Βγαίνω απ\'το σώμα μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    Βγαίνω απ\'το σώμα μου..

    Έχετε νιώσει αυτή την περίεργη αίσθηση;
    Να βλέπεις τον εαυτό σου από αλλού;
    Τρομακτικό συναίσθημα κ κατα την επιστροφή πονάει το κεφάλι.
    Ο ψυχίατρος μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά, όταν έχεις έντονο άγχος ή κάποια αγχώδη διαταραχή. Στην ουσία μου είπε είναι αντανάκλαση του εαυτού σου. Ονομάζεται τρανς, είναι κάτι σαν το Deja vu.
    Ψάχνοντας βρήκα μόνο για μεταθανάτιες εμπειρίες, αν είναι αλήθεια ή ψέμα κ αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο.
    Στα esoterica.gr μιλάνε για συνειδητά όνειρα και αστρική προβολή.
    Στην αστρική προβολή είσαι εκτός σώματος και τα βλέπεις όλα όπως όταν είσαι ξυπνητός. Ταξιδεύεις μεν στην αστρική αλλά έχεις πλήρη συνείδηση τόπου, χρόνου κλπ των πραγμάτων που υπάρχουν εκεί. Μπορείς να συναντήσεις άλλα όντα κ με τον καιρό ίσως ταξιδέψεις και σε άλλες διαστάσεις ψηλότερα ή μάθεις να ελέγχεις καλύτερα την ενέργειά σου.
    Στο συνειδητό όνειρο βλεπεις μία πραγματικότητα που έχει δημιουργήσει το υποσυνείδητό σου (το όνειρο) η οποία δημιουργήθηκε στην αστρική. Παρόλα αυτά συνήθως το αστρικό σου σώμα αιωρείται λίγα εκατοστά πάνω απ το φυσικό. Δεν έχει ποτέ τόσο αληθινή αίσθηση.

    Τι πιστεύετε; το \'χω χάσει τελείως;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    ATHENS
    Posts
    86
    εγω πιστευω οτι γίνεται επιδει παρατηρείς πολύ τον ευατό σου και εγώ πάθενα κατί ανάλογο αλλα με τον καρο μου έχει περάσει ειναι απο τα πολλά συμπτώματα που έχει η κρίση πανικού.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Originally posted by mmaria
    Τι πιστεύετε; το \'χω χάσει τελείως;
    Σίγουρα όχι!!!
    Απλά ενδεχομένως βιώνεις κάποια κατάσταση που μπορεί να μην έιναι πολύ συνηθισμένη καθημερινά σε πολύ κόσμο.
    Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα, και με ηρεμία και καθαρό μυαλό θα το έψαχνα όταν αισθανθώ έτοιμη, όχι σαν πρόβλημα αλλά σαν μια διαφορετική κατάσταση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    mmaria, υποθέτω αυτό που διάβασες στο esoterica.gr είναι αυτό >> http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4045



    επίσης, κάπου έχει γραφτεί από τον Νίκο το εξής:

    \"Το φαινόμενο (ή σύμπτωμα) της αποπροσωποποίησης είναι μια διαταραχή της αντίληψης που συνίσταται σε μεταβολή στη συνηθισμένη αίσθηση πραγματικότητας του ατόμου όσο αναφορά τον εαυτό του. Το αποτέλεσμα είνια να νιώθει το άτομο αποξενωμένο ή απομακρυσμένο από τον εαυτό του και σαν να είναι ενας εξωτερικός παρατηρητής των ψυχικών του λειτουργιών ή του σώματος του. Συχνά η αποπροσωποποίηση (αίσθηση μη πραγματικότητας εαυτού) συνοδεύεται από αποπραγματοποίηση (αίσθηση μη πραγματικότητας του περιβάλλοντος).

    Προδιαθεσικοί παράγοντες για την εμφάνιση του επεισοδίου (ή της διαταραχής) είναι η κούραση. η ύπνωση, ο σωματικός πόνος, ο διαλογισμός, η κατάθλιψη και κυρίως το έντονο στρες από πχ, ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα, μια μάχη κτλ.

    Do not panic: ήπιο επεισόδιο αποπροσωποίησης έχει κάποια στιγμή το 40-70% των νεαρών ενηλίκων. \"


  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    το συνειδητό όνειρο δεν έχει καμία σχέση με την την αποπροσωποποίηση... το συνειδητό όνειρο δεν είναι διαταραχή... καμία σχέση... ίσα ίσα που θεωρείται θεραπευτικό και σου δίνει να καταλάβεις διάφορα πράγματα για σένα. Επίσης δεν είναι πάντα κάτι που δημιουργεί το υποσυνείδητο σου (δηλαδή το παραδοσιακό όνειρο), πολλές φορές μπορείς να κοιμηθείς και να προκαλέσεις ΕΣΥ το όνειρο που θες να δείς ή και ακόμη να ανακαλέσεις ένα παλαιότερο. Αυτά όλα είναι επιστημονικός αποδεδειγμένα έτσι; δεν είναι ταρώ και μαλακίες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Σου ειχα πει κι εγω Μαρακι θυμασαι?πωσ για καποιον καιρο...δεν ημουν συγουρη αν ειναι δικα μου χερια αυτα που βλεπω...αν ειμαι εγω αυτη που αγγιζω κατι... ενιωθα λεσ και οταν αγγιζα κατι ..δεν το αντιλαμβανομουν με τισ αισθησεισ μου...παρα μοναχα με την οραση

    ..ονωσ ειναι ενα φαινομενο που πολλοι ενηλικεσ εμφανιζουν καποια στιγμη...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Mano...για πεσ περισσοτερα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Μα καθησυχάσατε λίγο μπορώ να πώ!
    Είχα τρομάξει.... το σκεφτόμουν όσο πιο λογικά μπορούσα κ εξήγηση δεν έβρισκα.
    Μου είπε κ ο ψυχιατρος οτι λέγεται τρανς κ πάνω στην αναζήτησή μου μόνο για τρνσεξουαλ εβρισκα. κανένα θεμιτό αποτέλεσμα. Αλλά κ στο esoterica, δεν δίνουν λογική εξήγηση αφού ασχολούνται με την παραψυχολογία.
    Η αίσθηση πρωτόγνωρη κ αρκετά μπερδεμένη, δεν μπορώ να το περιγράψω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Originally posted by Adzik
    Mano...για πεσ περισσοτερα..
    Σχετικά με;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Προφανώς μιλάμε για “trance” (όπως και με την μουσική), δηλαδή για έκσταση, μειωμένη συνείδηση, εναλλακτικές καταστάσεις συνείδησης (altered states of consciousness) όπου συνήθως εμπεριέχονται και οι «εξωσωματικές» εμπειρίες όπως αυτή που περιγράφεις. Φυσικά, τέτοιες εμπειρίες δεν έχουν σχέση με την «απόπροσωποιηση» όπως κάποιοι είπανε, ενδέχεται όμως να παίρνουν μέρος κοινές εγκεφαλικές περιοχές και στις 2 περιπτώσεις. Το φαινόμενο που περιγράφεις ανήκει μάλλον ποιο πολύ στην σφαίρα της «παρα-ψυχολογίας» και θα το βρεις ως «Εξωαισθητιριακη Αντιληψη» (Extra-Sensory-Perception, ESP). Στους κύκλους του μυστικισμού είναι γνωστό ως «Αστρική Προβολή», ενώ στην mainstream ψυχολογία θα το βρεις ως Διαυγες Όνειρο (Lucid Dream), ωστόσο οι παρα-ψυχολόγοι (που είναι ψυχολόγοι που μελετάνε πειραματικά/ επιστημονικά αυτές τις καταστάσεις με ποσοτικές μεθόδους, όπως κάνουν και οι υπόλοιποι κανονικοί ψυχολόγοι δηλαδή με τα κανονικά φαινόμενα [π.χ. οπτική αντίληψη] αλλά που κριτικάρονται λόγο του ότι δεν έχουν κάποια σταθερή, «συμπαγή» θεωρία για να εξηγήσουν τα παρα-ψυχολογικα, πειραματικα data που συλλεγουν) διαφωνούν στο αν το ESP είναι το ίδιο με το Lucid Dream.

    Δεν ξέρω αν πράγματι σχετίζεται με το άγχος, η αν στο είπε έτσι ο ψυχίατρος για να σε καθησυχάσει (για κάτι που δεν ήταν σίγουρος και ο ίδιος!). Ωστόσο τα φαινόμενα “trance” επέρχονται με πολλούς μεθόδους, όπως κόπωση, νηστεία, έντονο χορό και επαναλαμβανόμενες κινήσεις, γρήγορη εναλλαγή εικόνων, συγκέντρωση της προσοχής σε ένα ερέθισμα, διαλογισμός, λήψη παραισθησιογόνων/ ψυχεδελικών ουσιών κλπ. Φαντάζομαι ότι και το έντονο άγχος μπορεί να φέρει τον οργανισμό στα άκρα, δημιουργώντας «έφορο» έδαφος για την πρόκληση εναλλακτικών καταστάσεων συνείδησης.


    Έχεις συχνά αυτές τις εμπειρίες? Η ήταν ένα μεμονωμένο επεισόδιο? Αν ήταν ένα επεισόδιο πότε συνέβη? Αν συμβαίνει συχνά, έχεις παρατηρήσει ότι συμβαίνει κάποιες συγκεκριμένες φορές? (π.χ. πριν τον ύπνο) Συμβαίνει αυτόματα η με δική σου βούληση? Το «προκαλείς» εσύ η έρχεται ξαφνικά, «απροειδοποίητα» μόνο του? Χάνεις εντελώς τις αισθήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα, η έχεις συνείδηση? Είναι σαν να «κοιμάσαι»? Είναι Όνειρο που ελέγχεις εσύ? (οπότε κοιμάσαι?) Πόσο διαρκεί περίπου?


    Ρωτάω γιατί ακούγεται ενδιαφέρον.

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    κοίταξε mmaria,
    στην επιστήμη της ψυχολογίας/ψυχιατρικής τις ψευδαισθήσεις τις κατατάσουμε στις ψυχώσεις-σχιζοφρένια.
    Η παραδοσιακή εκκλησία τις κατατάσσει στον δαιμονισμό.

    Στην επιστήμη της ψυχολογίας την αίσθηση κατά την οποία βγαίνεις από το σώμα σου και σε βλέπεις από αποσταση την ονομάζουμε αποπροσωποποίηση (και ενίοτε αποπραγμάτωση).
    Σε ένα φόρουμ παραψυχολογίας λες ότι την παραπάνω αίσθηση την ονομάζουν αστρική προβολή ή συνειδητό όνειρο.

    Μήπως θα ήταν σκόπιμο να ξεχωρίσεις πρώτα τι ψάχνεις, που το ψάχνεις και από ποια σκοπιά το ψάχνεις?

    πραγματικά, έχω μπερδευτεί σε αυτή τη συζήτηση για τι πράγμα μιλούμε και πως το προσεγγίζουμε. Αν πρόκειται για μια θεωρητική κουβέντα, οκ.
    Αν όμως ψάχνεις να βρεις τι σου συμβαίνει, πολύ πρακτικα΄και προσωπικά πια, τότε θα είχε νόημα να δεις ποια κατεύθυνση σε ενδιαφέρει, ειδάλως θα ζαλιστείς, θα χαθείς από τα διάφορα \"σενάρια\".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    NikosD.
    έχω ήδη χαθει, δεν ξερω προς τα που να ψαξω
    αναρωτιεμαι απλως τι ειναι αυτο κ αν υπαρχει λογικη εξηγηση?
    δαιμονισμενη δεν ειμαι πηγαινω συχνα εκκλησια
    για ψυχωση - σχιζοφρενεια δεν νομιζω θα ειχα κ αλλα συμπτωματα, καταθλιψη έχω
    δεν εχω ιδεα προς τα που να κατευθυνθω
    αγχος παντα εχω, δεν ξερω αν ηταν πιο εντονο εκεινη την στιγμη, δεν το εχω παρατηρησει

    PETRAN
    κανα 2 φορες μου είχε συμβει στο παρελθον, δεν εδωσα καν σημασια
    κ κανα 2 φορες τα τελευταια χρονια κ προσπαθησα να καταλαβω τι γινοταν αλλα σκεφτηκα ιδεα μου θα ηταν
    Μες την εβομαδα μου συνεβη παλι, ημουν στο γραφειο, μονη, απολυτη ησυχια κ εντελως ξαφνικα αρχισα να νιωθω περιεργα, οχι δεν κοιμομουν, δεν ηταν όνειρο, συνειδητοποιησα οτι με κοιτούσα απο αλλου κ απλα με παρατηρουσα, για αρκετα λεπτα νομιζω δεν ειχα αισθηση του χρονου, ποναει πολυ το κεφαλι μου κ δακρυζουν τα ματια μου απ\'την πιεση
    ενας θορυβος, κατι μου αποσπαει την προσοχη κ ταρακουνηθηκα κατι σαν να επεστρεψα γραφω παραπανω. τρομαξα γιατι δεν ηξερα τι ειναι, αλλα δεν ηταν παλι ιδεα μου, ειναι πολυ περιεργο το συναισθημα παραλληλα νιωθω μια ηρεμια αλλα απο την αλλη αισθανομαι οτι παραλυουν τα ακρα μου, κατι σαν μουδιασμα, χωρις στην ουσια να μου συμβαινει εκανα κινησεις για να το τσεκαρω. σαν χαμενη με βλεπω, ετσι το νιωθω τουλαχιστον.
    τι να πω κουφο ειναι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Μισό ρε παιδιά ένα λεπτό γιατί έχουμε μπερδευτεί. Την αποπροσωποποίηση πως την συνδέετε με τα συνειδητά όνειρα; Η αποπροσωποποίηση μπορεί να θεωρηθεί σε ακραίες περιπτώσεις σύμπτωμα ψύχωσης σε αντίθεση με το συνειδητό όνειρο που δεν συνδέεται με καμία πάθηση... Μάλιστα, άλλοι προσπαθούν να το αναπτύσσουν για να αντιμετωπίσουν φόβους τους όπως εφιάλτες κτλ, ενώ άλλοι το βιώνουν χωρίς προσπάθεια.

    Επίσης μην ακούω για παραψυχολογίες γιατί αλλάζω 7 χρώματα.

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Νομίζω ότι αντι να βοηθήσω να ξεμπερδευτούν τα πράγματα, τα μπέρδεψεα περισσοτερο....

    mmaria, τις αναφορές στους δαιμονισμούς και τις ψυχώσεις τις έκανα χάρην παραδείγματος. Καμία σχέση με το θέμα, ξέχασε το γιατι θα σε μπερδέψω περισσότερο.

    Μάνο, το πρώτο μισό του αρχικού μηνύματος της θεματοθέτριας, μοιάζει να αναφέρεται σε αποπροσωποποίηση. Το δεύτερο μισό, μιλά για άλλα πράγματα.

    Οσο αφορά την αποπροσωποποίηση, εμφανίζεται έως και στο 70%!!!! των εφήβων/νέων ανθρώπων, σε περιόδους στρες. Σταδιακά, υποχωρεί και εξαφανίζεται στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, μέχρι την ηλικία των 30.

    Περί της παραψυχολογίας, δεν είμαι διόλου αρμόδιος ή ενήμερος ώστε να σχολιάσω οτιδήποτε.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Ωραία που κολλάει όμως το συνειδητό όνειρο με την αποπροσωποποίηση;

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •