αλκοολισμός, προσπαθώ να σώσω το μπαμπά μου - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 144
  1. #76
    Μακάρι να μπορούσα να τον παω σε κατι πιο εξειδικευμένο αλλα δε θα το δεχτεί τωρα. Δύσκολος άνθρωπος ανεξάρτητα με το ποτό από πάντα. Ξέρω γι αυτές τις ομάδες αλλα νιώθω πως θα μ αφαιρούσαν χρονο απο το να κανω αυτό π εγω θεωρώ απαραίτητο (ισως και λανθασμένα ). Σίγουρα όμως θα επιδιώξω μία σχέση πιο ουσιαστική με την ψυχίατρο του για να κρίνει εκείνη πως πρεπει να ειναι η αλληλεπίδραση μας. Και αν κρίνει κ εκείνη πως δεν εχει μελλον η κατάσταση θα του το ξεκαθαρίσουμε. Του το εχει πει αμα δεν πετύχει πας σε ομαδικό. Απλά πανω στη φάση τ προβλήματος δεν ειναι εφικτά ολα τα βήματα. Ας στρώσει λιγο κ βλεπουμε. Πιστεύω πως ανεξάρτητα απο τον αλκοολισμό χρειαζεται σαν άνθρωπος να τα βρει με τον εαυτό του.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Ξέρω γι αυτές τις ομάδες αλλα νιώθω πως θα μ αφαιρούσαν χρονο απο το να κανω αυτό π εγω θεωρώ απαραίτητο (ισως και λανθασμένα ).
    Θα σου αφαιρούσαν χρόνο οι 2 ώρες που θα διέθετες για μία φορά την εβδομάδα?

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Χαλαρώστε λίγο. Έχετε στήσει τη κοπέλα στο τοίχο και της χώνετε. Τι άλλο να κάνει? Αν ο πατέρας δεν είναι διατεθειμένος να κάνει το επόμενο βήμα και να πάει στο ΚΕΘΕΑ, τι μπορεί να κάνει η κοπέλα?

    Κοπελια εσύ πήγαινε εκεί στις συναντήσεις που γίνονται με τους συγγενείς. Θα σε βοηθησει. Δεν είναι πολυς χρόνος

  4. #79
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Θα σου αφαιρούσαν χρόνο οι 2 ώρες που θα διέθετες για μία φορά την εβδομάδα?

    Σου φαίνεται περίεργο αλλα το προγραμμα μ μου ξεκινάει απο τις 7.30 το πρωι κ τεκειωνει 10 το βραδυ με ενα ενδιάμεσο το μεσημερι π θα βοηθήσω στο σπίτι. Αλλα ανεξάρτητα απο αυτο δεν εχω την δύναμη να μην ελέγχω. Φοβάμαι τοσο πολύ να μη δω ξανα το μπαμπά μ με αλκοολ που γίνομαι υπερβολική. Φοβάμαι να λείπω κ να ξερω πως μπορει να γινει το κακο. Λάθος μ, μη φυσιολογικό αλλα ειναι η άμυνα μ.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,746
    Quote Originally Posted by ladylou View Post
    Σου φαίνεται περίεργο αλλα το προγραμμα μ μου ξεκινάει απο τις 7.30 το πρωι κ τεκειωνει 10 το βραδυ με ενα ενδιάμεσο το μεσημερι π θα βοηθήσω στο σπίτι. Αλλα ανεξάρτητα απο αυτο δεν εχω την δύναμη να μην ελέγχω. Φοβάμαι τοσο πολύ να μη δω ξανα το μπαμπά μ με αλκοολ που γίνομαι υπερβολική. Φοβάμαι να λείπω κ να ξερω πως μπορει να γινει το κακο. Λάθος μ, μη φυσιολογικό αλλα ειναι η άμυνα μ.
    το θεμα δεν ειναι αν εισαι υπερβολικη, αλλα αν εισαι αποτελεσματικη.
    κανεις δεν εκοψε τις ουσιες επειδη τον κυνηγουσαν απο πισω.
    ο αλκοολικος που δεν το εχει παρει αποφαση και μεσα σε μπουκαλι να τον κλεισεις θα βρει τον τροπο να πιει.

  6. #81
    Μα και το οτι έκανε το βήμα να παει σ γιατρό να μιλησει δεν δείχνει κάποια πρόθεση; Το οτι παίρνει τα χάπια δεν ειναι; Το οτι ανοίχτηκε σ εμάς κ είπε πως το χρ παρακάνει κ μ περιέγραψε σκηνές π ζούσε; Το οτι μιλάει ανοιχτά στους φίλους τ κ λεει πως παίρνει αγωγή γτ το είχε ξεφτυλίσει; Το οτι δείχνει δείγματα πχ να ακούει ιταλικά για να θυμηθεί τη γλώσσα; Ή να αναφέρει ταξίδι Ιταλία να θυμηθεί τα φοιτητικά τ χρονια με τη μαμά, που μπορει να το λεει ετσι κ να μην το εννοεί αλλά πριν ούτε καν το σκεφτόταν. Το οτι λεει με κρατάνε τα πόδια μ μπορω να περπατήσω ή είχα γινει γελοίος δε θελω αλλο να ξεφτικίζομαι; Αν ήθελε μπορούσε να ειναι οπως πριν να μας έκανε ενα καυγά να άγριευε κ να μη συμορφωνοταν... δε μπα να μυξοκλαιγα να χτυπιόμουν; Οπως είχε γινει κ παλιά δεν είχαν αποτελεςμα. Τωρα ονωσ γιατι να μην το εχει παρει απόφαση; Ειναι 70 ετών δεν εχει τη δύναμη ενός 40αρη ούτε το ενδιαφέρον για ζωή. Ολα αυτα παιδια ειναι αλλαγη για μένα π τον ξερω κ μάλιστα ανέλπιστη μέσα σε 20 μερες με μια μονο φορά στη γιατρό ... και τονίζω ξανα πως πρεπει να μάθει να διαχειρίζεται καταστάσεις εκτός τ αλκοολισμού πχ όταν τον εκνευρίζει κάποιος ή όταν στρεσσαρεται οικονομικά.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,746
    σιγουρα ειναι βημα και το οτι παραδεχεται το προβλημα και το οτι λεει οτι θα κανει προσπαθεια και το οτι πηγε στον γιατρο και πηρε την αγωγη.
    αλλα αν ολα αυτα σημαινουν οτι το πηρε αποφαση, ποιος ο λογος να τον κυνηγας απο πισω? αν το πηρε αποφαση θα το κανει και με το να του φερεσαι σαν παιδι που παει να κλεψει το γλυκο, του δειχνεις οτι δεν τον πιστευεις, τον αμφισβητεις και οτι ειναι ακομα ανικανος να παρει την ευθυνη του εαυτου του, κι αν δεν το πηρε και σας κοροιδευει για να κερδισει χροννο, οτι και να κανεις θα σε κοροιδευει.
    και στις δυο περιπτωσεις, το βρισκω αχρηστο και βλαπτικο να τον κυνηγας.

  8. #83
    Πέρα απο τους λόγους κυνηγιού το κανω γτ όλες αυτές τις ώρες ειναι μόνος. Ποσο να αντέξει ένας άνθρωπος μόνος χωρις να ειναι παραγωγικός;! Προσπαθώ ετσι ισως βλακωδώς να κερδίσω χρονο μέχρι την επόμενη θεραπεία , μέχρι να μπει σ προγραμμα. Μέσα από την παρέα μ προσπαθώ να τον κανω να βλέπει αλλιως πραγματα να μη μένει μονο σπίτι να παμε κ μέχρι ενα μαγαζι να αγοράσουμε κατι ή για βόλτα στο πολυκατάστημα, να εχει κάποιον να μιλησει. Αν γυρνας στην ιδια καταθλιπτική κατάσταση ξανα τα ιδια θα κανεις. Σιγά σιγά θελω να πάμε νια βόλτα μοναστηρακι λιγο να περπατήσει. Ειναι πολυδιάστατο το θέμα οχι μονο πιοτό εχει απομονωθεί .

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,746
    αυτα που λες εδω ειναι σωστα και πολυ καλα κανεις να τον απασχολεις, αλλα αλλο η παρεα και αλλο το κυνηγι.
    αν θελει να πιει και να κοροιδευει, θα βρει ευκαιρια. καποτε θα φυγεις. δεν θα εισαι συνεχεια.

  10. #85
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτα που λες εδω ειναι σωστα και πολυ καλα κανεις να τον απασχολεις, αλλα αλλο η παρεα και αλλο το κυνηγι.
    αν θελει να πιει και να κοροιδευει, θα βρει ευκαιρια. καποτε θα φυγεις. δεν θα εισαι συνεχεια.

    Σιγουρα θα τη βρει ... κ σιγουρα δε θα ειμαι για πάντα ... απλά θελω να γίνουν λιγο πιο ευνοϊκές οι συνθήκες για να επιτύχει κάποιο αποτελεςμα και για να το διατηρήσει μελλοντικά

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Λοιπόν άκου για μην το κουράζουμε το ότι πίνει είναι δευτερεύον αν του πει ο γιατρός ψύχωση συζητηστε να πάρει φαρμακευτική βιταμίνη ντε και φαρμακευτικό μαγνήσιο και να κάνει διατροφή με τοπικά προϊόντα εγώ δεν παίρνω τίποτα πήγα στο γιατρό μετά από δέκα χρόνια δουλειάς επειδή κλαταρα ξύπνησα ένα πρωί κ δεν μπορούσα κ μου λέει ψύχωση είναι οργανικό κλπ παίρνω φάρμακα Μάλια μόλις άρχισα διατροφή κ βιταμίνες κ γυμναστική σε τρία χρόνια είμαι καλύτερα από πριν αυτός μάλλον δεν μπορεί να κάνει γυμναστική οπότε ας κάνει τα άλλα άκου τον παλιό κ δε θα χάσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #87
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Λοιπόν άκου για μην το κουράζουμε το ότι πίνει είναι δευτερεύον αν του πει ο γιατρός ψύχωση συζητηστε να πάρει φαρμακευτική βιταμίνη ντε και φαρμακευτικό μαγνήσιο και να κάνει διατροφή με τοπικά προϊόντα εγώ δεν παίρνω τίποτα πήγα στο γιατρό μετά από δέκα χρόνια δουλειάς επειδή κλαταρα ξύπνησα ένα πρωί κ δεν μπορούσα κ μου λέει ψύχωση είναι οργανικό κλπ παίρνω φάρμακα Μάλια μόλις άρχισα διατροφή κ βιταμίνες κ γυμναστική σε τρία χρόνια είμαι καλύτερα από πριν αυτός μάλλον δεν μπορεί να κάνει γυμναστική οπότε ας κάνει τα άλλα άκου τον παλιό κ δε θα χάσεις

    Να δούμε τι θα τ πει και η γιατρός....

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Εγώ στα λέω για να τα συζητήσετε με τη γιατρό πείτε ένας φίλος μου είπε αυτό υπάρχει φως ξέρει αυτή τι θα κάνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Εχει μεγαλη σημασια να απευθυνθεις σε ομαδα συγγενων που σου γραφουν τα παιδια θα κερδισεις δεν θα χασεις χρονο, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο γιατι θα σε κατευθυνουν σε θεμα συμπριφορας στο πως ειναι καλυτερα και για σενα και για τον πατερα σου να υπαρξει καποιο θετικο και αποδοτικοτερο αποτελεσμα, οσο δεν ασχολεισαι με αυτο και εισαι συνεχεια στο κατοπι του θα κανεις πισωγυρισματα μια θα βλεπεις οτι κατι παει να γινει και μια θα απογοητευεσαι οταν πινει, ετσι δεν θα το κοψει. Ασε που οσο πινει δεν θα βοηθανε πολυ τα φαρμακα, θα βοηθανε μεχρι ενα βαθμο.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #90
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Εχει μεγαλη σημασια να απευθυνθεις σε ομαδα συγγενων που σου γραφουν τα παιδια θα κερδισεις δεν θα χασεις χρονο, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο γιατι θα σε κατευθυνουν σε θεμα συμπριφορας στο πως ειναι καλυτερα και για σενα και για τον πατερα σου να υπαρξει καποιο θετικο και αποδοτικοτερο αποτελεσμα, οσο δεν ασχολεισαι με αυτο και εισαι συνεχεια στο κατοπι του θα κανεις πισωγυρισματα μια θα βλεπεις οτι κατι παει να γινει και μια θα απογοητευεσαι οταν πινει, ετσι δεν θα το κοψει. Ασε που οσο πινει δεν θα βοηθανε πολυ τα φαρμακα, θα βοηθανε μεχρι ενα βαθμο.

    Έχετε δίκιο... θα το κοιτάξω...

Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 09:37
  2. πως θα το σωσω αραγε?
    By cherouvim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2013, 19:48
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ...
    By voli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-12-2012, 20:33
  4. θελω να σωσω τον γαμο μου
    By κωστας1983 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2012, 18:07
  5. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •