αλκοολισμός, προσπαθώ να σώσω το μπαμπά μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 144
  1. #16
    πολύ δύσκολα!!! Είναι 70. καπνίζει άπειρα άρα δε μπορεί γυμναστήριο, δεν περπατάει , δεν παιζει τάβλι κτλ, δεν πάει καφενείο δεν κάνει τίποτα. αυτά που τ αρεσουν τα χόμπι τ είναι λίγο ακριβά οποτε ούτε αυτά κάνει. Αν και πλέον κάνει όνειρα κ για αυτά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    πολύ δύσκολα!!! Είναι 70. καπνίζει άπειρα άρα δε μπορεί γυμναστήριο, δεν περπατάει , δεν παιζει τάβλι κτλ, δεν πάει καφενείο δεν κάνει τίποτα. αυτά που τ αρεσουν τα χόμπι τ είναι λίγο ακριβά οποτε ούτε αυτά κάνει. Αν και πλέον κάνει όνειρα κ για αυτά.
    Αφου καταφερες να τον πεισεις οτι ειναι αρρωστος και χρειαζεται γιατρο, μπορεις να τον πεισεις και οτι υπαρχουν πολλοι αλλοι σαν αυτον που παλευουν με το ιδιο προβλημα και πολλοι που ειναι ηδη νικητες και θα τους βρει στις ομαδες. Μπορει να τον πεισεις αργοτερα, δεν αποκλειεται.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #18
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αφου καταφερες να τον πεισεις οτι ειναι αρρωστος και χρειαζεται γιατρο, μπορεις να τον πεισεις και οτι υπαρχουν πολλοι αλλοι σαν αυτον που παλευουν με το ιδιο προβλημα και πολλοι που ειναι ηδη νικητες και θα τους βρει στις ομαδες. Μπορει να τον πεισεις αργοτερα, δεν αποκλειεται.
    ώρες ώρες χάνω τη ελπίδα μου όμως όπως σήμερα που ήπιε. Δεν είπα κάτι στη μητέρα μου αυτή τη φορά γτ είναι πλ χαρούμενη που πάει καλά και γτ δεν ξέρω πωσ θα αντιδρούσε θυμώνει γτ έχει κουραστεί και δεν θέλω να τον στρεσσάρει. Μιλάμε τεράστια διαφορά από όταν πίνει , τώρα κάνει κάποιες φορές και σχέδια και έχει όρεξη. Εμένα μου κόβονται τα φτερά με τα παραστρατήματα και φυσικά δεν έχω προσωπική ζωή. Χαλάλι όμως τον αγαπάω, το αξίζει ας πετύχει γτ αν δεν πάει καλά δεν ξέρω τι θα κάνω δε μπορώ να γυρίσω στην ίδια άρρωστη κατάσταση. Είχες κάποιο άτομο στον κύκλο σου με αντίστοιχο πρόβλημα?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    ώρες ώρες χάνω τη ελπίδα μου όμως όπως σήμερα που ήπιε. Δεν είπα κάτι στη μητέρα μου αυτή τη φορά γτ είναι πλ χαρούμενη που πάει καλά και γτ δεν ξέρω πωσ θα αντιδρούσε θυμώνει γτ έχει κουραστεί και δεν θέλω να τον στρεσσάρει. Μιλάμε τεράστια διαφορά από όταν πίνει , τώρα κάνει κάποιες φορές και σχέδια και έχει όρεξη. Εμένα μου κόβονται τα φτερά με τα παραστρατήματα και φυσικά δεν έχω προσωπική ζωή. Χαλάλι όμως τον αγαπάω, το αξίζει ας πετύχει γτ αν δεν πάει καλά δεν ξέρω τι θα κάνω δε μπορώ να γυρίσω στην ίδια άρρωστη κατάσταση. Είχες κάποιο άτομο στον κύκλο σου με αντίστοιχο πρόβλημα?
    Οχι. Μου εχουν περιγραψει αναλυτικα ομως πώς ειναι η διαδικασια απεξαρτησης απο ναρκωτικα και πώς το βιωνουν τα μελη της οικογενειας και η διαδικασια ειναι ιδια για τους αλκοολικους. Θελουν απολυτη πειθαρχια και οι ομαδαρχες ειναι αυστηροι και απολυτοι τοσο οσο και υποστηρικτικοι, αυτο που περιγραφεις δεν ειναι δρομος προς ιαση, συγνωμη που στο λεω ωμα, αλλα αφου ακομα πινει, ειστε μακρια ακομα. Αν βρεθει με ανθρωπους που το εχουν ξεπερασει, θα του πουν και οι ιδιοι οτι το βασικο ειναι να μην ακουμπαει ουτε σταγονα, να το βγαλει εντελως απο το μυαλο του σαν πιθανοτητα, δεν εχει "ελα μωρε λιγο θα πιω, σιγα τι θα παθω".
    Ενας παλιος παιδικος φιλος του πατερα μου πεθαινει πλεον, εκανε καταχρησεις πολλα χρονια και οι φιλοι του τον εβλεπαν και απλα σχολιαζαν πισω απο την πλατη του οτι ειναι καμμενος, αλλα μπροστα του τα κουτσοεπιναν μαζι και χαχαμπουχα. Διελυσε σχεσεις και δουλειες, εκανε φασαριες καθε τοσο,εβγαζε και επιθετικοτητα και τωρα του εχουν δωσει πολυ μικρο χρονο ζωης.
    Ο πατερας σου τουλαχιστον το επαθε λογω συνταξης, ισως ενιωσε αχρηστος επειδη δεν ειχε και ασχολιες και φιλους, δεν ξερω τι αλλα μπορει να εχει στο μυαλο του. Αλλα αν η αφορμη ηταν η συνταξη, το να βρει κατι να απασχολειται οταν θα εχει κοψει μαχαιρι το αλκοολ συνεχομενα για ενα διαστημα χωρις καμμια παρασπονδια, θα τον βοηθησει να σταθει ξανα στα ποδια του και να νιωσει δυνατος και ικανοποιημενος.
    Αληθεια, αφου δεν εχει παρεες κλπ, πώς εγινε αλκοολικος? Στο σπιτι επινε για να ξεχνιεται? Μονος του?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #20
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Οχι. Μου εχουν περιγραψει αναλυτικα ομως πώς ειναι η διαδικασια απεξαρτησης απο ναρκωτικα και πώς το βιωνουν τα μελη της οικογενειας και η διαδικασια ειναι ιδια για τους αλκοολικους. Θελουν απολυτη πειθαρχια και οι ομαδαρχες ειναι αυστηροι και απολυτοι τοσο οσο και υποστηρικτικοι, αυτο που περιγραφεις δεν ειναι δρομος προς ιαση, συγνωμη που στο λεω ωμα, αλλα αφου ακομα πινει, ειστε μακρια ακομα. Αν βρεθει με ανθρωπους που το εχουν ξεπερασει, θα του πουν και οι ιδιοι οτι το βασικο ειναι να μην ακουμπαει ουτε σταγονα, να το βγαλει εντελως απο το μυαλο του σαν πιθανοτητα, δεν εχει "ελα μωρε λιγο θα πιω, σιγα τι θα παθω".
    Ενας παλιος παιδικος φιλος του πατερα μου πεθαινει πλεον, εκανε καταχρησεις πολλα χρονια και οι φιλοι του τον εβλεπαν και απλα σχολιαζαν πισω απο την πλατη του οτι ειναι καμμενος, αλλα μπροστα του τα κουτσοεπιναν μαζι και χαχαμπουχα. Διελυσε σχεσεις και δουλειες, εκανε φασαριες καθε τοσο,εβγαζε και επιθετικοτητα και τωρα του εχουν δωσει πολυ μικρο χρονο ζωης.
    Ο πατερας σου τουλαχιστον το επαθε λογω συνταξης, ισως ενιωσε αχρηστος επειδη δεν ειχε και ασχολιες και φιλους, δεν ξερω τι αλλα μπορει να εχει στο μυαλο του. Αλλα αν η αφορμη ηταν η συνταξη, το να βρει κατι να απασχολειται οταν θα εχει κοψει μαχαιρι το αλκοολ συνεχομενα για ενα διαστημα χωρις καμμια παρασπονδια, θα τον βοηθησει να σταθει ξανα στα ποδια του και να νιωσει δυνατος και ικανοποιημενος.
    Αληθεια, αφου δεν εχει παρεες κλπ, πώς εγινε αλκοολικος? Στο σπιτι επινε για να ξεχνιεται? Μονος του?
    Θα ήθελα να σ ευχαριστήσω αρχικά για τη συμπαράστασή σου. Μόνος του έπινε σπιτι!! Έχεις δίκιο σ αυτά που λες. Ελπίζω όμως και στην προσέγγιση που έχω διαθέσιμη. Με αυτά που έχουμε πορευόμαστε. Ακόμα και οτι παραδέχτηκε πως ήπιε ας το θεωρήσω θετικό ελπίζω να μη μου χρυσώνω το χάπι αλλά πρέπει να στηριχτώ κάπου. Επίσης, ίσως ειναι δύσκολο να αντισταθεί κάποιος που έμαθε να πίνει τέτοιες ποσότητες για τόσο καιρό. Είμαστε μόλις 20 μέρες θεραπείας. Εδώ θα ήθελα κάποιος που το έχει βιώσει ίσως σαν πρώην αλκοολικός να μου πει αν είναι φυσιολογικό ?! Θα ενημερώσω και τη γιατρό όταν πάμε για την πορεία του και εννοέιται θα της πω να τον βλέπει ΣΥΧΝΑ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Απ ολα τα ποστ που ειδα εδω δινω μπραβο μονο στη savatage οι υπολοιποι αφου δεν το κατεχετε γτ γραφεται στις εξαρτησεις?
    Τι να κοψουν τον λαιμο τους ρε και τι καλοπερνανε?
    Ο εθισμος ειναι καλοπεραση? Χαιβανια?
    Ο εθισμος ειναι η πραγματικη κολαση στην γη....

    Κοπελα μου ο εθισμος ειναι ασθενεια οπως ειναι η καταθλιψη το αγχος η ψυχωση κτλπ απλα επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι η χειροτερη ασθενεια που υπαρχει ....
    Μιλαμε για καταναγκασμο περα απο τον ελεγχο του ανθρωπου καυαστρεφεσαι διαλυεσαι πεθαινεις αργα και βασανιστικα χωρις να μπορεις να σταματησεις....

    Οι εθισμενοι δεν ειναι αδυναμοι απλα αυτα που βιωνουν τα βιωνουν πολυ χειροτερα απο τους αλλους το οτι δεν ειναι αδυναμοι θα το καταλαβετε αν γνωρισετε κανεναν καθαρο εκτος χρησης....

    Κοπελια δεν ειχα σκοπο να γραψω εδω αλλα επειδη ειδα που ειπες οτι θα αφιερωσεις χρονο στον πατερα σου να τον βοηθησεις πραγμα Αξιοθαυμαστο την σημερον ημερα καθως ολοι ειναι παρτακηδες....

    Ενα πραγμα θα σου πω....μπες και ψαξε για τους Αλκοολικους Ανωνυμους....αρκει να το θελησει ο πατερας σου ολα τα αλλα θα ερθουν
    Slipknot-Psychosocial......

  7. #22
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Απ ολα τα ποστ που ειδα εδω δινω μπραβο μονο στη savatage οι υπολοιποι αφου δεν το κατεχετε γτ γραφεται στις εξαρτησεις?
    Τι να κοψουν τον λαιμο τους ρε και τι καλοπερνανε?
    Ο εθισμος ειναι καλοπεραση? Χαιβανια?
    Ο εθισμος ειναι η πραγματικη κολαση στην γη....

    Κοπελα μου ο εθισμος ειναι ασθενεια οπως ειναι η καταθλιψη το αγχος η ψυχωση κτλπ απλα επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι η χειροτερη ασθενεια που υπαρχει ....
    Μιλαμε για καταναγκασμο περα απο τον ελεγχο του ανθρωπου καυαστρεφεσαι διαλυεσαι πεθαινεις αργα και βασανιστικα χωρις να μπορεις να σταματησεις....

    Οι εθισμενοι δεν ειναι αδυναμοι απλα αυτα που βιωνουν τα βιωνουν πολυ χειροτερα απο τους αλλους το οτι δεν ειναι αδυναμοι θα το καταλαβετε αν γνωρισετε κανεναν καθαρο εκτος χρησης....

    Κοπελια δεν ειχα σκοπο να γραψω εδω αλλα επειδη ειδα που ειπες οτι θα αφιερωσεις χρονο στον πατερα σου να τον βοηθησεις πραγμα Αξιοθαυμαστο την σημερον ημερα καθως ολοι ειναι παρτακηδες....

    Ενα πραγμα θα σου πω....μπες και ψαξε για τους Αλκοολικους Ανωνυμους....αρκει να το θελησει ο πατερας σου ολα τα αλλα θα ερθουν
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Το έχω νιώσει δυστυχώς πως είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Είναι αδύνατο να τον πείσω για κάτι τέτοιο και σε αυτή τη φάση δε μπορώ να του το πω για να μην τον πιέσω και αντιδράσει. Δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες ανοιχτοί σε κάτι τέτοιο. Του το ξεκαθάρισε και η γιατρός πως αν δεν πετύχει η προσπάθεια τότε μένει το ομαδικό.Ακόμα δεν πιστεύω πως πήγαμε σε γιατρό! Επειδή μάλλον έχει κάποια πράγματα που τον απασχολούν πιστεύω πως θα τ έκανε καλό η ψυχανάλυση ακόμα και για να δεχτεί το ομαδικό μελλοντικα. Δεν ξέρω ρε kavkaz λεέι πως το θέλει...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ξερεις τι? Θα σου προτινα αν θες να παρεις τηλ στους Ανωνυμους και να αγορασεις ενα απο τα βιβλια τους ειναι πολυ φθηνα....και δωστο στο πατερα σου να το διαβασει εκτος απο το γεγονος οτι θα βρει ταυτιση ποτε δεν ξερεις ισως αλλαξει γνωμη....
    Slipknot-Psychosocial......

  9. #24
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Ξερεις τι? Θα σου προτινα αν θες να παρεις τηλ στους Ανωνυμους και να αγορασεις ενα απο τα βιβλια τους ειναι πολυ φθηνα....και δωστο στο πατερα σου να το διαβασει εκτος απο το γεγονος οτι θα βρει ταυτιση ποτε δεν ξερεις ισως αλλαξει γνωμη....
    Θα το επιχειρήσω, ωραία ιδέα αλλά όχι άμεσα για να μην τον πιέσω. Ήδη προσπαθώ να προσθέσω συνήθειες στην οικογένεια που να μας ενώνουν, να τον κανω πιο παραγωγικό και δε θέλω να νιώσει την "υπερπροσπάθειά" μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Απ ολα τα ποστ που ειδα εδω δινω μπραβο μονο στη savatage οι υπολοιποι αφου δεν το κατεχετε γτ γραφεται στις εξαρτησεις?
    Τι να κοψουν τον λαιμο τους ρε και τι καλοπερνανε?
    Ο εθισμος ειναι καλοπεραση? Χαιβανια?
    Ο εθισμος ειναι η πραγματικη κολαση στην γη....

    Κοπελα μου ο εθισμος ειναι ασθενεια οπως ειναι η καταθλιψη το αγχος η ψυχωση κτλπ απλα επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι η χειροτερη ασθενεια που υπαρχει ....
    Μιλαμε για καταναγκασμο περα απο τον ελεγχο του ανθρωπου καυαστρεφεσαι διαλυεσαι πεθαινεις αργα και βασανιστικα χωρις να μπορεις να σταματησεις....

    Οι εθισμενοι δεν ειναι αδυναμοι απλα αυτα που βιωνουν τα βιωνουν πολυ χειροτερα απο τους αλλους το οτι δεν ειναι αδυναμοι θα το καταλαβετε αν γνωρισετε κανεναν καθαρο εκτος χρησης....

    Κοπελια δεν ειχα σκοπο να γραψω εδω αλλα επειδη ειδα που ειπες οτι θα αφιερωσεις χρονο στον πατερα σου να τον βοηθησεις πραγμα Αξιοθαυμαστο την σημερον ημερα καθως ολοι ειναι παρτακηδες....

    Ενα πραγμα θα σου πω....μπες και ψαξε για τους Αλκοολικους Ανωνυμους....αρκει να το θελησει ο πατερας σου ολα τα αλλα θα ερθουν
    Να κοψουν το λαιμο τους το ειπα εγω γιατι το εζησα.
    Οταν σου λεει οτι ο αλλος ειναι 70 χρονων, ξερει οτι εχει προβλημα αλλα δε δεχεται να παει σε ομαδα τι πρεπει να πω?
    Βλεπει οτι καταστρεφει τους ανθρωπους που τον αγαπουν αλλα θα θιχτει ο εγωισμος του αν παει να μιλησει.

    Ladyloy, με συχωρεις αν τα γραφω λιγο χυμα. Δυστυχως οι εμπειριες μου δε με αφηνουν να μιλησω χωρις συναισθηματικη φορτιση.

    Αυτο που ξερω ειναι οτι για να γινει καποιος αλκοολικος εχει μεσα του πολλα θεματα που τον βασανιζουν. Πρεπει οπωσδηποτε να συνεχισει να πηγαινει στο γιατρο και να χτισει μια σχεση εμπιστοσυνης με καποιον ωστε να αρχισει να συζηταει για αυτα που τον βασανιζουν. Σε εσας δυστυχως οσο και να τον βοηθατε δε θα μιλησει ποτε.
    Το καλο ειναι οτι προβλημα ξεκινησε προσφατα οποτε δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει λυση. Το οτι βγηκε στη συνταξη ισως ηταν αφορμη να κανει μια αξιολογιση της ζωης του και να του βγηκε για καποιο λογο σε απογοητευση. Δε ξερω, λεω. Οσο δουλευε δεν ειχε κατι να κανει στον ελευθερο χρονο του? Σκεψου κατι που του αρεσε και καντε το. Καμια μπαλα δεν εβλετε να πατε σε κανα παιχνιδι?

    Επισης κατι που μπορει να σε βοηθησει πολυ καθως ζητας συμβουλες για το τι να κανεις. Θυμαμαι οταν περναγαμε αυτη τη κατασταση στο σπιτι μου, οι ανωνυμοι αλκοολικοι ειχανε και ομαδες συγγενων που πηγαιναν. Μονο συγγενεις ή φιλοι και συζητουσαν μεταξυ τους και βοηθουσαν ο ενας των αλλον. Κοιταξε το και μη ντραπεις να απευθυνθεις. Δε μπορεις να φανταστεις ποσος κοσμος υπαρχει εκει εξω που περναει τα ιδια.

    Καλη δυναμη και με συγχωρεις παλι που ημουν αποτομος.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Φιλαρακι θα σου πω μια φραση και ελπιζω να το δουν και οι αλλοι για να καταλαβουν....
    Δεν πινεις αλκοολ και γινεσαι αλκοολικος...εισαι αλκοολικος γιαυυο πινεις αλκοολ(συνεχεια)
    Υο ιδιο ισχυει και για το αλλο....δεν πινεις ναρκωτικα και γινεσαι ναρκομανης....εισαι ναρκομανης και γιαυυο πινεις ναρκωτικα....αν δεν καταλαβατε τι εννοω....εννοω οτι ειναι ασθενεια το χεις μεσα σου και πας κολλας εκει για να βρεις γιατρικο αλλα συην ουσια βρισκεις ταλαιπωρεια....
    Η εμπειρια μου λεει οτι τους εθισμενους δεν μπορουν να τους βοηθησουν γιατροι ψυχολογοι παπαδες κτλπ....
    Ισως τολμησω να αφησω υπονοουμενο οτι οι πιο πανω που εγραψα τα κανουν χειροτερα τα πραγματα με την αγνοια τους.....

    Υ.Γ και εγω απο πρωτο χερι τα ξερω
    Slipknot-Psychosocial......

  12. #27
    JohnT κ εγώ θυμώνω οπως εσυ κάποιες φορες απλά μαλλον δεν ειναι τοσο απλό για εκείνους ... εδω εγω έκοψα το κάπνισμα για 10 μήνες μαχαίρι κ τωρα στα δυςκολα σ αυτο ποσο μαλλον κάποιος π πίνει κ εχει μάθει μα ζει με αυτο. Δεν παρεξηγώ το ύφος σου, σε Ευχαριστω!

  13. #28
    Δηλ ειναι ολα μάταια; Δεν βλεπετε καμία πρόοδο στις 29 μερες π περιγράφω; Σιγουρα κανεις δε μπορει να βοηθήσει όσο ο ίδιος τους ο εαυτός.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Σε προβληματίζει πολύ το να κάνεις κάτι για να βοηθήσεις τον πατέρα σου και αυτό είναι προς τιμή σου. Το να βοηθήσεις τον εαυτό σου σε προβληματίζει καθόλου? Ρωτάω γιατί είναι εμφανές το ότι έχεις μπει μέχρι το κεφάλι μέσα στο πρόβλημα του πατέρα σου σε σημείο που κοντεύεις να πνιγείς.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    H πιο καλη βοηθεια , απο προσωπικη πειρα , ειναι το χαπι SELINCRO , μου τογραφε κι ο ΕΟΠΥΥ , ( τωρα δεν πινω ) αλλιως κανει 30 ευρω /7χαπια , τι κανουν ομως αυτα ? αμα παρεις ενα selincro , την ιδια και την αλλη μερα να πιεις αλκοολ, δεν σε ' πιανει ' , οποτε δεν υπαρχει λογος και να πιεις , τοχω δοκιμασει , ειναι αρκουντως ισχυρο , δεν θελει συνταγη , και πραματι , ενα λιτρο κρασι να πιω , ειναι σαν να μην εχω πιει τιποτα , για παραπανω δεν ξερω , δεν επινα τοσο ..............την παραλλη μερα παιρνεις κι αλλο χαπι , κ.ο.κ. , το θεμα ειναι να παιρνει τα χαπια του , μην την σκαπουλαρει ...........αλλη φαρμακευτικη βοηθεια δεν υπαρχει ,αρκει αυτη .....
    αμα πλακωθει ομως στα βαρια ποτα , θα τουρθη ασχημα το ποτο , μπορει μεχρι αναγουλα να σουρθη με selincro + πολυ αλκοολ ....παντως ακινδυνο ειναι , οσο ακιννδυνο μπορει ναναι ενα φαρκακο , μπροστα στο αλκοολ ομως , μια χαρα ειναι ....

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 10:37
  2. πως θα το σωσω αραγε?
    By cherouvim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2013, 20:48
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ...
    By voli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-12-2012, 21:33
  4. θελω να σωσω τον γαμο μου
    By κωστας1983 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2012, 19:07
  5. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •