Καινούργιο σχολείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21

    Καινούργιο σχολείο

    Πήγα σε καινούργιο σχολείο...Νιώθω σαν να παίζω σε άλλη έδρα...Δεν ξέρω πραγματικά τι κάνω,νιώθω άβολα και περίεργα, κόβω μόνος μου βόλτες στα διαλείμματα περιμένωντας μπας και μου μιλήσει κάποιος/ια, τζίφος. Πότε δεν ήμουν άτομο που προσέγγιζε πρώτος άλλα άτομα. Δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ. Δηλαδή πως να αρχίσω να μιλάω σε κάποιον. Την 1η μέρα η μόνη συνομιλία ήταν με μια που με ρώτησε αν πίνω γιατί της φαινόμουνα σαν να είμαι φτιαγμένος ενώ δεν πέρνω τίποτα. Γενικά είναι ένα ήσυχο σχολείο με λίγα παιδιά. Θέλω να μου πείτε πώς μπορώ να κάνω παρέα και με τα άλλα παιδιά γιατί δεν αντέχω μόνος, σας παρακαλώ πολύ. Όσο για τους λόγους που άλλαξα δεν θέλω να τους αναφέρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    στην αρχη ξεκινας σηγα σηγα. με ενα παρε δωσε ισα ισα να φανεις ανετος

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    γενικα μην εχεις το μυαλο σου να κολησεις με καποιους κατευθειαν. παρτο σηγα σηγα μεχρι εκεινο το σημειο.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    καθε αθλητης οταν αλλαζει ομαδα. αλλαζει κ εδρα κ στη αρχη του φενεται σαν εκτος εδρας αλλα ξερει οτι ειναι θεμα χρονου να προσαρμοστει κ να εδρεωσει εκει. τωρα το ποσο καλα συνεργαζεται με τους συναθλητες του εξαρταται απο το ποσο προπονηση κ ποσα παιχνηδια εχει κανει μαζι τους ωστε να αναπτυξει χημεια μαζι τους. το ιδιο κ με τους συμαθητες. ξεκινα να εχεις παρε δωσε εστω κ λιγα κ με τον καιρο θα αυνανωνται κ θα αποκτας ολλο κ περισωτερη χημεια. οσο πεεισωτερο χρονο περνας μαζι τους τοσο το καλύτερο. κ μη σκας για τα λαθοι που μπορει να κανεις. λαθοι κανουμε ολλοι. να το περιμενεις κ αυτο

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Είναι πολύ λογικό να νιώθεις έτσι αφού είσαι σε ένα καινούργιο περιβάλλον όπου όλοι οι άλλοι έχουν κάνει ήδη παρέες αλλά μέσα στον χώρο του σχολείου μπορείς να βρεις πολλές αφορμές για να ξεκινήσεις κουβέντα.
    Μπορείς για παράδειγμα να ζητήσεις από κάποιον να σε βοηθήσει σε κάποιο μάθημα, κάτι που ξέχασες να σημειώσεις, κάτι που είχατε για το σπίτι και δεν έκανες, κάτι που δεν κατάλαβες... μπορείς να ζητήσεις από τον διπλανό σου πχ

    Το κοινό σας σε όλους εκεί είναι το σχολείο και τα μαθήματα, άρα αποκλείεται να μην έχεις να πεις τίποτα για αυτά! Δεν έχεις να σχολιάσεις τίποτα για κάποιον καθηγητή πχ ή για ένα μάθημα που σου αρέσει ή δεν σου αρέσει; Είναι λογικό να νιώθεις αποκομμένος αλλά δεν μπορείς να περιμένεις να έρθει κάποιος ξαφνικά να σου μιλήσει από μόνος του! Εσύ είσαι ο νέος εκεί! Πρέπει να κάνεις το πρώτο βήμα και να προσπαθήσεις να είσαι ανοιχτός στους άλλους. Δεν θα γίνεται αμέσως κολλητοί, μπορείς να ξεκινήσεις με μικρά βήματα, ένα μικρό σχόλιο για κάτι πχ και σιγά σιγά θα δεις πως θα συνηθίσεις και οι άλλοι θα αρχίσουν να σε βλέπουν κι αυτοί με άλλο μάτι. Γιατί φαντάζομαι όσο σε βλέπουν να μην μιλάς με κανέναν και οι άλλοι θα είναι επιφυλακτικοί απέναντι σου.

Similar Threads

  1. Καινούργιο μέλος της διπολικης παρέας!!!
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-01-2017, 10:13
  2. Καινουργιο προβλημα με τον αδερφο μου!
    By μυσπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 31-12-2014, 01:07
  3. Καινούργιο πρόβλημα
    By w95chris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 31-10-2014, 01:59
  4. Καινουργιο μελος
    By Giorgosath in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-07-2011, 15:44
  5. Καινουργιο συμπτωμα.. :)
    By dolce_21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2009, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •