Κοινωνικη φοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Κοινωνικη φοβια

    Πως αντιμετωπιζεται.Ειναι κατι πκυ εχω απο μικρη .Φοβαμαι να αντικρισω μονη μου τον κοσμο, νομιζω οτι με παρακολουθουν και με σχολιαζουν αρνητικα και η εκθεση σε κοσμο μου προκαλει φοβερο αγχος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εσυ ποσο ασχολεισαι με αλλους; Ποσο παρατηρεις τι κανουν οι αλλοι και ποσο τους σχολιαζεις αρνητικα; Οσο το κανεις εσυ τοσο το κανουν και οι αλλοι...μπορει το ποσοστο να μην ειναι στο μηδεν, ολο και κατι θα δεις ολο και κατι θα σκεφτεις...αλλα πολλα πραγματα για τους αλλους σου ειναι αδιαφορα. Ε το ιδιο ισχυει και απο την αναποδη...κατι θα δουν, κατι θα σκεφτουν, αλλα ως επι το πλειστον να ξερεις χεστηκαν...αρκει να εισαι οκ με το λιγο :)
    Αυτο φυσικα δεν ειναι λυση, δεν γνωριζω πως αντιμετωπιζεται η κοινωνικη φοβια, ωστοσο ειναι ενα σκεπτικο που με εχει βοηθησει οταν εχω αισθανθει ανασφαλης και ισως βοήθησει και εσενα εστω λιγο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ευχαριστω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Πως αντιμετωπιζεται.Ειναι κατι πκυ εχω απο μικρη .Φοβαμαι να αντικρισω μονη μου τον κοσμο, νομιζω οτι με παρακολουθουν και με σχολιαζουν αρνητικα και η εκθεση σε κοσμο μου προκαλει φοβερο αγχος.
    Να μην σε απασχολει η οποιαδηποτε γνωμη του καθενος ανθρωπου , που εχει για σενα!!
    Δεν σε γνωριζει, οποτε δεν μπορει να εχει και σοβαρη αποψη
    Να σε ενδιαφερει μονο η δικη σου ζωη και το πως θα μπορεις ισως να την κανεις ετσι οπως σε βολευει....
    [I]Love...[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και γω επισης αντιμετωπιζω τη φοβια απο μικρος, ποτε δεν ειδα βελτιωση, αλλα ο ειδικος που με βλεπει μου λεει οπου βρισκω ευκαιρια να αντιμετωπιζω τον φοβο μου να το κανω. Να αλληλεπιδρω με οσο πιο πολυ κοσμο μπορω. Δεν βοηθησε ιδιαιτερα αυτο, αλλα το κανει πιο ανεκτο θα ελεγα εις βαθος χρονου. Και ιδιαιτερα οταν μενεις σε επαρχια ειναι πιο δυσκολο να ερθεις σε επαφη με κοσμο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτο θελει σταδιακη εκθεση σε κοσμο , οχι μεγαλα βηματα .....τοχα κι εγω μεχρι το 2013 , μετα περασε ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    ^ Σταδιακή έκθεση, συμφωνώ. Γράψιμο σε χορό, κιθάρα, κάτι που σε ευχαριστεί.

    Και βέβαια επίσκεψη σε ψυχολόγο.

  8. #8
    Το σημαντικοτερο πιστευω στο προβλημα της κοινωνικης φοβιας ειναι η αναζητηση βοηθειας, ειτε ειναι μεσω ιντερνετ, μεσω βιβλιων αυτοβοηθειας, η ενος ψυχοθεραπευτη. Εχω ανακαλυψει οτι ο τελευταιος βοηθαει ΤΡΟΜΕΡΑ πολυ, σε υποστηριζει και σε εξαναγκαζει με ομορφο τροπο να βγεις απ τη ζωνη ασφαλειας σου και να αντιμετωπισεις τους φοβους σου. Αυτο ακριβως ειναι το κλειδι, η αντιμετωπιση των φοβων, με μικρα βηματακια ανα μερα. Οσο πιο πολυ αλληλεπιδρας με κοσμο τοσο πιοκαλα 8α αρχισεις να νιωθεις. Ειναι μια τεραααστια διαδικασια χρονικα, εγω το αντιμετωπιζω εδω και χρονια και ακομα βελτιωνομαι. Βαλε σε στοχους και ιεραρχισε τους πχ να μιλας με κοσμο με εναν αγνωστο καθε μερα, να βγαινεις εξω για καφε, ναπηγαινεις σχολη η δουλεια, αναλογα με τη καθημερινοτητα σου.

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. κοινωνικη φοβια??
    By me lene popi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 06-11-2016, 21:50
  3. κοινωνικη φοβια
    By natalie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 75
    Last Post: 26-09-2010, 11:57
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •