Αισθάνεσαι κι εσύ έτσι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    3

    Αισθάνεσαι κι εσύ έτσι;

    Γειαα σου Γιώργος εδώ! Δεν περίμενα ότι θα έγραφα κι εγώ κάποια στιγμή.. Γράφω γιατί θέλω επιτέλους κάποιος να τα ακούσει.. έχω βαρεθεί να τα γράφω μόνο σε ένα τετράδιο που θα κρύβω απ' όλους. Έχω συνειδητοποιήσει στα 21 μου τη σεξουαλικότητά μου αλλά ακόμα ψάχνω να βρω τον εαυτό μου. Νοιώθω χαμένος και πολύ μικρός ανάμεσα σε όλους. Έχω μάθει να κουμαντάρω την κοινωνική μου ζωή σε βαθμό που πριν λίγο καιρό ξεκίνησα κάτι στα κρυφά με ένα άλλο παιδί, μια κρυφή σχέση απ' όλους και όλα απλά γιατί η κάψα για έρωτα δεν θέλει και πολύ για να σε τρελάνει. Το θέμα μου δεν είναι αυτό όμως. Έχω απογοητευτεί από τα άτομα γύρω μου, δεν βλέπω πουθενά αθώα μάτια, ανθρώπους που να θέλουνε να δώσουν αγάπη συμπόνια. Είναι τόσο περίεργη η αγάπη για να μιλάμε γι αυτήν ή απλά είμαστε δηλοί να αισθανθούμε ευάλωτοι συναισθηματικά; Γιατί εκεί τα χάνεις όλα , γδύνεσαι και φαίνεται τι ψυχή κουβαλάς. Παντού άνθρωποι πονηρεμένοι έτοιμοι να σε σχολιάσουν πριν καν τους μιλήσεις. Αισθάνομαι τόσο μόνος που δεν έχω μάθει να νευριάζω εύκολα, να υπομένω και να κατανοώ. Νοιώθω χαζός που μπορώ εύκολα να αγαπήσω κι ενώ νόμιζα πως συνειδητοποιώντας την σεξουαλικότητά μου θα έπαυε και η μοναξιά μου αυτή ήμουν τόσο λάθος. Κι ας μάθαιναν όλοι για αυτήν πάλι τίποτα δεν θα άλλαζε. Πλέον έχω αρχίσει να απομακρύνομαι από τα κοινωνικά, φορές αγχώνομαι να μιλήσω σε κάποιον, τρέμω.. εγώ που ήμουν πάντα κοινωνικός και χαρούμενος.. λες και περιμένω την κριτική ή κάποιο σχόλιο. Έχω χάσει τις ελπίδες μου στο αληθινό.. όλοι κάνουν πράγματα για να παίρνουν αυτά που θέλουν, ο καθένας την πάρτη του. Αισθάνεσαι κι εσύ έτσι; Υπάρχουν κι άλλοι που βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση;

  2. #2
    taxidiaris
    ειναι σημαντικό να κατανοησεις ότι αυτό που αισθάνεσαι είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι εσύ τους γύρω σου και όχι κάποια αλήθεια..
    Σε κάποια άλλη φάση της ζωής σου μπορεί να είχες μια άλλη ματιά..
    Οι σκέψεις μας για τους αλλους πολλές φορές είναι καθρεφτισματα του εαυτού μας.. Μην μπερδευεις οπτική και αληθεια.. Δεν εισαι μέντιουμ να μπορείς να καταλαβεις τα κινητρα του καθενος απλά νομιζεις ότι τα καταλαβαίνεις..
    Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι γύρω σου, και αυτό θα το δεις αν πάψεις να τους τσουβαλιάζεις όλους στο ιδιο σακί... ο καθένας με την δικη του ιστορία..
    Δεν υπάρχει το τέλειο και το αλάθητο σε κανεναν άνθρωπο, αλλωστε ούτε εσύ εισαι..
    Γίνε ομορφος ανθρωπος εσύ και θα δεις πως οι ομορφοι ανθρωποι θα σε επιλεγουν γιατι θα τους ταιριάζεις :)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    .............
    Last edited by DelMem201217a; 09-12-2017 at 21:16.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    7
    πιστευω η Magdalinx εχει δικιο οσον αφορα το πως αντιλαμβανεσαι τους αλλους, ισως γιατι δεν νιωθεις την ιδια αυτοπεποιθηση τωρα που αρχιζεις να αποδεχεσαι τον εαυτο σου. μην πανικοβαλεσαι, εγω αυτο εκανα και πηρε πολυ καιρο και πολυ μπερδεμα για να αρχισω να βλεπω την αρχη. αλλα ναι,δεν θα σου φερθουν ολοι καλα και ουτε ειναι ολοι οι υπολοιποι καλα με τον εαυτο τους για να φαιρονται κ εκεινοι οπως θα περιμενες ειναι πολυ ομορφο στοιχειο για εναν ανθρωπο να εχει κατανοηση και ευαισθησια. στις πραξεις σου θα πρεπει παντα να συμμετεχουν και τα γεγονοτα ομως, αλλιως θα καταλιξεις να πληγωσεσαι και επειδη εσυ εκλισες τα ματια σου. υπομονη και να εχεις θελω και αξιες. και δεν θα μπορεσει να σε χαλασει κανεις. υπαρχουν απ ολα εκει εξω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    7
    *οι καλυτεροι,οι χειροτεροι και ολο το φασμα μεταξυ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    3
    Παιδιά σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον. Όντως αυτό που λέω είναι η δική μου οπτική (Magdalinx) για τα πράγματα και τους ανθρώπους. Ακριβώς όμως επειδή σέβομαι και δέχομαι το κάθε τι διαφορετικό προσπαθώ να σκέφτομαι όσο γίνεται αντικειμενικά αυτά που ζω, σε σημείο που αφήνω τον εαυτό μου τελευταίο φορές σε πολλά. Δεν είμαστε χαζοί νομίζω οι περισσότεροι για να μην καταλαβαίνουμε τα κίνητρα των ανθρώπων όταν συνδυάζεις καταστάσεις και καταλαβαίνεις από τις συνέπειες των πραγμάτων. Δεν είμαι τέλειος ή πανέξυπνος για να γνωρίζω τα πάντα. Μου φτάνει που καταλαβαίνω πως οι αξίες της σημερινής κοινωνίας θέλουν τον άνθρωπο υπερήφανο για τα πάθη του, και την αγάπη ένα μέσο ανταλλαγής όπως το χρήμα. Ταμπέλα είναι να με πει κάποιος ρομαντικό για αυτά που πιστεύω. Νοιώθω πως δεν μπορεί να υπάρξει υγιεινή συνύπαρξη μεταξύ ανθρώπων χωρίς αληθινή αγάπη και αυτό μου λείπει αρκετά. Ίσως να γίνομαι υπερβολικός με τον τρόπο που εκφράζομαι, από κοντά είμαι πολύ πιο χύμα. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Πες τα.συμφωνω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by taxidiaris View Post
    Αισθάνεσαι κι εσύ έτσι;
    Αν εννοείς έτσι όπως αισθάνεσαι εσύ, όχι, με την έννοια ότι δεν έχω αυτή τη σεξουαλική ταυτότητα. Αν εννοείς έτσι όπως αισθάνονται αυτοί που σε επικρίνουν, πάλι όχι, με την έννοια ότι αποδέχομαι το διαφορετικό και δεν κρίνω τους ανθρώπους με βάση το σεξουαλικό προσανατολισμό τους.

    Έχεις σκεφτεί να φύγεις από τη χώρα και να αναζητήσεις την τύχη σου αλλού; Είσαι πολύ νέος, η ζωή είναι μπροστά σου.

Similar Threads

  1. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 21:00
  2. δεν αντεχω να ζω ετσι
    By wishes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 06-01-2013, 22:33
  3. Ετσι μου ρχεται...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 02-11-2012, 04:19
  4. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 20:11
  5. πως αρχιζεις παλι να αισθανεσαι?
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 11-05-2010, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •