OLa Apo to Anxos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Athina
    Posts
    16

    OLa Apo to Anxos

    loipon pedia kalos sas vrisko edo...

    Den tha sas kouraso pisteyo (giati polloi edo grafoun tin istoria tis zois tous!!!!). Ego apo ti nipia ilikia edixna pedi evestito sto xaraktira.Eixa provlima sto stomaxi kai den dexomoun polles trofes.
    Shmera exo 3 xronia pou parakoloutho psixiatro kai gia enamisi peripou xrono perno kapoia farmaka.Eixa 2 krisis tin proti fora me tromera neyra ,mperdema sti skepsi, kai akougontas kapoies fones kirios ston ipnomou pou ton ixa xasi.........Meta irthe mia deyteri krisi poli pio elafria...
    Episkeytika kai deytero giatro kai milise gia mia astathia xaraktira ..oti mia ime down kai mia petao sta sinefa...
    Den ksero ti apopsi exete ala to sigouro ine oti me exi kourasi poli...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Athina
    Posts
    16

    eyxaristo Alex

    Originally posted by alex30
    Φίλε καλωόρισες στην παρέα. Και εγώ νέος είμαι στο forum με παραπλήσια προβλήματα. Όταν έχω κρίση πανικού ή όταν αγχώνομαι (δηλαδή όλη τη μερά σχεδόν) εκείνο που πρώτο σφίγγει και μου δημιουργεί πρόβλημα είναι το στομάχι μου (αναγούλα, ναυτία). Αρχικά νόμιζα ότι είχε να κάνει με το στομάχι και όχι με το άγχος μέχρι που πήγα σε γαστρεντερολόγο και μου συνέστησε να κάνω γαστροκόπηση για να σιγουρευτεί ότι δεν επρόκειτω για έλκος. Τα αποτελέσματα δείξανε νεύρωση στομαχου και όχι έλκος. Μου είπε ότι έπρεπε να μην αγχώνομαι πολύ και ότι καλό θα ήταν να παίρνω κάτι μυοχαλαρωτικά χάπια που ονομαζόταν Librax. Δεν τα πήρα γιατί δε μπορούσα τότε (πριν 10 χρόνια) ότι το άγχος μπορεί να προκαλέσει οργανικά προβλήματα (στομάχι, πόνος στο κεφάλι, έμφράγματα κ.α.). Μετά από λίγο καιρό οι κρίσεις πανικού γίνανε περισσότερες και εντονότερες. Ακόμα κάθομαι και αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν έπαιρνα από την αρχή αυτά τα μυοχαλαρωτικά χάπια. Μπορεί να ήμουν καλύτερα. Δεν ξέρω. Η κούραση που αισθάνεσαι είναι κάτι φυσικό και συμβαίνει και σε εμένα και σε πολλούς άλλους. Όμως να ξέρεις ότι μπορείς να το δεις και αλλιώς. Στη γυμναστική ας πούμε αν δεν κουραστείς δεν μπορείς να κάνεις καλύτερη φυσική κατάσταση. Θέλω να πω ότι δες το σαν κάτι που σε κάνει πιο σκληρό και πιο ανθεκτικό σε δύσκολες καταστάσεις. Δεν πρέπει να σε βάζει από κατω αλλά και όταν πέφτεις να σηκώνεσαι όσο μπορείς πιο γρήγορα. Να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που είναι σαν εσένα. Και όσο ανυσηχείς τόσο χειρότερο το κάνεις. Και εγώ πέφτω συχνά. Και ο δικός μου ύπνος έχει χαλάσει. Αλλά με υπομονή νομίζω ότι όλα παιρνάναι. Αλλά και με αισιοδοξία. Διάβαζα σε ένα βιβλίο ότι \"σημασία δεν έχουν τα γεγονόταν αλλά ο τρόπος που τα ερμηνεύουμε\". Δεν είναι λίγες οι φορές που για ασήμαντα πράγματα φέρνουμε την καταστροφή. Ότι θελήσει μπορείς να το γράψεις.
    Φιλικά
    Αλέξης
    File Aleks
    efxaristo gia ta kala sou logia.Dixnis anthropos me poli ipomoni kai epimoni...Omos ta kalitera xronia pernane me diskolies kai vasan...To thetiko ine oti me tetoia provlimata kanis den petheni,diladi iparxoun kai xirotera...Xerome pou exis toso kouragio kai prospathis na to metadosis,ala to provlima den pavi na yparxi.Fisika o agonas gia olous mas gia psixiki igia sinexizete mazi me tin anazitisi gia mia kali lisi,pou omos exi epiptosi kai stin psixologia(psixiki kourasi) kai sto oikonomiko na min to ksexname kai afto/
    pantos se efxaristo ilikrina gia ta poli omorfa logia sou...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ασταθεια χαρακτηρα ειπε;προσθεσε κατι πιο συγκεκριμενο ισως;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Να είσαι καλά φίλε μου Nick28. Ότι μπορώ κάνω όταν μπορώ. Θα ήταν αχαριστία να μην προσφέρεις όταν μπορείς τη στιγμή που και εμένα με βοηθάνε όταν έχω μία δυσκολία. Το οικονομικό όντως είναι ένας παράγοντας πολλές φορές ανασταλτικός, μέχρι και αποτρεπτικός. Πολλοί αδυνατούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά στο κόστος των επισκέψεων σε ιδιωτικούς γιατρούς ή στην αγορά των απαραίτητων φαρμάκων για ψυχικές ασθένειες. Πρέπει να υπάρξει μια μεγαλύτερη ευαισθησία από την πολιτεία σε θέματα ψυχικής υγείας.
    Φιλικά
    Αλέξης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •