Υπάρχει τρόπος να γίνω ασέξουαλ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    3

    Υπάρχει τρόπος να γίνω ασέξουαλ;

    Γεια σας,

    Με λένε Κατερίνα και είμαι 30. Πριν λίγους μήνες βγήκα από μια σχέση πολλών ετών που με άφησε με μια ανοιχτή πληγή.
    Ποτέ δεν είχα καλές σχέσεις με το άλλο φύλο. Πάντα κάτι με πλήγωνε. Μετά από μπόλικες απογοητεύσεις και μετά το χωρισμό έχω πειστεί πως σε αυτό το κομμάτι είμαι σχεδόν ανάπηρη. Δεν έχω αυτό το κάτι που τραβά ή διατηρεί το ενδιαφέρον.
    Μετά το χωρισμό έχω κάνει σεξ με διάφορους που δεν σήμαιναν κάτι για μένα. Και από όσους σήμαιναν κάτι έφαγα τεράστια άκυρα.
    Έχω βγάλει από το νου τη πιθανότητα να κάνω στο μέλλον κάποια σχέση. Το θεωρώ ανέφικτο και εξωπραγματικό. Νιώθω αόρατη.Σχεδόν πως δεν υπάρχω. Σαν να μην είμαι άνθρωπος και σαν οι ανάγκες μου να μην έχουν σημασία.
    Δοκίμασα μήπως κοιτάξω γυναίκες για να μην πληγόνομαι άλλο... Αλλά δε νιώθω καμιά έλξη.
    Νομίζω η λύση είναι να πνίξω κάθε ενδιαφέρον για τους άντρες. Να ασχοληθώ με άλλα πράγματα.
    Ίσως τρελό, αλλά θέλω να γίνω ασέξουαλ, δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος. Αλλά αν υπάρχει αυτό θα κάνω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Καλησπέρα Κατερίνα,

    Ανάλογα πώς προέρχεται η ασεξουαλικότητα. Παράδειγμα εφόσον τα αντικαταθλιπτικά μειώνουν ή μηδενίζουν τη λίμπιντο στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, τότε ναι υπάρχει. Υπάρχουν όμως κι άλλες περιπτώσεις. Αρκετές γυναίκες με πόνο κατά τη σεξουαλική επαφή (δυσπαρευνία) έχουν βάλει (λανθασμένα) στον εαυτό τους το ταμπελάκι που ανέφερες. Επίσης η αφαίρεση των ωοθηκών επειδή ρίχνει τα επίπεδα των ορμονών, σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί και σε μείωση της σεξουαλικής επιθυμίας.

    Γνώμη μου, αφού έχεις κάνει αρκετές σχέσεις θα 'πρεπε να δοκιμάσεις κάτι καινούριο, να γίνεις μητέρα, να το βάλεις στόχο δηλαδή. Να βρεις κάποιον άνθρωπο που να έχει επίσης αυτό το στόχο. Αφού το αποφασίσεις κι εσύ βέβαια.
    Last edited by DelMem201217a; 10-12-2017 at 15:38.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by catty View Post
    Καλησπέρα Κατερίνα,


    Γνώμη μου, αφού έχεις κάνει αρκετές σχέσεις θα 'πρεπε να δοκιμάσεις κάτι καινούριο, να γίνεις μητέρα, να το βάλεις στόχο δηλαδή. Να βρεις κάποιον άνθρωπο που να έχει επίσης αυτό το στόχο. Αφού το αποφασίσεις κι εσύ βέβαια.
    Πολυ δυσκολο το εχω ζησει. Και να ενδιαφερεται ο αλλος, αυτη θα πιεσει την κατασταση χρονικα για να μην γινει αυτο που φοβαται, οτι θα φαει ακυρο. Επειδη θα πιεσει την κατασταση και θα λειτουργει με άγχος, θα γινει αυτο ακριβως, θα χωρισουν.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Πολυ δυσκολο το εχω ζησει. Και να ενδιαφερεται ο αλλος, αυτη θα πιεσει την κατασταση χρονικα για να μην γινει αυτο που φοβαται, οτι θα φαει ακυρο. Επειδη θα πιεσει την κατασταση και θα λειτουργει με άγχος, θα γινει αυτο ακριβως, θα χωρισουν.
    Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο. Το άλλο το ενδεχόμενο είναι να μη συμβεί αυτό που περιγράφεις κι όλα να πάνε όμορφα και να βρεθεί μ' ένα μωράκι και να αρχίσει να αποκτά κι άλλα ενδιαφέροντα στη ζωή της εκτός από το σεξ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    Θα συμφωνήσω με την Catty. Να γίνεις μητέρα! πραγματική ευτυχία.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    Θα συμφωνήσω με την Catty. Να γίνεις μητέρα! πραγματική ευτυχία.
    Icecream χαίρομαι που η μητρότητα σου πρόσφερε ευτυχία. Διόρθωσε όμως το γένος σε παρακαλώ! Με αλλαξογέννησες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρε παιδιά πραγματικά δεν ξέρω πως σας ήρθε αυτό με την μητρότητα! Τι είναι η μητρότητα; μαγικό χάπι που σου λύνει όλα σου τα προβλήματα; χάπι ευτυχίας ή κάτι τέτοιο;
    Εδώ η κοπέλα είναι εμφανώς απογοητευμένη, μας λέει οτι δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις με το άλλο φύλο που αυτό προφανώς δείχνει πως πρέπει να ψάξει μέσα της και να βρει τι είναι αυτό που προκαλεί αυτό το πρόβλημα και να δει πως μπορεί να το δουλέψει και εμείς της προτείνουμε να γίνει μάνα για να ξεχάσει το σεξ και να έχει να ασχολείται με κάτι άλλο; άσε που δεν ξέρω και καμιά μάνα που επειδή έγινε μάνα ξέχασε το σεξ!

    Θεματοθέτρια, καταλαβαίνω πως είσαι πολύ απογοητευμένη αλλά θες να μας το αναλύσεις λίγο; Γιατί λες πως είχες πάντα προβλήματα με το άλλο φύλο; Είσαι σίγουρη πως δεν είσαι απλά απογοητευμένη από τον τελευταίο σου χωρισμό; Όλοι όταν χωρίζουμε μας πιάνει μια απογοήτευση και έχουμε την τάση να τα βλέπουμε όλα μαύρα αλλά πώς σου ήρθε να γίνεις ασέξουαλ; Αυτό ξέρεις πως προφανώς δεν γίνεται! Το σεξ δεν είναι μόνο σωματική ανάγκη, είναι και συναισθηματική είναι η ανάγκη μας να έρθουμε κοντά με έναν άνθρωπο, να νιώσουμε ασφάλεια, ηρεμία, εγγύτητα... όλα αυτά είναι ανθρώπινες ανάγκες κι είναι απόλυτα φυσιολογικές, δείχνουν πως είσαι ένας υγιής άνθρωπος; Νιώθω σα να θες να ακρωτηριαστείς με κάποιο τρόπο, γιατί νιώθεις αυτή την ανάγκη;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Βρε Ελισάβετ είπαμε πουθενά ότι οι μητέρες ξέχασαν σεξ; Που ακριβώς το είδες αυτό γραμμένο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by catty View Post
    Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο. Το άλλο το ενδεχόμενο είναι να μη συμβεί αυτό που περιγράφεις κι όλα να πάνε όμορφα και να βρεθεί μ' ένα μωράκι και να αρχίσει να αποκτά κι άλλα ενδιαφέροντα στη ζωή της εκτός από το σεξ.
    Εξαιτίας αυτής της πρότασης το είπα. Ξέρω πως δεν είπες αυτό ακριβώς, υπερέβαλα λίγο αλλά ακόμα κι έτσι όπως το έθεσες δεν το καταλαβαίνω. Δεν σου επιτίθεμαι, απλά αν έχω καταλάβει σωστά τι είπες, διαφωνώ εντελώς.
    Εννοώ οτι οι άνθρωποι δεν έχουμε ανάγκη να κάνουμε σεξ επειδή δεν έχουμε κάτι άλλο να ασχοληθούμε. Δεν είναι οτι βαριόμαστε δηλαδή και λέμε ας κάνουμε λίγο σεξ να περάσει η ώρα. Είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη. Δεν γίνεται να βρεις κάτι άλλο, όποιο κι αν είναι αυτό, για να μην ασχολείσαι και τόσο με το σεξ εκτός κι αν μιλάμε για περίπτωση κάποιου που έχει εμμονή με το σεξ και δεν σκέφτεται τίποτα άλλο όλη μέρα,εκεί είναι παθολογία.
    Και γενικά διαφωνώ εντελώς με την άποψη "κάνε παιδί , για να λύσεις το όποιο πρόβλημα/κενό/έλλειψη έχεις."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Κάθε περίοδος της ζωής έχει και τα προβλήματά της. Κι αν θα γίνει μάνα, πάλι θα έχει προβλήματα. Όμως το να βρει έναν άνθρωπο που να θέσουν στόχο να κάνουν οικογένεια, είναι διαφορετικό από το να βρει έναν άντρα για ευκαιριακή σχέση. Επίσης η μητρότητα δεν είναι ένα απλό ενδιαφέρον για να ασχοληθεί. Είναι σταθμός στη ζωή της κάθε γυναίκας. Τόσο η μητρότητα, αλλά κι η πατρότητα, που έχει να κάνει με την θαλπωρή που πρέπει να προσφέρουμε στο μωρό, σχετίζονται με πιο αραιή επιθυμία για σεξ απ' ότι όταν δεν υπάρχει αυτή η ιδιότητα. Μέσω των ορμονών που εκκρίνονται. Αυτό έχει αποδειχτεί επιστημονικά. Η κοπέλα λέει πώς να μειώσει την επιθυμία της. Από τα 33 και μετά στη γυναίκα μειώνεται αρκετά η γονιμότητα και μετά αρχίζουν τα προβλήματα. Γιατί να μην το σκεφτεί επομένως;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Όχι , η κοπέλα δεν ήρθε εδώ να μας πει οτι το σεξ της έχει γίνει εμμονη ιδέα και πώς θα βρει τρόπο να μειώσει την επιθυμία της (που κι αυτό δεν θα ήταν λόγος για να την προτρέψουμε να γίνει μάνα γιατί θα σήμαινε πώς έχει πρόβλημα και πρέπει πρώτα να το λύσει) η κοπέλα μπήκε εδώ και ρωτάει αν υπάρχει τρόπος να γίνει ασέξουαλ! Και τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει!
    Η κοπέλα μας ζητάει τρόπο να ακρωτηριαστεί και το να της προτείνουμε να γίνει μάνα για να καλύψει το προφανές πρόβλημα με τον εαυτό της και την απογοήτευση της το βρίσκω εντελώς άκυρο.

    Η μητρότητα ή η πατρότητα είναι κάτι υπέροχο για αυτούς που το θέλουν πραγματικά, δεν είναι σανίδα σωτηρίας , ούτε θα έπρεπε να είναι το χαλί κάτω από το οποίο κρύβουμε τα προβλήματα μας. Επιπλέον η κοπέλα δεν εξέφρασε καμιά τέτοια επιθυμία, εξέφρασε απογοήτευση! Είπε οτι νιώθει αόρατη για τους άλλους!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    "Eπιπλέον η κοπέλα δεν εξέφρασε καμιά τέτοια επιθυμία"

    Της το προτείναμε εμείς λοιπόν σαν τρόπο να απαλλαγεί κι από το να πηγαίνει από εδώ κι από κει ψάχνοντας τον "κατάλληλο".

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    3
    Γεια σας κ παλι

    Λοιπον, καταρχας με τον πρωην θεωρητικα μετα απο μια 5ετια πηγαινε σοβαρα.
    Ο λόγος που θελω ν βρω τροπο ν μην εχω επιθυμίες είναι για να μην πληγόνομαι.
    Αν δεν υπαρχει ελξη-αναγκη παυεις και να πονας.
    Πιστευω οπως εγραψα και στην αρχη πως ενω σε ολους τος τομεις σχεδον της ζωης τα καταφερνω, σε αυτον τον τομεα ειμαι σχεδον αναπηρη, αορατη ανυπαρκτη, 0 απλα. Οποτε πως να καταληξω να σκεφτομαι για παιδια κλπ, τη στιγμη που δεν μπορω ουτε τα βασικα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Καποιος ειχε πει: αν φιμωσεις τα συναισθηματα δεν θα πληγώνεσαι.
    Αλλα ουτε και θα ευτυχησεις.
    Εγω προσωπικα χιλιες φορες να πληγωνομαι και να μην τα παραταω, παρα να γινω ζομπι. Δηλαδη το εχεις σκεφτει καλα αυτό το να γίνεις ασεξουαλ?
    Τωρα υπαρχει μια πιθανοτητα στις τοσες, να κανεις κατι ωραιο με καποιον, ειδικα αν ψαχτεις λιγο μεσα σου.
    Ασεξουαλ, θα σβησεις και αυτη την ελπιδα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    εγώ πάλι κατάλαβα ότι έχει απογοητευτεί γενικά από τις σχέσεις η κοπέλα. η μητρότητα είναι μία ανιδιοτελής, ουσιαστική και αγνή ανθρώπινη σχέση. όποιος έχει γίνει γονιός το ξέρει πολύ καλά αυτό. αυτό ακριβώς που σου χρειάζεται.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ναι, υπάρχει τρόπος.
    By Alterego in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2021, 20:00
  2. Υπάρχει τρόπος να γίνεις αναίσθητος
    By σουζι1 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 30-09-2017, 15:33
  3. Υπάρχει τρόπος ?
    By ranti in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 17
    Last Post: 22-06-2017, 20:52
  4. Αυτοκτονία, υπάρχει ανώδυνος τρόπος?
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 22-08-2012, 16:44
  5. Υπαρχει τροπος για...
    By Marley in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-2009, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •