Αναρωτιεμαι.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Όχι δεν αρκεί, επειδή δεν έχει σχέση με το σέξ! Είναι απλώς κάτι για εκτόνωση.
    Απο το τιποτα μια χαρα ειναι

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Ο αυνανισμός σεξ είναι. Σεξ με τον εαυτό μας. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (κυρίως γυναίκες) που δεν καταφέρνουν να φτάσουν σε οργασμό με τη σεξουαλική επαφή αλλά τα καταφέρνουν πολύ καλά με την αυτοϊκανοποίηση.

    Οι ανάγκες του ανθρώπου κατηγοριοποιούνται. Πρώτα προσπαθείς να καλύψεις την ανάγκη για φαγητό, νερό, στέγη και μετά το σεξ. Αν νομίζετε μερικοί ότι ο άνθρωπος δε μπορεί χωρίς σεξ, ρωτήστε κανέναν που έζησε σε στρατόπεδο συγκεντρωσης ή φυλακή ασφαλείας "και πώς ζούσες χωρίς σεξ;" τότε θα καταλάβετε πολλά!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    @catty
    Λες και εμείς δεν πήγαμε στρατό και δεν ξέρουμε τι κάναμε και τι γινόταν εκεί μέσα... Και προσωπικά επειδή απείχα από τις ομαδικές "μαλακίες" για το ποιος θα χύσει πιο μακριά, δεν καθόμουν να την μετράω με άλλους στο μπάνιο κτλ είχαν βγει διάφορα συμπεράσματα για το ποιον μου..
    Η να μην πούμε πχ για μοναστήρια που έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς και εκεί υποτίθεται ότι η επαφή με τον Θεό, αναστέλλει τέτοιου είδους "ανάγκες"..
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Απο το τιποτα μια χαρα ειναι

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αν η επιλογή σου είναι συνειδητή το να απέχεις, σαφώς και είναι χαρά. Αν απέχεις όμως επειδή δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, τότε υπάρχει θέμα..

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    kozchr στο στρατό έχεις καλλυμένες τις βιολογικές ανάγκες. Τροφή, στέγη, νερό. Άτυχος παραλληλισμός. Στο στρατόπεδο συγκέντρωσης παλεύεις για επιβίωση. Ο άστεγος το ίδιο. Θα τολμούσες να ρωτήσεις έναν άστεγο πώς τη βγάζεις χωρίς σεξ; Απλά θέλω να σου πω ότι ο άνθρωπος ζει χωρίς σεξ. Μη σας φαίνεται τόσο περίεργο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Oχι δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο.Απλά εγώ λέω ότι το σεξ είναι και αυτό ανάγκη. Ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει και με πολύ λίγο φαϊ. Και σε μια σκηνή πχ αντί για κανονικό σπίτι.. Οταν όμως δεν μπορεί ή δεν έχει την δυνατότητα να κάνει αλλιώς. Και εκεί ερχόμαστε στο ερώτημα του πρώτου θέματος.. Πόσο ικανοποιητική είναι η ζωή κάποιου χωρίς ερωτική ζωή? Οταν κάποιος αναρωτιέται γιαυτό? Που προφανώς για να αναρωτιέται, σημαίνει ότι κάτι τον τρώει μέσα του και αναρωτιέται και δεν το κάνει από επιλογή να απέχει...
    Ναι στον άστεγο δε θα ρωτούσα αυτό αλλά θες να μου πεις ότι πχ αν πήγαινε σε έναν άστεγο μια γυναικάρα και του έλεγε "έλα σπίτι μου, να πλυθείς, να φας και μετά να με μπιπ" αυτός θα έλεγε για το σεξ "οχι, όχι δε θέλω είμαι άστεγος?"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω αναρωτιεμαι γτ ειμαι στην εφηβεια και ψαχνομαι και γτ εχω μερικες ιδιαιτεροτητες και θελω να ξερω αν θα ειμαι καλυμμενη και μονη μου.παντως η αυτοικανοποιηση στην οποια προσφατα στραφηκα εχει αποτελεσμα για μενα .πριν δεν ενιωθα ανετα αλλα τωρα με ανακουφισε.αυτα.σας ευχαριστω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Και αυτές τις ιδιαιτερότητες όπως λες να μην είχες πάλι στην ηλικία που είσαι θα έψαχνες να βρεις τι γίνεται σε αυτό το κομμάτι της ζωής σου. Μπορεί Δηλαδή να μην αναρωτιόσουν αν είσαι λεσβία και να ήθελες να βρεις κάποιο αγόρι για να κάνεις σχέση. Θεωρώ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και ειδικά κατά την εφηβεία όπου στο ανθρώπινο σώμα επέρχονται διάφορες αλλαγές ο άνθρωπος να ψάχνει τη σεξουαλικότητά του.

    Στάλθηκε από το X5PROx32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    kozchr τα έφερα σαν παραδείγματα να δεις ότι οι άνθρωποι ζουν χωρίς αυτό! Εντάξει σίγουρα είναι περιπτώσεις, αλλάόμως γινεται να ζήσει κάποιος χωρίς αυτό. Το αν είναι ή όχι χαρούμενος είναι άλλο θέμα. Και μην ξεχνάς και τους ανθρώπους που δεν έχουν λίμπιντο (ασέξουαλ). Ιωάννα καλή είναι η αυτοϊκανοποίηση, αλλά αν γίνεται τόσο συχνά, ή σε τέτοιο βαθμό που επηρεάζει άλλους τομείς της ζωής, τότε γίνεται προβληματική.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σε ποιους τομεις? Καλα δεν το κανουμε και συνεχεια.μονο για αποβολη εντασης.ποσο δλδ θεωρειται φυσιολογικο?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Ιωάννα το πολύ το τακα τάκα κάνει το παιδί μαλακά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Ιωάννα δεν έχει να κάνει τόσο με το πόσο συχνά γίνεται όσο αν η συχνότητα ή ο χρόνος επηρεάζει αρνητικά. Παράδειγμα αν κάποιος είναι να γράψει διαγώνισμα φυσικής αλλά αντι να διαβάσει αφιερωσει όλο το χρόνο του εκεί και γράψει κάτω από τη βάση, ε τότε καταλαβαίνεις επηρεάζει αρνητικά

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Εσείς που λέτε ότι δεν σας λείπει κάποιος σύντροφος, πέρα απο το κομμάτι του να μοιράζεσαι, συντροφικότητα κτλ, πως τα καταφέρνετε στο σεξουαλικό κομμάτι?
    Χειρονακτικά, με onenight stand, σε κόκκινα σπιτάκια?

    Οταν τρως αγαπητε μου, παρα πολυ καιρο ''παστιτσιο''...καποια στιγμη, δεν θα θελεις ουτε να το ξαναδεις στο πιατο σου!
    Το πολυ 'Κυριε ελεησον'' το βαιρεται και ο παππας!
    Και αν θελεις να ξερεις ΔΕΝ εχουμε οι γυναικες τις ιδιες ορμονες με τις δικες σας, οποτε τα ''κοκκινα σπιτακια'' και τις ''χειρονακτικες εργασιες'' κρατα τα για τον εαυτο σου!!! Θα σου χρειαστουν!!!
    [I]Love...[/I]

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    willowfairy είσαι τόσο σίγουρη; Η κύρια ορμόνη που ευθύνεται για τη σεξουαλικότητα στη γυναίκα είναι η τεστοστερόνη, η ίδια που ευθύνεται και για τη σεξουαλικότητα του άνδρα. Οι γυναίκες μπορεί να μην είναι καλές πελάτισσες στα κόκκινα σπιτάκια, είναι όμως στους οίκους μασάζ. Δεν τα ξέρεις καλά. Κι επίσης το ότι οι γυναίκες θέλουν λιγότερο σεξ από τους άνδρες είναι κι αυτός ένας μύθος που έχει καταρριφθεί. Δεν είναι και τόσο σωστό όταν μιλάμε να νιώθουμε ότι εκπροσωπούμε όλον τον πληθυσμό του γένους μας. Αυτές οι γενικεύσεις δεν οδηγούν πουθενά.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Γουιλοου φέρυ είναι μύθος ότι οι άντρες θέλουν συνέχεια σεξ νομίζω όσοι αγαπάνε το κορίτσι τους καλύπτονται συναισθηματικά κι από τη συζήτηση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Κάνα δυο post ακόμα και θα διαβάσουμε ότι το φυσιολογικό για έναν άνθρωπο είναι να μην έχει ούτε σύντροφο ούτε ερωτική ζωή. Συνέλθετε!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. αναρωτιέμαι
    By atheatos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 22-01-2012, 10:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •