Βγαίνω απ\'το σώμα μου.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    μήπως να ρωτήσεις στο esoterica.gr?
    Αν κατάλαβα καλά από το αρχικό μήνυμα, εκεί τα συνέδεσαν.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Ξέρω καλά τι είναι το ένα και τι το άλλο. Δεν ρωτάω αναρωτιέμαι... πως :P

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Όταν βιώσεις κάτι τέτοιο όταν κοιμάσαι - αυτό θεωρείται συνειδητό όνειρο. Όταν είσαι ξύπνιος λέγεται Out of Body Experience... Επίσης η α προσωποποίηση δεν είναι απλά βλέπω το σώμα μου από μακριά... αλλά νομίζεις ότι έχεις αλλάξει και ότι ο κόσμος είναι ψεύτικος κτλ... πολλοί το βιώνουν ύστερα από μεθύσια άλλοι λόγω μεταιχμιακής διαταραχής άλλοι ακόμη και από την λεγόμενη διαταραχή αποπροσωποποίησης... άλλοι ακόμη και από υπερβολική ποσότητα καφεϊνης...

    Εγώ νομίζω μαρία ότι ήταν απλά μια Out of Body Experience και όχι συνειδητό όνειρο αφού δεν το ένιωσες στον ύπνο σου.
    Εάν παίρνεις φάρμακα τότε είναι πολύ λογικό...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    παντως απο αυτα που διαβαζω μου φαινεται για αποπροσωποιηση!σχεδον το ιδιο ειχα παθει κι εγω!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by mmaria

    PETRAN
    κανα 2 φορες μου είχε συμβει στο παρελθον, δεν εδωσα καν σημασια
    κ κανα 2 φορες τα τελευταια χρονια κ προσπαθησα να καταλαβω τι γινοταν αλλα σκεφτηκα ιδεα μου θα ηταν
    Μες την εβομαδα μου συνεβη παλι, ημουν στο γραφειο, μονη, απολυτη ησυχια κ εντελως ξαφνικα αρχισα να νιωθω περιεργα, οχι δεν κοιμομουν, δεν ηταν όνειρο, συνειδητοποιησα οτι με κοιτούσα απο αλλου κ απλα με παρατηρουσα, για αρκετα λεπτα νομιζω δεν ειχα αισθηση του χρονου, ποναει πολυ το κεφαλι μου κ δακρυζουν τα ματια μου απ\'την πιεση
    ενας θορυβος, κατι μου αποσπαει την προσοχη κ ταρακουνηθηκα κατι σαν να επεστρεψα γραφω παραπανω. τρομαξα γιατι δεν ηξερα τι ειναι, αλλα δεν ηταν παλι ιδεα μου, ειναι πολυ περιεργο το συναισθημα παραλληλα νιωθω μια ηρεμια αλλα απο την αλλη αισθανομαι οτι παραλυουν τα ακρα μου, κατι σαν μουδιασμα, χωρις στην ουσια να μου συμβαινει εκανα κινησεις για να το τσεκαρω. σαν χαμενη με βλεπω, ετσι το νιωθω τουλαχιστον.
    τι να πω κουφο ειναι?

    Έχεις πάει σε νευρολόγο? Αυτό που περιγράφεις δεν ακούγεται ψυχολογικής /ψυχιατρικής φύσεως, ιδιαίτερα επειδή το περιστατικό συνοδεύεται και από πονοκέφαλους και δάκρυα στα μάτια. Ο νευροψυχολογος Persinger αν θυμάμαι καλά είχε πετύχει μια «τεχνίτη» εξωσωματική εμπειρία στα υποκείμενα του ερεθίζοντας τον βρεγματικό λοβό τους με ένα μηχάνημα που ονομάζεται TMS (Transcranial Magnetic Stimulation). Σύμφωνα με τον Persinger (και άλλους νευροψυχολογους και νευροεπιστημονες), ο βρεγματικός λοβός είναι αυτός που «κρατάε黨μια δυναμική νοερή αναπαράσταση του σόματος, και υπολογίζει τις αλλαγές της σε σχέση με την κίνηση του σόματος στο περιβάλλον. Δηλαδή, η συγκεκριμένη εγκεφαλική περιοχή μας «λέει» που είναι τα ποδιά μας σε σχέση με το κεφάλι, τα χέρια σε σχέση με ένα άλλο μέρος του σόματος η/και σε σχέση με ένα αντικείμενο π.χ. ποτήρι) κλπ.. Ερεθίζοντας για λίγο αυτήν την περιοχή πέτυχε μια τεχνίτη στιγμιαία «νέκρωση» όπου τα υποκείμενα την βίωσαν σαν να «βγαίνουν από το σώμα τους». Εδώ πρέπει να συμπληρώσουμε επίσης ότι πάμπολλες νευρολογικές διαταραχές όπως η επιληψία αλλά και άλλες (που ούτε και ο ίδιος γνωρίζω, απλά ότι επηρεάζει την συγκεκριμένη περιοχή) αλλά και διάφορες ουσίες (όπως το αναισθητικό κεταμινη σε μικρές δόσεις πριν επέλθει η ολική αναισθησία) και συμπεριφορές (όπως αυτές που έγραψα στο πρώτο μου post) δρουν επηρεάζοντας με διάφορους τρόπους περιοχές του βρεγματικού λοβού. Είναι ίσος πιθανό το άγχος να κάνει τέτοια «τερτίπια» αλλά αυτό δεν το ξέρω. Φαντάζομαι ότι για να είναι μόνο 2 μεμονωμένα περιστατικά, δεν θα υπάρχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα, γιατί αν υπήρχε, τέτοιες «εξωσωματικές κρίσεις» θα ήταν πολύ ποιο συχνές. Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα σε συμβούλευα να επισκεφθείς κάποιο νευρολόγο.


    Επίσης, η παραψυχολογία δεν πρέπει να μπερδεύεται με τον μυστικισμό η την μαγεία. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν επίσημα πανεπιστημιακά κέντρα που ασκούν πειράματα παρα-ψυχολογίας. Τα πειράματα γίνονται με απόλυτο ελεγχόμενο τρόπο και η πειραματική ανάλυση είναι αυστηρη. Πρόσφατες στατιστικές μετα-αναλύσεις που έγιναν σε εκατοντάδες παρα-ψυχολογικά πειράματα από την δεκαετία του ’60 έως σήμερα, απέδειξαν ότι η πιθανότητα να υφίστανται κάποια φαινόμενα όπως η «μι-αισθητηριακη μεταφορά πληροφορίας από απόσταση» (γνωστή ως «τηλεπάθεια») φαίνεται να είναι αρκετά μεγαλύτερη του τυχαίου . Επίσης, ποιο τρομερό είναι ότι τελευταία μπήκαν και οι «απεικονίστηκες» αλλα και «ψυχοφυσιολογικές» μεθόδους στο παιχνίδι, όπου είναι μόδα σε όλους τους ερευνητικούς τομείς της ψυχολογίας από το ’90 και μετά. Ποιο συγκεκριμένα, ο Ελληνικής καταγωγής Μαριος Κιτενης απέδειξε στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου ότι 2 άτομα, ένα «πομπός» και ένας «δεκτής» που ήταν αισθητηριακά απομονωμένα σε 2 διαφορετικά δωμάτια εμφάνισαν κοινή εγκεφαλογραφικη δραστηριότητα όταν το ένα άτομο (ο δεκτης) έκανε την επιλογή μιας κάρτας που υποτιθεται ότι λαμβανε νοερά από τον άλλο (τον πομπό) . Μάλιστα η συχνότητα κοινού εγκεφαλογραφήματος συ-σχετιζόταν με την επιτυχία επιλογής των καρτών. Ένα παρόμοιο πείραμα έγινε στην Αμερική χρησιμοποιώντας αυτή τη φορά την απεικονιστική μέθοδο FMRI που «δίνε黨ζωντανές εικόνες της δραστηριότητας του εγκέφαλου στο χρόνο. Τα αποτελέσματα έδειξαν κοινές περιοχές ενεργοποίησης που σχετιζόταν με την συμπεριφοριστικη επιτυχία των υποκείμενων κατα την στιγμή επιλογής.


    Απλά η παραψυχολογία κριτικάρετε λόγο του ότι δεν έχει μια θεωρία η μοντέλο για να εξηγήσει ικανοποιητικά αυτά τα φαινόμενα . Ωστόσο, νέες κβαντικές θεωρίες της συνείδησης (που δεν είναι ακόμα εβραία αποδεκτές από την ψυχολογία και την νευροεπιστημη αλλά κερδίζουν έδαφος με γοργούς ρυθμούς) ιδιαίτερα τα μοντέλα Penrose-Hameroff καθώς και το μοντέλο του Stapp (που έβγαλε πρόσφατα ένα καταπληκτικό βιβλίο επί του θέματος) προβλέπουν «μη-τοπικά» κβαντικά φαινόμενα και έτσι,ίσος την μεταφορά πληροφορίας από απόσταση η/και , σε ορισμένες τουλάχιστον περιπτώσεις, την εξωαισθητιριακη αντίληψη.


    Τελευταίο πράγμα, η εμπειρία της κοπέλας δεν φαίνεται να έχει σχέση με την αποπροσωποιηση. Αυτά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    mmaria, μπορώ να ρωτήσω πόσο διαρκεί ο πόνος και πόσο έντονα τον αισθάνεσαι? Γιατί αυτό που περιγράφεις ακούγεται ακριβώς σαν επεισόδιο ημικρανίας. Πολλά επεισόδια ημικρανίας συνοδεύονται από «αύρα» που είναι μια ομάδα συμπτωμάτων που συνήθως εμπεριέχουν τα συμπτώματα που περιγράφεις, δηλαδή αίσθηση ότι αποχωρίζεσαι από το σώμα, και μούδιασμα στα άκρα! (συμβαίνει και στους επιληπτικούς ακριβός πριν την κρίση).

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Manos88
    Ωραία που κολλάει όμως το συνειδητό όνειρο με την αποπροσωποποίηση;
    Mano, στην αρχή η mmaria΄είπε πως έψαξε στο esoterica.gr κι εκεί διάβασε κάποια πράγματα για εξωσωματικές εμπειρίες/ αστρική προβολή. προφανώς κάπου εκεί μέσα θα υπήρχε κάποια αναφορά σε συνειδητό όνειρο.
    Αυτό είναι όλο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    To esoterica είναι Harry Potter, ιπτάμενες σκούπες και UFO. Γιαυτό μπλέξαμε τα μπούτια μας.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Manos88
    To esoterica είναι Harry Potter, ιπτάμενες σκούπες και UFO. Γιαυτό μπλέξαμε τα μπούτια μας.


    Το ξέρω, με τρελαίνει και μένα. Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά τεσπα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    hello, ηρεμήστε λίγο βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω τι γράφετε!!!

    Απλή αναζήτηση έκανα στο google βασιζόμενη σ\'αυτο που μου είπε ο ψυχίατρος (έντονο άγχος δημιουργεί καμια φορά αυτή την αντανακλαση του εαυτού μας κ ονομαζεται trance)
    Ψαχνοντας κοιταξα κ τ\'αποτελεσματα του esoterica, ουδεμια σχέση κ πίστη επι του θέματος.
    Ρωτόντας μου είπανε για μετεώριση, [Είναι η ανύψωση ενός αντικειμένου ή ενός ατόμου με ταυτόχρονη υπερνίκηση, (με υπερφυσικό τρόπο), της βαρυτικής επίδρασης. Υποτίθεται ότι έχει συμβεί σε συνεδρίες πνευματιστών]. Ούτε με αυτό συμφωνώ, γιατί θα πρέπει να αποδεχτώ το νήμα που συνδέει την ψυχή με το σώμα, τις κβαντικές θεωρίες, το πισωγύρισμα στο χρόνο κλπ κλπ που στην ουσία δεν υπάρχει λογική κ αποδειξη.
    Ας έρθω στα καλά μου λοιπόν! Δεν είναι ημικρανία, απλά πολύ έντονη πίεση στο κεφάλι. Παλιότερα είχα κάνει εγκεφαλογράφημα κ αξονική στο κεφάλι από ατύχημα που μου συνέβη κ όλα ήταν καθαρά, άρα κ αυτό το αποκλείω.
    Νομίζω ότι απλά απ\'το έντονο άγχος μου έχει συμβεί αυτες τις 4 φορές κ στην ουσία δεν υπάρχει περίπτωση όντως να γίνεται να βγαίνεις απ\'το σώμα. Τώρα παραίσθηση, άγχος δεν ξέρω τι ακριβώς, πάντως έτσι αισθάνθηκα.
    Το έθεσα σαν θεμα μήπως κ είχε κ κάποιος άλλος ανάλογη εμπειρία κ ίσως να γνώριζε τι μπορεί να είναι.
    Αυτά!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Ακριβώς. Το \"Out of Body Experience\" που έγραψα βρίσκεται σε αυτήν την κατηγορία. Trance είναι γενικός όρος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    \"Out of Body Experience\" δηλαδή αυτό που μου είπε ο ψυχίατρος?

    Φάρμακα παίρνω τον τελυταίο μήνα, παλιότερα δεν έπαιρνα τίποτα!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Παιδια εμενα πιο πολυ με ΑΣτρικη προβολη μου κανει ολο αυτο...
    ΚΑτι το οπιο Εχω βιωσει....οχι ηθελημενα
    Συμβαινει λεει οταν εισια πολυ κουρασμενος η σωματικα η ψυχικα...
    ΚΑποιοι εχουν κααταφερει λεει να την προκαλουν ηθελημενα...
    Και οχι απλα δεν με τρομαξε...
    Αλλα ισως ειναι και η μοναδικη στιγμη που ημουν τοσο Ευτιχησμενος..
    Ναι επλεα σε πελαγη χαρας-γαληνης-ευτηχιας..
    Ηταν πολυ Ομορφο..
    Κοιμομουν μπρουμιτα και ενιωσα να βγαινω ..πρωτα τα ποδια και μετα ο υπολοιπος...
    ηταν μαγικη η στιγμη...
    Ημουν τοσο ελαφρυς...
    ΠΕριπλανιομουν - \"πετουσα\" μεσα στο σπιτι μου ,πηγα σ ολα τα δωματια ...
    Ακουμπσα κουρτινες, βιβλια ..
    Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μονο οταν Αγκιζα πραγματα ..μονο τοτε μπορυσα και τα εβλεπα...
    ΜΕτα που ψαχτηκα και γω ..ανακαλυψα τοτε το esoterica.gr..και ειδα οτι υπηρχαν κι αλλοι που εχουν βιωσιε αναλογες καταστασεις..
    Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι ανοιχτηκε ενα τετοιο μεγαλο θεμα εδω?
    Επειδη δημιουργησε φοβια-φοβο ?
    ΜΕ εκτμηση Θοδωρης

    YΓ/ Manos88 η Αγνοια \"σκοτωνει........\"
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Γειά σου 8odwri
    εσωτερική ηρεμία νιώθεις, αλλά μόλις συνειδητοποιείς τι συμβαίνει είναι τρομακτικό θα έλεγα. Στα καλά καθούμενα κ δεν κοιμόμουν αισθάνθηκα ότι με κοιτάζω από απέναντι. Τολμώ να πώ ότι με άγχωσε, γιατί μου έχει ξανασυμβεί κ δεν ξέρω τι είναι. Γι\'αυτό κ το ποστ εδώ, μπας κ καταλάβω τι γίνεται... αλλα μπά!
    Εσύ κοιμόσουν λες; Πετούσες κιόλας.. σου έχει ξανασυμβει; Μόνο όταν κοιμάσαι;

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    36
    καλησπερα σας!
    το συναισ8ημα τησ αποπροσςποποιησης
    το εχω κι εγω και ειναι τρομακτικο!!!!!!ειναι ο μονοσ λογοσ για τον οποιο περνω αντικατα8λυπτικα αλλα ρε παιδια
    δεν ΦΕΥΓΕΙ!!!!!!!!!πως να το νικησω αυτο???
    Φοβαμαι οτι 8α με τρελανειι στο τελος!!!!ευχαριστω.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •