Εξέλιξη νέας γνωριμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7

    Εξέλιξη νέας γνωριμίας

    Καλησπέρα σε όλους/ες. Τυχαία βρέθηκα στο φόρουμ και σκέφτηκα να πάρω απόψεις για ένα μικρό προβληματισμό μου.
    Πριν περίπου ένα μήνα γνώρισα σε μια έξοδο έναν τύπο και ξεκινήσαμε να βγαίνουμε. Είμαστε και οι 2 ελεύθεροι (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω!), σε κοντινές ηλικίες στα 30+ και αν και αρκετά διαφορετικές προσωπικότητες, περνάμε καλά μέχρι στιγμής, πολύ καλή σεξουαλική χημεία και αρκετά καλή επικοινωνία. Εξ αρχής βρισκόμαστε 1-2 μπορεί και 3 φορές τη βδομάδα, κάποιες κοιμόμαστε και μαζί.
    Μέχρι στιγμής μιλάμε τηλεφωνικά μόνο για να συναντηθούμε, χωρίς υποχρεωτικά όταν βρισκόμαστε να κάνουμε πάντα σεξ. Ως τώρα αυτό δε με είχε προβληματίσει ιδιάιτερα καθώς κι εγώ ήθελα χρόνο για να καταλάβω αν με αυτόν τον τύπο θέλω να κάνω μια νέα σχέση. Τις τελευταίες όμως φορές κατάλαβα πως αυτό θέλω, καθώς με το χρόνο με ελκύει περισσότερο σαν άνθρωπος. Ως αποτέλεσμα έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο που δεν έχουμε καθημερινή επικοινωνία, χωρίς όμως να έχω διεκδικήσει κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται κάπως καταπιεστικό ή/και φοβάμαι μήπως φάω άκυρο.
    Αν περάσουν κι άλλες εβδομάδες και δεν αλλάξει αυτό, εσείς θα κάνατε συζήτηση για να δηλώσετε πως αυτό θέλετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Verde_32 View Post
    Καλησπέρα σε όλους/ες. Τυχαία βρέθηκα στο φόρουμ και σκέφτηκα να πάρω απόψεις για ένα μικρό προβληματισμό μου.
    Πριν περίπου ένα μήνα γνώρισα σε μια έξοδο έναν τύπο και ξεκινήσαμε να βγαίνουμε. Είμαστε και οι 2 ελεύθεροι (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω!), σε κοντινές ηλικίες στα 30+ και αν και αρκετά διαφορετικές προσωπικότητες, περνάμε καλά μέχρι στιγμής, πολύ καλή σεξουαλική χημεία και αρκετά καλή επικοινωνία. Εξ αρχής βρισκόμαστε 1-2 μπορεί και 3 φορές τη βδομάδα, κάποιες κοιμόμαστε και μαζί.
    Μέχρι στιγμής μιλάμε τηλεφωνικά μόνο για να συναντηθούμε, χωρίς υποχρεωτικά όταν βρισκόμαστε να κάνουμε πάντα σεξ. Ως τώρα αυτό δε με είχε προβληματίσει ιδιάιτερα καθώς κι εγώ ήθελα χρόνο για να καταλάβω αν με αυτόν τον τύπο θέλω να κάνω μια νέα σχέση. Τις τελευταίες όμως φορές κατάλαβα πως αυτό θέλω, καθώς με το χρόνο με ελκύει περισσότερο σαν άνθρωπος. Ως αποτέλεσμα έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο που δεν έχουμε καθημερινή επικοινωνία, χωρίς όμως να έχω διεκδικήσει κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται κάπως καταπιεστικό ή/και φοβάμαι μήπως φάω άκυρο.
    Αν περάσουν κι άλλες εβδομάδες και δεν αλλάξει αυτό, εσείς θα κάνατε συζήτηση για να δηλώσετε πως αυτό θέλετε?
    εχετε κανει καποια συζητηση που το αποκλειει?
    σου ειπε δλδ ο ιδιος οτι δεν ειναι για σχεση μαζι σου, η για σχεση αυτη την περιοδο κλπ?
    αν οχι, δεν χρειαζεται να του πεις οτι θελεις να εχετε πιο συχνη η καθημερινη επικοινωνια.
    μπορεις να την επιδιωξεις εσυ.
    αν ειναι αρνητικος σε αυτο, θα φανει αμεσως. θα δεις να αποφευγει η και θα σου ξεκαθαρισει πως το βλεπει και δεν θελει μεγαλυτερη εγγυτητα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχετε κανει καποια συζητηση που το αποκλειει?
    σου ειπε δλδ ο ιδιος οτι δεν ειναι για σχεση μαζι σου, η για σχεση αυτη την περιοδο κλπ?
    αν οχι, δεν χρειαζεται να του πεις οτι θελεις να εχετε πιο συχνη η καθημερινη επικοινωνια.
    μπορεις να την επιδιωξεις εσυ.
    αν ειναι αρνητικος σε αυτο, θα φανει αμεσως. θα δεις να αποφευγει η και θα σου ξεκαθαρισει πως το βλεπει και δεν θελει μεγαλυτερη εγγυτητα.
    Όχι δεν έχει συζητηθεί τίποτα σχετικό, ούτε έχει δηλώσει σε τι περίοδο βρίσκεται. Ήθελα να αποφύγω να το διεκδικήσω εγώ, αλλά μάλλον είναι απλούστερο από το να κάνω συζήτηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Verde_32 View Post
    Όχι δεν έχει συζητηθεί τίποτα σχετικό, ούτε έχει δηλώσει σε τι περίοδο βρίσκεται. Ήθελα να αποφύγω να το διεκδικήσω εγώ, αλλά μάλλον είναι απλούστερο από το να κάνω συζήτηση.
    Με το "διεκδικησεις" δεν εννοουμε να γινεις επίμονη. Μπορεις να επικοινωνησεις τοτε που θελεις εσυ να δεις και πως ειναι και πως θα του φανει. Αν δεν ανταποδωσει μην το συνεχισεις και δωσεις την εντυπωση οτι κυνηγας κατι. Αν εχει ιδια διαθεση θα παρει κι αυτος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    μην χανεις τον καιρο σου αδικα, ενας αντρας ξερει παντα τι θελει απο μια γυναικα και το κυνηγαει εν αντιθεση με μια γυναικα που το μελεταει πολυ περισσοτερο πριν αποφασισει, παραδειγμα εσυ.............

    ο νεαρος δεν ενδιαφερεται για κατι περισσοτερο.
    παντως θεωρητικα ωραιο ειναι αυτο που εγραψε η Remedy ως ενας κανονας για ολες τις ανθρωπινες σχεσεις

  6. #6
    Θεωρώ πως τα πράγματα στις σχέσεις είναι καλό να κυλούν αυθόσμητα και αβιαστα.

    Αντί να βαρύνεις το κλίμα με συζητήσεις και δηλώσεις που έχουν πιο σοβαρή μορφή ενώ πολλές φορές μπορούν ερμηνευτούν και ως παράπονο γιατί απλά δεν κάνεις αυθόρμητα ότι νιώθεις και αμα ο άλλος ανταποκριθεί ή όχι βλέπεις..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    μην χανεις τον καιρο σου αδικα, ενας αντρας ξερει παντα τι θελει απο μια γυναικα και το κυνηγαει εν αντιθεση με μια γυναικα που το μελεταει πολυ περισσοτερο πριν αποφασισει, παραδειγμα εσυ.............

    ο νεαρος δεν ενδιαφερεται για κατι περισσοτερο.
    παντως θεωρητικα ωραιο ειναι αυτο που εγραψε η Remedy ως ενας κανονας για ολες τις ανθρωπινες σχεσεις
    Κάτσε ρε Νίκο τώρα. Από που φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρεται για τίποτα περισσότερο? Η κοπέλα δεν ανέφερε τίποτα για τη συμπεριφορά του αλλου. Απλά είπε ότι δεν έχουν καθημερινή επαφή. Λογικό είναι δε γνωρίζονται καιρό.
    Ένα μηνα τραβιούνται τα παιδιά.

    Να πω εγώ ιστορία δικια μου προ λίγων μηνών. Γνωριστήκαμε και για το πρώτο μηνα κάναμε ότι ακριβώς περιγραφει η κοπέλα πάνω. Μου άρεσε αλλα προφανώς ήταν πολύ νωρίς για να καταλάβω τι πραγματικά θέλω. Μετά που κατάλαβα ότι θέλω κάτι παραπάνω ήμουν διστακτικός να το δείξω η να το διεκδικήσω όπως λέτε γιατί δεν ήμουν σίγουρος για την άλλη και δεν ήθελα να σπαστεί και να τη χάσω. Κι όταν τελικά έδειξα ότι ήθελα κάτι παραπάνω έφαγα τα μούτρα μου. Γιατί κοιμόμασταν μαζί, βγαίναμε μαζί, τρωγαμε μαζί, κάναμε sex αλλα τελικά τελικά στο μυαλό της κάναμε μονο sex και εγώ παρερμήνευσα. (Είπα και το παράπονο μου).

    Εγώ θα πρότεινα κοπελια να κανεις ότι νιώθεις. Δηλαδή αν νιώθεις ότι θέλεις να τον πάρεις τηλέφωνο να το κανεις. Αν νιώθεις ότι θες να βρεθείτε να του το πεις. Από το πως θα αντιδράσει θα καταλάβεις τι γίνεται. Δε χρειάζεται να τον βάλεις κάτω και να του πεις αυτό κι αυτό. Απλά δείξε του ότι ενδιαφέρεσαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Συνέχισε την επικοινωνία, απλα απέφυγε να συναντίεστε στο σπίτι κάποιου απ'τους δυο, να του λες θέλω να βγούμε για ποτό, για καφέ, σε κάποιο event, οτιδήποτε ή κάνε μια συζήτηση για ένα θέμα και χωρις συνάντηση. Περίπου με ποια συχνότητα μιλάτε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καμία κουβέντα δε χρειάζεται... Οχι κουβέντες σε άτομα που δε ξέρουμε καλα καλα... Προσπαθησε εσυ να του δείξεις ενδιαφέρον να κάνεις εσυ κίνηση για επικοινωνία να δεις αν θα αλλάξει κ εκείνος στάση.. Γίνε πιο τρυφερή εσυ, να δεις αντίδραση δική του.. Σίγουρα πάντως οχι κουβέντα απο τωρα..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Συμφωνώ με τον JohnT και δε θεωρώ πως όλοι οι άντρες είναι τόσο πολύ "ένα κι ένα κάνουν δύο" όπως υποστηρίζει ο Νίκος. Η οπτική της υπεραπλούστευσης ή αντίθετα της συνθετοποίησης στις σχέσεις εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία και πόσο σύνθετη είναι, και πόσο έχει φάει τα μούτρα του κανείς και πόσο θέλει πλέον να αυτοπροστατευτεί από το να ξαναπληγωθεί, είτε είναι άντρας είτε γυναίκα.
    Με βάση βέβαια τη δική σου ιστορία, θα μπορούσε θεωρητικά κι εμένα κάποια στιγμή να πει πως παρόλο που μοιραζόμασταν μαζί τις παραπάνω δραστηριότητες, στην ουσία ήθελε μόνο σεξ. Με βάση αυτήν ακριβώς την ιστορία έχω αποκτήσει δισταγμούς για το τι λες, τι δείχνεις, πόσο και πότε..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Συνέχισε την επικοινωνία, απλα απέφυγε να συναντίεστε στο σπίτι κάποιου απ'τους δυο, να του λες θέλω να βγούμε για ποτό, για καφέ, σε κάποιο event, οτιδήποτε ή κάνε μια συζήτηση για ένα θέμα και χωρις συνάντηση. Περίπου με ποια συχνότητα μιλάτε;
    Δεν βρισκόμαστε μόνο σπίτι, προφανώς και τότε τα πράγματα θα μου ήταν ξεκάθαρα. Και οι δύο προτεινουμε δραστηριότητες για έξω, αλλά και σπίτι να μείνουμε δε θα κάνουμε απαραίτητα και σεξ. Απλά μου κάνει εντύπωση, γιατί δε μου έχει συμβεί ξανά έτσι ακριβώς, πώς μέσα σε όλο αυτό το πλάισιο που περιγράφω και αφού έχει περάσει ένα πρώτο τσεκαριστικό χρονικό διάστημα, δεν υπάρχει καθημερινή επικοινωνία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να σε ρωτήσω κατι πριν σου πω περισσότερα, πώς ακριβώς γνωριστήκατε; πώς σε πλησίασε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Verde_32 View Post
    Δεν βρισκόμαστε μόνο σπίτι, προφανώς και τότε τα πράγματα θα μου ήταν ξεκάθαρα. Και οι δύο προτεινουμε δραστηριότητες για έξω, αλλά και σπίτι να μείνουμε δε θα κάνουμε απαραίτητα και σεξ. Απλά μου κάνει εντύπωση, γιατί δε μου έχει συμβεί ξανά έτσι ακριβώς, πώς μέσα σε όλο αυτό το πλάισιο που περιγράφω και αφού έχει περάσει ένα πρώτο τσεκαριστικό χρονικό διάστημα, δεν υπάρχει καθημερινή επικοινωνία..
    εμενα μου κανει εντυπωση ο περιεργος τροπος που σε προβληματιζει αυτο.
    ετσι οπως το ρωτας, δειχνεις σαν να το επεδιωξες και να μην ανταποκριθηκε, αλλα αυτο ξεκαθαρισες οτι δεν συνεβη ποτε.
    αν δεν επεδιωξες ποτε καθημερινη επικοινωνια, γιατι ρωτας γιατι δεν υπαρχει?
    ειναι κατι που μπορει να προελθει ΜΟΝΟ απο εκεινον? δεν ειναι κατι που επιδιωκοπυν και οι δυο?
    εκτος αν το επιχειρησες καποτε και δεν συνεχιστηκε εκ μερους του κι εσυ θεωρεις οτι δεν το επιδιωξες.

    αλλη ερωτηση: εφοσον περνατε τοσο χρονο μαζι και μαλιστα ακομα και χωρις σεξ, προφανως συζητατε πολυ.
    δεν εχετε μιλησει για την ζωη σας και τις σχεσεις σας? δεν εχετε πει αν βλεπετε αλλους απο οταν γνωριστηκατε? δεν εχει πει την αποψη τους για τις αποκλειστικες σχεσεις η για το πως ζει εκεινος και τι θελει αυτον τον καιρο στην ζωη του?
    απο εκει διακρινονται πολλα. τι εχει πει σχετικα με ολα αυτα?
    εχετε υποσχεθει μεταξυ σας αποκλειστικοτητα?

  14. #14
    Το να βρίσκεστε μέσα στην εβδομάδα 1 φορά χωρίς περαιτέρω επικοινωνία είναι όντως λίγο.. Χάνεις κάπως την επαφή με τον άλλον..
    Από την αλλη αν συναντιέστε 2 φορές ή ποσο μάλιστα 3 είναι πολύ καλά τα πράγματα γιατί περνάτε χρόνο μαζί και υπάρχει χώρος να έρχεστε ολο πιο κοντά.. Δηλαδή με 3 φορές τη βδομάδα (και ας μην υπάρχει τηλεφωνική επικοινωνία) αποτελείς πλέον μέρος στην καθημερινότητα του άλλου...
    Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να επιδιώκω περισσότερες δραστηριότητες και εξόδους πάντως..
    Είναι πιο σημαντικός ο χρόνος του κοντά από την τηλεφωνική επικοινωνία θεωρώ.. Αυτή μπορεί να έρθει πιο βαθμιαία..
    Επίσης αν είναι και πολυάσχολος ή πολύ ανεξάρτητος ο άνθρωπος μπορείι να μην έχει όρεξη παντα να επικοινωνήσει καθημερινά χωρίς να σημαίνει κάτι κακό..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να σε ρωτήσω κατι πριν σου πω περισσότερα, πώς ακριβώς γνωριστήκατε; πώς σε πλησίασε;
    Τυχαία από κοινό γνωστό βρεθήκαμε έξω στην ίδια παρέα, μου ζήτησε τηλ και μετά βγήκαμε για ποτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση άσχετης νέας user!
    By Fall 7 times, stand up 8 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 20-04-2017, 13:45
  2. εξελιξη σαν ανθρωπος!
    By manosthess in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-2014, 09:43
  3. Δημιουργια Νεας Στηλης
    By augusta in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 26-02-2014, 10:41
  4. Replies: 24
    Last Post: 27-11-2011, 16:56
  5. Εξέλιξη Υγείας
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 09-05-2009, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •