I5 στο στρατο απορια & αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516

    I5 στο στρατο απορια & αγχος

    Καλησπερα
    Απαλλαχθηκα (Ι/5) στο στρατο προσφατα λογω αγχωδους και καταθλιπτικης διαταραχης. Πασχω οντως και απο τις 2 αναφερθεντες διαταραχες.
    Στο χαρτι της επιτροπης απαλλαγων (της στρατολογιας δηλαδη) εγραφε οτι θα πρεπει η επιτροπη να σημειωσει εαν υπαρχει περιπτωση βελτιωσης ή ιασης της παθησης (προφανως για καταταξη σε περιπτωση βελτιωσης).
    Παρ οτι διαβασα στο ιντερνετ οτι επανεξεταση σωματικης ικανοτητας γινεται ειτε υστερα 1) Απο αιτηση του ενδιαφερομενου 2) Σε περιπτωση πολεμου, υπηρξαν και μερικα αρθρα του 2010 που εγραφε οτι παιρνανε απο κοσκινο χιλιαδες Ι5 απαλλαγεντες λογω ψυχολογικων προβληματων, ειτε επειδη ηταν μαιμου παθοντες ειτε βελιτωθηκε η κατασταση τους.
    Η απορια μου ειναι, εσεις απο δω μεσα που πηρατε Ι5-Ψ σας ηρθε ποτε κληση για επανεξεταση σωματικης ικανοτητας ? Διαβασα οτι ειναι πολυ πιθανο υστερα απο 5 χρονια και με εχει πιασει το αγχος, υστερα απο 2 ψυχοφθορα χρονια αναβολων οτι μπορει παλι σε 5 χρονια να με καλεσουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το Ι5 δίνεται για χρόνιες παθήσεις συνήθως και το βρίσκω απίθανο να γίνει επανεξέταση. Μη το σκέφτεσαι. Από την στιγμή που το πήρες δεν αλλάζει εκτός και αν θες εσύ να αλλάξει κάτι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    xaka10
    Guest
    και γω ι5 εχω παρει στο στρατο λογω σχιζοσυναισθηματικης διαταραχης και αλλων διαταραχων.Εχω σχιζοφρενεια, καταθλιψη,κρισεις πανικου,κοινωνικη φοβια,φοβιες και μπορει και διπολικη διαταραχη δεν ειναι σιγουρος ο γιατρος ακριβως γιατι εχω πολλες εναλλαγες της διαθεσης μεσα στη μερα.Βασανιζομαι απο 15 χρονων και σημαδι βελτιωσης δεν βρισκω υπηρχαν φορες που επαιρνα και 3 αντιψυχωτικα ,2 αντικαταθλιπτικα 1 σταθεροποιητη διαθεσης και βενζοδιαζεπινες της εναλλασω εναλλαξ μια zanax μια tavor μια lexotanil εχω δοκιμασει ολες τις βενζοδιαζεπινες που υπαρχουν και αυτα ολα σε μια μερα με συχνοτητα μεσημερι απογευμα και βραδυ τρεις φορες την ημερα.Αυτο ελειπε να με ξαναενοχλησουν στο στρατο πηρα το ι5 και ησυχασα αν πηγαινα και δεν μου διναν απαλλαγη η με ξανακαλουσαν να παω μπορει να εφτανα σε ακραια σημεια οπως και να χτυπησω η να τον σακατεψω τον αλλον μιας και ειμαι αρκετα οξυθυμος με υψος κοντα στο 1.90 cm και βαρος 115 κιλα δεν με λες και μισοριξια. Επισης μπορει να εχω φοβο οτι θα μου επιτεθουν οι αλλοι οταν κυκλοφορω αλλα οταν με απειλησει ευθεως ο αλλος δεν χαριζω ή τον ταπωνω ή αν μου ορμησει τον εχω φαει ζωντανο οτι βρω θα του το πεταξω πανω του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    και γω ι5 εχω παρει στο στρατο λογω σχιζοσυναισθηματικης διαταραχης και αλλων διαταραχων.Εχω σχιζοφρενεια, καταθλιψη,κρισεις πανικου,κοινωνικη φοβια,φοβιες και μπορει και διπολικη διαταραχη δεν ειναι σιγουρος ο γιατρος ακριβως γιατι εχω πολλες εναλλαγες της διαθεσης μεσα στη μερα.Βασανιζομαι απο 15 χρονων και σημαδι βελτιωσης δεν βρισκω υπηρχαν φορες που επαιρνα και 3 αντιψυχωτικα ,2 αντικαταθλιπτικα 1 σταθεροποιητη διαθεσης και βενζοδιαζεπινες της εναλλασω εναλλαξ μια zanax μια tavor μια lexotanil εχω δοκιμασει ολες τις βενζοδιαζεπινες που υπαρχουν και αυτα ολα σε μια μερα με συχνοτητα μεσημερι απογευμα και βραδυ τρεις φορες την ημερα.Αυτο ελειπε να με ξαναενοχλησουν στο στρατο πηρα το ι5 και ησυχασα αν πηγαινα και δεν μου διναν απαλλαγη η με ξανακαλουσαν να παω μπορει να εφτανα σε ακραια σημεια οπως και να χτυπησω η να τον σακατεψω τον αλλον μιας και ειμαι αρκετα οξυθυμος με υψος κοντα στο 1.90 cm και βαρος 115 κιλα δεν με λες και μισοριξια. Επισης μπορει να εχω φοβο οτι θα μου επιτεθουν οι αλλοι οταν κυκλοφορω αλλα οταν με απειλησει ευθεως ο αλλος δεν χαριζω ή τον ταπωνω ή αν μου ορμησει τον εχω φαει ζωντανο οτι βρω θα του το πεταξω πανω του
    Και γω καπως ετσι θα αντιδρουσα, πραγματικα δεν ξερω τι θα εκανα αν με εστελναν ή αν με ξαναφωναζαν. Μπορει να εφτανα τα πραγματα πολυ στα ακρα, οτι χρειαζοταν για να παρω απαλλαγη την ιδια μερα, ακομα και αν αυτο συνεπαγοταν εγκλεισμο σε ψυχιατρικη κλινικη.

Similar Threads

  1. Στρατο
    By giorgos96 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2015, 13:42
  2. Αγχος για το στρατο
    By Anakin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-11-2014, 15:56
  3. Προβληματισμός και πολύ άγχος για τον στρατό...
    By AspC2105 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 06-09-2014, 20:14
  4. Άγχος στο στρατό.
    By Ο Σελτζούκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-03-2014, 22:16
  5. Αγχος - Φοβία πριν το στρατό
    By katapiesmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-12-2007, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •