Υποστηριξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Υποστηριξη

    Ρε παιδια κανω παρεα με εναν ψυχωτικο ανθρωπο.Προσπαθω να τον βοηθησω στο προβλημα του.Πινει αρκετο αλκοολ του εχω πει τα απειρα γι αυτο.Τι αλλο μπορω να κανω για να τον βοηθησω;Τελευταια ειαι αρκετα καλα μονο που εχει προβλημα συνδεσεις επικοινωνιας κανουμε πολυ παρεα.Δεν δουλευω ουτε εγω ουτε αυτος.Φοβαμαι ωρες μηπως με επηρεαζει ασχημα και μενα.
    Παλιοτερα ηταν αρκετα χαλια.Τωρα εχει στρωσει παρα πολυ.Πως να τον υποστηριξω αλλιως.Το ανεβαζω ψυχολογικα.Γενικα ειναι ενας αστος ανθρωπακος και ενα οτι να ναι ατομο.Περισσοτερο θα θελα να τον βοηθησω να δομηθει η προσωπικοτητα του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Κοιτα,καλα κανεις και κανεις παρεα μαζι του!!Και εγώδεν εχω προβλημα να ειχα εναν ψυχωσικό φίλο!Εξάλλου ειχα γκόμενα παλαιότερα μια κοπέλα που ήταν ψυχωσική και μπορώ να πω ότι στην συμπεριφορά της και στα αισθήματά της ήταν καλύτετη από τους\"φυσιολογικούς\"!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    10
    να τον πείσει να πάει σε ειδικούς για το πρόβλημα του ,να μην κάνεις το πρόβλημα του δικό σου
    γιατι δεν είναι ,να τον συμβουλευσεις αν δεν σε ακούει και αισθάνεσαι οτι αυτο σε επειρεάζει και σένα κατι δεν παει καλά οταν θες να βοηθήσεις κάποιον πρέπει να μπορείς να έχεις τη δύναμη να μένεις έξω απο το πρόβλημα του ωστε να μπορείς να το αντιμετωπίσεις αντικειμενικά ,αλλιως θα πρέπει να είσαι πολύ δυνατος χαρακτήρας για να οικοιωποιειθείς το προβλημά του..
    αν πίνει πόλυ αλκοολ όπως λες είναι ήδη αλκοολικός και ο αλκοολισμός είναι η χειρότερη μορφή εξάρτησης αν είναι και ψυχωτικός και κάνει και θεραπεία τα πράγματα δεν είναι και τόσο ευχάριστα για τον ίδιο,χρειάζεται βοήθεια απο ειδηκους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Δημήτρη, μας δίνει δύναμη γενικά να βοηθάμε. Φοβάμαι όμως, ότι κι ένας απλός άνθρωπος δηλ δίχως πρόβλημα, δεν θα άντεχε για πολύ, με μιά τέτοια συναναστροφή. Μη παίρνεις δυσανάλογα βάρη πάνω σου, όσο κι αν αυτό σε γοητεύει. Συμβούλεψέ τον για ειδικό. Στο λέω γιατί εγώ προσωπικά στο δικό μου πρόβλημα που το ξέρεις, παρά τον κόσμο που πίστευε ότι βοηθούσε, τελικά με τα χάπια έγινα καλά.

  5. #5
    δεν ξέρω τι εννοείς ψυχωτικός και αλκοολικός. ο αλκοολισμός είναι ένα είδος ψύχωσης. έχω μια φίλη που είναι καθαρά αλκοολική. πίνει κάθε μέρα και σχεδόν ένα μπουκάλι ουίσκυ. παραδέχεται πως είναι αλκοολική αλλά δεν θέλει βοήθεια απο κανένα και δεν ακούει κανένα αλλά ειρωνέυεται. μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω τον ψυχίατρο μου τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση. μου είπε πως δεν μπορεί να βοηθήσει κανέις αν δεν το θέλει η ίδια. και στο ψυχίατρο αν πάει για κανα δυο επισκέψεις μου είπε πανε και μετά σταματάνε όσοι δεν το θέλουν πραγματικά΄. έτσι μου είπε να κάνουμε κατι, εγώ και μια φίλη ακόμη που ήταν μαζί μας, που δεν μου άρεσε καθόλου αλλά ίσως και να έχει δίκαιο. μου είπε να μην τη κάνουμε παρέα και να της λέμε πως εμείς παρέα δεν κάνουμε με αλκοολικούς. θα θυμώσει, θα μας απομακρύνει αλλά θα δει τι χάνει και έτσι θα ξεκινήσει να καταλαβένει .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •