αλκοολισμός, προσπαθώ να σώσω το μπαμπά μου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 144
  1. #46
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφοσον συμβουλευεσαι γιατρο, η γιατρος τι λεει? εχει καποιο νοημα να τον κυνηγας απο πισω για να μην πινει, η πρεπει να το παρει αποφαση συνειδητα και να το κανει χωρις κυνηγητο?

    Στην επόμενη συνέδρια θα τη ρωτηςω γι αυτο γτ οπως ειπα ηταν η πρώτη. μ είχε πει πως εχω μπει σε λαθος θεση για το δικό μ καλο. Βέβαια οτι κ να μ πει παιδια εγω θα ειμαο εδω μέχρι να σταθεί λιγο στα πόδια τ κ να διαχειριστεί κάποια πραγματα και όσο ειναι συγκαταβατικός που τωρα ειναι εγω θα ειμαι εδω για εκείνον.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Στην επόμενη συνέδρια θα τη ρωτηςω γι αυτο γτ οπως ειπα ηταν η πρώτη. μ είχε πει πως εχω μπει σε λαθος θεση για το δικό μ καλο. Βέβαια οτι κ να μ πει παιδια εγω θα ειμαο εδω μέχρι να σταθεί λιγο στα πόδια τ κ να διαχειριστεί κάποια πραγματα και όσο ειναι συγκαταβατικός που τωρα ειναι εγω θα ειμαι εδω για εκείνον.
    συμφωνω μαζι της, αλλα εσυ κανε αυτο που νομιζεις.
    να εισαι σε συνεργασια μαζι της, καλα τα λεει η γυναικα.

  3. #48
    Απλά κ αυτή είπε η επόμενη συναντηση σ ενα μηνα μέχρι να δράσουν τα φάρμακα. Αλλα τωρα θα της πω μαντάμ τουλάχιστον δυο φορες το μήνα. ������ Μακάρι να γίνει κατι ... τωρα με έπιασαν παλι οι αμφιβολίες μου. Μακρια παιδια απο το ποτό μονο καταστροφή ειναι δε θελω πια να το δω μπροστα μου...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Απλά κ αυτή είπε η επόμενη συναντηση σ ενα μηνα μέχρι να δράσουν τα φάρμακα. Αλλα τωρα θα της πω μαντάμ τουλάχιστον δυο φορες το μήνα. ������ Μακάρι να γίνει κατι ... τωρα με έπιασαν παλι οι αμφιβολίες μου. Μακρια παιδια απο το ποτό μονο καταστροφή ειναι δε θελω πια να το δω μπροστα μου...
    αυτη ξερει καλα τι λεει, αλλα εσυ εχεις την αγωνια σου.
    δενε χει νοημα να θεραπευσει εσενα, αλλα τον απτερα σου, γιαυτο σου ειπε τον επομενο μηνα...
    αλλα μιας και το συζηταμε, ισως σου κανει καλο να απευθυνθεις σε ψυχ για σενα, δικο σου, οχι να απρεις φαρμακα, για να σε στηριξει για την δικη σου πλευρα του προβληματος.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εγω σασ το ξαναλεω ο παππουσ μου ηταν αλκοολικοσ δουλευε απο τα δεκαπεντε μεχρι τα εξηντα κι εζησε μεχρι τα ογδοντα φιλακια καποιοι ζουνε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω σασ το ξαναλεω ο παππουσ μου ηταν αλκοολικοσ δουλευε απο τα δεκαπεντε μεχρι τα εξηντα κι εζησε μεχρι τα ογδοντα φιλακια καποιοι ζουνε
    οι γυρω του ζουσαν κανονικα η ειχε καταστραφει η ζωη τους? η γυναικα και τα παιδια του, κυριως, εννοω

  7. #52
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω σασ το ξαναλεω ο παππουσ μου ηταν αλκοολικοσ δουλευε απο τα δεκαπεντε μεχρι τα εξηντα κι εζησε μεχρι τα ογδοντα φιλακια καποιοι ζουνε
    Ο παππούς σ Elis έπεφτε κατω λιπόθυμος; Περπατούσε στο δρομο έτοιμος να τον πατήσουν τα αυτοκίνητα; Σηκωνόταν το πρωι κ έπινε απο τις 7; Δεν ειναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω σασ το ξαναλεω ο παππουσ μου ηταν αλκοολικοσ δουλευε απο τα δεκαπεντε μεχρι τα εξηντα κι εζησε μεχρι τα ογδοντα φιλακια καποιοι ζουνε
    Sorry elis, αλλα δε ξέρεις για τι πράγμα μιλάς. Μιλάμε για άτομα που ξυπνάνε το πρωί και κατεβάζουνε μπουκάλια ουίσκι. Ο αλκοολικός δε μπορεί να δουλέψει. Είναι πρεζάκιας. Ο πατέρας μου είχε γίνει τρομακτικά επικίνδυνος και στο τέλος είτε θα μας σκότωνε αυτός είτε θα τον σκοτώναμε εμείς. Τελικά πέθανε στα 52 του στο δρόμο σαν σκυλί γιατί ένα βραδυ από τα καθημερινά βραδια που γινόταν κομμάτια τον άφησε το σώμα στη μέση του δρόμου.
    Σαν σκυλί elis.

    Εσύ μπερδεύεις τον αλκοολικό με αυτόν που γουστάρει τα τσιπουρα.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Φιλαρακι θα σου πω μια φραση και ελπιζω να το δουν και οι αλλοι για να καταλαβουν....
    Δεν πινεις αλκοολ και γινεσαι αλκοολικος...εισαι αλκοολικος γιαυυο πινεις αλκοολ(συνεχεια)
    Υο ιδιο ισχυει και για το αλλο....δεν πινεις ναρκωτικα και γινεσαι ναρκομανης....εισαι ναρκομανης και γιαυυο πινεις ναρκωτικα....αν δεν καταλαβατε τι εννοω....εννοω οτι ειναι ασθενεια το χεις μεσα σου και πας κολλας εκει για να βρεις γιατρικο αλλα συην ουσια βρισκεις ταλαιπωρεια....
    Η εμπειρια μου λεει οτι τους εθισμενους δεν μπορουν να τους βοηθησουν γιατροι ψυχολογοι παπαδες κτλπ....
    Ισως τολμησω να αφησω υπονοουμενο οτι οι πιο πανω που εγραψα τα κανουν χειροτερα τα πραγματα με την αγνοια τους.....

    Υ.Γ και εγω απο πρωτο χερι τα ξερω
    Δεν είπα το αντίθετο. Δε ξέρω τι μπορεί να βοηθήσει τους εθισμένους. Πρώτα απ όλα ο εαυτός τους πρέπει να τους βοηθήσει. Αλλα πολλοί από αυτούς δε νιώθουν μια.

  10. #55
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτη ξερει καλα τι λεει, αλλα εσυ εχεις την αγωνια σου.
    δενε χει νοημα να θεραπευσει εσενα, αλλα τον απτερα σου, γιαυτο σου ειπε τον επομενο μηνα...
    αλλα μιας και το συζηταμε, ισως σου κανει καλο να απευθυνθεις σε ψυχ για σενα, δικο σου, οχι να απρεις φαρμακα, για να σε στηριξει για την δικη σου πλευρα του προβληματος.

    Εγω θα γίνω τέλεια μονο αν σωθεί ο μπαμπάς π μου! Αν δω πως δεν ειμαι καλα σίγουρα θα απευθυνθώ σε γιατρό γτ θα χρειαστεί να είμαι δυνατή.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Αλλο κατεστραμενοσ αλλο αλκοολικοσ μη μπερδευεστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Εγω θα γίνω τέλεια μονο αν σωθεί ο μπαμπάς π μου! Αν δω πως δεν ειμαι καλα σίγουρα θα απευθυνθώ σε γιατρό γτ θα χρειαστεί να είμαι δυνατή.
    οχι σε γιατρο.
    σε ψυχοθεραπευτη.
    τωρα εισαι καλα, δηλαδη?

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Εσύ έχεις μπερδευτεί elis

  14. #59
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι σε γιατρο.
    σε ψυχοθεραπευτη.
    τωρα εισαι καλα, δηλαδη?
    Σε ψυχίατρο δεν ξερω αν εχει διαφορά. Καλα δεν ειμαι γτ υπάρχει το προβλημα κ καλα δεν πρόκειται να γίνω οτι κ να μ πει ο κάθε γιατρός όσο υπάρχει το προβλημα. Ισως βελτιώσει τη διάθεση μ αλλα καλα δε θα ειμαι ποτε όσο υπάρχει το αγκάθι .

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Σε ψυχίατρο δεν ξερω αν εχει διαφορά. Καλα δεν ειμαι γτ υπάρχει το προβλημα κ καλα δεν πρόκειται να γίνω οτι κ να μ πει ο κάθε γιατρός όσο υπάρχει το προβλημα. Ισως βελτιώσει τη διάθεση μ αλλα καλα δε θα ειμαι ποτε όσο υπάρχει το αγκάθι .
    Δεν πας σε ψυχοθεραπευτη για να σου πει κατι και να νιωσεις καλα. Πας για να σε βοηθησει να μαθεις να διαχειριζεσαι καταστασεις με τον καλυτερο δυνατο για σενα τροπο.
    Αυτη τη στιγμη εχεις αναλαβει ρολο γονεα και των 2 γονιων σου, πιθανοτατα το κανεις απο παιδι αλλα τελοσπαντων αυτο ειναι αλλο θεμα..., οσο κι αν παρουσιαζεσαι δυνατη, εχεις ενα φορτιο τεραστιο στην πλατη σου και αυτη η υπερσπορπαθεια που κανεις και ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ για καιρο ακομη, μπορει να σου σκασει ασχημα. Γιαυτο σου μιλαμε για υποστηριξη απο ψυχολογο, ανεξαρτητα απο τις επισκεψεις που θα κανει στο γιατρο ο μπαμπας σου.

    Εχεις αφησει τη ζωη σου να εξαρταται απολυτα απο το αν ο μπαμπας σου θα αποφασισει να σωσει τον εαυτο του ή οχι και αυτο απο μονο του ειναι αρρωστο, χρειαζεσαι υποστηριξη για να μη σου γυρισει μπουμερανγκ.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 09:37
  2. πως θα το σωσω αραγε?
    By cherouvim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2013, 19:48
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ...
    By voli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-12-2012, 20:33
  4. θελω να σωσω τον γαμο μου
    By κωστας1983 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2012, 18:07
  5. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •