Μεταπτυχιακό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Μεταπτυχιακό...

    Το βάζω σε αυτήν την κατηγορία γιατί δεν έχει κάποια σχέση με ψυχολογία ή κάτι παρεμφερές.
    Εδώ και καιρό σκέφτομαι την ιδέα της συνέχισης των σπουδών μου,μεταπτυχιακά.Δεν λέω,ωραία η σχολή μου,με ενδιαφέρει
    αρκετά το αντικείμενο που πραγματεύεται,αλλά πιστεύω πως ένα μεταπτυχιακό,σίγουρα είναι ένα τεράστιο bonus.
    Έχουν μείνει λίγα μαθήματα για το πτυχίο,όμως έχει αρχίσει και στριφογυρίζει συχνά πυκνά στο μυαλό μου,η ιδέα των μεταπτυχιακών σπουδών.
    Στον αντίποδα όμως,σκέφτομαι πως πρέπει να ψάξω κάποτε και για δουλειά.Οπότε η (χαζή και περίεργη) απορία μου είναι η εξής:
    Αφού με το καλό πάρω το πτυχίο,να προχωρήσω για μεταπτυχιακό ή όχι,και να ψάξω άμεσα για κάποια δουλειά?
    Και εκτός αυτού,είναι καλύτερο ένα μεταπτυχιακό εν Ελλάδι,ή εξωτερικό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Σωστη απαντηση δεν υπαρχει σε αυτα που ρωτας.Εσυ θα κρινεις αν το χρειαζεσαι.Παμε να δουμε τις επιλογες: Αν με τις μεχρι τωρα σπουδες σου μπορεις να βρεις μια εργασια ,δεν υπαρχει λογος να κανεις μεταπτυχιακο. Απο την αλλη,μπορεις να δουλευεις και ταυτοχρονα να κανεις και το μεταπτυχιακο σου.Υπαρχουν πολλα μεταπτυχιακα εξ αποστασεως οπου δεν απαιτειται φυσικη παρουσια. Υπαρχουν αξιολογα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα αλλα και παλι μιλαμε πολυ γενικα. Θα σου πω τη δικη μου περιπτωση: Εχω μια σχετικα σταθερη δουλεια και γνωριζα οτι αν κανω ενα συγκεκριμενο μεταπτυχιακο θα με βοηθουσε πολυ σε διαφορους τομεις.Δεν το ξεκινησα ποτε και τωρα πληρωνω αυτη μου την επιλογη.Με καταδικασε σε βαθμο που δεν φανταζεσαι. Για αυτο σκεψου καλα τι θα κανεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    αν θες να πας δουλεια εξωτερικο, κανε μεταπτυχιακο εξωτερικο

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Δυστυχώς δεν.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αφού με το καλό πάρω το πτυχίο,να προχωρήσω για μεταπτυχιακό ή όχι,και να ψάξω άμεσα για κάποια δουλειά?
    Και εκτός αυτού,είναι καλύτερο ένα μεταπτυχιακό εν Ελλάδι,ή εξωτερικό?
    Γενική απάντηση δεν μπορεί να δοθεί. Εξαρτάται πάρα πολύ από τον τομέα και την εξειδίκευσή σου, όπως επίσης από τα όνειρα και τις φιλοδοξίες που έχεις.

Similar Threads

  1. Μεταπτυχιακό
    By Andrewwww in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-02-2012, 10:43
  2. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
    By nikigirl18 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 23
    Last Post: 10-11-2007, 14:06
  3. Μεταπτυχιακό στη Σχολική Ψυχολογία
    By Globy in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2006, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •