Αποδοχή του εαυτού μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    9

    Αποδοχή του εαυτού μας

    Καλησπέρα ! Εδω και αρκετα χρονια, απο την εφηβεία μου ειχα χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν αναγνώριζα την προσωπική μου αξια. Πλέον στα 21 μου χρονια και ύστερα απο καποια πραγματα που εχουν συμβεί, η κατάσταση αυτη εχει παραμείνει. Πώς γινεται κάποιος να αποδεχτεί πλήρως τον εαυτό του ; Και να μην συγκρίνεται συνέχεια με τους άλλους ; πάντοτε κάποιος αλλος θα εχει κατι που μπορει να μην εχουμε εμεις. Κάποιος να εχει πιο όμορφο πρόσωπο πχ ή να ειναι πιο κοινωνικός , ενώ εμεις να εχουμε καλύτερο χιούμορ και να εχουμε καποιο ταλέντο ξερω γω... Θελω να πω , ο καθένας μας εχεις και θετικά και αρνητικά. Πώς μπορουμε ομως να αποδεχτούμε πλήρως τον εαυτό μας ώστε να μην ασχολούμαστε με τα προτερήματα των άλλων και τα θετικά που εχουν στη ζωή τους και να εστιάσουμε στα δικά μας προτερήματα και θετικά που εχουμε στη ζωή μας ; εγω προσωπικά συνεχώς συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, ενω αντικειμενικά εχω πολλα πραγματα που ειναι ωραια σε μενα τοσο εμφανισιακά οσο και απο χαρακτήρα. Πώς μπορω να το βελτιώσω αυτο; Πραγματικά ειναι κατι που με κανει να νιώθω δυσφορία και θελω να το αλλαξω ! Θελω να αναγνωρίσω την προσωπική μου αξια και να μη με στεναχωρεί που κάποιος αλλος μπορει να εχει κατι καλύτερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Evi555 View Post
    Καλησπέρα ! Εδω και αρκετα χρονια, απο την εφηβεία μου ειχα χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν αναγνώριζα την προσωπική μου αξια. Πλέον στα 21 μου χρονια και ύστερα απο καποια πραγματα που εχουν συμβεί, η κατάσταση αυτη εχει παραμείνει. Πώς γινεται κάποιος να αποδεχτεί πλήρως τον εαυτό του ; Και να μην συγκρίνεται συνέχεια με τους άλλους ; πάντοτε κάποιος αλλος θα εχει κατι που μπορει να μην εχουμε εμεις. Κάποιος να εχει πιο όμορφο πρόσωπο πχ ή να ειναι πιο κοινωνικός , ενώ εμεις να εχουμε καλύτερο χιούμορ και να εχουμε καποιο ταλέντο ξερω γω... Θελω να πω , ο καθένας μας εχεις και θετικά και αρνητικά. Πώς μπορουμε ομως να αποδεχτούμε πλήρως τον εαυτό μας ώστε να μην ασχολούμαστε με τα προτερήματα των άλλων και τα θετικά που εχουν στη ζωή τους και να εστιάσουμε στα δικά μας προτερήματα και θετικά που εχουμε στη ζωή μας ; εγω προσωπικά συνεχώς συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, ενω αντικειμενικά εχω πολλα πραγματα που ειναι ωραια σε μενα τοσο εμφανισιακά οσο και απο χαρακτήρα. Πώς μπορω να το βελτιώσω αυτο; Πραγματικά ειναι κατι που με κανει να νιώθω δυσφορία και θελω να το αλλαξω ! Θελω να αναγνωρίσω την προσωπική μου αξια και να μη με στεναχωρεί που κάποιος αλλος μπορει να εχει κατι καλύτερο.
    εβη δεν εισαι η μονη. οι περισωτεροι τοχουν αυτο. ακομα κ αυτοι που ζηλευεις εσυ για αυτα που εχουν κ αυτοι ζηλευουν αλλους με τον ιδιο τροπο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    απο κει κ περα θα σου ελεγα να μπορεις να στιαζεις σε σενα περισωτερο. αν θες μπορεις να δεις κ ειδικο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Και εγω το εχω αυτο αρκετα .και μαλιστα αυτο σκεφτομουν τωρα οτι νιωθω μονη στον κοσμο μ και αν πρεπει να αλλαξω.αλλα οχι.αν δεν κανω τα ιδια με τους αλλους ποτε δε νιωθω καλα .δυσκολα να δισχωριζεσαι απο το πληθος.γτ μαζες μια μαζες δυο
    Κυριευουμε το πλοιο
    Κοινωνια το φωναζουν.
    Το τιμονι του αγκαλιαζουν...

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    λιγο πολυ ολοι το εχουμε αυτο.π.χ εμενα μου αρεσει πολυ ο εαυτος μου και σε εμφανιση αλλα και σε χαρακτηρα..απο κει και περα μπορει να γνωρισω καποιον και να ζηλεψω κατι στο χαρακτηρα του η στη εμφανιση και να πω γιατι να μην το εχω και εγω.αλλα οκ σε γενικες γραμμες ειμαι οκ ευχαριστημενος και ευτηχησμενος με τον εαυτο μου..
    καποιος φιλοσοφοςδεν θυμαμε το ονομα του.. ειχε πει
    ο καλητερος ανταγωνισμος ειναι ο ανταγωνισμος του εαυτου μας που σημενη οτι να ανταγωνιζομαστε τον εσυτο μας για να το βελτιονουμε να βλεπουμε τα λαθοι μας..μονο ετσι μπορουμε νσ γινουμε καλυτεροι και να βελτιουθεμε
    αγαπα τον εαυτο σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    καποιος φιλοσοφοςδεν θυμαμε το ονομα του.. ειχε πει
    ο καλητερος ανταγωνισμος ειναι ο ανταγωνισμος του εαυτου μας που σημενη οτι να ανταγωνιζομαστε τον εσυτο μας για να το βελτιονουμε να βλεπουμε τα λαθοι μας..μονο ετσι μπορουμε νσ γινουμε καλυτεροι και να βελτιουθεμε
    αγαπα τον εαυτο σου.
    συμφωνω. μπορει να ακουγεται κατι πολυ απλο αλλα οταν το κανεις θα δεις τεραστια διαφορα.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Evi555 View Post
    Καλησπέρα ! Εδω και αρκετα χρονια, απο την εφηβεία μου ειχα χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν αναγνώριζα την προσωπική μου αξια. Πλέον στα 21 μου χρονια και ύστερα απο καποια πραγματα που εχουν συμβεί, η κατάσταση αυτη εχει παραμείνει. Πώς γινεται κάποιος να αποδεχτεί πλήρως τον εαυτό του ; Και να μην συγκρίνεται συνέχεια με τους άλλους ; πάντοτε κάποιος αλλος θα εχει κατι που μπορει να μην εχουμε εμεις. Κάποιος να εχει πιο όμορφο πρόσωπο πχ ή να ειναι πιο κοινωνικός , ενώ εμεις να εχουμε καλύτερο χιούμορ και να εχουμε καποιο ταλέντο ξερω γω... Θελω να πω , ο καθένας μας εχεις και θετικά και αρνητικά. Πώς μπορουμε ομως να αποδεχτούμε πλήρως τον εαυτό μας ώστε να μην ασχολούμαστε με τα προτερήματα των άλλων και τα θετικά που εχουν στη ζωή τους και να εστιάσουμε στα δικά μας προτερήματα και θετικά που εχουμε στη ζωή μας ; εγω προσωπικά συνεχώς συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, ενω αντικειμενικά εχω πολλα πραγματα που ειναι ωραια σε μενα τοσο εμφανισιακά οσο και απο χαρακτήρα. Πώς μπορω να το βελτιώσω αυτο; Πραγματικά ειναι κατι που με κανει να νιώθω δυσφορία και θελω να το αλλαξω ! Θελω να αναγνωρίσω την προσωπική μου αξια και να μη με στεναχωρεί που κάποιος αλλος μπορει να εχει κατι καλύτερο.
    Aν όχι όλοι οι άνθρωποι, τότε οι περισσότεροι, θέτουν τον εαυτό τους σε τέτοιες δοκιμασίες. Είναι καλό το κίνητρο να θέλεις να γίνεσαι καλύτερος, αλλά το μέσο, δηλαδή να θέτεις τον εαυτό σου προς συγκριση και το συναίσθημα που σου δημιουργεί η συγκριση όταν δεν είναι υπερ σου να είναι θλίψη, τότε πιστεύω πως είναι βλαπτική η κατάσταση και το παράλογο βρίσκεται στο εξής. Πες πως δεν είμασταν άνθρωποι αλλά ζώα. Το ψάρι είναι ενας θαυμάσιος κολυμβιτής, αλλά το ίδιο και η αρκούδα. Η αρκούδα όμως μπορεί να σκαρφαλώσει σε δέντρα, το ψάρι όμως δεν μπορεί! Φαντάσου να έπεφτε το ψάρι σε κατάθλιψη επειδή δεν έχει τη δυνατότητα να αναρριχηθεί! Τι θέλω να πω με αυτό; Όλοι οι άνθρωποι ερχόμαστε στη ζωή με τς ίδιες πιθανότητες πχ να αριστεύσουμε σε κάποια επιστημη ή να περιποιηθούμε τον εαυτό μας για να γινουμε όμορφοι, ή να ασκηθούμε κατάλληλα για να γίνουμε αθλητές ή και πρωταθλητές. Το θέμα όμως ποιο είναι; Εσύ τι θες να είσαι; Θες να είσαι ο εαυτός σου και να κάνεις 5 , 10 ή 100 πραγματα που εκφράζουν εσένα και μόνο ή θες να μιμηθείς τον Α τον Β ή τον Γ του οποίου η εικόνα σου μοιάζει περισσότερο ευτυχισμένη από εσένα με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται και γι αυτό δυσφορείς και θέλεις να αλλάξεις για να του μοιάσεις;
    Πιστεύω λοιπον, πως αν βρεις πράγματα τα οποία πραγματικά αγαπας να κάνεις ή πραγματικά θέλεις να βελτιώσεις σε σένα, και θέσεις ένα στοχο ως ιδανικό για σένα και μόνο, θα πάψεις να συγκρίνεις εσένα με ολους τους άλλους και να θλίβεσαι, αλλά θα σκέφτεσαι εσένα σε σχέση με τον ιδανικό εαυτό τον οποίο στοχεύεις. Αν κάνεις πράγματα που σε εκφράζουν 100% τότε θα νοιωθεις πλήρης, άρα δε θα χεις λόγο να ζηλεύεις αλλά να χαίρεσαι τα κεκτημένα σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Καποιος εδω εχει διαβασει μπουσκουλια?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η σύγκριση και η αυστηρή κριτική που συνήθως πάνε πακέτο είναι εχθροί της αυτοπεποίθησης.
    Είναι στάσεις που μαθαίνονται από την οικογένεια και το κοινωνικό περιβάλλον.

    Αυτοπεποίθηση δεν είναι μόνο να λες είμαι πολύ καλός σ'αυτό κ σ'εκείνο αλλά να έχεις ρεαλιστική εικόνα για τον εαυτό σου.

    Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να παρατηρώ πότε μου συμβαίνουν σαν στάσεις η σύγκριση και η κριτική. Το ιδανικό θα ήταν να μη προσπαθήσω να αντιδράσω κ να συνεχίσω την κριτική για την κακή μου στάση.
    Νομίζω όμως ότι σαν στάση προσπαθώ να το δω σαν ταξίδι και όχι σαν σκοπό ζωής να αποκτήσω αυτοπεποίθηση. Θέλω να πω πως θεωρώ λάθος να κυνηγάς την αυτοπεποίθηση. Είναι κάπως όπως το κυνήγι της ευτυχίας. Όσο το κυνηγάς τόσο απομακρύνεται.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Καποιος εδω εχει διαβασει μπουσκουλια?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Λεο Μπουσκαλια?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ναι

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Αποδοχή και έκφραση των συναισθημάτων
    By Deleted240217a in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 24-12-2016, 21:31
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 22:34
  3. Αποδοχή απο τον πατέρα μου
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-2014, 02:34
  4. Τι βασάνιζε τον Χιτλερ;- Αποδοχή του εαύτού μας
    By SoulFighter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-2011, 19:14
  5. κοινωνικη αποδοχη :(
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2010, 09:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •