Η ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΑ ΝΕΟΛΑΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    11

    Η ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΑ ΝΕΟΛΑΙΑ

    ειμαι 20 χρονων και πραγματικα μισω τους συνομιλικους μου. κυριολεκτω σε αυτα που λεω. ΟΛΟΙ σημερα εχουν γινει ναρκισσοι ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΨΩΝΙΣΜΟΥ. ανεβαζουν φωτογραφιες σε φβ ινστα κλπ σε βαθμο που κατανταει εκνευριστικος. αλλα δεν ειναι μονο αυτο.... θα μου πειτε επιλογη τους τι σε νοιαζει? η κοινωνια φαινεται να προωθει σε τετοιο βαθμο τετοιες συμπεριφορες που οσοι δεν τις υιοθετουν παραμεριζονται. πχ ενας φιλος μου ειχε ινστα χωρις να εχει καμμια φωτο. μια κοπελα του ειπε οτι μονο κατι παρακμιακοι δεν εχουν φωτο στο ινστα. μιλαμε οτι ο κοσμος εχει μετατραπει σε αγγελη. παρτε παραδειγμα το pokemongo τρεχαν μαζικα στο δρομο για να κυνηγησουν εικονικα pokemon. ανθρωποι που δεν εβγαιναν απο το σπιτι τους!!! ολοι ανεβαζουν φωτογραφιες απο τη μερα τους και κοιτανε ΠΟΣΟΙ τις ειδαν. ΤΙ?? MONO 20 ΛΙΚΕ ? τι αντικοινωνικος ?? δεν εχεις πολλες φωτο στο φβ κατι πρεπει να τρεχει με εσενα δεν γινεται. ολα εχουν γινει ψευτικα πια. ανεβαζεις μια φωτο με το σκυλο σου για να παρεις λαικ λες και εξαρταται η ζωη σου απο αυτο. ξερω ατομα που ανεβαζουν προφιλ στο φβ και ανησυχουν ολη μερα ποσα λαικ θα παρουν. εχουν γινει ΟΛΟΙ επαγγελματιες φωτογραφοι μη χεσω. ΑΛΛΑ (σορρυ παιδια δεν τελειωσα ακομα) πραγματικα αρεσει σε κανεναν η μουσικη επι 2017 μχ??? βασικα λιγα σημερινα τραγουδια ειναι τραγουδια. (υπενθυμιζω ειμαι 20 χρονων αν και θυμιζω 80 χρονο) φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις. αλλα αυτοι που πραγματικα αξιζουν δεν εχουν αναγνωριση. πραγματικα ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα γιατι θα εχουμε σε λιγο 50αρηδες που βγαζουν σελφι στο διαλειμμα για καφε. ειναι κριμα γιατι υπαρχουν πραγματικα καλοι και αξιολογοι ανθρωποι αλλα ειναι τοσο λιγοι και ειναι κριμα. τους υπολοιπους τους σιχαινωμαι με ολη μου την ψυχη. ειναι ενα τσουρμο αβουλων οντων που μονο να αυτοπροβαλονται ξερουν. γιατι παντα οι ανθρωποι που αξιζουν δεν αναγνωριζονται ?αλλα αντι αυτου ενας ηλιθιος που σπαει πιατα στο youtube γινεται συμβολο λατρειας?? σορρυ για το μεγαλο ποστ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν θα την ελεγα ηλιθια την σημερινη νεολαια , αλλα αποπροσανατολισμενη ...................και αυτη η ιστορια με τα λαικ ειναι οντως παρακμιακη , τι λαικ και ξελαιk , απο κει θαντλησεις αυτοπεποιθηση ? ....αυτο με τον ναρκισσισμο ισχυει ως ενα βαθμο , θα τον αποκαλουσα εγωκεντρισμο .....αλλα παντα υπηρχε η ταση να ταυτιζομαστε με το πληθος , σαν status .....παλια ( to1980 ) ηταν το τριπτυχο bmw , rolex , Κολωνακι ........τωρα ειναι τα λαικς , και τα ακριβα τηλεφωνα ......
    δεν εχω φεις , ουτε ενδιαφερομαι για λαικς , αλλα ειμαι 56 ετων , και δεν επηρρεαζομαι απο τις τασεις τις εποχης ....ουτε i-phone εχω , αλλα ενα απλο τηλεφωνο , ουτε βγαζω selfies .......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by nickal View Post
    ειμαι 20 χρονων και πραγματικα μισω τους συνομιλικους μου. κυριολεκτω σε αυτα που λεω. ΟΛΟΙ σημερα εχουν γινει ναρκισσοι ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΨΩΝΙΣΜΟΥ. ανεβαζουν φωτογραφιες σε φβ ινστα κλπ σε βαθμο που κατανταει εκνευριστικος. αλλα δεν ειναι μονο αυτο.... θα μου πειτε επιλογη τους τι σε νοιαζει? η κοινωνια φαινεται να προωθει σε τετοιο βαθμο τετοιες συμπεριφορες που οσοι δεν τις υιοθετουν παραμεριζονται. πχ ενας φιλος μου ειχε ινστα χωρις να εχει καμμια φωτο. μια κοπελα του ειπε οτι μονο κατι παρακμιακοι δεν εχουν φωτο στο ινστα. μιλαμε οτι ο κοσμος εχει μετατραπει σε αγγελη. παρτε παραδειγμα το pokemongo τρεχαν μαζικα στο δρομο για να κυνηγησουν εικονικα pokemon. ανθρωποι που δεν εβγαιναν απο το σπιτι τους!!! ολοι ανεβαζουν φωτογραφιες απο τη μερα τους και κοιτανε ΠΟΣΟΙ τις ειδαν. ΤΙ?? MONO 20 ΛΙΚΕ ? τι αντικοινωνικος ?? δεν εχεις πολλες φωτο στο φβ κατι πρεπει να τρεχει με εσενα δεν γινεται. ολα εχουν γινει ψευτικα πια. ανεβαζεις μια φωτο με το σκυλο σου για να παρεις λαικ λες και εξαρταται η ζωη σου απο αυτο. ξερω ατομα που ανεβαζουν προφιλ στο φβ και ανησυχουν ολη μερα ποσα λαικ θα παρουν. εχουν γινει ΟΛΟΙ επαγγελματιες φωτογραφοι μη χεσω. ΑΛΛΑ (σορρυ παιδια δεν τελειωσα ακομα) πραγματικα αρεσει σε κανεναν η μουσικη επι 2017 μχ??? βασικα λιγα σημερινα τραγουδια ειναι τραγουδια. (υπενθυμιζω ειμαι 20 χρονων αν και θυμιζω 80 χρονο) φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις. αλλα αυτοι που πραγματικα αξιζουν δεν εχουν αναγνωριση. πραγματικα ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα γιατι θα εχουμε σε λιγο 50αρηδες που βγαζουν σελφι στο διαλειμμα για καφε. ειναι κριμα γιατι υπαρχουν πραγματικα καλοι και αξιολογοι ανθρωποι αλλα ειναι τοσο λιγοι και ειναι κριμα. τους υπολοιπους τους σιχαινωμαι με ολη μου την ψυχη. ειναι ενα τσουρμο αβουλων οντων που μονο να αυτοπροβαλονται ξερουν. γιατι παντα οι ανθρωποι που αξιζουν δεν αναγνωριζονται ?αλλα αντι αυτου ενας ηλιθιος που σπαει πιατα στο youtube γινεται συμβολο λατρειας?? σορρυ για το μεγαλο ποστ
    Εμένα πάντως δεν μου φαίνεσαι και τόσο καλός άνθρωπος όσο ισχυρίζεσαι με τον τρόπο που μιλάς...δεν σου αρέσει το facebook, ok, μην το χρησιμοποιείς, είναι δικαίωμα σου...ο καθένας τα γούστα του...

    Εγώ προσωπικά έχω αν και δεν είμαι και πολύ μικρή και μου αρέσει ν' ανεβάζω φωτογραφίες, τραγούδια κλπ και χαίρομαι αν αρέσουν στους φίλους μου αλλά δεν το κάνω μόνο για να πάρω like, το κάνω και γιατί με διασκεδάζει...και γιατί είμαι και σε ομάδες στις οποίες μοιράζομαι τα ενδιαφέροντα μου με άλλους ανθρώπους...
    Αλλά να ανησυχώ όλη τη μέρα για το αν θα πάρω like, αυτό όχι και το θεωρώ παθολογικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Από κει και ύστερα δεν αξίζουν μίσος οι νάρκισσοι. Αξίζουν αδιαφορία. Όταν αδιαφορείς για την ύπαρξή τους, τότε παθαίνουν λαλά. Απλά αγνόησέ τους και αναζήτησε άτομα που να πλέουν στο δικό σου μήκος κύματος. Όλο και κάπου κάτι θα βρεις.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Συμφωνώ με το Mac, αν και είμαι πολύ μικρότερη του, αναφορικά με τις πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης ασπάζομαι αυτά που λέει... Δεν έχω και δεν ασχολούμαι. Έχει μεγάλη σημασία η χρήση που κάνει ο καθένας ή η κατάχρηση όλων αυτών των μέσων. Η κάθε εποχή έχει τα δικά της trends... ο καθένας επιλέγει τι του ταιριάζει, τι του αρέσει και τι όχι. Κι επίσης υπάρχουν άνθρωποι που "αξίζουν" και αναγνωρίζονται, αρκεί να ξέρεις που να κοιτάξεις.

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ηλίθια την νεολαία δεν την λες.
    Την λες επηρεασμένη από πολλά πρότυπα,στερεότυπα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    11
    δεν σε ξερω προσωπικα οποτε δεν μπορω να κρινω τι ισχυει για εσενα. ομως μπορω να σου πω τι ισχυει για τα παιδια της ηλικιας μου. δεν ανεβαζει κανενας φωτο επειδη χαιρεται να μοιραστει τη στιγμη με τους αλλους. αν απολαυβανεις μια στιγμη βγαλε τη φωτο για να την θυμασαι οχι για να γινεις διασημος η να νιωσεις ομορφος. το φβ καλο ειναι και πολυ χρησιμο μαλιστα. αλλα απο την αλλη εχεις 25 χρονα ατομα να βγαζουν φωτο το φαι τους πριν το φανε. εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι ολα αυτα τα μεσα δινουν την ψευδαισθηση στον κοσμο οτι εχει γινει διασημο η αποδεκτος. ειναι λες και δεν εχει μεινει τιποτα αληθινο πια. προσωπικα οπως θα εχεις καταλαβει ειμαι ατομο που δεν μου αρεσει να ανεβαζω φωτο το θεωρω ψωνιστικο. αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να απολογηθω εγω για αυτο αντι ολος ο υπολοιπος κοσμος. οι μικροτερες γενιες αυτες που μεγαλωσαν με το φβ εχουν γινει ναρκισσοι στο λεω απο πρωτο χερι. και πραγματικα ευχομαι να ειναι ολο αυτο απλως μια νεανικη βλακεια γιατι αν συνεχιστει δεν θα παμε καλα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nickal View Post
    εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι ολα αυτα τα μεσα δινουν την ψευδαισθηση στον κοσμο οτι εχει γινει διασημο η αποδεκτος. ειναι λες και δεν εχει μεινει τιποτα αληθινο πια. ..


    Πολυ συμφωνω με την τοποθετηση σου ..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by nickal View Post
    δεν σε ξερω προσωπικα οποτε δεν μπορω να κρινω τι ισχυει για εσενα. ομως μπορω να σου πω τι ισχυει για τα παιδια της ηλικιας μου. δεν ανεβαζει κανενας φωτο επειδη χαιρεται να μοιραστει τη στιγμη με τους αλλους. αν απολαυβανεις μια στιγμη βγαλε τη φωτο για να την θυμασαι οχι για να γινεις διασημος η να νιωσεις ομορφος. το φβ καλο ειναι και πολυ χρησιμο μαλιστα. αλλα απο την αλλη εχεις 25 χρονα ατομα να βγαζουν φωτο το φαι τους πριν το φανε. εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι ολα αυτα τα μεσα δινουν την ψευδαισθηση στον κοσμο οτι εχει γινει διασημο η αποδεκτος. ειναι λες και δεν εχει μεινει τιποτα αληθινο πια. προσωπικα οπως θα εχεις καταλαβει ειμαι ατομο που δεν μου αρεσει να ανεβαζω φωτο το θεωρω ψωνιστικο. αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να απολογηθω εγω για αυτο αντι ολος ο υπολοιπος κοσμος. οι μικροτερες γενιες αυτες που μεγαλωσαν με το φβ εχουν γινει ναρκισσοι στο λεω απο πρωτο χερι. και πραγματικα ευχομαι να ειναι ολο αυτο απλως μια νεανικη βλακεια γιατι αν συνεχιστει δεν θα παμε καλα...
    Γιατί δεν είναι ωραίος ο τρόπος που εκφράζεσαι ούτε το να μισείς ανθρώπους που δεν σε έβλαψαν...
    Αυτοί γιατί ν' απολογηθούν; Βλάπτουν κάποιον με τις φωτογραφίες που ανεβάζουν;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Ναρκισσισμός, συμφωνώ! Είναι το αντίθετο της συλλογικής συνείδησης, που θα πρέπει να έχουν οι άνθρωποι ώστε να διεκδικούν τα δικαιώματά τους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ναρκισσισμός, συμφωνώ! Είναι το αντίθετο της συλλογικής συνείδησης, που θα πρέπει να έχουν οι άνθρωποι ώστε να διεκδικούν τα δικαιώματά τους.
    Συλλογική συνείδηση, ακριβώς. Αυτό πιστεύω είναι που λείπει και θα λείπει από την κοινωνία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Nickal:
    Η νεολαία της κάθε εποχής βρίσκει το δρόμο της μέσα από τα δεδομένα της εποχής. Δε θεωρώ ανησυχητική μια μόδα, στο βαθμό που δεν παγιώνεται ως νοοτροπία και δε γίνεται χαρακτήρας. Αντίθετα, θεωρώ ανησυχητική τη δική σου εμπάθεια απέναντι στους συνομηλίκους σου. Αναρωτιέμαι αν υποκρύπτει κάποιο βαθμό φθόνου ή έντονης επιθυμίας να σε αποδεχτούν.

    Αναγνωρίζω τη δυσκολία του να ενταχθείς σε μια κοινωνική ομάδα με την οποία δεν έχεις πολλά κοινά. Εάν όμως θέλεις να σεβαστούν οι άλλοι τις επιλογές σου, οφείλεις να σεβαστείς κι εσύ τις δικές τους. Δικαιούσαι να εκφράζεις τη διαφωνία σου, αλλά με το να απαξιώνεις τους πάντες, θέτεις τον εαυτό σου εκτός ομάδας. Πράγμα που είναι επιλογή σου, αλλά στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις την ευθύνη του "επιλέγω να μη συμμετέχω" .

    Ο καθένας δημιουργεί τον δικό του στενό κύκλο ανθρώπων. Μπορείς να βρεις άλλους που σκέπτονται όπως εσύ. Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται να καταλαγιάσεις το θυμό σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ναι ξερω ειναι και κουραστικο. λογο του κακου προσανατολισμου των περισωτερων δεν μπορεις να βρεις ευκολα ατομα που οχι να ειναι κ αξιολογα σε τεραστο βαθμο αλλα να βρεις ατομα που ναχουν τα μυαλα στη θεση τους. ακομα κ αυτο ειναι δυσκολο. αλλα σηγουρα υπαρχουν. σε καθε πολη κ χωρα. το μονο που μενει πιστευω ειναι να ψαχνουμε κ μην απογοητευωμαστε αλλα να εχουμε υπομονη. αλλιος θα σε πιασει τρελα

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Σιγουρα υπαρχουν 20χρονοι που συμφωνουν με τις αποψεις σου.Αρκει λοιπον να κανεις παρεα με ατομα που ταιριαζεις.Οσο για τους αλλους...Δεν χρειαζεται να τους μισεις. Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    11
    δεν καταλαβανεις αυτο που σου λεω, γιατι εγω και καθε ομοιος μου πρεπει να ειναι οι περιεργοι επειδη δεν ασχολομαστε με ολα τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης??? σου εξηγω πως ετσι αντιμετωπιζωνται τετοια ατομα αν οχι απο ολους σιγουρα απο τους περισσοτερους. και δεν αφορα μονο τις φωτογραφιες αλλα και καθε ηλιθια μοδα που βγαινει εκει εξω. και ας δεχτουμε πως εσυ εισαι υπερανω λαικ και ολα τα σχετικα το συνειδιτοποιεις οτι υπαρχουν ατομα που επιβεβαιώνονται μεσα απο αυτο ?? θελεις να ανεβασεις μια φωτο ? καλως. θες και δευτερη ? καλως
    123456789 μετα κατανταει νοσηρο. η ακομα πιστευεις οτι ανεβαζουν φωτο για να μοιραστουν τα ενδιαφεροντα τους ? και ως κοινωνια φτασαμε και πεισαμε τον εαυτο μας οτι δεν ειναι κακο κατι τετοιο και οτι ειναι αποδεκτο. πρωτη φορα στην ιστορια της ανθρωποτητας εχει συγκεντρωθει τετοια ποσοτητα ματαιοδοξιας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νεολαια
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 34
    Last Post: 11-08-2017, 17:23
  2. (Σημερινή) Νεολαία
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 70
    Last Post: 13-05-2017, 13:20
  3. ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ;
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 82
    Last Post: 03-10-2015, 17:23
  4. Replies: 60
    Last Post: 19-10-2014, 21:49
  5. γιατι είμαι η μόνη ηλίθια του πλανήτη;
    By Σαρα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-02-2010, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •