Αν νιωθω οτι με αγνοουν τρελαινομαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39

    Αν νιωθω οτι με αγνοουν τρελαινομαι

    Μπορεί να σας φανεί αστείο, αλλά τι θα λέγατε αν σας πω ότι όταν στέλνω ένα μνμ ή παρω ένα τηλ και δεν απαντήει ο άλλος αμέσως αναστατώνομαι, κάνω σκέψεις του στιλ "δεν με αγαπά" "Ειμαι χαζή" κλπ... Μα είναι δυνατον να εξαρταται η διαθεση μου απο τους αλλους? Αν δεν με κοιταξει καποιος καλα, νιωθω γενικα οτι με κοιτανε περιεργα, δεν μου χαμογελαν κλπ Θα θελα να ειναι ολοι καλοι μαζι μου.

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Έχεις σκεφτει οτι μπορει να υπαρχει κάποιο πρόβλημα το οποίο εαν το δουλευες, θα καλυτερευες τη ζωη σου;
    Όχι, το να εξαρταται ολη σου η διαθεση και η ζωη απο τους αλλους, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Χρειάζεται να κάνεις κατι γι αυτο τωρα που εισαι νεα ακόμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Δε τα εχεις καλα με τον εαυτο σου. Δεν τον εκτιμας και πρεπει να παρεις τν επιβεβαιωση απο τους αλλους. Ετσι, οταν δε σου απαντανε αμεσως αρχιζουν οι σκεψεις οτι κατι κακο σημαινει αυτο. Απο κοινωνικοτητα πως τα πας? Πλησιαζεις κοσμο η φοβασαι μη γινεις βαρος?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Ευχαριστώ John για την απάντηση... Ναι, από κοινωνικότητα υπάρχουν περίοδοι στη ζωή μου που είμαι περιτριγυρισμένη από φίλους και άλλες πάλι που είμαι πιο μοναχική. Φίλους έγω ελάχιστους, παρέες μπόλικες. Αλλά πάντα αν ένιωθα ότι κάποιος δικός μου με αγνοεί ο πόνος που ένιωθα ήταν βαθύς σαν να έχανα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Αν κάποιος δεν μου έδινε σημασία ένιωθα χάλια, χαλο΄σε όλη μου η μέρα, και αυτό συνεχίζεται καιτώρα. Είμαι ανεξάρτητη, ζω μόνη, δουλεύω, έχω κάποιες επαγγελματικές επιτυχίες που κάποιοι ζηλεύουν, είμαι εμφανίσημη και το ξέρω αλλά έχω πολλές ανασφάλειες και πριν χρόνια είχα και πολλές αυτοκτονικές τάσεις. Πλέον δεν έχω τέτοιες τάσεις αλλά όταν με αγνοουν στρεσαρομαι, γίνομαι χάλια.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχεις σκεφτει οτι μπορει να υπαρχει κάποιο πρόβλημα το οποίο εαν το δουλευες, θα καλυτερευες τη ζωη σου;
    Όχι, το να εξαρταται ολη σου η διαθεση και η ζωη απο τους αλλους, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Χρειάζεται να κάνεις κατι γι αυτο τωρα που εισαι νεα ακόμα.
    Όντως θα έπρεπε να το αναζητήσω αν υπάρχει, είχα δύσκολα παιδικά χρόνια, λογικά αυτό θα μου πουν. Από παλιά θυμάμαι όταν υπηρχαν δυσκολίες στο σπίτι η μητέρα μου γινοταν πολυ μελαγχολικη και κυκλοθυμικη και εγω αμεσως υιοθετουσα τα συναισθηματα της. Αργοτερα ειχαμε ομηρικους καυγαδες μου την εδινε η ταση ελεγχου και πλεον δεν ζω με γονεις μου αλλα νιωθω οτι με ακολουθει η ταυτιση συναισθηματων με αλλους. Και μαλιστα προσπαθω να μην εχω και τηλ επικοινωνια μαζι τους γτ ακομη και τωρα αν νιωσω οτι υπαρχει προβλημα, χαλιεμαι παρα πολυ κι εγω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Aretousa View Post
    Μπορεί να σας φανεί αστείο, αλλά τι θα λέγατε αν σας πω ότι όταν στέλνω ένα μνμ ή παρω ένα τηλ και δεν απαντήει ο άλλος αμέσως αναστατώνομαι, κάνω σκέψεις του στιλ "δεν με αγαπά" "Ειμαι χαζή" κλπ... Μα είναι δυνατον να εξαρταται η διαθεση μου απο τους αλλους? Αν δεν με κοιταξει καποιος καλα, νιωθω γενικα οτι με κοιτανε περιεργα, δεν μου χαμογελαν κλπ Θα θελα να ειναι ολοι καλοι μαζι μου.
    Οποτε αφου εφαγες αγνοηση στο πρωτο νημα σου "ερωτευομαι συνεχεια" ειπες να ανοιξεις καμμια 10ρια λολ
    Πραγματι, διαβαζοντας και τα αλλα σου τοπικ φαινεται να μην εχεις προσωπικη βουληση, υπαρχεις μονο μεσα απο τους αλλους. Και αυτο ειναι κομματι που εχεις να δουλεψεις με τον εαυτο σου εαν θελεις και αν μπορεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Aretousa View Post
    Μπορεί να σας φανεί αστείο, αλλά τι θα λέγατε αν σας πω ότι όταν στέλνω ένα μνμ ή παρω ένα τηλ και δεν απαντήει ο άλλος αμέσως αναστατώνομαι, κάνω σκέψεις του στιλ "δεν με αγαπά" "Ειμαι χαζή" κλπ... Μα είναι δυνατον να εξαρταται η διαθεση μου απο τους αλλους? Αν δεν με κοιταξει καποιος καλα, νιωθω γενικα οτι με κοιτανε περιεργα, δεν μου χαμογελαν κλπ Θα θελα να ειναι ολοι καλοι μαζι μου.
    Η παρατήρησή μου είναι ότι στα ψυχολογικά θέματα, και γενικά στα θέματα ζωής, οι περισσότεροι άνθρωποι τείνουν να θεωρούν κάτι που έχουν και αυτό που αισθάνονται "λάθος".

    Η άποψή μου σε αυτό το θέμα, είναι, πως αν κάτι συμβαίνει είναι αυτό που είναι. Και τα συναισθήματά μας δεν είναι ποτέ λάθος. Είναι φυσικά, είναι φυσικό επακόλουθο των συνθηκών ζωής μας του περιβάλλοντός μας, κλπ. Και δεν θα έπρεπε να κατηγουρούμε τον εαυτό μας γι' αυτά. Ούτε να προσπαθούμε να αλλάξουμε κάτι, γιατί η προσπάθεια να αλλάξουμε κάτι προσθέτει και μια δεύτερη σύγκρουση. Η αλλαγή θα έπρεπε να έρχεται με φυσικό τρόπο χωρίς προσπάθεια από την πλευρά μας. Η μόνη προσπάθεια από την πλευρά μας θα έπρεπε να καταλαβαίνουμε το τι γίνεται γύρω μας, το τι αισθανόμαστε, το πώς και γιατί φέρονται οι αλλοι με τον τρόπο που φέρονται, κ.α.
    Επίσης διάβασα και ένα άλλο σου θέμα και νομίζω ότι "ταυτίζονται" με κάποιο τρόπο.

    Διάβασα κάπου μια απερίγραπτα απλή και ταυτόχρονα περιγραφική εξήγηση του θέματος που νομίζω ταιριάζει σε εσένα. Η εξήγηση που διάβασα:
    "Είναι παράξενο το πόσο ευάλωτος είναι κανείς στην ατμόσφαιρα που υπάρχει γύρω του· χρειάζεται να νιώθει γύρω του μια φιλική ένταση, μια θερμή προσοχή για ν’ ανθίσει ελεύθερα και φυσικά. Είναι πολύ λίγοι εκείνοι που δημιουργούν αυτή την ατμόσφαιρα, ενώ οι περισσότεροι είναι κατσιασμένοι ψυχολογικά και σωματικά."
    Σου δίνει αυτή η παράγραφος την αρχή της εξήγησης για το τι σου συμβαίνει?
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Η παρατήρησή μου είναι ότι στα ψυχολογικά θέματα, και γενικά στα θέματα ζωής, οι περισσότεροι άνθρωποι τείνουν να θεωρούν κάτι που έχουν και αυτό που αισθάνονται "λάθος".

    Η άποψή μου σε αυτό το θέμα, είναι, πως αν κάτι συμβαίνει είναι αυτό που είναι. Και τα συναισθήματά μας δεν είναι ποτέ λάθος. Είναι φυσικά, είναι φυσικό επακόλουθο των συνθηκών ζωής μας του περιβάλλοντός μας, κλπ. Και δεν θα έπρεπε να κατηγουρούμε τον εαυτό μας γι' αυτά. Ούτε να προσπαθούμε να αλλάξουμε κάτι, γιατί η προσπάθεια να αλλάξουμε κάτι προσθέτει και μια δεύτερη σύγκρουση. Η αλλαγή θα έπρεπε να έρχεται με φυσικό τρόπο χωρίς προσπάθεια από την πλευρά μας. Η μόνη προσπάθεια από την πλευρά μας θα έπρεπε να καταλαβαίνουμε το τι γίνεται γύρω μας, το τι αισθανόμαστε, το πώς και γιατί φέρονται οι αλλοι με τον τρόπο που φέρονται, κ.α.
    Επίσης διάβασα και ένα άλλο σου θέμα και νομίζω ότι "ταυτίζονται" με κάποιο τρόπο.

    Διάβασα κάπου μια απερίγραπτα απλή και ταυτόχρονα περιγραφική εξήγηση του θέματος που νομίζω ταιριάζει σε εσένα. Η εξήγηση που διάβασα:
    "Είναι παράξενο το πόσο ευάλωτος είναι κανείς στην ατμόσφαιρα που υπάρχει γύρω του· χρειάζεται να νιώθει γύρω του μια φιλική ένταση, μια θερμή προσοχή για ν’ ανθίσει ελεύθερα και φυσικά. Είναι πολύ λίγοι εκείνοι που δημιουργούν αυτή την ατμόσφαιρα, ενώ οι περισσότεροι είναι κατσιασμένοι ψυχολογικά και σωματικά."
    Σου δίνει αυτή η παράγραφος την αρχή της εξήγησης για το τι σου συμβαίνει?
    Nαι και σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την όμορφη απάντησή σου... Πράγματι τα συναισθήματά μας από κάπου απορρέουν και μάλλον πρέπει να τα αποδεχόμαστε και να αναζητούμε ενδεχομένως τις ρίζες τους, το τι συνέβη και νιώσαμε κάπως. Η ατμόσφαιρα είναι το παν για μένα. Και από άποψη συναισθημάτων αλλά και από άποψη κλίματος εξωτερικού-φυσικού. Πχ όταν βλέπω σκουπίδια και βρωμιά στον δρόμο μελαγχολώ, ενώ όταν δω μια πεταλούδα, ένα λουλούδι, φύση νιώθω αμέσως όμορφα. Όταν μου χαμογελάν χαίρομαι. Αν δω πρόσωπα σκυθρωπά αμέσως νιώθω άσχημα.

  9. #9
    Εγώ να πω την αλήθεια, βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αυτή την εύκολα μεταβολόμενη διάθεσή σου. Βιώνεις κάπως παραπάνω τα όμορφα και τα άσχημα σε μια εποχή που οι άνθρωποι θαρρώ πως είναι κάπως πιο υπνωτισμένοι, με πιο φλατ συναισθηματα ενίοτε. Αυτό το χαρακτηριστικό καλό ειναι να το αξιοποιήσεις υπερ σου παρά εναντίον σου.

    Με λίγα λόγια, μας λες πως αισθάνεσαι μια αστάθεια στο πως βιώνεις την αυτο-εικόνα σου- και τις σχέσεις. Ευκολα θαρρείς πως κάποιος δεν σε νοιάζεται ή δεν έχει τον επιθυμητό ενθουσιασμό μαζί σου επειδή δεν απαντά άμεσα και δεν είναι πάντα διαθέσιμος για σένα. Στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να είναι πάντα διαθέσιμος για σένα και αυτό το χάσμα αναπληρώνεται μόνο με την εμπιστοσύνη...

    Θεωρώ πως έχεις ανάγκη από μια ψυχοθεραπεία που θα σου ενδυναμώσει την αυτο-εικόνα σου και θα έχεις τα εφόδια να νιώθεις μεγαλύτερη άνεση και εμπιστοσύνη στο ποια είσαι και στις σχέσεις σου..
    Μέχρι τότε προσπάθησε να βάζεις ένα φίλτρο στις ανασφάλειές σου..
    Προσωπικά αρκετά συχνά δεν απαντάω άμεσα ή αργώ απειρα να αντήσω σε ατομα που ειναι και πολύ σημαντικά για μένα..
    Αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είτε κάνω κάτι άλλο, ή ας πουμε είμαι αρκετά κουρασμένη να μιλήσω εκείνη τη στιγμή χωρίς να σημαίνει πως παύει ο άλλος να είναι σημαντικός. Οπότε βάλε φίλτρα προστασίας και εμφύτευσε σκέψεις που σου λένε ότι αξίζεις να αγαπηθείς και εισαι γαματη καταβάθος!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Magdalinx View Post
    Εγώ να πω την αλήθεια, βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αυτή την εύκολα μεταβολόμενη διάθεσή σου. Βιώνεις κάπως παραπάνω τα όμορφα και τα άσχημα σε μια εποχή που οι άνθρωποι θαρρώ πως είναι κάπως πιο υπνωτισμένοι, με πιο φλατ συναισθηματα ενίοτε. Αυτό το χαρακτηριστικό καλό ειναι να το αξιοποιήσεις υπερ σου παρά εναντίον σου.

    Με λίγα λόγια, μας λες πως αισθάνεσαι μια αστάθεια στο πως βιώνεις την αυτο-εικόνα σου- και τις σχέσεις. Ευκολα θαρρείς πως κάποιος δεν σε νοιάζεται ή δεν έχει τον επιθυμητό ενθουσιασμό μαζί σου επειδή δεν απαντά άμεσα και δεν είναι πάντα διαθέσιμος για σένα. Στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να είναι πάντα διαθέσιμος για σένα και αυτό το χάσμα αναπληρώνεται μόνο με την εμπιστοσύνη...

    Θεωρώ πως έχεις ανάγκη από μια ψυχοθεραπεία που θα σου ενδυναμώσει την αυτο-εικόνα σου και θα έχεις τα εφόδια να νιώθεις μεγαλύτερη άνεση και εμπιστοσύνη στο ποια είσαι και στις σχέσεις σου..
    Μέχρι τότε προσπάθησε να βάζεις ένα φίλτρο στις ανασφάλειές σου..
    Προσωπικά αρκετά συχνά δεν απαντάω άμεσα ή αργώ απειρα να αντήσω σε ατομα που ειναι και πολύ σημαντικά για μένα..
    Αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είτε κάνω κάτι άλλο, ή ας πουμε είμαι αρκετά κουρασμένη να μιλήσω εκείνη τη στιγμή χωρίς να σημαίνει πως παύει ο άλλος να είναι σημαντικός. Οπότε βάλε φίλτρα προστασίας και εμφύτευσε σκέψεις που σου λένε ότι αξίζεις να αγαπηθείς και εισαι γαματη καταβάθος!!
    Ευχαριστώ πάρα πολύ...Ναι, κι εγώ πολλές φορές αργω να απαντήσω αλλά είναι φορές που αν το κάνουν αυτό και οι άλλοι αγχώνομαι. Αλλά είναι ανάλογα τη διάθεση. Κάποιες μέρες νιώθω πολύ επιρρεπής κι άλλες όχι. ίσως είναι και ορμονικό, ίσως η διάθεση μεταβάλλεται με τον κύκλο, τι να πω

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Εντάξει φυσιολογικό το βρισκω, πολλοί άνθρωποι το κανουν αυτό όταν δλδ στέλνουν ενα μηνυμα και δεν παρουν απαντηση αμέσως να νομιζουν ότι δεν ειναι αποδεκτοι πλέον στο προσωπο που έστειλαν. Αλλά η χαρά ερχεται όταν ληφθεί η απάντηση! Είναι συνέπεια της τεχνολογίας αυτό νομίζω.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Aretousa View Post
    Μπορεί να σας φανεί αστείο, αλλά τι θα λέγατε αν σας πω ότι όταν στέλνω ένα μνμ ή παρω ένα τηλ και δεν απαντήει ο άλλος αμέσως αναστατώνομαι, κάνω σκέψεις του στιλ "δεν με αγαπά" "Ειμαι χαζή" κλπ... Μα είναι δυνατον να εξαρταται η διαθεση μου απο τους αλλους? Αν δεν με κοιταξει καποιος καλα, νιωθω γενικα οτι με κοιτανε περιεργα, δεν μου χαμογελαν κλπ Θα θελα να ειναι ολοι καλοι μαζι μου.
    Εγώ την βρίσκω να μην μου απαντούν στα μηνύματα, να με αγνοούν στη δουλειά και σε φιλίες, να με θεωρούν κακό και στριμενο και να με κοιτάνε περίεργα.

    Θα κάνω αυτό που θεωρώ σωστό και ας γίνει οτιδήποτε. Θεωρώ σωστό να στείλω μήνυμα? Θα το στείλω και ας μην μου απαντήσει ποτέ η άλλη. Θεωρώ σωστό να βρίσω κάποιον? Θα τον βρίσω και ας σταματήσει να μου μιλάει. Θεωρω σωστό να αντιμιλησω στον εργοδότη μου εάν μου συμπεριφέρεται άσχημα? Θα αντιμιλησω και ας με διώξει.

    Η ευτυχία σου δεν πρέπει να βασίζεται σέ άλλους αλλά αποκλειστικά σε εσένα την ίδια. Όλοι οι άλλοι θέλουν το κακο σου, είτε ενσυνείδητα είτε υποσεινηδητα. Επομένως μην τους πολυδινεις σημασία.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Aretousa View Post
    Η ατμόσφαιρα είναι το παν για μένα. Και από άποψη συναισθημάτων αλλά και από άποψη κλίματος εξωτερικού-φυσικού. Πχ όταν βλέπω σκουπίδια και βρωμιά στον δρόμο μελαγχολώ, ενώ όταν δω μια πεταλούδα, ένα λουλούδι, φύση νιώθω αμέσως όμορφα.
    Με τη έννοια "ατμόσφαιρα" εγώ κυρίως εννοώ (και φαντάζομαι και το κείμενο που παρέθεσα) τους ανρθώπους που συναναστρεφόμαστε.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Lemur View Post
    Εγώ την βρίσκω να μην μου απαντούν στα μηνύματα, να με αγνοούν στη δουλειά και σε φιλίες, να με θεωρούν κακό και στριμενο και να με κοιτάνε περίεργα.

    Θα κάνω αυτό που θεωρώ σωστό και ας γίνει οτιδήποτε. Θεωρώ σωστό να στείλω μήνυμα? Θα το στείλω και ας μην μου απαντήσει ποτέ η άλλη. Θεωρώ σωστό να βρίσω κάποιον? Θα τον βρίσω και ας σταματήσει να μου μιλάει. Θεωρω σωστό να αντιμιλησω στον εργοδότη μου εάν μου συμπεριφέρεται άσχημα? Θα αντιμιλησω και ας με διώξει.

    Η ευτυχία σου δεν πρέπει να βασίζεται σέ άλλους αλλά αποκλειστικά σε εσένα την ίδια. Όλοι οι άλλοι θέλουν το κακο σου, είτε ενσυνείδητα είτε υποσεινηδητα. Επομένως μην τους πολυδινεις σημασία.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτό το όλοι θέλουν το κακό μας? Από πού απορρέει, όντως το πιστεύεις? Γιατί? Σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον, να το καταλάβω, πχ σε μια εταιρία που όλοι θέλουν τη θέση σου.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Πρέπει να βρεις την ριζα του προβλήματος...έχεις απευθυνθεί σε ψυχολόγο;

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ-ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!!!
    By Lila1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 14-12-2016, 16:55
  2. Τρελαίνομαι....
    By mindcrime in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-05-2016, 19:34
  3. help τρελαινομαι?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 18-06-2014, 10:55
  4. νιω8ω οτι τρελαινομαι
    By fabulous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2012, 23:14
  5. Τρελαίνομαι;;;
    By tirogaridaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 08-05-2010, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •