Βγαίνω απ\'το σώμα μου.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Originally posted by mmaria
    Γειά σου 8odwri
    εσωτερική ηρεμία νιώθεις, αλλά μόλις συνειδητοποιείς τι συμβαίνει είναι τρομακτικό θα έλεγα. Στα καλά καθούμενα κ δεν κοιμόμουν αισθάνθηκα ότι με κοιτάζω από απέναντι. Τολμώ να πώ ότι με άγχωσε, γιατί μου έχει ξανασυμβεί κ δεν ξέρω τι είναι. Γι\'αυτό κ το ποστ εδώ, μπας κ καταλάβω τι γίνεται... αλλα μπά!
    Εσύ κοιμόσουν λες; Πετούσες κιόλας.. σου έχει ξανασυμβει; Μόνο όταν κοιμάσαι;
    Δεν μου χει ξανα συμβει οχι....αν και μετα οταν ψαχτικα και εμα8α οτι λεγετε αστρικη προβολη..το προσπαθησα και μονος μου να το πετυχω...αλλα τπτ δε το καταφερα.....
    Μια φορα εγινε ναι λοιπον και κοιμομουν η κατα 90 τα εκατο ημουν στη μεταβαση του υπνου......
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    Ξέρω, είναι παλιό το τόπικ, αλλά τωρα το είδα.

    mstrouf και θοδωρή, είχα παρόμοια εμπειρία πριν κάποια χρόνια. Ημουν ξαπλωμένη αλλά δεν κοιμόμουν, ανάσκελα, είδα το σώμα μου από πάνω μου, καθόμουν έτσι για λίγο και όταν κατάλαβα ότι μπορεί και να κινηθεί πήρα τέτοια τρομάρα... δε λέγεται! Τινάχτηκα, και μόνο που δεν τσίριζα.

    Ούτε φάρμακα έπαιρνα, ούτε αλκοόλ, ούτε κοιμόμουν. Κι ούτε ιδιαίτερο άγχος είχα εκείνη την περίοδο, έκανα όμως μόνη μου λίγη γιόγκα και ψιλοδιαλογισμό από ένα βιβλίο που μου είχαν χαρήσει.

    Είχα μια φίλη που πήγαινε σε γνωστό ψυχολόγο για κάποια προβλήματα με τον άντρα της που είχε και με την ευκαιρία πήγα μαζί της και μίλησα στον ψυχολόγο... ψυχοθεραπευτή.. δεν ξέρω τι ακριβώς, τα μπερδεύω αυτά.

    Το αντιμετώπισε πολύ διαφορετικά απ\' ό,τι περίμενα. Ψυχολόγος, γνωστό όνομα στο χώρο, που μάλον πίστευε και στην παραψυχολογία απ ό,τι κατάλαβα, γιατί δεν μου είπε τίποτα για ψυχολιγικό πρόβλημα και αποπροσωποίηση ή παραίσθηση ούτε ψευδαίσθηση. Ισχυρίστηκε ότι κάποια άτομα μπορούν να έχουν Out of Body Experience, όπως το είπες Θοδωρή.. αστρικό... δεν θυμάμαι πώς το είπες, και με την κατάλληλη εξάσκηση μπορούν να το ελέγχουν και να το κάνουν όποτε αυτά θελήσουν, και ότι κανονικά νιώθεις ηρεμία και αγαλίαση, αλλά εγώ από το φόβο μου για τέτοια ξαφνική πρωτόγνωρη αίσθηση τρομοκρατήθηκα.

    Ξάπλωσα στο κρεβάτι του ιατρείου με κλειστά μάτια και σα να με ψιλουπνώτησε και μου λεγε ήρεμα να σηκώνω τα δάχτυλα του χεριού, μετά το ένα πόδι κλπ. , μετά ότι μπορώ ν ανοίξω τα μάτια κλπ. και τελικά μου είπε αν θέλω να πηγαίνω δωρεάν ( αν ζητούσε να τον πληρώνω θα του έκανα μήνυση ) και να προσπαθήσουμε να με .. σηκώσει απ το κρεβάτι.
    Κι ότι δεν πρέπει να τρομάζω και να προσπαθώ να το ξαναπετύχω και μόνη μου, γιατί αν συνεχίσω να φοβάμαι δε θα το ξανακαταφέρω.

    Τι να πω??? Εφυγα τρέχοντας, φοβισμένη όσο ποτέ και πρώτη φορά χαιρόμουν που φοβόμουν με κάτι. Πέρασαν χρόνια, δε μου ξανασυνέβη. Πάντως δεν είχα πονοκέφαλο, ούτε τίποτα όταν μου συνέβη και ήμουν 32 χρονών.

    Σταμάτησα γιόγκα και διαλογισμό, επειδή βαρέθηκα, όχι γιατί τα είχα συνδέσει, αυτό το θυμήθηκα αφού αναφέρθηκε σ αυτό το ποστ.

    Πρώτη φορά το αναφέρω,απέφευγε μέχρι τώρα για να μη με περάσουν για ονειροπαρμένο:P


    Δεν μπόρεσα να βρω ικανοποιητική εξήγηση γι αυτό και σταμάτησα να ψάχνω. Παράξενη εμπειρία και ευτυχώς μοναδική, γιατί ό,τι δεν κατανοώ .. μακριά από μένα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Και εγω έχω δει τον εαυτο μου να περπατάει στο δρόμο, τις πολυκατοικίες απο ψηλά, αισθάνθηκα να βλέπω με΄σα απο τα παράθυρα των σπιτιών τους ανθρώπους να είναι στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στο κουτάκι (διαμέρισμα) του αλλου και γενικά να είναι πολύ μεγάλη η ψυχή μου να χωρέσει στο σώμα μου και πάρα μα πάρα πολλά ΑΛΛΑ ήμουν υπο την επήρεια LSD :P

    Εχω βιώσει παρόμοια συναισθήματα όταν είχα και αποπραγμάτωση στα πλαίσια αγχώδους διαταραχής

    Τώρα θα μπορούσα να πιστέψω ότι όντως η ψυχή μου είχε βγεί απο το σώμα μου και ότι είχα έρθει σε ανώτερο επίπεδο συνείδησης ή οτιδήποτε θα με έκανε να νιώσω ξεχωριστή
    Απο την άλλη όμως μπορώ να αντιληφθώ ότι όλες αυτές οι διεργασίες συνέβησαν μέσα στο μυαλό μου με εικόνες που συνέδεσε απο μόνο του ή ακόμα και αποσυνέδεσε και τις έβαλε αλλού γτ ήμουν υπο την επηρεια και στην περίπτωση της αποπραγμάτωσης γτ ήταν τόσο κουρασμένο απο τις σκέψεις και αγωνίες που του επέβαλα που απλά αποσυνδεόταν και σκεφτόταν κάπως μπερδεμένα.... παντως αντι για out of body experience εγω θα την έλεγα in my mind experience

    Δεν θέλω να πω στον καθένα τι θα πιστέψει αλλά μερικές φορές ή αλίθεια ίσως να είναι πολύ πιο απλή απο αυτή που φανταζόμαστε ή θα θελαμε

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •