ότι μου κρύβει πράγματα. Αν κάποιος μου πει οποιοδήποτε ψέμα ακόμα και για ηλιθιο λόγο (είτε είναι φίλος είτε συγγενής είτε σύντροφος) χάνω αυτόματα την εμπιστοσύνη μου σε εκείνον γίνομαι ανασφαλής και αμφισβητώ ο,τι μου λέει από κει και πέρα. Τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα Γιώτα.
    Ίσως αν προσπαθούσες να βάλεις τον εαυτό σου στην αντίθετη θέση και να σκεφτείς αν εσύ λες ποτέ ψέματα;
    Όλοι χάνουμε την εμπιστοσύνη μας όταν ο άλλος μας πει ένα ψέμα που σκοπό έχει να μας ξεγελάσει, να μας εκμεταλλευτεί ή κάτι τέτοιο, αλλά ασήμαντα μικρά κατά συνθήκη ψεύδη ας πούμε, χρησιμοποιούμε όλοι στην καθημερινότητα μας κάποια στιγμή κι είναι κρίμα να χάνεις ανθρώπους από δίπλα σου για κάτι τέτοιο.

    Εσύ δεν έχεις απαντήσει ποτέ σε μια πρόσκληση ας πούμε ότι έχεις δουλειά ή νιώθεις λίγο αδιάθετη ενώ στην πραγματικότητα ήθελες απλά να μείνεις σπίτι χαζεύοντας το ταβάνι; Ή δεν σε έχει ρωτήσει μια φίλη αν σου αρέσει το καινούργιο της κούρεμα και για να μην την στεναχωρήσεις το παιξες άνετη ενώ δεν σου άρεσε;
    Επιπλέον στις καινούργιες γνωριμίες δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να μας πει όλα τα μυστικά του και να είναι σούπερ ανοιχτός από την αρχή, είναι πολύ πιθανόν να χρησιμοποιήσει δικαιολογίες για κάποια θέματα μέχρι να μιλήσει ανοιχτά.

    Θα μπορούσες ίσως να επικεντρωθείς στους λόγους για τους οποίους μπορεί να σου λέει κάποιος ένα ψέμα. Στις προθέσεις του. Ο λόγος ήταν για να σε κοροιδέψει; Αν ναι, σωστά δεν του έχες εμπιστοσύνη και καλά θα κάνεις να απομακρύνεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    συμφωνω απολυτως με ελισσαβετ.
    εχεις σοκαριστει, αλλα δεν πρεπει να τσουβαλιαζεις ολα τα ψεματα που ακους και να απορριπτεις ανθρωπους που ισως απλα προσπαθουν να ειναι ευγενικοι.
    καλα κανεις και κρατας πισινες, οχι σε σημειο που να μην μπορεις να ζησεις και να δημιουργησεις σχεσεις ομως.
    πρεπει να ξαναβρεις τις ισορροπιες σου μετα το σοκ που περασες.

    πρεπει να υπαρχει ΔΙΑΚΡΙΣΗ.
    το "λευκο" ψεμα δεν ειναι ιδιο με αυτο που προσπαθει να σε εξαπατησει και να σε προδωσει.
    κρατα πισινες, αλλα δινε λιγη πιστη σε καποιον που εχει καλη σταση απεναντι σου.
    η εμπιστοσυνη κερδιζεται, αλλα αφηνε τους ανθρωπους να την κερδιζουν μεσα στον χρονο αν σου φερονται σωστα.
    μην εισαι απορριπτικη και κυριως ΑΠΟΛΥΤΗ, εξ αρχης.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Όμως που ξέρω ότι αν μου πει ας πούμε ένα δύο μικρά ψεματακια μετά δε θα γίνει συνήθεια και τα ένα δύο δε θα γίνουν πέντε δέκα; εγώ δε λέω γενικά ψέματα.. θεωρώ ότι ακόμα και τα μικρά δεν πρέπει να λέγονται... είμαι ειλικρινής ακόμα κι αν ξέρω ότι η απάντηση δε θα αρέσει τόσο πολύ στον άλλον...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Όμως που ξέρω ότι αν μου πει ας πούμε ένα δύο μικρά ψεματακια μετά δε θα γίνει συνήθεια και τα ένα δύο δε θα γίνουν πέντε δέκα; εγώ δε λέω γενικά ψέματα.. θεωρώ ότι ακόμα και τα μικρά δεν πρέπει να λέγονται... είμαι ειλικρινής ακόμα κι αν ξέρω ότι η απάντηση δε θα αρέσει τόσο πολύ στον άλλον...
    εισαι βεβαιη?
    δλδ αν δεις μια καλη σου φιλη που εχει βαλει 5 κιλα και σε ρωτησει πως σου φαινεται, απαντας "εχεις παχυνει. δεν μου αρεσεις"?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Δε θα γίνω αγενής... αλλά δε θα της πω και ψεματα "όχι όχι καθόλου δεν έχεις βάλει, είσαι μια χαρουλα'' ίσως απαντήσω κάτι ''ίσως έχεις βάλει λίγο αλλά σιγα, κιλά είναι..Τα χάνουμε,τα παίρνουμε.. κι εγώ έχω βάλει τον τελευταίο καιρό''

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    η εμπιστοσυνη κερδιζεται, αλλα αφηνε τους ανθρωπους να την κερδιζουν μεσα στον χρονο αν σου φερονται σωστα.
    μην εισαι απορριπτικη και κυριως ΑΠΟΛΥΤΗ, εξ αρχης.
    Δεν είναι ότι είμαι απόλυτη εξαρχής ούτε ξεκινάω μια σχέση (ερωτική, φιλική η οτιδήποτε) πιστεύοντας ότι κάποια στιγμή θα μου πουν ψέματα. Το θέμα είναι ότι άπαξ και γίνει έστω και μικρό να είναι, εκεί μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξαναεμπιστευτω το συγκεκριμένο άτομο. Εκεί γεμίζω ανασφάλεια και φιλτραρω/αμφισβητώ τα πάντα. Γιατί σκέφτομαι ότι "αν το έκανε μια φορά έστω για κάτι μικρό, τότε θα ακολουθήσουν κι άλλες."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Δεν είναι ότι είμαι απόλυτη εξαρχής ούτε ξεκινάω μια σχέση (ερωτική, φιλική η οτιδήποτε) πιστεύοντας ότι κάποια στιγμή θα μου πουν ψέματα. Το θέμα είναι ότι άπαξ και γίνει έστω και μικρό να είναι, εκεί μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξαναεμπιστευτω το συγκεκριμένο άτομο. Εκεί γεμίζω ανασφάλεια και φιλτραρω/αμφισβητώ τα πάντα. Γιατί σκέφτομαι ότι "αν το έκανε μια φορά έστω για κάτι μικρό, τότε θα ακολουθήσουν κι άλλες."
    τι εννοεις με το "μικρο", Τελικα?
    το να σου πει οτι ειναι αλλου και να ειναι αλλου, δεν ειναι μικρο, κι ας μην υπαρχει απιστια απο πισω. θα μπορουσε και να υπαρξει.
    το να σου πει ομως οτι σου παει το φορεμα σου ενω δεν του αρεσει και να μαθεις απο τον φιλο του οτι τελικα δεν του αρεσε, ειναι οντως μικρο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Δε θα γίνω αγενής... αλλά δε θα της πω και ψεματα "όχι όχι καθόλου δεν έχεις βάλει, είσαι μια χαρουλα'' ίσως απαντήσω κάτι ''ίσως έχεις βάλει λίγο αλλά σιγα, κιλά είναι..Τα χάνουμε,τα παίρνουμε.. κι εγώ έχω βάλει τον τελευταίο καιρό''
    αυτο ειναι αληθεια ομως, δεν ειναι ψεμα.αν ομως εχεις αλλεργια με τα πολλα κιλα? αν εσυ δενε χεις βαλει γιατι προσπαθεις πολυ και το βρισκεις μεγαλη καταστροφη να βαλεις κιλα?
    κι αν εχει μια απαισια μεγαλη μυτη και σου λεει δεν αντεχω, πως ειμαι ετσι, εσυ τι θα της πεις? οτι ειναι οντως φρικη η μυτη της αλλα εχει τοσα αλλα χαρισματα? αφου σου λεει οτιη μυτη ειναι που την καταρακωνει!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο ειναι αληθεια ομως, δεν ειναι ψεμα.αν ομως εχεις αλλεργια με τα πολλα κιλα? αν εσυ δενε χεις βαλει γιατι προσπαθεις πολυ και το βρισκεις μεγαλη καταστροφη να βαλεις κιλα?
    κι αν εχει μια απαισια μεγαλη μυτη και σου λεει δεν αντεχω, πως ειμαι ετσι, εσυ τι θα της πεις? οτι ειναι οντως φρικη η μυτη της αλλα εχει τοσα αλλα χαρισματα? αφου σου λεει οτιη μυτη ειναι που την καταρακωνει!
    Δεν εννοώ τέτοια ψέματα.. προφανώς όταν βλέπεις τον άλλον να θέλει να ακούσει μια καλή κουβέντα θα του την πεις.. Εγώ έχω θέμα αν κάποιος μου πει κάποιο ψέμα γιατί φοβάται την αντίδραση μου η επειδή δε θέλει να με στεναχωρησει με την αλήθεια η επειδή φοβάται τη σύγκρουση.. και στην τελική πόσο εύκολο είναι να διαχωρίσουμε τα "λευκά " ψέματα απ τα υπόλοιπα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Όμως που ξέρω ότι αν μου πει ας πούμε ένα δύο μικρά ψεματακια μετά δε θα γίνει συνήθεια και τα ένα δύο δε θα γίνουν πέντε δέκα; εγώ δε λέω γενικά ψέματα.. θεωρώ ότι ακόμα και τα μικρά δεν πρέπει να λέγονται... είμαι ειλικρινής ακόμα κι αν ξέρω ότι η απάντηση δε θα αρέσει τόσο πολύ στον άλλον...

    Μα δεν ειναι ΟΛΟΙ οι ανθρωποι το ιδιο με τον πρωην σου!!!
    Εσυ π.χ. εισαι απολυτως ιδια με την ταδε κολητη σου???
    [I]Love...[/I]

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Όχι..Δεν είπα ότι είναι όλοι ίδιοι. Είπα εγώ οτι δεν μπορώ να εμπιστευτώ και ότι εγώ δε συγχωρώ ψέματα. Και μου είναι δύσκολο να διαχωρίσω πότε πρέπει ένα ψέμα να το αφήσω να περάσει και πότε όχι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Έχεις μια φοβία με το ψέμα και θεωρείς ότι όλοι θα σε ξεγελάσουν .Υπάρχουν τα κατά συνθήκη ψέματα που όλοι λέμε .Γενικά όλοι για κάποιο λόγο λέμε ψέματα.
    Δεν γίνεται να εμπιστευτείς κάποιον αν δεν τον γνωρίσεις πρώτα και ο χρόνος θα δείξει πόσο "αληθινός " είναι αυτός τελικά .

Similar Threads

  1. ψέματα κ εμπιστοσύνη
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 07-01-2016, 03:01
  2. Ψέματα
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 10-05-2014, 21:46
  3. ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ
    By Δέσποινα in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 5
    Last Post: 13-06-2012, 19:36
  4. ψεματα...
    By moonlight_walker in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 20-12-2010, 14:50
  5. Ψέματα
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 107
    Last Post: 09-05-2007, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •