Τοξικος ανθρωπος ή τοξικη σχεση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    Τοξικος ανθρωπος ή τοξικη σχεση?

    Τελευταια στο fb βλεπω πολλα αρθρα για τους τοξικους ανθρωπους και πως να τους αποφευγουμε, προστατευοντας τον καλο και αθωο εαυτο μας.
    Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχει τοξικος ανθρωπος παρα μονο τοξικη σχεση, τουλαχιστον στη συντριπτικη πλειοψηφια, αν εξαιρεσω καποιους κυριολεκτικα και επικινδυνα ψυχοπαθείς ανθρωπους με παθολογικη απουσια συναισθηματων και με κακο χαρακτηρα, με τους οποιους καποιος πρεπει να συνεναισει να κανει σχεση μαζι τους πασης φυσεως, οποτε τα θελει ο ποπος τους.

    Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι που καταριουνται τους τοξικους σε μια σχεση, στην ουσια δε αντιλαμβανονται οτι οι ιδιοι απλα φερουν τη μιση ευθυνη για την δημιουργια μιας τοξικης σχεσης.
    Πχ καποιος εχει αυτισμο και εχει βιωσει απο μικρος την απορριψη και τη μοναξια, καποιος πασχει απο σχιζοφρενεια και φοβαται να μην φανει. Δυσκολοι ανθρωποι και τοξικοι λογω των δικαιολογημενων αμυνων που αν κανεις καποια σχεση μαζι τους και τους δωσεις την αισθηση οτι επειδη εγω ειμαι "καλα" και εσυ προβληματικος, θα επρεπε να με ευγνομωνεις που ειμαι μαζι σου και σε ανεχομαι, ε τοτε φιλε μου εισαι και εσυ ο τοξικος για αυτον. Πιθανως στη πραγματικοτητα να εισαι πιο κακος απο αυτον σαν ανθρωπος.
    Πχ σε μια σχεση ο ενας ερωτευεται παράφορα και ο αλλος απλα ειναι σε μια σχεση ρουτινας. Ε αυτος που ερωτευθηκε θα πει τον αλλο τοξικο κτλ.
    Πχ ξεκιναει μια σχεση και οντως λενε και οι δυο νωρις και οντως το θελουν οτι ενδιαφερονται να φτιαξουν κατι σοβαρο. Στην πορεια καποιος βλεπει οτι δεεεν και κοβει τη σχεση, οποτε γινεται ο τοξικος ο ψευτης ο εκμεταλλευτης ο ψυχοπαθης.

    Ποια η δικη σας γνωμη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει καθολου πότε θεωρειται τοξικος ενας ανθρωπος και πότε τοξικη μια σχεση. Απο τα παραδειγματα σου τουλαχιστον αυτο υποθετω.
    Τελοσπαντων, αν ενας ανθρωπος δεν ειναι τοξικος αλλα θεωρει οτι βαλλεται απο τοξικους ανθρωπους, στο χερι του ειναι να θωρακισει τον εαυτο του τοσο ωστε να μην επηρεαζεται απο τη γνωμη τους, να μην απολογειται/δικαιολογειται, να μην αλλαζει αποφασεις εξαιτιας τους, να μη δυσλειτουργει συναισθηματικα επειδη επιτρεπει την πιεση τους, να μην τον χειριζονται, να μην ειναι ερμαιο τους με λιγα λογια.
    Και ολα αυτα ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ. Δε γινεται να τα ριχνουμε ολα στους αλλους, στους "τοξικους", οταν εμεις ειμαστε ερμαια του φθονου τους, των ανασφαλειων τους, της κτητικοτητας τους ή οτιδηποτε αλλο και να λεμε οτι φταινε μονο αυτοι.
    Απο την αλλη, αν ενας ανθρωπος θεωρησει προς οφελος του να απομακρυνει εντελως εναν τοξικο ανθρωπο αντι να βρει τροπους και μεθοδους να τον αντιμετωπιζει λειτουργικα, ειναι απολυτα σεβαστο και αυτο. Καποιες φορες επιλεγουμε να μην το παλευουμε ξανα και ξανα και να βαζουμε ενα τελος.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πολύ της μοδας αυτή η λέξη τελευταία, το ακούω συνεχώς, τοξικός ο ένας, τοξικός ο άλλος... ούτε που έχω καταλάβει τι εννοούν.

    Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που ζουν λίγο παρασιτώντας,φαντάζομαι όλοι θα χουμε γνωρίσει μερικούς τέτοιους κάποια στιγμή. Αυτοί που κολλάνε πάνω σου και θέλουν να βγάλουν όλα τα κομπλεξ τους πχ, να σου ρίξουν την ευθύνη της ζωής τους, να γίνεις ο παρηγορήτης του ή το άτομο που θα πουλάνε μούρη για να νιώσουν λίγο καλύτερα...

    Συμφωνώ με την τοποθέτηση της savatage πάντως, στο χέρι σου είναι να απομακρύνεις από την ζωή σου τέτοια άτομα ή να θέσεις τα όρια που θες κι επειδή με τις ταμπέλες δεν τα πάω καλά προσωπικά το μόνο κριτήριο που έχω είναι το πώς με κάνει να νιώθω ο άλλος. Αν μαζί του νιώθω ζεστασιά, νιώθω όμορφα κτλ μένω, αν μου βγάζει αρνητική ενέργεια αποχωρώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εγω πιστευω πως υπαρχουν τοξικες σχεσεις αλλα κ αυτες ειναι αποτελεσμα των τοξικων ατομων που τις συντελουν. εξαλου αυτοι ειναι που συντελουν την σχεση αυτη ( ερωτικη η φιλικη) που ειναι τοξικη. γενικα πιστευω οτι οσο πιο ενταξει ειναι με τον εαυτο τους τα ατομα που παν να κανουν μια σχεση τοσο πιο καλη καλη θα ειναι κ η σχεση. αποκει κ περα αν ειναι οι ιδιοι προβληματικοι το ιδιο θα ειναι κ η σχεση.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    προσοπικα οι περισωτεροι ανθρωποι μου φενωνται σαν ζητιανοι που παν να ζητιανεψουν απο αλλους ζητιανους κ αυτοι (ως αναμενομενο) δεν εχουν αν τους δωσουν τπτ.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αν χωρισουν δυο ατομα και τους ρωτησεις θα κατηγορησουν ο ενας τον αλλο οτι ηταν τοξικος.
    Κυλισε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι λεει η παροιμια.
    Δεν ερωτευεσαι τυχαια καποιον τοξικο , αυτος ειναι αυτο που ειναι. Απλα μου τη δινει λιγο η κλαψα και η φορτωση ολων των δεινων στον εναν τον τοξικο.
    Αλλα με αυτη τη νοοτροπια παλι σε τοξικο θα πεφτεις μεχρι να κατανοησεις που φταις και να αναλαβεις τη μιση ευθυνη για την τοξικοτητα στη σχεση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πολύ της μοδας αυτή η λέξη τελευταία, το ακούω συνεχώς, τοξικός ο ένας, τοξικός ο άλλος... ούτε που έχω καταλάβει τι εννοούν.

    Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που ζουν λίγο παρασιτώντας,φαντάζομαι όλοι θα χουμε γνωρίσει μερικούς τέτοιους κάποια στιγμή. Αυτοί που κολλάνε πάνω σου και θέλουν να βγάλουν όλα τα κομπλεξ τους πχ, να σου ρίξουν την ευθύνη της ζωής τους, να γίνεις ο παρηγορήτης του ή το άτομο που θα πουλάνε μούρη για να νιώσουν λίγο καλύτερα...

    Συμφωνώ με την τοποθέτηση της savatage πάντως, στο χέρι σου είναι να απομακρύνεις από την ζωή σου τέτοια άτομα ή να θέσεις τα όρια που θες κι επειδή με τις ταμπέλες δεν τα πάω καλά προσωπικά το μόνο κριτήριο που έχω είναι το πώς με κάνει να νιώθω ο άλλος. Αν μαζί του νιώθω ζεστασιά, νιώθω όμορφα κτλ μένω, αν μου βγάζει αρνητική ενέργεια αποχωρώ.
    Για να μπλέξεις με τοξικό άνθρωπο πρέπει πρώτα από όλα να μην τα έχεις εσύ καλά με τον εαυτό σου.Προσωπικά λοιπόν επειδή θεωρώ ότι είχα μπλέξει με τέτοιο άτομο στην ιστορία με το τροχαίο που έγραψα πριν λίγες ημέρες,η ευθύνη είναι σαφώς και δική μου που δεν έβαλα όρια απο την αρχή.
    Και συμφωνώ για την πρόταση που έκανα bold.Ναι και εγώ στην αρχή,έτσι ένιωθα.Καλά που στην πόλη που μένω δεν έχω καταφέρει να έχω έναν άνθρωπο να βγω για ένα καφέ και είπα ότι απέκτησα μια νέα φίλη.Δεν ήταν από την αρχή τόσο αρνητική. Αλλά στην πορεία άρχισα να καταλαβαίνω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Και μετάνιωσα.Εχω αναφέρει εν συντομία σε εκείνο το κείμενο,μόνο τις αρνητικές κυρίως στιγμές αλλά σαφώς υπήρξαν και θετικές.Αλλά απο ένα διάστημα και μετά βάζοντας τα πράγματα σε μια ζυγαριά είδα ότι οι αρνητικές στιγμές είναι σαφώς περισσότερες και άρχισα να νιώθω δυσφορία μέσα σε αυτή την σχέση και προσπάθησα να φύγω.
    @GeorgeGr1
    Εγώ μπορεί να την είπα ότι είναι τοξική και να το πιστεύω αυτό αλλά εκείνη ουδέποτε πίστεψε ότι εγώ ήμουν τοξικός.Στο τέλος μου ζήτησε συγνώμμη και μάλιστα μου είπε ότι είχε δίκιο η αδερφή της.Ρωτάω γιατί και μου περιγράφει τον παρακάτω διάλογο
    Αδερφή της-Ο kozchr σου φαίνεται να έχει ηθικούς φραγμούς?
    44χρονη-ναι
    Αδερφή της-Εχεις καταλάβει μήπως είναι gay?
    44χρονη-Οχι δεν μου έχει δείξει ότι είναι
    Αδερφή της-τότε πρόσεξε πόσο θα τον πιέσεις με όλα αυτά γιατί προβλέπω να τα βροντάει και να φεύγει
    Και όντως έτσι έγινε..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Kozchr τοξικος ησουνα για αυτη. Για να ξεσπαει σε εσενα, να σε προσβαλει κτλ το κανει διοτι την κανεις να μην νοιωθει ωραια, ειτε στρεσαρετε ειτε αγχωνετε ειτε ζηλευει κτλ, το αποτελεσμα μετραει. Για καποιους το οτι φερεσαι υπομονετικα και ωραια ειναι τοξικο, δεν το αντεχουν για δικους τους λογους και ας σου ζητησε συγνωμη.
    Δεν ειναι θεμα δικης σου αποψης, απο τη στιγμη που η σταση σου την ενοχλει, εισαι για αυτην τοξικος. Ας εισαι ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου.
    Η σχεση σας δεν βαδιζε, τελος, ηταν τοξικη και για τους δυο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    GeorgeGr1 καλησπέρα.Μπορώ να δεχθώ ότι είμαι και εγώ τοξικός άνθρωπος αλλά κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω και αν εσύ ή όποιος άλλος μπορεί να μου τα εξηγήσεις και έχεις όρεξη να το κάνεις,θα ήμουν υπόχρεος
    Καταρχήν εμένα με ενοχλούσε η δική της στάση που στο 70% της ημέρας ήταν μέσα στην κλάψα.Ποτέ δεν με πρόσβαλλε με την έννοια που ίσως το κατάλαβες ή άφησα εγώ να εννοηθεί μέσα από τα γραφόμενα μου.Ισα-ισα που πάντα ήταν ευγενική μαζί μου και όλη η κλάψα που έκανε,περιστρεφόταν γύρω απο τον ευατό της και τον 53χρονο που δεν της κάθεται.Εμένα ποτέ δεν μου έκανε παράπονα ότι κάτι την χαλάει στην συμπεριφορά μου ώστε να το αλλάξω.Εγώ αντιθέτως της έλεγα κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν στην συμπεριφορά της και της έλεγα επίσης ότι αν μιλάει έτσι και στον δικό της,λογικό είναι να παρεξηγηθεί και να γίνουν κ..ς και μετά από λίγη συζήτηση το καταλάβαινε και μου έλεγε μπράβο που είσαι στην ζωή μου και με συμβουλεύεις.. Ημουν λοιπόν τοξικός για εκείνη? και μου έλεγε ότι ακόμη και αν χώριζε από τον 53χρονο εμένα με ήθελε να είμαι στη ζωή της.
    Γιατί έδωσε σε εμένα τα 2α κλειδιά του σπιτιού που νοίκιασε στην θεσσαλονίκη και όχι στον γκομενο της και με το ελεύθερο να πηγαίνω όποτε θέλω και ακόμη και να την "διώξω" αν θέλω πχ κάποια στιγμή να πάω εκεί με καμμιά κοπέλα?
    Γιατί πρότεινε σε εμένα και όχι στον γκόμενο της να πάμε διακοπές στην άδεια μου σε όποιο μέρος ήθελα και με όλα τα έξοδα πληρωμένα από εκείνη? Και ότι το κάνει για να με ευχαριστήσει για όσα έκανα για εκείνη? Και όταν εγώ απάντησα ότι δεν θέλω να πάω διακοπές με την σύντροφο άλλου,πόσο μάλλον συναδέλφου μου,άρχισε να κλαίει και να μου λέει "μα νόμιζα ότι είμαστε φίλοι και ότι περνάμε καλά μαζί.""Ναι οκ είμαστε φίλοι αλλά σε καμμιά περίπτωση δε θα πήγαινα διακοπές με την σύντροφο άλλου.τόσο απλά" Αν αυτό με κάνει τοξικό άνθρωπο που αρνήθηκα,ας με κάνει.Αυτό έγινε αρχές ιούνη.
    Γιατί μου πρότεινε τέλη αυγούστου να παρατήσω την δουλειά μου,εδώ στην πόλη μου και να πάω να μείνω στο σπίτι της και με τις γνωριμίες που έλεγε ότι έχει,να μου βρει άλλη δουλειά που θα με πληρώνει περισσότερα απο την τωρινή μου επειδή αξίζω πολλά παραπάνω απο ότι κάνω εδώ πέρα? Και όσα έξοδα είχα μέχρι να βρω αυτή την υποτιθέμενη καινούρια δουλειά,να μου τα καλύπτει εκείνη και να μην τα ζητήσει πίσω ποτέ? λες και ήμουν προικοθήρας ένα πράμα ή ότι άλλο.Με κύριο αντάλλαγμα σε όλο αυτό να κάνει(ουμε) ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό ο 53χρονος να την δεσμευτεί.Και αφού την δεσμεύονταν θα πήγαινε να ζήσει μαζί του,οπότε εμένα θα μου έμενε το σπίτι της να το κάνω ότι θέλω και να πληρώνει εκείνη το ενοίκιο.
    Αν το ότι αρνήθηκα να ασχοληθώ άλλο, επειδή απο μεριάς μου θεώρησα ότι είχα κάνει ήδη αφιλοκερδώς ότι θεωρούσα ανθρωπίνως δυνατό ώστε ο 53χρονος να γίνει επίσημος δεσμός της και κουράστηκα και είπα ότι σταματώ να ασχολούμαι, με κάνει τοξικό άνθρωπο, ας με κάνει. Και ότι δεν ήθελα άλλο να την κάνω παρέα, επειδή απλώς κουράστηκα να τα κάνω όλα αυτά, ας με κάνει τοξικό άνθρωπο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τοξικος ησουν γιατι ασχολιοσουν μαζι της, την στιγμη που ηξερες οτι θα φυγεις καποια στιγμη.
    Κι εγω ειχα ερωτευθει καποια αρκετα τοξικη, τη καταλαβα μεσα σε ενα μηνα και ο χωρισμος στο μυαλο μου ηταν αναποφευκτος. Γιατι την κρατησα 7 μηνες, προσπαθωντας να της επιβάλλω εμμεσα την γνωμη μου και να της υπενθυμίζω κι εγω λαθη της? Γιατι οταν μου ελεγε οτι θελει να παντρευτει εγω της ελεγα δε ξερω θα δουμε, ενω ηξερα οτι δε παιζει τετοιο σεναριο? Γιατι απο τα πρωτα σημαδια τοξικοτητας δεν το εληξα και εμεινα να της υπενθυμίζω οτι ειναι προβληματικη? Τι πιο τοξικο να φτανεις σε σημειο να λες σε καποιον που γνωριζει οτι εχει θεματα χοντρά, εισαι προβληματικος, κανεις λαθη, δε σε θελει κανενας κτλ κτλ και στο τελος να την διωχνεις κιολας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Καλά τα γράφεις αλλά μου δημιουργούνται και πάλι κάποιες απορίες.Εσύ δηλαδή βλέπεις κάποιον άνθρωπο,μιλάς μαζί του,καταλαβαίνεις απο την αρχή ότι είναι προβληματικός και λες "είναι προβληματικός.ας ασχοληθώ μαζί του για κάποιο καιρό και μετά τον παρατάω?"
    Γιατί εγώ πίστεψε με δεν πήγα να βοηθήσω με την λογική του να φύγω.Δεν ήξερα ότι θα κουραστώ και θα φύγω.Εκείνη την ώρα την αρχική,σκέφτηκα ότι υπήρχε μια πιθανότητα να υπάρξει επιτυχία.Εγώ πάντως δεν έλεγα,δε ξέρω,θα δούμε,έλεγα και το πίστευα ότι όντως υπήρχε πιθανότητα αυτοί οι 2 να παντρευτούν και μάλιστα είχα δεχθεί να γίνω και κουμπάρος και το πίστευα ειλικρινά ότι θα μπορούσε να συμβεί.Και απο τα μέσα Μαρτίου που αρχίσαμε να κάνουμε παρέα μου είχε πει για ότι θα άλλαζε πόλη και ότι θα προσπαθούσα να μου βρει μια δουλειά και για εμένα κτλ και πίστεψε με τότε το πίστευα ότι θα μπορούσε να συμβεί.
    Και δεν της είπα ποτέ με τον τρόπο που το λες "εισαι προβληματική κτλ".Μόνη της μου έλεγε "αν θεωρείς ότι κάπου κάνω κάτι λάθος,να μου το λες.αν δε μου το λένε οι φίλοι μου,ποιοι θα μου το πούνε?" και εγώ βάσει των δικών μου βιωμάτων και εμπειριών στη ζωή μου έλεγα αυτό που πίστευα.Και πάντα ξεκινώντας με την φράση σε σημαντικές κατ`εμε συμβουλές "η προσωπική μου γνώμη και την οποία δεν είσαι υποχρεωμένη να δεχθείς ή να ακολουθήσεις οπωσδήποτε είναι αυτή...." Οταν θεωρούσε τον ευατό της ότι μοιάζει πχ με κωλόγρια επειδή ο 53χρονος την είχε μια κρύο,μια ζέστη,εγώ της έλεγα ότι δεν είναι και το πίστευα ότι δεν είναι.Αν δεν το πίστευα,δε θα το έλεγα
    Επρεπε να με φέρει σε πολύ δύσκολη θέση που δεν υπόλογιζα εξαρχής ότι θα ερχόμουν,ούτε τα συναισθήματα που ενδεχόμενα θα ένιωθα και θα με κάνανε να βάλω τέλος σε αυτή την σχέση.Δεν ήθελα να φτάσω σε αυτό το σημείο να τελειώσω αυτή την σχέση γιατί θεωρώ πως δεν είμαι τόσο ηλίθιος ώστε να πετούσα έτσι χωρίς να το σκεφτώ σοβαρά,την μοναδική μου ίσως ευκαιρία να αλλάξω πόλη και περιβάλλον και να πάω εκεί που μένει η γυναίκα που αγάπησα όσο καμμιά άλλη στην ζωή μου και να το πάλευα να ήμουν μαζί της με άλλους όρους.Ναι τον πρώτο καιρό όταν μου είπε "πιστεύω ότι σε έστειλε ο θεός για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο,την πίστεψα ότι μπορούσε να συμβεί έτσι".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Τοξικος ησουν γιατι ασχολιοσουν μαζι της, την στιγμη που ηξερες οτι θα φυγεις καποια στιγμη.
    Κι εγω ειχα ερωτευθει καποια αρκετα τοξικη, τη καταλαβα μεσα σε ενα μηνα και ο χωρισμος στο μυαλο μου ηταν αναποφευκτος. Γιατι την κρατησα 7 μηνες, προσπαθωντας να της επιβάλλω εμμεσα την γνωμη μου και να της υπενθυμίζω κι εγω λαθη της? Γιατι οταν μου ελεγε οτι θελει να παντρευτει εγω της ελεγα δε ξερω θα δουμε, ενω ηξερα οτι δε παιζει τετοιο σεναριο? Γιατι απο τα πρωτα σημαδια τοξικοτητας δεν το εληξα και εμεινα να της υπενθυμίζω οτι ειναι προβληματικη? Τι πιο τοξικο να φτανεις σε σημειο να λες σε καποιον που γνωριζει οτι εχει θεματα χοντρά, εισαι προβληματικος, κανεις λαθη, δε σε θελει κανενας κτλ κτλ και στο τελος να την διωχνεις κιολας.
    Μπραβο ρε Γιωργο. Τουλαχιστον εσυ το παραδεχεσαι. Δε σε εχω ξαναδει να το κανεις, σε τιμαει απολυτα αυτο, αντε γιατι στο αλλο τοπικ παρουσιαζετε τους οριακους σαν τερατα που βγαινουν με καρμπον και οσοι κανουν σχεση μαζι τους ειναι "αγιοι". Ε... οχι δα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Savatage στα τοπικ με τους οριακους αστο, τα πιο πολλα γραφομενα ειναι λογια πονου. Εγω εμαθα πολλα για τις σχεσεις και τη ζωη μεσα απο την οριακη που δεν θα μαθαινα αλλες 10 να ειχα μαζι.
    Δε το κρυβω οτι πονεσα, αλλα σπαζομε ρε συ οταν διαβαζω οι τοξικοι ετσι οι τοξικοι αλλιως και εμεις οι καημενοι και βαλτε τους στο περιθωριο κτλ. Οχι ρε φιλε, αυτος ειναι με τα προβλήματά του, θες? Κατσε. Δε θες, φυγε. Απλα πρεπει να το ζησεις και να σκεφτεις πολλα και πολυ για να καταληξεις οτι οντως αυτος ταλαιπωρείται περισσοτερο.
    Φαντάσου λιγο μπουλινγκ φαγαμε απο εναν οριακο και ισως και μια απορριψη αν προλαβε, και πονεσαμε. Απο τι? Απο αυτο που ζουσαν αυτοι πιθανως απο τοτε που γεννηθηκαν ζητιανεύοντας λιγη αποδοχη. Απο τη μια πονεσα, απο την αλλη χαιρομαι πραγματικα που στη ζωη μου ποτε δεν φερθηκα ασχημα και υποτιμητικα σε "ιδιαιτερα" παιδια - ανθρωπους.

    Κατι αλλο, ακους savatage? Μεγαλο κολλημα καποτε!

Similar Threads

  1. Ιδιότρροπος ή τοξικός τύπος??
    By Αναζητηση in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 58
    Last Post: 02-02-2017, 19:13
  2. Ο τοξικός της σχέσης
    By Toxikos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 20-11-2015, 15:02
  3. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 29-08-2015, 23:39
  4. κατάθλιψη απο τοξική σχέση
    By nikitin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 29-11-2013, 15:16
  5. Μία παράξενη σχέση ή ένας παράξενος άνθρωπος?
    By Jupiter.12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2012, 07:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •