αλκοολισμός, προσπαθώ να σώσω το μπαμπά μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 144
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Να πούμε επίσης ότι τα χάπια μπορεί να είναι χρήσιμα και στην περίπτωση του αλκοόλ απαραίτητα αλλά δεν αποτελούν την λύση διότι το μεγάλο πρόβλημα των εξαρτήσεων δεν είναι ο σωματικός εθισμός αλλά ο ψυχολογικός ο οποίος δεν αντιμετωπίζεται με χάπια.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    κανεναν δεν μπορεις να σωσεις απο κανεναν εθισμο, αν δεν το θελει ο ιδιος.
    και ο πατερας σου απο οσα περιγραφεις, δεν το θελει προς το παρον.
    δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.
    σωσε τον εαυτο σου με το να κρατας ασφαλεις αποστασεις κι ασε τον να παει στον πατο μονος του, εφοσον το επελεξε.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Δηλ ειναι ολα μάταια; Δεν βλεπετε καμία πρόοδο στις 29 μερες π περιγράφω; Σιγουρα κανεις δε μπορει να βοηθήσει όσο ο ίδιος τους ο εαυτός.
    καμια απολυτως.
    εσυ τον κυνηγας απο πισω και εκεινος προσπαθει να σε ξεγελαει.
    μολις γυρνας την πλατη σου, τα ιδια κανει.
    αν δεν το θελησει ο ιδιος, δεν προκειται να γινει τπτ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    κανεναν δεν μπορεις να σωσεις απο κανεναν εθισμο, αν δεν το θελει ο ιδιος.
    και ο πατερας σου απο οσα περιγραφεις, δεν το θελει προς το παρον.
    Aυτο αληθευει ρεμ , αλλα αυτο το χαπι πραματικα σου δινει ενα γερο χερι βοηθειας , αν το παιρνεις παντα , τωρα να καταφυγει σε μεθοδους να το ριχνει κρυφα στο ποτο του ( διαλυεται ) δεν ξερω , ανορθοδοξη μεθοδος ................εγω ακομη θα τραβολογιομουν χωρις το χαπι , αλλα δεν κατεφυγα ποτε σε ' σκληρα ' ποτα , γιατι και το χαπι εχει ενα οριο που μπορει να επιδρασει , το 1 λιτρο κραασι το αδρανοποιει παντως ......ουισκια και τετοιια δεν ξερω , δεν επινα ποτε ....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aυτο αληθευει ρεμ , αλλα αυτο το χαπι πραματικα σου δινει ενα γερο χερι βοηθειας , αν το παιρνεις παντα , τωρα να καταφυγει σε μεθοδους να το ριχνει κρυφα στο ποτο του ( διαλυεται ) δεν ξερω , ανορθοδοξη μεθοδος ................εγω ακομη θα τραβολογιομουν χωρις το χαπι , αλλα δεν κατεφυγα ποτε σε ' σκληρα ' ποτα , γιατι και το χαπι εχει ενα οριο που μπορει να επιδρασει , το 1 λιτρο κραασι το αδρανοποιει παντως ......ουισκια και τετοιια δεν ξερω , δεν επινα ποτε ....
    δεν αμφιβαλω καθολου, μαγκ, αλλα ΕΣΥ αποφασισες να το παρεις για να βοηθηθεις, γιατι ηθελες να κοψεις.
    αν ο πατερας της δεν θελει να κοψει και δει οτι δεν τον πιανει, θα πινει μεχρι να τον πιασει.
    πρεπει να το θελησει ο ιδιος...

  6. #36
    Εγώ αντέχω ακόμα... όσο κουραστικό κ ψυχοφθόρο κ αν ειναι αυτο π κανω, όσο πίσω κ αν με παει επαγγελματικά κ προσωπικά ειναι σιγουρα πολύ πιο ευχάριστο από το να τον βλέπω να αργοπεθαίνει. Τωρα εχω μια ελπίδα έστω!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Εγώ αντέχω ακόμα... όσο κουραστικό κ ψυχοφθόρο κ αν ειναι αυτο π κανω, όσο πίσω κ αν με παει επαγγελματικά κ προσωπικά ειναι σιγουρα πολύ πιο ευχάριστο από το να τον βλέπω να αργοπεθαίνει. Τωρα εχω μια ελπίδα έστω!
    με τι στοχο? να πινει λιγοτερο οσο τον βλεπεις? αφου δεν το κοβει. δεν θελει.
    δλδ για την υπολοιπη ζωη του θα τρεχεις απο πισω του μηπως πιει ενα ποτηρακι λιγοτερο?
    σε καποιο σταδιο αλκοολισμου, κι ενα ποτηρακι αρκει για να μεθας.

  8. #38
    Εχω διαβάσει γι αυτο. Αγωγή παίρνουμε απο την ψυχίατρο που θέλησε να σταθεροποιήσει πρωτα την ψυχολογική τ κατάσταση κ τις μεταπτώσεις του. Ισως σε επόμενο στάδιο να προτείνει κ αυτο. Τι να πω ειναι τοσο πολυδιάστατο π πρεπει να καταπολεμήσεις τα αιτία

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Εχω διαβάσει γι αυτο. Αγωγή παίρνουμε απο την ψυχίατρο που θέλησε να σταθεροποιήσει πρωτα την ψυχολογική τ κατάσταση κ τις μεταπτώσεις του. Ισως σε επόμενο στάδιο να προτείνει κ αυτο. Τι να πω ειναι τοσο πολυδιάστατο π πρεπει να καταπολεμήσεις τα αιτία
    την αγωγη του την παιρνει? η ψυχ προτεινε φαρμακα, η κανει ψυχοθεραπεια?

  10. #40
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καμια απολυτως.
    εσυ τον κυνηγας απο πισω και εκεινος προσπαθει να σε ξεγελαει.
    μολις γυρνας την πλατη σου, τα ιδια κανει.
    αν δεν το θελησει ο ιδιος, δεν προκειται να γινει τπτ.

    Δηλώνει μετανιωμένος , πως νιώθει καλύτερα που δεν πίνει , πήγε κ στη γιατρό , δεν αποφεύγει τα φάρμακα , παραδέχεται στους δικούς τ το προβλημα κ μιλάει γι αυτο δεν ειναι ολα αυτα ενδείξεις; Ακομα κ αν δεν τα νιώθει 100% δεν ειναι αρκετα για αρχη;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Δηλώνει μετανιωμένος , πως νιώθει καλύτερα που δεν πίνει , πήγε κ στη γιατρό , δεν αποφεύγει τα φάρμακα , παραδέχεται στους δικούς τ το προβλημα κ μιλάει γι αυτο δεν ειναι ολα αυτα ενδείξεις; Ακομα κ αν δεν τα νιώθει 100% δεν ειναι αρκετα για αρχη;
    απαντησε το μου, εσυ.
    αν λεει ολα αυτα που λες, αλλα συνεχιζει να πινει στα κρυφα, τι ειδους ενδειξεις ειναι?

  12. #42
    Την παίρνει κ τον εχει βοηθήσει πολύ! Η γιατρός μ είπε πως εχει θέματα που τον βασανίζουν κ θέματα στον χαρακτήρα αλλα δε μπορούσαμε στην πρώτη επίσκεψη να τον χώσουμε στα βαθειά... σιγά σιγά επίσκεψη στην επίσκεψη θα το παει προς τα εκεί ! Και μόνος τ λεει πως το είχε παρακάνει ενώ παλιά δεν το παραδεχόταν. Η γιατρός τ έγραψε lyrica και συμπαλτα για να τον βοηθήσουν να μη θελει ποτό για να εχει καλη διάθεση κ να μην εχει ακραίες ψυχολογικές μεταπτώσεις σαν βοήθεια να μη θελει το ποτό για να διαχειριστεί καταστάσεις. Αλλα σιγουρα πανω απο ολα πρεπει να κανει ψυχοθεραπεία κ να βρουν με τη γιατρό πραγματα που τον ευχαριστούν γτ η καθημερινότητα του δεν τον βοηθάει καθόλου.

  13. #43
    Αγχώνομαι με κάθε πισωγύρισμα γι αυτο ρωτάω. Σιγουρα ειμαι επιφυλακτική .Γι αυτο ρωτάω μήπως ειναι δικαιολογημένα ; Η γιατρός μ είπε πως στην αρχη συνηθίζουν να δοκιμάζουν. Δηλ όλοι όσοι απεξάρτηθηκαν ηταν απόλυτα τυπικοί απο την αρχη; Παιδια μιλαμε για ακραίες ποσότητες αλκοόλης . Μας παραδέχτηκε πως έπρεπε να πιει το πρωι γτ αλλιως ολα γύριζαν.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εφοσον συμβουλευεσαι γιατρο, η γιατρος τι λεει? εχει καποιο νοημα να τον κυνηγας απο πισω για να μην πινει, η πρεπει να το παρει αποφαση συνειδητα και να το κανει χωρις κυνηγητο?

  15. #45
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με τι στοχο? να πινει λιγοτερο οσο τον βλεπεις? αφου δεν το κοβει. δεν θελει.
    δλδ για την υπολοιπη ζωη του θα τρεχεις απο πισω του μηπως πιει ενα ποτηρακι λιγοτερο?
    σε καποιο σταδιο αλκοολισμου, κι ενα ποτηρακι αρκει για να μεθας.
    Σκοπός μ ειναι να λειτουργήσω σαν κέντρο απεξάρτησης στην φάση της αποτοξινωσησ όσο αστειο κ αν σ φαίνεται σε συνδυασμό με τη γιατρό. Και φυσικά να του παρέχω παρέα. Αμα εχεις μάθει να δουλεύεις άπειρες ώρες να εχεις παρεες κ μένεις συνταξιούχος με μόνη δ δουλειά να φροντίζεις κατι γάτες π εχεις αδέσποτες πως να περασει το 24 ωρο ; Εχει ενα φίλο π τ κανει παρέα για λιγο τα πρωινά αλλα δεν εχει κατι να ελπίζει η να τ αρεσει με αποτελεςμα να απομονωθεί. Η μαμά μ δουλεύει δεν την βλέπει πλ. Δεν εχει κανεναν ενδιαφέρον και εχει παραμελήσει τον εαυτό τ. Τωρα αρχίζει να εκφράζει ενδιαφέρον για παει σ φυσιοθεραπευτή πχ για τον αυχένα τ π παλιά ούτε λόγος . Μπορει βα μην το κανει να ειναι λόγια αλλα κ μονο π αρχίζει να σκέφτεται το καλο τ δεν ειναι κατι;;

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 10:37
  2. πως θα το σωσω αραγε?
    By cherouvim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2013, 20:48
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ...
    By voli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-12-2012, 21:33
  4. θελω να σωσω τον γαμο μου
    By κωστας1983 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2012, 19:07
  5. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •