Καταθλιψη μαλλον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    1

    Καταθλιψη μαλλον

    Γεια σας. Δεν ξερω πώς να αρχισω κ πραγματικα αισθανομαι πολυ χαζη που ετοιμαζομαι να γραψω τα εσωψυχα μου σε ενα φορουμ. Αλλα βλεπω οτι πολλοι αλλοι νιωθουν οπως εγω κι ετσι ειπα να κανω μια προσπαθεια.
    Λοιπον η αληθεια ειναι οτι ανεκαθεν ημουν μελαγχολικη και ιδιαιτερα απαισιοδοξη. Καθ' ολη τη διαρκεια των φοιτητικων μου χρονων τρωγομουν επειδη δεν περασα στην αθηνα που ηθελα. Παραλληλα στενοχωριομουν αφανταστα γιατι η ερωτικη μου ζωη μεχρι τα 23 ηταν απολυτως ανυπαρκτη.Τελος παντων αυτο το προβλημα λυθηκε αλλα θεωρω οτι εχει συμβαλει πολυ στην ελλειψη αυτοπεποιθησης που με διακρινει. Στη συνεχεια συνειδητοποιησα οτι η νομικη που σπουδασα δεν μου αρεσει, γιατι βασικα απεχθανομαι τη δικηγορια. Δουλευα σε ενα γραφειο αλλα τζαμπα (κυριολεκτικα, δεν πληρωνομουν) και οι προοπτικες για εναν νεο δικηγορο ειναι γενικα πολυ δυσοιωνες. Αυτο με εκανε να αγανακτω και να μετανιωνω την επιλογη της σχολης. Επειτα βρηκα δουλεια (με μεσο) σε μια εταιρια, οπου οι συνθηκες ηταν απλα αθλιες. Και τελικα πηρα την τελειως λαθος αποφαση να μπω στη διαδικασια προετοιμασιας για εναν υπεραπαιτητικο διαγωνισμο σκεπτομενη με βλακωδη αισιοδοξια οτι θα διαβασω και θα τα καταφερω κ θα λυσω το επαγγελματικο και οικονομικο μου προβλημα αλλα και θα κανω κατι που μου αρεσει. Παρατησα λοιπον τη δουλεια, πληρωσα ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο σε φροντιστήρια και στρωθηκα στο διαβασμα. Μετα απο 2 χρονια ασταματητου διαβασματος και τη 2η αποτυχια μου στο διαγωνισμο νιωθω πιο αθλια απο ποτε. Αισθανομαι οτι ολες οι επιλογες μου ηταν λαθος. Βγηκα απο την αγορα εργασιας και δεν ξερω αν θα μπορεσω να ξαναβρω δουλεια γιατι δεν εχω τυπικα προσοντα, αφου εχω επιχειρησει 2 φορες να κανω μεταπτυχιακο κ δεν τα καταφερα, ενω μεταπτυχιακο εχει κι η κουτση μαρια. Μπηκα σε αυτην τη διαδικασια που με εχει τσακισει κυριολεκτικα, εχασα χρονο, κοπο και χρηματα χωρις κανενα αποτελεσμα. Νιωθω εγκλωβισμενη σαν να ειμαι σε ενα δωματιο που γεμιζει με νερο και μου εχει φτασει ως το σαγονι. Δεν ξερω πώς να συνεχισω απο εδω και περα, δεν ξερω τι να κανω. Δεν ξερω αν πρεπει να ξαναπροσπαθησω στο διαγωνισμο ή να τα παρατησω γιατι εχω κουραστει αφανταστα και φοβαμαι μια τριτη αποτυχια. Καθε μερα ειναι αφορητη, το να ζω μου ειναι αφορητο. Εχω τρομερα προβληματα με το πεπτικο και μου πεφτουν τα μαλλιαΕκνευριζομαι γιατι ειμαι ολη μερα στο σπιτι κι εχω γινει νοικοκυρα ενω ο αντρας μου δουλευει. Φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω να κανω ποτε παιδι, γιατι δεν εχουμε τα μεσα να το μεγαλωσουμε τωρα που δεν δουλευω (θα μου πεις τι το θελεις το παιδι ετσι οπως εισαι). Μεγαλωνω και φοβαμαι τη στιγμη που θα κοιταξω πισω και θα πω δεν εκανες τιποτε περασες τη ζωη σου ετσι. Θελω να αλλαξω την κατασταση μου αλλα καθε προσπαθεια που κανω πεφτει στο κενο.
    Και το χειροτερο ειναι οτι κανεις δεν με καταλαβαινει, ειμαι τελειως μονη μου σε αυτο. Ολοι εχουν μια ταση να υποτιμουν αυτο που νιωθω, να μου λενε οτι υπαρχουν κ χειροτερα. Το ξερω οτι υπαρχουν κ χειροτερα και η αληθεια ειναι οτι εχω τυψεις που νιωθω ετσι, αλλα ειμαι με τη πλατη στον τοιχο αυτην τη στιγμη και ειμαι τελειως ανικανη να βγω απο αυτην την κατασταση. Οταν συζηταω με καποιον δικο μου πρωτα μου λενε να μην στενοχωριεμαι κι οτι ολα θα πανε καλα κι επειτα , οταν δουν οτι αυτο δεν με οφελει, καταληγουν στο οτι εγω φταιω που νιωθω ετσι, οτι ειναι επιλογη μου που μπορω να την αλλαξω ετσι απλα, αλλα δεν θελω.
    Αυτα σε γενικες γραμμες. Φανταζομαι οτι θα πρεπει να δω καποιον ειδικο αν κ θα ηθελα να το αποφυγω, κυριως γιατι δεν ξερω αν θα ειχε καποιο αποτελεσμα αυτο. Θα ειχε αραγε? Επισης τα φαρμακα οντως εχουν παρενεργειες στη μνημη? Γιατι αν ειναι να ξαναδωσω εξετασεις η μνημη μου χρειάζεται. Μου χρειαζεται ομως και δυναμη, μια δοση αισιοδοξιας που δεν μπορω να βρω μονη μου.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Barbouni View Post
    Γεια σας. Δεν ξερω πώς να αρχισω κ πραγματικα αισθανομαι πολυ χαζη που ετοιμαζομαι να γραψω τα εσωψυχα μου σε ενα φορουμ. Αλλα βλεπω οτι πολλοι αλλοι νιωθουν οπως εγω κι ετσι ειπα να κανω μια προσπαθεια.
    Λοιπον η αληθεια ειναι οτι ανεκαθεν ημουν μελαγχολικη και ιδιαιτερα απαισιοδοξη. Καθ' ολη τη διαρκεια των φοιτητικων μου χρονων τρωγομουν επειδη δεν περασα στην αθηνα που ηθελα. Παραλληλα στενοχωριομουν αφανταστα γιατι η ερωτικη μου ζωη μεχρι τα 23 ηταν απολυτως ανυπαρκτη.Τελος παντων αυτο το προβλημα λυθηκε αλλα θεωρω οτι εχει συμβαλει πολυ στην ελλειψη αυτοπεποιθησης που με διακρινει. Στη συνεχεια συνειδητοποιησα οτι η νομικη που σπουδασα δεν μου αρεσει, γιατι βασικα απεχθανομαι τη δικηγορια. Δουλευα σε ενα γραφειο αλλα τζαμπα (κυριολεκτικα, δεν πληρωνομουν) και οι προοπτικες για εναν νεο δικηγορο ειναι γενικα πολυ δυσοιωνες. Αυτο με εκανε να αγανακτω και να μετανιωνω την επιλογη της σχολης. Επειτα βρηκα δουλεια (με μεσο) σε μια εταιρια, οπου οι συνθηκες ηταν απλα αθλιες. Και τελικα πηρα την τελειως λαθος αποφαση να μπω στη διαδικασια προετοιμασιας για εναν υπεραπαιτητικο διαγωνισμο σκεπτομενη με βλακωδη αισιοδοξια οτι θα διαβασω και θα τα καταφερω κ θα λυσω το επαγγελματικο και οικονομικο μου προβλημα αλλα και θα κανω κατι που μου αρεσει. Παρατησα λοιπον τη δουλεια, πληρωσα ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο σε φροντιστήρια και στρωθηκα στο διαβασμα. Μετα απο 2 χρονια ασταματητου διαβασματος και τη 2η αποτυχια μου στο διαγωνισμο νιωθω πιο αθλια απο ποτε. Αισθανομαι οτι ολες οι επιλογες μου ηταν λαθος. Βγηκα απο την αγορα εργασιας και δεν ξερω αν θα μπορεσω να ξαναβρω δουλεια γιατι δεν εχω τυπικα προσοντα, αφου εχω επιχειρησει 2 φορες να κανω μεταπτυχιακο κ δεν τα καταφερα, ενω μεταπτυχιακο εχει κι η κουτση μαρια. Μπηκα σε αυτην τη διαδικασια που με εχει τσακισει κυριολεκτικα, εχασα χρονο, κοπο και χρηματα χωρις κανενα αποτελεσμα. Νιωθω εγκλωβισμενη σαν να ειμαι σε ενα δωματιο που γεμιζει με νερο και μου εχει φτασει ως το σαγονι. Δεν ξερω πώς να συνεχισω απο εδω και περα, δεν ξερω τι να κανω. Δεν ξερω αν πρεπει να ξαναπροσπαθησω στο διαγωνισμο ή να τα παρατησω γιατι εχω κουραστει αφανταστα και φοβαμαι μια τριτη αποτυχια. Καθε μερα ειναι αφορητη, το να ζω μου ειναι αφορητο. Εχω τρομερα προβληματα με το πεπτικο και μου πεφτουν τα μαλλιαΕκνευριζομαι γιατι ειμαι ολη μερα στο σπιτι κι εχω γινει νοικοκυρα ενω ο αντρας μου δουλευει. Φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω να κανω ποτε παιδι, γιατι δεν εχουμε τα μεσα να το μεγαλωσουμε τωρα που δεν δουλευω (θα μου πεις τι το θελεις το παιδι ετσι οπως εισαι). Μεγαλωνω και φοβαμαι τη στιγμη που θα κοιταξω πισω και θα πω δεν εκανες τιποτε περασες τη ζωη σου ετσι. Θελω να αλλαξω την κατασταση μου αλλα καθε προσπαθεια που κανω πεφτει στο κενο.
    Και το χειροτερο ειναι οτι κανεις δεν με καταλαβαινει, ειμαι τελειως μονη μου σε αυτο. Ολοι εχουν μια ταση να υποτιμουν αυτο που νιωθω, να μου λενε οτι υπαρχουν κ χειροτερα. Το ξερω οτι υπαρχουν κ χειροτερα και η αληθεια ειναι οτι εχω τυψεις που νιωθω ετσι, αλλα ειμαι με τη πλατη στον τοιχο αυτην τη στιγμη και ειμαι τελειως ανικανη να βγω απο αυτην την κατασταση. Οταν συζηταω με καποιον δικο μου πρωτα μου λενε να μην στενοχωριεμαι κι οτι ολα θα πανε καλα κι επειτα , οταν δουν οτι αυτο δεν με οφελει, καταληγουν στο οτι εγω φταιω που νιωθω ετσι, οτι ειναι επιλογη μου που μπορω να την αλλαξω ετσι απλα, αλλα δεν θελω.
    Αυτα σε γενικες γραμμες. Φανταζομαι οτι θα πρεπει να δω καποιον ειδικο αν κ θα ηθελα να το αποφυγω, κυριως γιατι δεν ξερω αν θα ειχε καποιο αποτελεσμα αυτο. Θα ειχε αραγε? Επισης τα φαρμακα οντως εχουν παρενεργειες στη μνημη? Γιατι αν ειναι να ξαναδωσω εξετασεις η μνημη μου χρειάζεται. Μου χρειαζεται ομως και δυναμη, μια δοση αισιοδοξιας που δεν μπορω να βρω μονη μου.
    Καλησπέρα καλή μου. Αυτό που περιγράφεις είναι η αποτυχία του εκπαιδευτικού συστήματος και όχι η δική σου αποτυχία. Ένα σύστημα που μας βάζει να επιλέξουμε από τα 17 μας τι θέλουμε να σπουδάσουμε και όλοι οι γύρω που μας σπρώχνουν σε σχολές υψηλής ζήτησης... κσι στη συνέχεια μας ρίχνουν στην ανεργία. Το ότι πέρασες Νομική σημαίνει ότι διάβαζες, ΄΄οτι είσαι καλή και μπράβο σου. Υπάρχουν άτομα που δεν πέρασαν καν στο πανεπιστήμιο, που δεν τελείωσαν καν το γυμνασιο. Μπραβο που έχεις πτυχίο και όχι δεν έχει και η κουτσή Μαρία μεταπτυχιακό, και όχι δεν έχουν όλοι σπουδές. Πάντα ό,τι κι αν κάνουμε, θα έχει κάποιος κάτι παραπάνω είτε είναι γλώσσες είτε μτχ. Και όσο για το μτχ μπορείς να το κάνεις όποτε θες. Υπαρχουν αλλα που τα πληρώνεις πχ Κυπρο με 6000 άλλα που είναι πιο οικονομικά πχ ΕΑΠ με 3600 άλλα που είναι δωρεάν αν επιλεγεις ή αν εχεις μεσο δυστυχως γιατί στην Ελλάδα είσαι. Μπορείς να κάνεις μτχ αν θες και όποτε θες, μη στενοχωριέσαι για αυτό. Αργότερα, σε 2 σε 3 χρόνια. Τωρα εισαι σε μια κατασταση αλλά αυτό δεν σημαινει οτι θα εισαι παντα ετσι. Σιγα σιγα όταν πιανουμε "πατο"ανεβαινουμε. Φαντασου να ησουν αρρωστη, δεν μπορουσες να αγωνιστεις. Τωρα δες τι εχεις και ευχαριστησε γι αυτα. Ευχαριστησε και να νιωθεις ευγνωμων που εχεις τον αντρα σου, που εχεις την υγεια σου, το πτυχιο σου και ο,τι αλλο εχεις, εσυ το ξερεις. Απο κει και περα ο προβληματισμος σου για το παιδι κατανοητος αλλα μην τα μπερδευεις ολα μαζι στο μυαλο σου. Ενα ενα. Καθε πραγμα στον καιρο του. Σε καιρο πολεμου οι ανθρωποι καναν παιδια, διχως καθολου λεφτα. Οσο για το οτι αφησες τη δουλεια, οκ, καλα εκανες, να μην εχεις και απωθημενα, να μην ερθε κιαρος που θα λες οτι δεν εκανες προσπαθεια. δεν θα πετυχαινουν ολες οι προσπαθειες, αλλα πιστευω ακραδαντα, απο προσωπικη πειρα οτι καθε εμποδιο για καλο. υπαρχουν δουλειες και αν σε νοιαζει το οικονομικο μπορεις να κανεις και κατι ασχετο με αυτο που σπουδασες πχ να δουλεψεις καλοκαιρινη σε ενα νησι μερικους μηνες και να κρατας τα λεφτα για τον χειμωνα. επειτα να γνωριζεις κοσμο, να στελνεις βιογραφικα,να λες οτι ψαχνεις, απο στομα σε στομα δεν ξερεις τι θα βρεις. μπορεις να κανεις και εθελοντισμο να σε μαθουν, να νιωθεις χρησιμη. προεχει ομως να εισαι εσυ καλα, κοιτα να κοιμασαι αρκετες ωρες, α τρεφεσαι σωστα, να γυμναζεσαι, να διαβαζεις ο,τι σε χαλαρωνει και όλα θα γίνουν. Μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να κανεις κι αλλες σπουδες είτε προπτυχιακες είτε μεταπτυχιακες και να δουλεψεις και σε αλλα μερη ανεξαρτητως εμπειριας. Να εισαι καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το χειροτερο σε αυτες τις καταστασεις ειναι οτι επιδιωκεις να σε ακουν και να σε καταλαβουν. Αλλοι δεν σε καταλαβαινουν, αλλοι σε καταλαβαινουν και σου λενε ολα καλα, δε τρεχει και τιποτα για να σε καθυσηχασουν και στο τελος θα τους κουρασεις και θα σου πουν οτι φταις που τα βλεπεις ετσι κτλ κτλ. Μετα εσυ ολο αυτο το μεταφραζεις σαν αδιαφορια η αναισθησια και μπαινεις σε ενα φαυλο κυκλο να χανεις φιλους, γνωστους, παρεες ακομη και τον ιδιο σου τον αντρα.
    Τα προβληματα οταν φουντωνουν και σε επηρεαζουν ψυχολογικα, ειτε ξεφορτώνεις σε ψυχολογο ειτε τα διαχειριζεσαι μονη ειτε εστω ξεσπασε εδω.
    Αυτη η τακτικη οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στη μοναξια, το μεγαλυτερο προβλημα.
    Οταν παντου "γκρινιαζεις" καθρεπτιζεται στους αλλους, στο προσωπο τους, η ψυχολογικη σου κατασταση και αντικριζεις παντου μια μελαγχολια, δυσφορια και αρνητικοτητα.
    Καπου εκει εχεις μπει στα βαθια πλεον και τα αλλα πρακτικα προβληματα που περιγραφεις φαινονται πιο βουνο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μηπως να δοκιμαζες να κανεις ενα διαλλειμα απο τις εξετασεις και να στραφεις σε καποια εντελως ασχετη δουλεια, για να μην σκεφτεσαι την νομικη?
    ο συντροφος σου σε στηριζει? αντεχει οικονομικα η δειχνει να βαρυγκομαει που δεν εργαζεσαι?

Similar Threads

  1. αυτό που έχω...μάλλον κατάθλιψη;
    By query in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 06-10-2013, 01:57
  2. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2012, 22:10
  3. ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΡΗΞΗ...
    By mianyxta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2008, 19:28
  4. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!
    By confused in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 21-11-2005, 14:20
  5. Μάλλον πρόκειται για εξάρτηση
    By Orionas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2005, 15:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •