Μυθομανής γιατρός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14

    Μυθομανής γιατρός

    Το τελευταιο διμηνο η μητερα μου αντιμετωπησε ενα προβλημα υγειας.Ο γιατρος της δεν ειναι διαθεσιμος (ειναι πλεον εκτος Ελλαδας) και επειδη όταν πρωτοεμφανίστηκε το θεμα της επρεπε να παει σε γιατρο αμεσα ψάξαμε στη γειτονιά μας για γιατρο ιδιας ειδικότητας.Πήγαμε σε μια που είχε αμεσα διαθεσιμη ωρα για ραντεβού.Όλες αυτες τις μερες χρειαστηκαν πολλές εξετάσεις και αρκετές επισκέψεις μας στο ιατρείο για να σιγουρευτούμε οτι ολα ειναι καλα. (φοβηθηκαμε πολυ στην αρχη αλλα τελικα ολα πηγαν καλα).
    Ομως η γιατρός μας προβληματισε πολύ.Αρχικα το ιατρείο ήταν εξαιρετικά ακατάστατο.Δε νομιζω να έχω ξαναδει ιατρείο χωρίς καμια τάξη στα πράγματα. Και πανω στη φουρια μας τις πρωτες μερες αυτο ήταν το τελευταιο πραγμα που θα προσεχαμε.Εξάλλου οσες φορες χρειάστηκε να παμε στη γιατρο ήταν ουσιαστικα για να μας γράψει βιοχημικες κλπ εξετάσεις. Δεν χρειαζόταν να κανουμε καποια διαδικασια εκει ωστε να μας απασχολήσει η καθαριότητα του χωρου (η οποια δεν ειναι και η καλυτερη απο οσο φαινοταν τουλαχιστον) η το ποσο τακτικα ειναι ολα. Επίσης η γιατρός ήταν πολυ χυμα να το πω στην εμφανιση της.Προχειρα ρούχα, αχτενιστα μαλλια (αλλα σε σημειο που να τα προσέχεις) και γενικως μια διαφορετικη εμφανιση για γιατρο απο οτι εχει συνηθησει κανεις να βλέπει.
    Κι εδω αρχίζουν τα πιο σοβαρα.Οσο περισσότερο γνωριζόμασταν με τη γιατρο στην πορεία των επισκέψεων διακριναμε οτι η συμπεριφορά της δεν ειναι φυσιολογική. Τη μια μας έλεγε οτι τον πρωην αντρα της τον ελεγαν Γιαννη την αλλη Κώστα.Οτι το επαγγελμα του είναι γεωπονος και την επομενη ιατρικος επισκέπτης.Και της λεω "μα δε μου ειχατε πει οτι ειναι γεωπόνος;". Εδειξε να ταραζεται να τα χανει και μετα μου ειπε οτι συνδιαζονται αυτα τα δυο και ειναι πολυ συχνο στο χωρο των ιατρικων επισκεπτων να ειναι καποιος και γεωπόνος.Επίσης για καθε φορά που θα είχαμε κλεισμένο ραντεβου μας ελεγε να την καλουμε στο τηλεφωνο λιγες ωρες πριν να της το υπενθυμιζουμε. Εκανε λαθη επισης στα παραπεμπτικα και αναγκαζομουν να ξαναπηγαινω να τα διορθωνει.Φαινοταν να της ειναι δυσκολο να συγκεντρωθει.Σε ενα απο τα ραντεβου κατι της ελεγε η μητερα μου κ χωρις λογο ειχε ενα ξεσπασμα εντονο και της φωναξε "αφηστε με να συγκεντρωθω" και σα να μην ειχε επαφη με το περιβαλλον.Να σημειωσω εδω οτι προκειται για νεα κοπέλα. Και με την ηλικια ειχε διφορουμενες απαντησεις.Τη μια μας ειπε οτι ειναι 36 την αλλη 39. Γενικως εδειχνε να λεει ψεμματα τα οποια ομως δε τα θυμοταν μετα.Ενας ψευτης ας πουμε θυμαται οτι ειπε ενα συγκεκριμενο ψεμα πριν 10 λεπτα.Η ιδια εδειχνε να ειναι σε συγχιση και να μη θυμαται ενα στοιχειο (προφανως φανταστικο ) που ειπε για τον εαυτο της 10 λεπτα πριν.
    Επισης σε φασεις εδειχνε να χανει τα λογια της κι ελεγε για λιγα δευτερολεπτα ασυναρτησιες. Ενα δυο σκορπιες λεξεις μετα κενο και μετα σα να επεστρεφε σε εναν ειρμο.Αυτο ειδικα εγινε πολυ εντονα στο τελευταιο μας ραντεβου οπου πηραμε κ την αποφαση να μην ξαναπαμε παρολο που εχει μια τελευταια συμπληρωματικη επισκεψη που πρεπει να κανει η μητερα μου. Ενα αλλο πραγμα που συνεβαινε ειναι οτι η μητερα της επισης γιατρος αλλα αλλη ειδικοτητα ήταν συνεχως απο κοντα της.Σα να την ειχε εννοια κ δεν ξεκολαγε απο εμας.Ηταν πολυ εντονη η παρουσια της στο χωρο και στην πορεια η μητερα μου μου ειπε οτι ισως φοβοταν να την αφησει τελειως μονη με ασθενεις. Η γιατρος επισης καποια στιγμη μας ειπε οτι μεχρι το προηγουμενο ετος ηταν σε μεγαλο νοσοκομειο αλλα της εκαναν πολεμο συναδελφοι κι εχει φυγει κ πλεον δεχεται μονο ιδιωτικα...(γιατι αραγε της εκαναν πολεμο...)
    Ειλικρινα αν δεν ειχα δει με τα ματια μου το διπλωμα της που το ειχε στον τοιχο του ιατρειου δε θα πιστευα οτι ειναι καν γιατρος με τοσα ψεμματα. Και το φοβερο ειναι οτι δε τα θυμοταν ενω ειχαν περασει λιγα λεπτα...

    Αυτο που με προβληματιζει ειναι τι πρεπει να κανει καποιος σε μια τετοια περιπτωση.Πιστευουμε οτι η συγκεκριμενη γιατρος εχει καποιο σοβαρο ψυχολογικο προβλημα.Θα πρεπει να αποτανθει κανεις καπου να κανει κατι σαν "καταγγελια". Βαρια η λεξη αλλα οταν προκειται για ανθρωπινη ζωη ειναι καπως σοβαρο το θεμα θεωρω. Δεν εχουμε σιγουρα αποδειξεις για το αν οντως εχει καποιο σοβαρο ψυχολογικο προβλημα.Μονο οσα ειδαμε στο ιατρειο κ οσα μας ειπε.Τι θα κανατε στη συγκεκριμενη κατασταση περα απο την αλλαγη γιατρου που ειναι δεδομενη!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    δεν είναι δεδομένο ότι η συμπεριφορά της επηρρεάζει και τις επιστημονικές της γνώσείς! εάν θέλετε να αλλάξετε γιατρό αλάξτε, αλλά εγώ δε θα έκανα κάτι παραπάνω. η γυναίκα προσπαθεί να κάνει τη δουλειά της, παρά τα όσα προβλήματα έχει. επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο επεκταθήκατε και τη ρωτούσατε τοσα πράγματα για την προσωπική της ζωή, πχ ηλικία, το σύζυγό της κτλ... δε νομίζω να σας αφουρούσε, ούτε και ήταν στο πλαίσιο του προβλήματος υγείας σας αυτές οι πληροφορίες!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    μυρηζωμαι ΔΕΠΥ. κ γω ετσι ημουν αλλα μεχρι την εφηβεια. αρκετοι ομως συνεχιζουν κ αργωτερα. ξερω οτι σαν εμφανιση ειναι πολυ περιεργω. κ επεισης μπορω να μαντεψω πως αρκετοι ασθενεις της εχουν πεοσβληθει απο την συμπεριφορα της.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    πραγματικα, το μονο ερωτημα ειναι αν αυτο που εχει μπορει να βλαψει καποιον ασθενη της.
    απο οσα λες, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος γι αυτο.
    αν δεν εμπιστευεσαι, πολυ καλα κανεις κι αλλαζεις γιατρο, αλλα αφου δεν ξερεις καν τι εχει, τι ειδους καταγγελια να κανεις? οτι μια γιατρος σου λεει ψεματα για τους γκομενους της?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Η αλλαγη γιατρου οπως ειπα ειναι δεδομενη.Πηγαμε ουσιαστικα για να δουμε μηπως η κατασταση της υποδηλωνε καρκινο.
    Icecream τι σε κανει να πιστευεις οτι πανω ειδικα στον πανικο μας ειχαμε ΕΜΕΙΣ ορεξη για τετοιες ερωτησεις.Ακριβως επειδη δε μας αφορουσε ηταν παραλογο να λεει ασυναρτητες η ασχετες πληροφοριες γιαυτην.
    Remedy ακριβως γιαυτο εκανα το post για να δω αν μπορω να κανω κατι.Επειδη ειναι θεμα υγειας ασθενων.Δεν ξερω ποσο μεγαλο πελατολογειο εχει, εφοσον κιολας μας ειπε απο το πρωτο ραντεβου να τη διαφημιζουμε οπου μπορουμε. Μας εκανε παραπονο οτι οι γιατροι στο νοσοκομειο που ηταν της εκαναν πολεμο κ πλεον ζει μονο απο τα ραντεβου κ οπου μπορουμε να τη διαφημισουμε.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    κι εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι οι αλληλοκρουομενες πληροφοριες για τον εαυτο της και η ακαταστασια της σχετιζονται με οποιονδηποτε τροπο με την ποιοτητα της σαν επιστημονα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εχεις και αδικο σαλ. Aν προκειται για καποια νοητικη (ή αλλη) διαταραχη τοτε ο ασυναρτητος τροπος σκεψης θα μπορουσε να αφορα και ιστορικο ασθενους, εξετασεις, διαγνωσεις, προγνωσεις, φαρμακευτικες αγωγες κλπ
    Δεν ξερω τι μπορει να κανεις γιατι προστατευονται ετσι κι αλλιως απο τον ιατρικο συλλογο, ο ασθενης ερχεται τελευταιος και καταιδρωμενος. Καταγγελια στο συνηγορο του πολιτη για διερευνηση? Καταγγελια στον οικειο ιατρικο συλλογο μηηηπως και γινει καποια ερευνα και αν χρειαστει και συσταση? Δεν ξερω, παντως σε τιμα που το ψαχνεις και δεν εισαι οπαδος του ωχαδελφισμου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Παίζει να μην ειναι καν γιατρός, το σκεφτηκες αυτο;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    παιδια να δειτε το ενας υπεροχος ανθρωπος. που ωραια ταινια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14
    Αν δεν επηρεαζε την επιστημονικη της ικανοτητα δε θα εκανε τοσα λαθη.Ουτε θα μας εβαζε να της κανουμε τη γραμματεα.Για καθε ραντεβου επρεπε να παρουμε τηλεφωνο να της το θυμισουμε λιγη ωρα πριν οπως ελεγε.Εκανε λαθος στα παραπεμπτικα 2 φορες.Και για τις 2 φορες που επρεπε να παω να παρω το διορθωμενο επρεπε κι αυτο να την παρω τηλεφωνα να της το θυμισω.Εδειχνε να ειναι εντελως ανοργανωτη και χυμα.Επισης σε ολα τα ραντεβου μας εστηνε.Ειτε περιμεναμε απεξω είτε μας εβαζε μεσα η μητερα της που ηταν εκει και μας ζηταγε συγνωμη που καθυστερει να ερθει η γιατρος.Λυπαμαι αν αυτο ενοχλει καποιους δεν ξερω γιατι υπαρχει αυτο το υφος απο το μελος icecream αλλα λεω οτι εγινε. Ολα αυτα σε συνδιασμο με το γεγονος οτι την εδιωξαν απο ενα μεγαλο νοσοκομειο (οπως η ιδια ειπε) δε μου φανηκαν τοσο σοι.Εχω περασει πολλα νοσοκομεια και ασθενειες στην οικογενεια μου και ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη οσον αφορα τον επαγγελματισμο των γιατρων.
    Εκανε σοβαρα λαθη λοιπον η συγκεκριμενη,ολο αυτο το διαστημα, με αποτελεσμα να μας χασει φυσικα απο πελατες. Οσο για το αν ειναι γιατρος υπαρχει καταχωρημενο το ονομα της στο ιντερνετ και επισης ειδα το πτυχιο της κορνιζαρισμενο.Δε μπορω να εχω αποδειξεις για τιποτα μπορω να εχω γνωμη ομως κ να επιλεξω να μην ξαναπαω εκει.Με προβληματισε ομως το γεγονος κατα ποσον αυτα πρεπει να τα περναμε στο ντουκου. savatage ακριβως αυτο δε θελω να γινω.Δε θελω να πω οκ μωρε τι μας νοιαζει εμας καναμε τη δουλεια μας, προβλημα τους των επομενων πελατων της.Δεν παει ετσι!Την ταινια την εχω δει παντως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    παιδια να δειτε το ενας υπεροχος ανθρωπος. που ωραια ταινια
    Εννοεις οτι μπορει η γιατρος να εχει σχιζοφρενεια? Ο,τι κι αν εχει αμα δεν το αντιμετωπιζει καταλληλα ενω ταυτοχρονα ειναι υπευθυνη για την πορεια της υγειας ασθενων, μπορει να ειναι επικινδυνο, αυτο λεει η σαλ. Ειπε και για τη μανα της γιατρου που ηταν συνεχεια απο κοντα και επεβλεπε για καποιο λογο.
    Ο Νας ηταν διανοια, αλλα δεν εξαρτωνταν ζωες απο αυτον.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    οχι εννοω οτι η ψυχικη ασθενεια καποιου δεν καθοριζει ολο του το ειναι . ο νας ειχε παραισθησεις που δε σταματησαν ποτε, πηγε να σκοτωσει το γιο του, εγραφε στους τοιχους της βιβλιοθηκης του πανεπιστημιου.. παρ ολα αυτα καταφερε να εχει μια λαμπρη πορεια, με την απεριοριστη στηριξη και κατανοηση της οικογενειας του και των συνεργατων του.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    και στην πραγματικη ζωη ηταν ακομη περισσοτερο δυσλειτουργικος απ οσο παρουσιαζεται στην ταινια. ο νας ηταν εκπαιδευτικος, αλλα και πατερας
    συναναστρεφοταν συνεπως συνεχως με κοσμο, με αρκετα παιδια αναμεσα τους.
    ειναι στο χερι μας να εξαλειψουμε το στιγμα των ψυχικων ασθενειων, οπως παει να γινει και με τα υπολοιπα προβληματα υγειας και αναπηριες. με μικρες ή μεγαλυτερες καθημερινες πραξεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Προστατευομαστε από νόμο οι σχιζοφρενεισ που δουλεύουμε τα ίδια αντιμετωπίζω κι εγώ θέλουν να με κάνουν καταγγελία αλλά ευτυχώς το σκέφτηκαν κ νομοθετησαν γτ ξέρουν τι καλοψυχοι είναι οι πολίτες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Sal View Post
    Με προβληματισε ομως το γεγονος κατα ποσον αυτα πρεπει να τα περναμε στο ντουκου. savatage ακριβως αυτο δε θελω να γινω.Δε θελω να πω οκ μωρε τι μας νοιαζει εμας καναμε τη δουλεια μας, προβλημα τους των επομενων πελατων της.Δεν παει ετσι!Την ταινια την εχω δει παντως.
    Αν βρεις ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος αντιμετωπισης σε τετοιες περιπτωσεις ενημερωσε και στο φορουμ σε παρακαλω, εγω εψαξα αλλα δε βρηκα κατι αλλο περα απο τον ιατρικο συλλογο και το συνηγορο του πολιτη.
    Αν θελεις να κανεις κατι ανεπισημα, ισως θα μπορουσες να μιλησεις στη μητερα της.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γυναίκα - αράχνη / μυθομανής ή κάτι άλλο;
    By Aris83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 17-11-2016, 20:57
  2. ΝΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-10-2016, 21:01
  3. γιατρος θεσσαλονικη?
    By mariostdm900 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2016, 17:51
  4. 1 ΓΙΑΤΡΟΣ??
    By xena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-2010, 14:07
  5. Γιατρος?
    By moonshadow in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 3
    Last Post: 30-07-2009, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •