Στρατο Ξηρας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Στρατο Ξηρας

    σε 3 βδομαδες παρουσιαζομαι στο στρατο
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ


    βυσμα δεν εχω μεταθεση δεν δικαιουμαι
    θα την βγαλω 8 μηνες εβρο η νησια
    9 μηνες φυλακη για ενα εγκλημ απου δε εχω κανει
    τιπαει να πει υπακοη στους ανωτερους μου????
    τι παει να πει πατριδα???
    αυτη η χωρα που ειναι ξεπουλημενη για 100 χρονια???
    που δεν εχει παει κανενας φυλακη εκτος απο τον ακη και το φασιον αικον βικυ σταματη?

    δε μου αρεσει η ιδεα να φυλαω σκοπιες τη στιγμη που υπαρχουν καμερες
    να δινω τοσση σημασια σε ενα στρωσιμο κρεββατιου εν ετη 2013....
    να παιζω ταβλι και να ξυνω τα @ρχιδι@ μου εννια μηνες μαζι με αλλους μαντραχαλους τη στιγμη που μολις πηρα το πτυχιο μου και περιμενω να ανοιξω τα φτερα μου
    να κλειδωνω τα πραγματα μου για να μην μου τα κλεψουν τη στιγμη που εγω δεν απλωνω χερι στα πραγματα του αλλου ουτε για αστειο και το θεωρω ανηθικο
    να πληρωνω ακομα και τα εισιτηρια μου στις αδειες γιατι ο στρατος απλα δεν εχει αν στα πληρωσει
    και μην μου πειτε οτι οι γονεις μας εκαναν 24 και 28 μηνες
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ


    να το παιξω Ι5 ειναι κατι που το φοβαμαι και σε επαγγελματκη αποκατασταση και την οικογενειαμου που θα με τσακωνονται μερα νυχτα και στο σοι που θα με αποκαλουν αδερφουλα
    και μην μου πειτε οτι δε μας νοιαζει ο περιγυρος λιγο πολυ????
    οσο αφορα τους αντιρρησιες συνειδησης ειναι 15 μηνες....δεν προκειται να χαραμισω +5
    να ηταν ενα 9 μηνο κοινοθελης εργασια πχ σε ενα νοσοκομειο η να βοηθας αστεγους θα πηγαινα πανυγηρικα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε τιθετε θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης αφου μπορεις να δουλεψεις στον ιδιοτηκο τομεα αν θες οστοσο το l5 δε το παιρνεις τοσο ευκολα αν δε τους πεισεις θα σου δωσουν πχ l4 κ θα σου πουν να καθεσε ολη μερα υπηρετοντας κανονικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Συμφωνω μαζι σου απολυτα εμμανουηλ, ειναι ενας λογος που ευχαριστω τον Θεο που γεννηθηκα γυναικα. Απο εκει και περα αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις, δες οτι στην κοινωνια που ζουμε αναπασα στιγμη και ωρα μπορει να γινει πολεμος, υποτιθεται οτι η εκπαιδευση που σας παρεχεται ειναι βαση εμπολεμης καταστασης. (Ας γελασω)


    Περαν τουτου, δες το σαν μια ευκαιρια για να κανεις δημοσιες σχεσεις με τα ατομα που ειναι φανταροι εκει που θα σε στειλουνε και ας εισαστε πανω απο το ταβλι ολη μερα για να σκοτωσετε την ωρα σας. Δεν ξερεις που μπορει να σου χρειαστει ο καθενας μεθαυριο. Ισως ενας απο αυτους να ειναι το μελλοντικο σου βυσμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    An den theleis na ksyneis ta @@ sou ops les,mporeis na pas eidikes dynameis (mono sta aleksiptota omos) proedriki froura h esto stratonomia ,tha kaneis k kathimerinh gymnastikh.

  5. #5
    Άλλο κυβερνήσεις ξεπουλημενες και άλλο χώρα ξεπουλημενη... Κοίτα επειδή όπως το βλέπω απο αυτά που γράφεις θα πας κοίτα τουλαχιστον να περάσεις όσο το δυνατόν καλύτερα και να μην το κανεις φυλακη οπώς λες..στρατονομία Κατερίνη και τους τελευταίους 4 μηνες σπιτι σου.

  6. #6
    στρατονομια δε μπορω...... εχω μεν διπλωμα οδηγσης αλλα τωρα πια ουτε που θυμαμαι να βαζω το αυτοκινητο μπροστα.... και αυτα τα αυτοκινητα του στρατου τα φοβαμαι να τα οδηγω
    και εχω και 3.5 βαθμουες μυωπιας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    παίξτο τρελός να σου δώσουν απαλλαγή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου κ το αγορι μου προκεται να παει στρατο κ ειναι μεσα στην αγωνια κιολας,Πρεπει να δειξεις χαρακτηρα για να ειναι η ζωη σου περισσοτερο υποφερτη εκειπερα καλυτερα να λες τις φοβιες σου στους δικους σου κ εκειπερα να φαινεσαι ψυχραιμος διαφορετικα θα αντιμετωπισεις πιθανον απο τους αλλους καψονια,Εφοσον λες οτι εχεις πτυχιο μαλλον μπορεις να εισαι σε καποιο γραφειο αντι να κανεις βαρυτερες αγγαριες,Μαλλον πως το καλυτερο σεναριο ειναι να κανεις καλους φιλους εκειπερα οπως λεω κ στο αγορι μου που διαρκουν για μια ζωη,Προσεξε την συμπεριφορα σου μην παραταθει η θητεια κ γινει χειροτερη για σενα η κατασταση,Καλη θητεια κ να επιστρεψεις στην ωρα σου με το καλο!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αυτο το πραμα με το στρατο εν ετη 2013 ειναι απιστευτη κοροϊδια. τα περι επαγγελματικης αποκαταστασης μοιαζει αστειο οταν εχουμε 70% ανεργια. το καλυτερο ειναι να μπεις και να τους πεις οτι εισαι ασχημα κι εχεις τασεις αυτοκτονιας και δε μπορεις να κανεις τη θητεια. θα σε τρεξουν λιγακι μεχρι να βγουν τα χαρτια, αλλα τουλαχιστον δε θα χαραμιστεις εκει. και μη νομιζεις μαθαινουν σπουδαια πραγματα, αγγαρειες και καψονια μονο πως να υπηρετουν ανωτερους. ειναι ολα για τα ματια του κοσμου οπως μου ειχαν πει κι εμενα οταν ημουν μεσα, ενα αναγκαστικο φιγουριλικι. ο στρατος σημερα ειναι αχρηστος τελειως, ακομα και οι καλυτερα εκπαιδευμενοι ΟΥΚαδες βλεπουμε οτι δε κανουν τιποτα και σκυβουν κεφαλια αφου η χωρα εχει βαρεσει διαλυση. προδοτες πατριωτες, πουλ μουρ τζα φρα οπως λενε και στη Σαλονικα.

  10. #10
    να το παιξω Ι5 ειναι κατι που το φοβαμαι και σε επαγγελματκη αποκατασταση και την οικογενειαμου που θα με τσακωνονται μερα νυχτα και στο σοι που θα με αποκαλουν αδερφουλα
    και μην μου πειτε οτι δε μας νοιαζει ο περιγυρος λιγο πολυ????


    να σταματησεις τα παντα 9 μηνες για μια βλακεια
    τι παει να πει υποταγη στους ανωτερους μου???? εχουν κανει κατι για να ειναι ανωτεροι μου???
    για μενα το πιο βολικο θα ηταν ενα μεσον μετα το κεντρο να παω αθηνα και απο εκει να ΄΄ύπηρετησω΄΄
    πειτε με κλανιαρη και αδερφουλα δε με αφορα
    εχω κανει τοσες εθελοντικες και κοινωνικες εργασιες και ας ειμαι μονο 23 που εχω βοηηθησει τη χωρα μου πιο πολυ απο ολους αυτους και θεωρουμαι πιο πατριωτης

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ποια επαγγελματικη αποκατασταση βρε αγορακι μου, στο ελλαδισταν ζουμε δεν υπαρχουν δουλειες εδω. το εχω ξαναγραψει τουλαχιστον αλλες 3 φορες, δε βλεπεις το κοσμο που φευγει κακην κακως στο εξωτερικο ? η χωρα μας δε προσφερει αυτα που φανταζεσαι.

    αν σε νοιαζει τοσο η γνωμη του μπαμπα και της μαμας παρτους μαζι μεστο στρατοπεδο. βαλτους να φυλανε και σκοπια οταν θα σε παιρνει ο υπνος, και οτι αλλο σε διαταξουν να κανεις εκει μεσα. ελεος ενηλικος εισαι, τοσο πολυ σε επηρεαζουν οι γονεις ?

    δεν υπαρχουν πατριωτες πλεον, γιατι δεν υπαρχει πατριδα. το μονο που υπηρετεις ειναι οι καβλες του καθενος ανωτερου. για καφεδες και χαρτια θα σε τρεχουνε, κι αν αργησεις θα σου λενε παρε 15 καμψεις. συν το χαλια φαγητο, και το ξυπνημα το πρωι.

    αλλα αν φαινεσαι τοσο ασχημα μπορει να σε περασουν και οι ιδιοι απο ψυχολογο και να σε διωξουνε. οποτε μαλλον δε χρειαζεται να ανησυχεις και τοσο.

  12. #12
    Καλησπέρα και από μένα φίλε και καλή θητεία! Καλώς ή κακώς όλοι το περάσαμε. Εχεις εν μερει δίκιο, μιας και όλα έχουν διαλυθεί στη χώρα μας και ουσιαστικά είναι χάσιμο χρόνου για τα μελλοντικα σου ονειρα. Μην απογοητευεσαι ομως τοσο πολυ. Δες το πως ολοι πανε! Δεν εισαι ο μονος για να λες "τι εγκλημα εχω κανει και πρεπει να υπηρετησω"; Παιζει μεγαλο ρολο και που θα πας. Οχι σε ποιο μερος! Αλλα σε ποια μοναδα. Γιατι σε πληροφορω και Εβρο υπαρχουν μοναδες σαν κατασκηνωση. Υπαρχουν βεβαια και οι ''μαυρες'' μοναδες οπου πεφτει μεγαλη ψυχολογικη πιεση. Εγω επεσα στη 2η περιπτωση. Αλλα γενικα στη ζωη μου δε φοβαμαι τιποτα και κανεναν και ειχα πολυ θαρρος.
    Σχετικα με τους ανωτερους... Καλως ή κακώς πάντα θα υπάρχουν κάποιοι ανωτεροι. Και στη δουλεια σου αυριο θα χεις καποιον πανω απο σενα. Το θεμα ειναι να μην κακοδιαχειριζονται την εξουσια αυτοι οι ανωτεροι. Πιστεψε με υπαρχουν και πολυ καλα στελεχη, μη τους παιρνεις με κακο ματι. Θα με θυμηθεις! Υπαρχουν βεβαια και στελεχη με ψυχολογικα προβληματα. Ειδικα τωρα με την οικονομικη κριση.
    Κοιταξε δυο πραγματα:
    1. Να μην δειχνεις φοβισμενος ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ και να σου λενε! Δεν εννοω νταηλικια.. απλά προσπάθησε να μη δινεις σημασια σε οτι και να σου λενε.
    2. Προσπαθησε να κανεις παρεες. Δε χρειαζονται πολλες. Εστω και ενα καλο ατομο να βρεις, θα δεις σιγουρα καπως πιο θετικα την ολη κατασταση.

    Κουραγιο!

  13. #13
    δε ξερω ρε παιδια... απλα καισ τον ιδιωτικο τομεα ζητανε απαλλαγμενες στρατιιωτικες υποχρεωσεις.... για να παρεις οριστικη απαλλαγη θες χρονια
    συν οτι δεν εχω τι δυνανοτητα να φυγω με μεταπτυχιακο εξω

    στη ζωη μου εχω περασει δυσκολα.....γιαγια μου πεθανε στα χερια μου 2 χειρουργεια της μαμας μου οπου καθεσαι απ εξω και περιμενεις να σου πουν αν ειναι καρκινος η οχι (το ενα ηταν αλλα ευτυχως κατι πολυ πολυ αρχικι) και συν οτι και εγω καπποτε φοοβηθηκαν οτι ειχα κατι στους ορχεις μου το οποιο ηταν κλη τελικα :) ενιωσα πανικο εκλαψα ξαναεκλαψα σε ολα αυτα αλλα τα ξεπερασα...... τωρα οοσο ερχονται οι μερες για το στρατο μου φαινετα η οτι θα εκραγω η οτι θα καταρρευσω η θα βαλω τα κλαμματα εκει μεσα( πραγμα που ειμαι περηφανος να το καννω)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    παλιο μνμ.τωραψτο ειδα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Παλιο ξεπαλιο, το αν φροντισεις να περασεις καλα, να γνωρισεις κοσμο, να κανεις ακομα και φιλους σε μια κατασταση που δεν μπορεις να αποφυγεις, το ιδιο θα κανεις και στις μετεπειτα δυσκολιες που θα συναντας στη ζωη σου. Ο στρατος ειναι απο τις πιο ηπιες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θελω να παω στρατο
    By ektoplasm in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2011, 02:26
  2. Ψυχωση στο στρατο
    By Σμιθ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2011, 12:00
  3. Σχετικά με το στρατό.
    By antwnis91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2010, 20:06
  4. Απαλαγη για το στρατο
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 21-06-2010, 14:04
  5. Αγχος - Φοβία πριν το στρατό
    By katapiesmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-12-2007, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •